Vargjet e Arben Dukës

February 28, 2013 09:30

Vargjet e Arben Dukës

Krimet e Sali Berishës dhe Ilir Metës

Pjesa e dytë

Arritëm këtu,
Në të njëmbëdhjetin,
Taraf’ i Berishës,
Ka kapur krejt shtetin!

Çdo gjë kontrollohet,
Nga ky palo plak,
Gjithë institucionet,
Kanë rënë në lak!

Krim i dymbëshjetë,
Që ka bërë ky gore,
Vjedhja e bashkisë,
Si një shami dore!

Vjedhja e bashkisë,
Si një shami dore,
Në ortakëri,
Me dy nevojtore!

Krim i trembëdhjetë,
Plumbi ndënë sisë,
Është falsifikimi,
I krejt historisë!

Krim e turp të tillë,
Në gjithë botën s’gjen,
U bë monument,
Për një mbret legen!

I katërmbëdhjeti,
Në listë të të ligut,
Dita që rivrau,
Pesë Heronjtë e Vigut!

Dhe jo veç ata,
Vrau ky zuzar,
Njëzet e tetë mijë,
Sërish i ka vrarë!

Tash i erdhi radha,
Të pesëmbëdhjetit,
Shkatërrimi i nderit,
Dhe personalitetit!

Njerëzit janë tromaksur,
Nga plak’ i Tropojës,
Se ai ua heq,
Dhe bukën e gojës!

I gjashtëmbëdhjeti,
Në defterin tim,
Është Albpetroli,
Në privatizim!

Si dele të vrarë,
Në treg e kanë hedhur,
Ta shesin pa tjetër,
Vetëm për ta vjedhur!

I shtatëmbëdhjeti,
Krim i qeverisë,
Shkatërrim i fshatit,
Dhe i bujqësisë!

Shumica e tokës,
Mbetet pa punuar,
Gjembat edhe ferrat,
Kudo janë harbuar!

Për pjesën e dytë,
Titull tjetër gjeta,
Se në krim njëlloj,
Janë Sala dhe Meta!

Nuk ka iluzione,
Për burrin pa besë,
Qeveria bajgë,
Është ndarë në dy pjesë!

Po thonë disa njerëz,
Dykëmbësha me brirë:
“Gjysma bajgë e Metës,
Është bajgë e mirë!”

Po nuk ndryshon kurrë,
Ajo që bën lopa,
Mbetet po e njëjta,
Dhe ta ndash në copa!

S’është më patericë,
Tani skraparlliu,
Po është dyfeku,
Që mban xha Saliu!

Dyfeku i Salës,
Kundër gjith’ armiqve,
Ndaj dhe sot është Meta,
I ligu të ligjve!

February 28, 2013 09:30
Komento

6 Komente

 1. tironsi February 28, 11:44

  ecni mer bab ti hedhim maloket n’ferra se na plasen

  Reply to this comment
 2. Ciko - nili Gjirokaster February 28, 13:31

  Z.Arben Duka: Leter nga larg

  Urime për Epopenë

  Në vend të hyrjes.

  Kart nga një i njohur
  Pirë ujë nga lisa
  Ti ujë nga Labova
  Unë nga tranoshishta

  Vite në një Trevë
  Unë herët i qasur
  Lab nga origjina
  Lunxhot i molasur

  Të lutem Arben
  Mos u bjer në hak
  E teprove fare
  Merresh me një plak

  Unë e di sa ti
  Plaku këtë radhë
  U bë veç për penën
  Si lëndë e parë.

  Lere fukaranë
  Se u bë për plazëm
  Për te mbajt karriken
  Ka rënë në orgazëm.

  Që të marrë fjala dhenë
  Ti vazhdoje Epopenë.

  Afër kazanit rakisë
  E lashë kafshaten e bukës
  Thash t’i dërgoj dy rreshta
  Patriot – Arben Dukës

  Ta uroj thash me vehte
  Me një gotë ball i rakisë
  Që këtej nga fshati im
  Nga një fshat i Lunxhërisë

  Thash ti them gëzuar Dukës
  Urime për Epopenë
  Mos e le në mes të rrugës
  Më të lumtë ajo penë.

  Mos u lodh duke shkruar
  Virusit “Iliri”
  Se rrinë, gjarpër nën gur
  Të hanë me dhjavoli

  Ti mos u mërzit Arben
  Të mos qederosesh fare
  Se për Ilirin me shokë
  Ke nga unë një cigare

  Një cigare duhan vjeshte
  Që të kuterbon aromë
  Se nuk vlen më shumë Iliri
  Se sa një duhan për kromë

  Nga larg të të hedh cigare
  Qëndro mbahu nga fiqiri
  Miqt shëndosh të rrojmë vetë
  I pa harruar Iliri

  Trete helmin o vëlla
  Vur një tropullak në zemër
  Dhe vazhdoje Epopenë
  Dhe goditi thembër me thembër

  Se s’ka vetëm në Tiranë
  Ilir soi i shejtanit
  Ti e di nje koke madhi
  I themi qenit të stanit.

  Po qënit që leh e s’ha
  Rrotull kasolles e dritës
  Që trembet të bëjë ham
  Të ha qullin e koritës

  Ma heq veten kundra Sales
  Per te mbushur „torben“ plote
  Dhe pastaj i thote votuesit
  Te zënça te gjithe robt

  Ja rendite qeverise
  Nje nga nje bemat e saj
  Nuk jane bema po krime
  Aizbergut
  Ti dale maja

  Se ketu qe qeverisin
  Jane si dy pika uji
  Pardesy e 90-shit
  Indetik Arturo „Ui“

  Ndaj s’ka paqe me te tillet
  Por te lutem pa cinizem
  Gjoja eshte demokraci
  Por bie era fashizem.

  Reply to this comment
 3. hysamedini February 28, 15:52

  Na le pa mend me keto inxhi o poet madheshtor. Penda yte mitraloz i gjalle. Kurre mos shofte pathosi i poezise tende madheshtore ne sherbim te popullit tone fatkeq. I lutem zotit te kesh shendet e jete te gjate. Nderime Ju dhe vepres tuaj poetike!

  Reply to this comment
 4. laraska February 28, 16:30

  Bravo ju qofte Z. Duka per punen tuaj te jashtesakonshme. Jeni ju e disa gazetar te tjere qe bejne opoziten e vertete dhe e ndergjegjesojne popullin. Respekte!

  Reply to this comment
 5. ELAMI February 28, 16:38

  te dyja pa asnje presje te mrekullueshme.TE LUMTE MENDJA DHE PENA ARBEN DUKA.ME POEZIN TENDE PO E BENE FORA,PO TY DUHET TE TE BEJE POPULLI MONUMENT,TI KE SHKROJTUR PER DHIMBJEN E VARFERIN E POPULLIT.NDERSA AI VARGU ,KU I DREJTOHESH FEVZIUT SE SA JE TI KISH HALLATIN,KJOSHPREHJE KA HYRE DHE DO MBETET NE HISTORI.VETEM NJE MENDJE NDRITUR MUN TE GJEJE TE TILLA VARGJE.
  ELAMI

  Reply to this comment
 6. Qemali March 1, 08:22

  O Arben, te pershendes !
  Je i pa arritshem dhe gjithnje i pelqyer per ne.
  Pas debatit Rama-Fevziu njerezit kuptuan sa te vertete ke pasur dhe ke me portretizimin qe i ke bere Fevziut para disa ditesh, duke i thene se “…sa je ti ai kish ate mikun”. 2 vargje 2 perla.
  Nga ne qe jemi nje grup shokesh fansa te poezise tende (nje shoku jone i meson permendesh) kemi nje kerkese: shkruaj dhe 3-4 strofa te tjera per fevziun, te asaj cilesie se do ti recitojme kudo. Do ti lutemi Braces e Balles t’ja lexojne Saliut ne Kuvend.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*