Vargjet e Arben Dukës!

March 21, 2013 13:22

Vargjet e Arben Dukës!

Shenjtërimi i Berishës

Të më rrosh o Salë,
Të kam kapedan,
Shkëlqeve si yll,
Dhe në Vatikan!

Fiks aty ku ka,
Shtëpinë Perëndia,
Të ra keq në kokë,
Të kapi dalldia!

E mendove veten,
Pa fund të magjishëm,
Dhe nga Papa vetë,
Më të rëndësishëm!

Nga dalldia jote,
Të gjithë u kënaqën,
M’u në mes të ditës,
Vegimet u shfaqën!

E takove Papën,
Në ditën me diell,
Ai të dha dorën,
Ti ike në qiell!

Në çastin magjik,
S’e kurseve lotin,
Se fole o mik,
Direkt e me Zotin!

Tani në gjithë botën,
Ty do të të njohin,
Nga ato vegime,
Veç shenjtorët shohin!

Nga fryma e shenjtë,
E ke frymëzimin,
Tani do kërkosh,
Edhe shenjtërimin!

Për ty do të jetë,
Procedurë e rrallë,
Se do bëhesh shenjt,
Tani në të gjallë!

Ky çast historik,
Në shpirt na ka prekur,
Njerëzit shenjtërohen,
Mbasi të kenë vdekur!

Po është krejt unik,
Rasti i Berishës,
Krejt or krejt do prishet,
Rregulli i Kishës!

E the si pa dashur,
Punën e vegimit,
Po vegimet janë,
Kusht i shenjtërimit!

Vetëm Nënë Terezën,
Më nuk do të kemi,
Shpejt me dy shenjtorë,
Zot o Zot do jemi!

Në gjithë këto vite,
Unë një shpresë e kisha,
Se do lumturohej,
Një ditë Sal Berisha!

Këta njëzet shekuj,
Tjetër herë s’ka ngjarë,
Do jetë shenjt i vetëm,
Që njerëz ka vrarë!

Gjithë ligjet e kishës,
Do prishen o mik,
Do jetë shenjti i parë,
Puro islamik!

Po ca që s’na duan,
Lehin si zagarët,
Më thonë se vegime
shohin dhe… të marrët!

March 21, 2013 13:22
Komento

9 Komente

 1. Zani Burimi March 21, 14:20

  ç’ je duke vuajtur me keta harramseze, o Arben!

  Po, endrra te bukura
  shihka dhe katili:
  vrime e zeze si flutura
  i vegojne debilit.

  Kur nga Vatikani
  foli per vegime
  harroi Sal Hajvani
  llapi per votime.

  Lehu si zagari,
  se Papa e bekoi
  Enderroi si magjari
  kur ujku e mbaroi!

  Endrra me sy çele
  shikofte si magjari,
  po ke te radhe do vjele
  Nje koqe… kandari.

  Arben, do te na e beje qejfin tamam sikur te na parodizoje diçka nga Babatasi i Fishtes! He, ta marrte hasmi te keqen!

  Reply to this comment
 2. toka e xanum March 21, 15:49

  hgdjjz

  Reply to this comment
 3. Marin March 21, 16:35

  Mos u cuditni: nje pirat u be Pape; nje kriminel do te behet Shenjt!

  Reply to this comment
 4. nick March 21, 16:45

  Do vije Papa vete
  qe te shpalli voten,
  sigurisht do jete
  per sali karroten.

  Reply to this comment
 5. N.VJOSA March 22, 18:56

  Berisha dhe klika e tij jane nje KLIKE FASHISTE QE QEVERIS ME METODA FASHISTE!
  Klikë fashiste e kamufluar me fraza demokratike!
  Ndaj edhe populizmi , genjeshtra, mashtrimi, dhuna, jane mjetet e kesaj klike!
  I dashur poet,
  Kllounlleqet e Barbarit me perdorimin e Papes dhe Selis se shenjt, jane pjese e taktikes se Barbarit Mashtrus dhe Primitiv!
  Me forcen e Fantazise, mendo se çfare mund te thote Kllouni yne po te shkoje ne Mekë!….
  Kush voton Berishen ka votuar Fashizmin !
  Une per vehten time nuk kam asnje medyshje per kete.
  Pena Top, miku im, miku i shqiptareve qe e duane Atdheun e tyre per vehten e tyre!

  Reply to this comment
 6. Rilindja March 22, 22:16

  No coment.
  Kur do na largohet ky perbindesh qe ka 22 vjet qe na e ka trazuar jeten?

  Reply to this comment
 7. VIKTOR March 23, 09:40

  po myslymanet ca thone

  Reply to this comment
 8. Siri March 23, 11:40

  Komentet dhe POEZIJA e Arbenit te nderuar, bashke me Padne e VLONJATEVE te nderuara te shkojne ne HAGE, ku do te jape llogari perbindeshi BERISHA me lakejt e tij per krimet e kryera.

  Reply to this comment
 9. Siri March 23, 11:41

  Komentet dhe POEZIJA e Arbenit te nderuar, bashke me Padine e VLONJATEVE te nderuara te shkojne ne HAGE, ku do te jape llogari perbindeshi BERISHA me lakejt e tij per krimet e kryera.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim