Vargjet e Arben Dukës!

April 12, 2013 13:20

Vargjet e Arben Dukës!

Një të majtë të bashkuar, me ngulm e kemi kërkuar!

Pjesa e parë

Vallen gjer në fund,
Ta hedhim o burra,
Se nuk kemi moshë,
Më për aventura!

Thashë se do të ikja,
Po të sillnin Metën,
Po s’iki që s’iki,
Sa të kem unë jetën!

Ndonjëherë dhe mua,
Më kap marrëzia,
Si të iki unë,
Tani nga liria?!

Unë asaj lirie,
I këndoj çdo ditë,
Puna ime s’varet,
Aspak nga partitë!

Unë kam qenë gjithmonë,
Nga ana e duhur,
Askush ëndrrën time,
Nuk e bën dot pluhur!

Unë nga bark’i mëmës,
Kam lindur i majtë,
Dhe këtej nuk iki,
Le të vijnë dhe djajtë!

Po bëjnë marrëveshje,
Serbë e kosovarë,
Si të mos bëjmë ne,
Që jemi shqiptarë!

Edhe neve jemi,
Njerëz e jo male,
Dhe kalojmë çaste,
Krejt emocionale!

Edhe neve jemi,
Njerëz e jo male,
S’i frenojmë dot,
Fjalët momentale!

Kur në mijëra njerëz,
Ti ke një ndikim,
Duhet që të flasësh,
Sa më pak qesim!

Ato që ju shkruaj,
Shumë i kam peshuar,
Dhe në thelb të çështjes,
Kurrë s’kam gabuar!

Na zuri gafil,
Ne kjo aleancë,
S’patëm kohë ta vinim,
Fare në balancë!

Nuk duhet të dalim,
Në një korr si shtriga,
Fare pa peshuar,
Të mira-të liga!

Të rendis të ligat,
Nuk kam hiç dëshirë,
Se më intereson,
Vetëm anë e mirë!

Të gjithë kemi dashur,
Të majtë të bashkuar,
Tani u bë fakt,
Çfarë kemi kërkuar!

Shpesh dhe jemi shprehur,
Se s’do ndodhte kurrë,
Po tani që ndodhi,
S’mund ta zëm’ me gurë!

Po tani që ndodhi,
Nuk mund t’i vëmë flamën,
Meqë kanë inat,
Ca Metën – ca Ramën!

VIJON

April 12, 2013 13:20
Komento

5 Komente

 1. Mergimtari i Larget April 12, 15:40

  Himni i perdorur

  Mire o mire, o Ben
  Faji s’eshte tek ty
  Por ata fitojne
  Humbes mbetesh ti!

  Ata bejne sikur
  Haen me sho-shoq
  Hungerijne, skermiten
  Per nje tjeter cope.

  Ti e ke me zemer
  Me shpirt e ke ti
  Me te dy barkushet
  Mban gjalle Shqiperi.

  Edhe vete ata
  Shqiperine e duan
  Por vetem per veten
  Shih, e masakruan…

  Ty te dhimben plaget
  Ata shtojne dhembet
  Dhe si maske qe fsheh
  te rrembejne ty kenget.

  Dhe kur ngopen pjesesh
  Me ndonje marreveshje
  Shkojne tek Varrezat
  Hapur prej buezeqeshjesh…

  Pa Fe e pa Zot,
  Pa At-Mëmëdhè
  Parate numerojne
  Si bibel te re.

  Me librat e tu,
  Tallen lehte mes veti…
  Le te kendoj populli
  Me kenget e Benit!

  Beni rima donte,
  Ne donim miliona
  Eh, idealistet
  Varua…bidonat!

  Shih si jemi ngjallur
  Viça Grumbullimi
  Benët mezi rrojne
  Ne fund 15 ditçi!

  Ja keshtu ka ndodhur
  sot dhe pergjithnje…
  Ata reformohen
  Beni kengen s’lë!

  Ata Majtas-Djathtas
  Vetem Majtas, Beni…
  Kenga lindur Himn
  Fiket nga veremi…

  Edhe historine
  Paraja e shkruan
  Pa le kur te shtojne:
  Benin e paguam!

  Reply to this comment
 2. linda April 12, 16:13

  ka te drejt arbeni ,te gjitheve nuk na erdhi mir kur ata u ndan,po ashtu u habitem kur u bashkuan,po ja qe pa kete bashkim na duhej patjeter.e vertet ,po negociojne serb e kosovar,/dhe bejne shume mire/dhe jo ne qe jemi shqiptar.e vertet kush ka lindur i majte i majte ngelet,nuk i ndryshoj dot bindjet e mia,pse zihet ,rama dhe meta.na bejn mir keto vargjet e dukes.bravo.

  Reply to this comment
 3. laraska April 12, 18:36

  Ahhh erdha ne kete faqe per te lexuar vargjet tuaja qe ndoshta do me sillnin buzeqeshjen dhe shpresen ne kete situate pislliku, por…….. Laraska kokepalara vazhdon e mendon se shkrimtari e artisti duhet te jene si ai qiriu qe udheheq qytetarin e thjeshte te humbur ne nje labirint te erret dhe nuk shuhet kurre si vete shpresa e njeriut. Shkrimtari e artisit e humb magjine e vet nese tradhton qellimin e artit te tij per ti sherbyer njerezimit. Mos na zgenjeni edhe ju!

  Reply to this comment
 4. katarakti April 12, 19:09

  Qellimi justifikon mjetet. Dhe politika eshte kurve.Prandaj mendoj se ne rast se opozita arrin te largoje Berishen nga pushteti aferim i qofte. Te pakten u largua e keqja me e madhe.Pastaj duhet te presim qe te pastrohet edhe politika shqiptare. Ndofta eshte momenti per nje rifillim te ri te demokracise ne Shqiperi. Jam i sigurt se qytetari Rama nuk do ngjitet pas kolltukut te pushtetit si shpellari i Viçidolit. Pra do te hyjme vertet ne rrugen e gjate dhe te mundimshme te demokracise se vertete.

  Reply to this comment
 5. Illo April 12, 19:16

  Je në nivel shumë më të lartë se disa politikanë , që e heqin veten baballarë të Kombit . Kur është fjala për analistë , ata janë shumë formalë , pa intelekt dhe larg diplomacisë stragjike . Shkurt muhabet nuk dinë t’i ndajnë gjërat e para nga të të dytat po se po , por dhe nga të fundit . Populli ka nevojë , për njerëz inteligjentë , sepse budallenjtë i gjen me lopatë . T’u lumtë pena . Illo

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*