Vargjet e Arben Dukës!

April 14, 2013 16:16

Vargjet e Arben Dukës!

Rrezik kombëtar

Sali, nuk po vjen,
ditë e kijametit,
bythët janë të tuat,
zyrat janë të shtetit!

S’e kuptoj pse humbjen,
e paske kaq frikë,
pse ke kaq tension,
pse je në panik?!

Një gjë shumë të vogël,
s’e kupton i shkreti,
tjetër gjë është shteti,
dhe tjetër pushteti!

Shteti rron gjithmonë,
në gjithë historinë,
ndryshe me pushtetet,
ato venë e vinë!

Ti more Berishë,
keq je ngatërruar,
shtetin me pushtetin,
i ke barazuar!

Sistemi ndryshoi,
O Sali në botë,
kush s’njeh rotacionin,
tani quhet Rrotë!

Ku jeton ti Sale,
s’e kuptova kurrë,
në demokraci,
a në diktaturë!

Ësht’ krejt demode,
çdo fjali që thua,
ç’do të thotë: “Fitoren
me çdo kusht e dua?!”

Jemi pluralizëm,
O shoku Sali,
s’ta kuptoj dot frazën,
ndaj përkthema ti!

Ti qëllon sistemin,
në zemër me grusht,
kur thua pushtetin,
e do me çdo kusht!

Kjo në shqip përkthehet,
“Unë bëj prapë Janarë,
e dua pushtetin,
edhe duke vrarë!”

E kërkon pushtetin,
edhe duke vrarë,
ndaj unë të rishpall,
RREZIK KOMBËTAR!

Ti dhe diktaturës,
Sali i vjen anës,
se s’vrau asnjë,
në mes të Tiranës!

Edhe mund të vriste,
se qe diktaturë,
po vrasjet kaq hapur,
nuk i bëri kurrë!

Për ty që pushtetin,
e do me çdo kusht,
duhet që të gjithë,
të bëhemi grusht!

Një grusht i fuqishëm,
si çelik e hekur,
dhe do ta shikoni,
të gjithë këtë lepur!

Me turrin e dritës,
ka për të vrapuar,
ka përballë një popull,
krejt të zemëruar!

April 14, 2013 16:16
Komento

3 Komente

 1. linda April 14, 17:58

  bukur .shume bukur bravo.

  Reply to this comment
 2. Siri April 14, 18:56

  Te lumte mendja dhe pena ARBEN DUKA, ja ke bere te qarte SALES, ashtu sic’ theket buka.

  Reply to this comment
 3. N.VJOSA April 14, 20:20

  I nderuari Poeti Arben Duka
  Me vargjet e tua ke goditur atje ku goditet Luani!…
  Sali Berisha eshte nje Diktator, me njohuri te cunguara per Demokracine!
  E shumta, e shumta ai kopjon shembuj me negativ te deformimit te demokracise!!
  Me shume ky Dinosaur i Krimit, Hajduterise dhe Kaosit ne formimin ideor te tij eshte nje Fashist!
  Por eshte nje Fashist Ordiner, me tiparet e nje mentaliteti primitiv bajraktar!
  Ai nuk ka koncepte te mirfillta per parimet e arta te Demokracive Perendimore!
  Shume intelektual shqiptare e kuptojne qarte orientimin Fashist te Berishes!
  Si cdo Fashist tjeter ai eshte i predominuar ne veprimet e tij nga Voluntarizmi politik!
  Voluntarizmi ne politike eshte i dallueshem tek shume diktatore!…
  …Por tek Hitleri dhe tek Musolini ai eshte shume i dallueshem dhe klasik!
  Ata donin te pushtonin Boten duke nenvleftesuar forcen e popujve!
  Karakteristike e tyre ishte Euforia!
  Demagogjia!
  Populizmi!
  Monopolizimi i pushteteve!
  A nuk eshte voluntarist Saliu yne ne gjithe veprimtarine e tij politike!?
  Te gjitha fjalimet e tij jane te pershkuara nga DESHIRA E PABAZUAR NE REALITET!…
  Te gjitha fjalimet e tij jane Euforike si tek asnje politikan tjeter!
  Saliu yne eshte nje Mashtrus i paskrupullt!…
  Ai genjen si pa gje te keq!…
  Dhe genjen dite perdite!
  Thote genjeshtra qe nuk i ha as derri e jo njeriu!…
  Genjeshtrat e tij jane aq te peshtira sa te bejne te mendosh se ai eshte nje Genjeshtar Mitoman, i semure!
  Saliu yne e ka metode te veten Populizmin!
  Cdo aktivitet politik i tij kerkon te shitet sikur po mendon per popullin, por ne fakt me to ai mbulon deshtimet ne cdo fushe!
  Shikoni manine e inagurimeve te tij! Ato behen vetem per te hedhur hi syve popullit, sepse mbeshteten nga nje borxh katastrofik qe po arrin dalengadale shifren e 10 Miliarde Eurove!
  Pasurit potenciale te shqiptareve po shiten barbarisht!
  Dhe per te mbuluar gjithe Maskaraden e deshtimeve, kaosin dhe rremujen, ky Diktator primitiv nuk e ndal doren para asgjeje!
  I duket normale te kete nen sqetull pushtetin e drejtesise!
  I duket normale te kete pushtet mbi Presidentin e Republikes!
  I duket normale te ushtroje dhune me policine, Garden, sherbimin e fshehte, te perdor pushtetin e medieve dhe te kontrolloje te gjitha bizneset!
  Por cfare ben me shume nje Diktator?
  Sali Bajraktarit primitiv i duket normale te vjedhe Voten e Popullit, te vjedhe vullnetin e Sovranit!
  Jo, Sali Berisha flet per Demokraci,
  por ai eshte nje Varrmihes i vertete i Demokracise!
  Teper e dyshimt eshte edhe ardhja e tij ne Pushtet. Te dy, tok me Fatos Nanon ata erdhen ne Pushtet me perkrahjen e Presidentit te fundit Komunist Ramiz Alia!
  Kete tashme e di mbare Shqiperia!
  Po kalon nje Cerek Shekull dhe Shqiperia mbahet peng i pushtetit te vjedhur direkt dhe indirekt te Dinosaurit te Krimit dhe Hajduterise, te genjeshtres dhe Mashtrimit!
  Shqiptaret nuk jane me si ne vitet 1990-te!
  Ne Shqiperi ka plot forca intelektuale me nje formim perendimor!
  Por te te vijne ato ne Pushtet, duhet te largohet Djalli qe me njemije menyra u ka zene Udhen!
  Largimi i Diktatorit Barbar tashme eshte nje kerkese urgjente e per Popullin Shqiptar!
  Ndaj dhe konkluzioni juaj ,
  i nderuar Poet,
  se Kllouni yne Mashtrus eshte kthyer ne nje RREZIK KOMBETAR ,
  eshte tashme i motivuar dhe faktet per kete jane te pakundershtueshme!
  Saliu yne, sigurisht qe nuk do ti kuptoje dhe ben sikur nuk i kupton,
  ndaj shqiptaret duhet ti dalin ZOT FATEVE TE TYRE
  dhe te vendosin Qeverine qe deshirojne ata ti qeverise
  dhe te mos u imponohet me asnje lloj Diktatori!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim