Vargjet e Arben Dukës!

April 30, 2013 17:03

Vargjet e Arben Dukës!

Jeta dhe vdekja

Natyrshëm krejt do vijë mëngjesi,
Kur nata yjet do t’i fiki,
Se kush ka lindur dhe do vdesi,
Se kush ka ardhur do të iki!

Njeriu lodhet në përpjekje,
Nga lindja gjer në perëndim,
Dhe pikërisht se ka një vdekje,
Jeta gjithmonë ka një kuptim!

Jeta gjithmonë ka një kuptim,
Po varet si e ke jetuar,
Dhe s’kemi kohë për korrigjim,
Se jeta është e kufizuar!

Edhe pse rrjedh pafundësisht,
Herë krejt e qetë e herë me zhurmë,
Është e pamundur natyrisht,
Të gjithë njerëzit të lënë gjurmë!

Po dikush jetën e ka tepër,
E dikujt tjetër s’i mjafton,
Nëse ke lënë vërtet një vepër,
Jeta mbas vdekjes e gjykon!

Çfarë thuhet ndryshe, është përrallë,
Vdekjen të gjithë e kanë frikë,
I luten jetës t’i mbajë gjallë,
Edhe një çikë, edhe një çikë!

Në fshehtësi me përdëllim,
Njeriu i pasur dhe i varfër,
Se vdekja kurrë nuk bën dallim,
Përdor gjithmonë të njëjtin drapër!

Po këtu xhindet edhe djajtë,
E bëjnë jetën të vështirë,
S’besoj se ka gjë më të kollajtë,
Të bësh në jetë emër të mirë!

Nuk do sforcime mirësia,
Të lehtë ta bën krejt rrugëtimin,
Se veç ajo dhe dashuria,
I japin jetës gjithë kuptimin!

Më japin mua frymëzimin,
Të jem poet me të vërtetë,
Njeriu i mirë e ka bekimin,
Se zbukuron të tjera jetë!

As merret borxh as jepet kurrë,
Veç trashëgohet tek fëmija,
Qoftë i shëndoshë a i sëmurë,
Gjithkush jeton ditët e tija!

Një gjë mësova nga kjo jetë,
Kjo asnjëhërë nuk do harrohet:
“Jeta ësht’ luftë e vërtetë,
Dhe meriton që të jetohet!”

April 30, 2013 17:03
Komento

6 Komente

 1. lini April 30, 20:00

  Z.Duka je poeti i popullit paçka se kete titull horat e presidences,horat e kryeministrise,laviret e parlamentit ngurojne te ta japin.Je e vetmja shprese e gjalle qe bene balancimin e jetes se njerezve te thjeshte e te shpresuar se neser s’eshte vone per te gjetur nje shprese ,pavaresisht e venitur apo jo!Meriton urimet me te mira njerezore e na duket sikur rreshtat qe shkruan kerkon te leshe diçka ne zemrat tona.Mos na rendo kaq shume se tashme je bete pjese e jetes sone ku te lexojme e na lexon,ku marrim frymezim qe edhe batakçiun e radhes ta marrim si shprese pavaresisht se ajo ka vdekur njehere e pergjithmone.Te uroj jete te gjate e me shendet.
  Adhurruesi juaj.

  Reply to this comment
 2. linda April 30, 21:35

  sa bukur eshte te lexosh gjera te bukura per jeten,per dashurin.te ishte jeta keshtu si thot poeti.na shkruaj ca poezi per dashurin ,o poet i madh,se u cmendem nga politika nga lajmet qe degjojm neper televizor.jemi te stresuar nga kjo atmosfer politike qe ndihet kudo.

  Reply to this comment
 3. beni April 30, 23:25

  Per mua, Arben Duka je nje poet qe shkruan nje poezi te thjeshte, por dhe gjeniale ne te njejten kohe, bravo!

  Reply to this comment
 4. bubuci May 1, 11:49

  O Arben gjigandi. Mezi po pres nje poezi tenden per “babuc Komi” se e meriton nje te bukur nga dora jote. Respekt

  Reply to this comment
 5. ciko-nili May 2, 10:18

  Arben sot ti me genjeve
  Mu duk shkrim si postulat
  Ndaj mos u jep, mos u tut
  Se ti je e do mbetesh dite gjat.

  Se dhe zoti vete di c’ben
  Kur jeten fal po dhe ta heq
  Po ti i dashuri im patriot
  Do jetosh pse jo mbi 100 vjet

  Dhe kur te mbushesh mbi 100
  Do shuhesh, por nuk do harrohesh
  Se kush iken dhe le veten pas
  Per penen tende gjithnje do kujtohesh

  Me fal qe vdekjen e permend
  Mbahu o burre mos u druaj
  Per njerzit, familjen, kombin
  Mos u lodh po shkruaj – shkruaj.

  Une qe te shkruaj si yti patriot
  Me shpirt te uroj pac gezime
  Se je pjese e treves se perbashket
  Se je pjese edhe e jetes time

  Ndaj neser prap shkruaj si ti
  Lufto “pisllekun” qe kemi ne maj
  Qello ne llogore gjithnje ne shenje
  Luftes ndaj se keqes mos ju ndaj.

  Reply to this comment
 6. ciko-nili May 2, 11:02

  Korigjim
  Tek vargu i pare Fjala genjeve duhet zhgenjeve

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*