Vargjet e Arben Dukës!

June 1, 2013 15:43

Vargjet e Arben Dukës!

Një hymn krenarie për Rilindjen

Për shqipet që u shumuan,
Dikush ka merak,
Ndaj Saliun urdhëruan:
“Nxirri sa më pak!”

Dhe Sala iu bind padronit,
Se është thjesht’ ushtar,
Na nxori sa kemi qenë,
Tridhjetë vjet më parë!

Sala nxori për padronët,
Një shifër të artë,
Duke bërë me ndërgjegje,
Tradhëti të Lartë!

Do të thotë ndonjë nga ju,
O poet s’je mire?
Këto janë mor’ tradhëtitë,
Nuk kanë vesh’ e brirë!

Se punon si orë Zvicre,
Truri i poetit.
A nuk quhet tradhëti,
Ajo punë e detit?!

Sepse unë nga njëqind kënde,
E shoh tradhëtinë.
A nuk quhet tradhëti,
Plehrat që na vijnë?!

Tradhëtinë unë e njoh mirë,
Por dot s’ia vë pritën.
A nuk quhet tradhëti,
HEC-et që u shitën!

Neve quajmë tradhëtarë,
tre-katër mjeranë.
Po këta që mbi Atdheun,
Po bëjnë hatanë?!

Po këta që mbi Atheun,
Po bëjnë hatanë,
Që në kohët më moderne,
Koloni na lanë!

Kur në botë me kohë janë zhdukur,
Gjithë kolonitë,
Atë që s’ta bën armiku,
Ta bëjnë tradhëtitë!

Kështu janë punët tona,
Avdyl-krye burrë,
Ndaj duhet Rilindje e Dytë,
Ose sot, o kurrë!

Ti prishe për Shqipërinë,
Një barrë flori,
Ndaj duam për qeverinë,
Ca burra si ty!

Ndaj duam për qeverinë,
Ca burra të zgjedhur,
Mos e duan Shqipërinë,
Vetëm për ta vjedhur!

Ca burra me ideale,
Siç ishtët Ju,
Që një Rilindje vërtet,
Të fillojë këtu!

Nga mynxyrat që kalojmë,
Shumë skeptik unë jam,
Ndaj akoma për Rilindas,
Asnjë emër s’kam!

Po do shoh edhe do pres,
Pastaj do ta them,
Do ta them me zë të lartë,
Emrin kur ta kem!

Do ta them me zë të lartë,
Bota ta dëgjojë,
Ndaj Rilindja veç Rilindja,
Duhet të fitojë!

Fund

June 1, 2013 15:43
Komento

10 Komente

 1. Gim çami June 1, 16:13

  I madh Arben Duka

  Reply to this comment
 2. marina June 1, 16:46

  vargjet te dita jane drite,drite,drite……per shume persona. ju falenderoj

  Reply to this comment
 3. linda June 1, 16:48

  te gjithe jemi ne nje mendje me ty o arben duka.

  Reply to this comment
 4. Njeriu realist. June 1, 18:11

  Motorrat e tu Arben jane ndezur me fuqine max.se edhe ky popull keshtu e do qe te marre veshe mire se kush jane miqte dhe kush jane armiqte.
  Fatkeqesi e popullit tone si nje shembull unikal ne europe te vuaje kaq shume mga tradhetite te ngjyrave me te ndryshme nuk e di nese kjo ka nje domethenje apo jo.
  Puna dhe pena jote Arben nuk krahasohet as me disa turbina te marra se bashku qe prodhojne nje energji te bollshme dhe nje drite shume vezulluse per kete popull dhe per keta fukarenj qe kaq keq i ka denuare tradhetia.POPULL lexoni ARBEN DUKEN dhe votoni pa frike Rilindjen me ne krye EDI RAMEN.
  ARBEN takohemi ne parlamentin e vertete shqiptar,mjafte me se kemi kaluare shume zgjedhe pas zgjedhe dhe tribal pas tribali,tani i takon popullit te vendose per lirine e vertete dhe per tu dhene fshesen e fundit ketyre plerhave dhe ferrave qe i jane ngjitur shqiptarit dhe nuk po i shqiten si muti pas kepuces.

  Reply to this comment
 5. ARUSHA June 1, 18:26

  I qan vargjet per Shqiperine
  si te mekoi Nene e mire
  ta duash Atdheun tend dhe Lirine
  dhe shpaten te cveshes perTradhetine

  PERGEZIME DHE FITORE

  Reply to this comment
 6. Mark uk June 1, 18:28

  Nuk e ka hanger qeni i terbuar popullin si ju dhe poetin si na nxiu meneren me poezi me i lexue me by..he ne akull.

  Reply to this comment
  • Lleshi June 2, 13:22

   Tradhetia do denuar
   do denuar shume
   por kjo SHIK-asit ne Angli
   po i le pa gjume !

   Kane frike nga dora e popullit
   tremben porsi dreqi
   Por Historise s’i fshihen dot
   kurrizin do t’ua ndreqi !

   Ardhte sa me pare
   dita e bekuar
   nga ky kancer i gjalle
   Atdheu do shpetuar !

   Reply to this comment
 7. Malo June 2, 12:13

  Mark Ujku e ke vendin te shpella. Megjithate me injorantet e zbritur nga mali nuk ja vlen te humbasish kohen. Poetit pena ju befte pena shpate qe te tmerrohen shpellaret.

  Reply to this comment
 8. spatari June 2, 14:08

  Mark.uk e dale nga by…ha akull e Salit do jene gjithmon diarreja e tje.

  Reply to this comment
 9. Gramoz June 2, 17:16

  mak uk hiq dore o sharlatan nga ato shkruan o fashist lere a duken te shprehet lirshem se ti nuk as sa ai qe ben mengjes per mengjes ei ve emrin tend ..por qente qe lehin si ty te kafshoje vetem by….po je bure del hapur bir bushtre e te shikojme sesa te vlen lekura…po njeres si tyqe mundohen te marin neper goje njeres si A DUKA jane te destinuar ,e do te lahen me ujra e zeza te haleve te shqiperise ….i lutem zotit une e besoj ate ndoshta do me fale une te mallkoj me gjithe shpirt mallkuar qofte ajo nene qe te ka pjelle ty se ti i pa fytyre qenke KRRRRRRRRIMINEL MALLKUAR QOFTE RACA JOTE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*