Vargjet e Arben Dukës!

June 5, 2013 18:06

Vargjet e Arben Dukës!

Ha të hamë o kapedan

Kapardisur e serbes
Që të gjiithë me lugë në brez
Ha e ha në atë thes
Nga mëngjesi në mëngjes

Ha të hamë, more kasap
Se kjo ditë nuk na vjen prapë
Dhe aty ku ka veç pak
Vetëm ha o malukat

Ti nuk ha thjesht ca patate
Po përtyp me qindra fate
Qindra fate njerëzore
Malësore dhe jugore

Kush mund ta pengojë ariun
Kur ha jugun dhe veriun
Ai ha e s’bën shakara
Dhe një mal t’i vesh përpara

Iku koha “bisht’i’qenit”
Po ndrit koha e legenit
Ha të hamë me qeverinë
Mbi kët’popull bëj kërdinë

Ha të hamë o kapedan
Ca si minj, ca si luanw
Atje te guri me vërë
Do shkojm’ që të hamë të tërë

Ha mor ha se të kam xhan
S’keni din e as imam
Hani bëni kijametin
Për të ngrënë vodhët pushtetin

Ha të hamë e mos u stepni
Gjë të tjerëve mos u jepni
Njëmijë qengja njëmijë desh
Do t’i hani me përshesh

Këtë vakt e kishim pritur
Ndaj ma shihni të bab’zitur
Ha të hamë për njëmijë vjet
Këtë vend e këtë shtet

Suluni si karkaleci
Nuk i sos paratë Gërdeci
Ha të hamë o bark i derrit
S’mbarojnë depot e Enverit

Hani fort o racë e hutit
Jetojmë kohën e harbutit
Me një frymë mbaroni butin
Se në fund kemi tabutin

Ha të hamë o Sali boza
Pa limit si kakëzoza
Ha tre herë peshën e vet
Sigurisht pastaj pëlcet…

June 5, 2013 18:06
Komento

6 Komente

 1. Sulo KAPEDANI June 5, 20:12

  Urime per penen e arte.

  Reply to this comment
 2. linda June 5, 20:28

  shume e gjetur.

  Reply to this comment
 3. zekthi' June 5, 21:49

  Arben s’u lodhe nje here
  Per çdo dit’ kerren nje vjershe
  fshikullon me fjalen rende
  hajdut,vrases te pa bese

  Luft’ e mir behet me pene
  fjala mbetet brez pas brezi
  dufeku te vret per fare
  edhe s’fiton gje mileti

  ndaj e bere penen top
  zgjon dhe ata ne gjume
  ne njezet e tre qershor
  votat do derdhen si lume

  per Rilindjen shqipetare
  shqipetaret do votojne
  gjyshi do te marre tespihet
  prane oxhakut do te shkoje.

  Reply to this comment
 4. liri a vdekje June 6, 07:14

  mbas 23 qershorit do hani ke .ythet e njeri tjetrit o fekale te pushtetit serb

  Reply to this comment
 5. poshte saliu June 6, 13:34

  Ore po nuk tu soskan ,qenke i pa arritshem tu befte dita 1000 .por une insistoj se duhet te jete mbas hekurave ,dhe jo si pensionist ,se pastaj do thone dhe keta te tjeret he mo ja dhe nexhmija po rron akoma, ramizi jetoi mes salltanetit ,zogu nga tradhetar u be hero ,prandaj duhet vene pika mbi (I) te pakten kush duhet te jap llogari per keto 20 vjet ?

  Reply to this comment
 6. Gramoz June 6, 14:26

  rofsh o i bekuar ti je yll i karvanit c te te them me

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*