Vargjet e Arben Dukës!

June 19, 2013 21:28

Vargjet e Arben Dukës!

E TË TJERA, E TË TJERA …

Po presim me padurim,
po presim të shqitet ferra,
të shqitet nga vendi im,
e të tjera-e të tjera.

Sa na lodhi kjo fushatë,
me fjalime dhe idera,
fushata ka dhe gallatë,
e të tjera-e të tjera.

Ja shikoni “Zonë e Lirë”,
çdo të Premte si përhera,
promovohen dhe by…irë,
e të tjera-e të tjera.

Çani shumë i frymëzuar,
vetëtin përmbi mendera,
veç PS-ën për të sulmuar,
e të tjera-e të tjera.

Një hall e ka natyrisht,
që i është qepur si ferra,
po s’e marrim seriozisht,
e të tjera-e të tjera.

Na shton pik Ai dhe Çilja,
dhe këtu nuk bëj hilera,
vetëtijnë posi kandilja,
e të tjera-e të tjera.

Si kandilja dhe si pisha,
me ca flakë krejt të mjera,
sikur i ka pjellë Berisha,
e të tjera-e të tjera.

Njeriu me plot dëshirë,
kthehet andej nga fryn era,
mund të bëhet i pështirë,
e të tjera-e të tjera.

Nuk ju shohin dot me sy,
mish i prishur në mezera,
anë e mbanë në Shqipëri,
e të tjera-e të tjera.

Juve dot s’i mbani frenat,
ndaj gjëmon vjerri dhe vjerra:
“Hiqe se dolën legenat.”,
e të tjera-e të tjera.

Kjo është vjershë e parafundit,
se s’do merrem më me derra,
pocaqi e gjithë katundit,
e të tjera-e të tjera.

Vazhdojmë me antiplumbin,
dhe tani që të djeg vera,
sa keq zgjedhjet do t’i humbin,
e të tjera-e të tjera.

Monument gënjeshtrën bëri,
ai që na solli plehra,
sa keq i ka ikur zëri,
e të tjera-e të tjera.

Punët mire po t’i kishte,
nuk bëhej i shpejtë si era,
s’kish arsye të bërtiste,
e të tjera-e të tjera.

Për tokë i ka kredencialet,
fare i ka rënë vlera,
tromaksi fushat dhe malet,
e të tjera-e të tjera!

Tani i është shkruar fati,
do shpëtojmë nga kolera,
më s’do dali si lugati,
e të tjera-e të tjera…

June 19, 2013 21:28
Komento

4 Komente

 1. Arbi June 19, 21:45

  O i madh, te uroj suksese dhe te pafshim deputet!
  Pse vetem plehrat te behen MP, te pakten te jene dhe nje dore e hajrit si ti e Brace!

  Reply to this comment
 2. Ira June 20, 09:13

  Te vizitohet nga syte ky djale, sepse sheh vetem krejt bardh majtas dhe krejt zi djathtas.E nese del mire, atehere problemi eshte gjetiu, do shume pune dhe perkujdesje per tu sheruar, natyrisht nese ky vete e desheron kete.

  Reply to this comment
 3. ciko -nili June 20, 12:06

  Kjo eshte vjersh e parafundit
  Si per mua dhe per ty
  Se do jemi te ” helmuar”
  Qe do iki kjo qeveri

  Kush i pari degjon gjemen
  Se Saliu u rrezua
  Ka nje dopjo o Arben
  Nje nga ty e nje nga mua

  Po ky lajm ka marre dhene
  Para e pas njezet e trese
  Se dhe vet demokratet
  Nga Sala jane prere ne bese

  Ai miliarda per vehte
  Populli me gisht ne goje
  Ndaj dufin e kesaj urrejtje
  Me vote do ta poshterojne

  Dhe kurre me monster e tille
  Unikal perbrenda llojit
  Mos i mbifte Shqiperise
  Kurre me ne trup te Kombit

  Reply to this comment
 4. ciko -nili June 20, 12:32

  THIRRJE!

  Dilni dilni nga shtepia
  Nuk eshte koha per qetesi
  Dilni dilni te votoni
  Se eshte vote per Shqiperi

  Dilni dilni ju te rinj
  Ju votus per here te pare
  Dilni, voten kunder Sales
  Se me te shpresa eshte vrare

  Dilni dilni te moshuar
  Per 29-ten votoni
  Se eshte dita e clirimit
  Mos harroni, por kujtoni

  Ju qe jeni per Rilindje
  Mos qendroni, mos nguroni
  Dilni dilni nga shtepia
  Tek 29-ta votoni

  Nuk eshte koha per qetesi
  Per permbysje dita erdhi
  Gjithe mllefin ndaj qeverise
  Sejcili me vote ta derdhi

  Se eshte vote per Shqiperine
  Se eshte vote per vatren tuaj
  Qe me tej pas kesaj vote
  Ky popull t’mos heq e vuaj

  Se e vrane historine
  Memorjen e Kombit te tere
  Ndaj me 23 Qershor
  Asnje gjumi te mos zere

  Se s’ka kohe per te fjetur
  Kjo vote eshte vote sublime
  Kete qeveri e heq
  Vota jote , vota ime.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin