Vargjet e Arben Dukës!

June 20, 2013 18:53

Vargjet e Arben Dukës!

SA NJËMIJË PINOKË!

O Sali gënjeve,
një botë të tërë,
se ti pret shirita,
po “veprat” s’janë bërë!

Një fjalë nga ty,
s’kam besuar kurrë,
si mund të gënjesh,
kaq hapur o burrë!

Shiritat e tu,
i ka zënë flama,
se je gënjeshtar,
s’ta ka fajin Rama!

Kaq hapur o burrë,
si mund të gënjesh?!
Kur ka sy në ballë,
secili prej nesh!

Ti universal,
je si gënjeshtar,
saqë edhe mushkën,
mund ta bësh me barrë!

Në rrugët e tua,
edhe unë kam shkuar,
po asnjë për be,
Sali s’ka mbaruar!

Po asnjë për be,
Sali s’ka mbaruar,
dhe pse dy-tri herë,
janë inaguruar!

Gënjeve kaq hapur,
sa u pataks bota,
me këto gënjeshtra,
s’të jep njeri vota!

S’të jep njeri vota,
asnjë o katran,
se s’është sosur rruga,
për në Elbasan!

Thonë ata që vinë,
dhe ata që venë,
s’ka mbaruar rruga,
për në Tepelenë!

Gënjeshtrat e tua,
na u bënë refren,
sa dhe në të ikur,
gënjen e gënjen!

Ndaj bëjmë gallatë,
me miq e me shokë,
ti i vetëm je,
sa njëmijë Pinokë!

Para dy-tre muajsh,
po këtu kam thënë,
të është zgjatur hunda,
këtu e në Hënë!

Po gjithë rekordet,
theve këtë herë,
të shkoi majë e hundës,
gjer në Jupiter!

Thonë që NASA vetë,
ka shumë përfitime,
hundën ta përdorin,
si sondë për kërkime!

Fundja punë e madhe,
që ne na gënjen,
sepse hunda jote,
për një punë po vlen!

June 20, 2013 18:53
Komento

3 Komente

 1. sazan June 20, 19:51

  je gjigand Duka

  Reply to this comment
 2. sazan June 20, 19:56

  je gjigand Duka. Njoh nje koketrashe ketu ne usa qe thote po qe nevoja do vije te mbroj saliun me arme. ka bere burge per vjedhje pulash ne kohen e xhaxhit dhe do ta shperbleje sali pinoku per burg politik. ka mare ca leke me duket eshte me prejardhje kosovare dhe boshnjaku. eshte hajvan. ishalla fiton vetem Edi qe vetem per kokelope hajdutin mos te kete nevoj per te formuar qeverine.

  Reply to this comment
 3. ciko-nili June 21, 11:50

  Ky eshte genjeshtari
  Me i madh i kohes
  Cmimin nobel merr
  Nga ndeshkimi votes

  Shqipja eshte semure
  Vuan eshte rende
  ngrihuni o njerez
  Ngrihuni ne kembe

  Se eshte dita jone
  Nje ne kater vjet
  Votat per Rilindjen
  Le te jene det

  Le te derdhen votat
  Ne kuti me mijera
  Se pas kohes “nate”
  Do gdhije me e mira

  Ju njerez te dashur
  Ju qe me lexoni
  Nje apel ju bej
  Votoni votoni

  Pas kesaj te keqe
  Do vije me i miri
  Se ky qe eshte sot
  Eshte Haxhi Qamili

  Nuk na vjen e mira
  Nga ky palo plak
  Ne mend e ne bema
  Mbeti turkoshak

  Se na erdhi dita
  Pas dites se shtune
  Votoni Rilindjen
  Votat te vene lume.

  V.O. Pershendetje te gjithe lexuesve te mi. Mbaresi dhe me mend ne koke. Vetem me trenin e Rilindjes shkojme ne Europe. Ndersa me karocen e Saliut nese vemi per ne Sarande arrijme deri ne Metoq, nese shkojme drejt Tiranes s’arrijme as ne Ndroq.
  Ja dy anet e medaljes per te cilat ju duhet te veconi e te votoni me 23 Qershor.
  Vetem numurin 29.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?