Vargjet e Arben Dukës!

June 26, 2013 11:40

Vargjet e Arben Dukës!

Po “analistët” ?!

Jo vetëm Berisha,
mori “patërxhanin”,
po dhe “analistët”,
që na ndynë ekranin!

Që na ndynë ekranet,
me gojën e ndyrë,
tetë vite shpalosur,
skllevër të pështirë!

Gojën më s’e prish,
me emrat e tyre,
shyqyr që shpëtuam,
prej gjithë kësaj zgjyre!

Ju të gjithë i njihni,
ata faqezinj,
tani do kërkojnë,
për padronë të rinj!

Kush ata afron,
ne na përqesh mundin,
me ata malinja,
të shpejtë e ka fundin!

Ne ishim me gishta,
pak robër të fjalës,
ata me dyzina,
në shërbim të Salës!

Njëlloj si pushteti,
u bënë të urryer,
se hynin e dilnin,
nga të njëjtat dyer!

Këta zvarranikë,
alla “analistë”,
të falimentuar,
si profesionistë!

Ç’hosana i bënë,
Salë-ndryshim-fitores,
bënë me ndërgjegje,
zanatin e gorres!

Kur i gjithë vatani,
ishte bërë kripë,
flisnin për parajsën,
këta të pacipë!

Bythëlëpirsit bëjnë,
vetëm hosana,
shqipot i mendojnë,
popull budalla!

Po shqipua në ballë,
përgjigjen u’a dha,
them se mijëra vota,
na dhanë dhe ata!

”Çilizmi” na sillte ,
vetëm neveri,
Çilet e bënë Salën,
kudo shkrumb e hi!

Ata që e bënë,
të bardhën të zezë,
PD-në e Berishës,
e kthyen varrezë!

S’them se për fitoren,
janë krye faktorë,
po çilet i dhanë,
Rilindjes një dorë!

Shum’ shpejt shum’ çilista,
do të bëhen rozë,
se krimbat s’kanë gene,
të jenë dinjitozë!

S’e kanë hiç problem,
se janë të urryer,
shërbëtorë e skllevër,
janë për të shërbyer!

June 26, 2013 11:40
Komento

13 Komente

 1. Tani June 26, 12:47

  As edhe nje sekonde ne ekrane,Kjo te behet me vendim qeverie.Keta plehra duhet te kerkojne 1000 here falje.

  Reply to this comment
  • aldo June 27, 11:42

   Ore ky sala na e mori te keqen,
   dhe sazet e analistet e tij
   nuk do i bien me teneqes,

   se gishtat u jane thyer
   e peshtyma u eshte thare,
   dhe nga boja qe i mbuloi,
   kollaj nuk kane per tu lare,

   Por nje merak kam une,
   se mos kjo ngjyra mavi,
   nuk do bej shume pune,

   dhe analistet si krimba qe jane,
   me ngjyre apo ma ngjyre,
   ne anal te rri do hyne dhe do hane.

   se nuk e ka fajin krimbo-analisti,
   qe lageshtiren pelqen,
   por anali i politikes,mavi apo blu qofte,
   qe dashurine per krimba e ka ne gen..

   Reply to this comment
 2. ciko-nili June 26, 13:10

  Arben sot do flas
  Prape ciko-nili
  Po ketej e pas
  S’do jem me i tilli

  Mos u merr me Cilet
  Se nuk ja vlen me
  Sa te ngjisin gjeket
  Do jene film pa ze

  Te tillet s’durojne
  Por si krymba lluce
  Te ngjiten si vemje
  Si m… per kepuce

  Tani qe ra mbreti
  Per ta s’eshte hata
  Kush do shaj i pari?…
  Prape do jene ata

  Ndaj do bejne mire
  Qe ta mbyllin gojen
  Se per mend te tyre
  S’ua ka kush nevojen

  Vajten tete vjet
  lodhur duke lehur
  Prape sic thua ti
  Mbeten bythperdredhur.

  Reply to this comment
  • Eri June 26, 20:52

   Dite e madhe sot
   Festa e demokracise
   Besoj se paska nje Zot
   Sheroi kancerin e Shqiperise

   Zheji, Fevzo, Cani
   Jane turpi i ekranit
   Ne krye qendron Artani
   Loloja i sulltanit

   Reply to this comment
  • aldo June 27, 11:43

   Ore ky sala na e mori te keqen,
   dhe sazet e analistet e tij
   nuk do i bien me teneqes,

   se gishtat u jane thyer
   e peshtyma u eshte thare,
   dhe nga boja qe i mbuloi,
   kollaj nuk kane per tu lare,

   Por nje merak kam une,
   se mos kjo ngjyra mavi,
   nuk do bej shume pune,

   dhe analistet si krimba qe jane,
   me ngjyre apo ma ngjyre,
   ne anal te rri do hyne dhe do hane.

   se nuk e ka fajin krimbo-analisti,
   qe lageshtiren pelqen,
   por anali i politikes,mavi apo blu qofte,
   qe dashurine per krimba e ka ne gen..

   Reply to this comment
 3. Dorina June 26, 14:00

  Vertet, jane shume te neveritshem. Plehrat!

  Reply to this comment
 4. Baro Liçaj June 26, 14:11

  Cili analisti
  Cili ” filozof ”
  Na ka çare trapin,
  ka qne nje gallof.

  Qeni atje ku ha,
  Qeni atje leh,
  Dhe ky Cili yne ,
  Me Salen u deh !

  Na kane neveritur,
  Cili me Artane,
  edhe ca te rrjedhur,
  qe lepijne sahane !

  Reply to this comment
 5. katarakti June 26, 14:13

  Jo, jo, jo. Zheji, Qili, Qimi, Fevziu e kompani mund te kerkojne 1 milione here falje. Se nuk kane as turp dhe as shtylle kurrizore. Ne rast se Rama i afron, kjo ve nje pikepyetje te madhe per politiken e tij. Por nuk e besoj. Sidoqofte Arben Duka, syte hapur. Nuk ka me hosanara. Gabimi i pare dhe kritika. Boll me me lider hyjnore, “te bekuar nga Zoti” si i çmenduri nga Viçidoli.Por kam besim ne kulturen dhe qytetarine e Edit. Jam shpreseplote se Shqiperine e presin dite te mira.

  Reply to this comment
 6. bato June 26, 14:48

  Ata puthadore do behen, as mos dyshoni. Dine te bejne lajka, ne fillim me drojtje, si mpuna e ketij Blendit (fantomasi) me pseudonimin “Peshku”, i cili qe dje filloi e po kritikon Salen. Madje analizon edhe gabimet e tij ne fushate e ne qeverisje. O zot deri ku arrin hipokrizia e me te jargaviturit ndaj Sales, Fevzo ziut! Edhe Cili, filloi qe para tre ditesh t’i buzeqeshe Ilir Metes ne ekran, kur nje dite me pare fyente dhe ironizonte Ramen po ne te njejtin ekran. Edhe Shkullaku, gollaku, artan bythaku e shume te tjere bq te Sale Vicidolit keshtu do bejne! Rama, Meta, Hapni syte se keta ta bejne te zezen te bardhe dhe ju qorrollepsin deri atje sa te harroni pse populli ju solli ne pushtet.

  Reply to this comment
 7. ilir June 27, 09:21

  ka edhe te tjere
  si ai shuushllllaaku,
  me fytyre te dhjere
  fytyre alabaku

  kerko te na shitet
  si i mençur shume
  por kalojne vitet
  prap se prap merhum

  Reply to this comment
 8. mira June 27, 10:07

  shume te bukur vargjet z.Duka,por mendoj te shtosh dhe nja 4 vargje per ate zv,profetin nga Prizreni, qe u cfaq te Qani para dy apo tre muaj .ooo po ku eshte ky Qani me duket se ka shkur te vizitoje Jozin se ka qene semure.

  Reply to this comment
 9. mari June 27, 10:11

  vdekshi te gjith……………………ju…….

  Reply to this comment
 10. aldo June 27, 11:41

  Ore ky sala na e mori te keqen,
  dhe sazet e analistet e tij
  nuk do i bien me teneqes,

  se gishtat u jane thyer
  e peshtyma u eshte thare,
  dhe nga boja qe i mbuloi,
  kollaj nuk kane per tu lare,

  Por nje merak kam une,
  se mos kjo ngjyra mavi,
  nuk do bej shume pune,

  dhe analistet si krimba qe jane,
  me ngjyre apo ma ngjyre,
  ne anal te rri do hyne dhe do hane.

  se nuk e ka fajin krimbo-analisti,
  qe lageshtiren pelqen,
  por anali i politikes,mavi apo blu qofte,
  qe dashurine per krimba e ka ne gen..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin