Vargjet e Arben Dukës!

July 17, 2013 16:17

Vargjet e Arben Dukës!

Njazua-Njazos i ka shkruar…

Kur nuk kisha kërcënime,
ju rrëfej një dit’ bitisa,
Unë Arbeni vetes sime,
dy-tri SMS i nisa!

Dhe i thash’: “O maskara,
po shkrove më për Berishën,
nuk e kemi me shaka,
ruju se do të vëm’ pishën!!”

Edhe unë si shum’ të tjerë,
kam dy numra telefoni,
i shkrova tek AMC-ja,
i nisa tek Vodafoni!

Nja dy ditë, e i harrova,
mesazhet që shkrova vetë,
kur pa pritur i lexova,
m’u dukën krejt të vërtetë!

Mora Thanon menjëherë,
Thanon që drejton gazetën,
dhe i thashë me zë të mjerë:
Kam një kërcënim për jetën!

Më tha Thanua qetë-qetë:
Merre Beno me avash,
sepse robi që të vret,
s’të njofton me një mesazh!

Domosdo që rëndësi,
S’i kushtova më un’ rastit,
më shkoi mëndja me furi,
tek mesazh’i Kosovrastit!

Më shkoi mëndja tek Njaziu,
edhe rash’ ca në mendime,
ndofta dhe ai mavriu,
e kish bërë si puna ime!

Në momentet në panik
Njazua-Njazos i ka shkruar,
dhe pastaj për dy tri ditë,
si dhe unë i kish’ harruar!

Dhe mendova përsëri,
Njazua do të na e fusi,
se s’ësht hiç problem tani,
që të gjendet kërcënusi!

Mund të gjendet kërcënusi,
pa kaluar as një orë,
ndryshe puna nëse shkrusi,
është një jashtë-tokësorë!

Ditët s’duhet të kalojnë,
ta shtrëngojmë policinë,
sepse duam ta mësojmë,
kush e kërcënoi Njazinë!

Të gjithë duam ta mësojmë,
kemi një si padurim,
nëse emra nuk dëgjojmë,
do mbetet varianti im!

Do mbetet varianti im,
po s’e deklaruan rastin,
Mbetet pra që xha Njaziu,
kërcënoi Kosovrastin!

Unë bëra pakëz humor,
se humor te Njazua gjeta,
po Njazua është i dyshuar,
sa të dali e vërteta!

July 17, 2013 16:17
Komento

16 Komente

 1. marina July 17, 16:39

  o zot sa i madh qe je,kam qeshur me lot

  Reply to this comment
  • N.VJOSA July 18, 08:20

   Nderime Arben Poeti,
   Keta jane ku therret qahmeti,
   Çfare te them, une i shkreti,
   Me ta qesh i gjithe mileti…

   Sigurisht nuk eshte e rastit,
   Çfare ka bere Njazua, i shkreti…
   Para Njazo Kosovrastit
   Nuk ish gjë Qazim Mulleti…

   Ti Arben bën humor
   Ndersa une nuk bej shaka,
   Pse i mbledh xha Saliu,
   Nje Kodosh, nje Qerrata?!…

   Keta tipa alabakë
   Janë tipa qe mbajne erë,
   Keta s’njohin asnje cak
   Sepse jane pa karakter!…

   Sepse jane pa karakter,
   I perdor xha Saliu,
   Jane tipa aventuriere
   Futen në çdo vrimë miu…

   Çorbë te prishur kane ngrene
   Nje me shume se tjetri plehrë,
   Xha Saline dot se lenë
   Ua ka zën kokën me derë!…!…

   O Arben, nuk eshte e rastit,
   Si ky Njaziu i panderë
   Si ky rasti Kosovrastit
   Ka te tjere tipa te dhjerë!…

   KQZ e Saliziut
   Jane te gjithe soji i miut
   Nje mark si Arben Ristani
   Eshte dhe Lefteri Fustani!…

   I tille eshte Arben Ristani
   Edhe Lefteri Fustani
   Ministrat shejtan shejtani
   Në krye Kapter Nishani!…

   Keshtu i ka dhe ministrat
   Që ti heqë nga kapistrat,
   Të gjithe i ka qenbirqeni,
   Ne krye K r y e l e g e n i !….

   Reply to this comment
 2. Ilir July 17, 17:08

  Bravo te qofte.Njazo Kosovrasti duhet ta mesoje permendesh dhe tja u recitoje niperve dhe sterniperve.

  Reply to this comment
 3. linda July 17, 17:29

  shume e bukur .vertet kemi qeshur me njazo injorantin

  Reply to this comment
 4. Gramoz July 17, 18:40

  po qeshim me veten o yll thone femija na ucmend babi po ku e gjen kete frymezim o mendje ndritur po i ke luajtur fene ketij turiri ,,ketij mostre ketij llummi te drejtesise keti mafiozi te pa skrupull qe na dhembin syte kur e shohim …ku esgte malukat

  Reply to this comment
 5. Njeriu realist. July 17, 19:35

  E ke per detyre o i madhi Arben Duka tja u qendisesh ketyre plehrave te vertete.Po ç” eshte more ky kosovrasti more nje injorant qe shok tjeter nuk ka ne bote.
  Bravo bravo bravo dhe vazhdo se na mban gjalle.

  Reply to this comment
 6. ira ira July 17, 20:25

  Fantazi teper reale
  Ku komikja te godet
  Po sa mire e ke menduar
  E ke stisur ter lezet.

  E lexova me vemendje
  Buzeqeshja ndonjehere
  Por humori i goditur
  Te ben te mendosh me thelle.

  Ai ndofta me te vertete
  A ka stisur sikur ti
  Por patjeter dicka ka
  Por vec ai e di.

  Nje mendje me thote gjetiu
  E ka hallin ky mavriu
  Se po fryn nje ere e thate
  Qe s’ dihet ku do i flake.

  Ndaj ja nisin meselese
  Te kurdisin nje sajese
  Se si qysh edhe perse
  Do ta marrim vesh dhe ne

  Reply to this comment
 7. london July 17, 20:27

  po i kame lezuar te gjitha batutat qe shkruan ne kete gazet .bravo te gjitha te qelluara rrofsh dhe tu befte dita 1000 beno

  Reply to this comment
 8. sazan July 17, 23:53

  me kenaqin keto krijimet e tua i godet jashte mase bravo talent i papare. poshte qelbesirat e shoqerise

  Reply to this comment
 9. doktori D.Didani July 18, 05:36

  O Beno Po si arrite ti grumbullosh te gjitha mendimet tona dhe I fute ne vargjet e tua:Tani pa frike mund te themi se Niazua u be personazh ne letersine humoristike!
  Kosovrasti duhet te te qiras!!!As vrasesi nuk do merret me me Niazon se do lexoj poezine tende dhe do tja fus me te qeshur!!!

  Reply to this comment
 10. Azemi July 18, 07:22

  Z.Ben beri nje vjershe atij gazetarit Balliut por qaje siç e ke zakon,se dhe ai kok lopa mundohet te gjej llafin.

  Reply to this comment
 11. psy July 18, 07:48

  Edhe Njazua e paska bere si Ylli Pango,qe e lidhi shashken me spango dhe inskenoi nje atentat,por harroj te hiqte nga shtepia topin e spangos….dhe policia qe e gjeti…sigurisht heshti per te mos e “felliqur” felliqesiren.

  Reply to this comment
 12. Arioni July 18, 09:15

  Ka ngel legjende shprehja qe i ka pas then Ed Rama ketij Njazi Kosovrastit para 10 vitesh:

  O Njazi, po ku te ka gjet Saliu me ket fytyre, ke tregu i Gabit te ka gjet.

  Reply to this comment
 13. Mark.uk July 18, 15:25

  Arben Duka me poezit tuaja po behesh I njohur,pamvarsisht shume partiak.Pa shkruej dicka per tjetersimin e votimeve ne Lezhe o kryetari I mbrojtjes se figures se Enverit.

  Reply to this comment
 14. tironsi July 18, 18:32

  LOl.. 🙂
  si gjithmone A.Duka shume i forte..
  Komente e bukura e bejne akoma me interesante!!!

  Reply to this comment
 15. gozhda July 18, 20:09

  dhume e goditur bravo beno te lumte pena po perseris edhe une kerkesen e nje komentuesi te mesiperm pergatit nje poezi per derrin e felliqur fahri palliu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim