Vargjet e Arben Dukës!

July 19, 2013 13:49

Vargjet e Arben Dukës!

Ke të drejtë o “Koli inë”

Ke të drejtë o Koli inë,
që mallkon ti LSI-në,
se ç’u bëri LSI-ja,
s’ua bën as Perëndia!

Në filxhan kot ngre tërmet,
i harrove o i shkretë,
i harrove katër vjet,
që të mbajti në pushtet?!

Tani që nga ju është ndarë,
u bë “çeta me kusarë”
Nuk është koha për ta sharë,
por t’i ngrini lapidarë!

Por t’i ngrini lapidarë,
se kurrë s’kini për ta marrë,
Nuk do vini në pushtet,
as për gati njëqind vjet!

Po Meta e mbajti fjalën,
në pension e nxori Salën,
katër vite u vonua,
po premtimi u plotësua!

Me Ilirin përsëri,
nuk kam rënë në dashuri,
por ç’u bëri o të shkretë,
s’harrohet në këtë jetë!

Ty Olldash të kam merak,
ke inat po s’merr dot hak,
bjeri legenit o lumë,
se Bashkimi do rrojë shumë!

Do më sulen mirë e mirë,
do thonë ,-”Metën e kam grirë!.”,
asnjë presje s’heq në letër,
por janë të një kohe tjetër!

Ora ime u kurdis,
t’u shikoja ju përmbys,
kjo në një fiksim m’u kthye,
po gjithë mundi m’u shpërblye!

Olldash mbaj nga pak kapistër,
sepse të mbajti ministër,
jo dhe pak po katër vjet,
ajo që i thua çetë!

Përfituar s’kam o xhan,
as dhe një cingar’ duhan,
ju e quani një skandal,
të punosh për ideal!

Po me mua kjo ka ndodhur,
se e keqja na ka lodhur,
ajo s’ka emër të huaj,
po ka vulë veç emrin tuaj!

July 19, 2013 13:49
Komento

10 Komente

 1. Tani July 19, 14:27

  I modh je.Ke harxhuar pak kohe per Kolin.Eshte thjesht leter higjenike.Lider i pd hahaha.

  Reply to this comment
  • Devolliu July 20, 20:38

   O BENI; këta dy mender knditatët për mëkëmbës të Saliut të Viçidolit, të dy hajvanë e lolo janë por unë kam qejf që “të fitojë” ai që është më zagar i Saliut, dmth Luli që qesh me idiotësinë e vet.
   Atëhere kemi për të bërë gallatë se Banda Neofashiste e Saliut me emrin PD ka për tu shpërbërë e ata që janë më të inkriminuarit, dmth kuliçërit talebanë të Saliut, do të marrin malet ose do të syrgjynosen për tu fshehur nëpër Botë.
   Saliu me Lulin , si hajdutë që janë e krimnelë gjakatarë, vrasës të shqiptartëve, dihet që kanë destinacionin e tyre, në burg duhet të kalben.

   Reply to this comment
 2. Teta July 19, 15:22

  Bravo Duka si gjithmone ne forme.Po te lutem na bej edhe nje per Lulin e vocer, sepse po shef nje ender me kryetar.pershendetje

  Reply to this comment
 3. linda July 19, 17:00

  e degjuam olldashin mbrem,kur fliste tamam si njeinjorant te njejtat argumenta te njejtat fjal qe than dhe gjat fushates,me olldashet pd e ka te sigurt humbjen.bravo.kur pash emisionin mbrem,thash beni do shkruaj sot per olldashin dhe ja ,te lumte mendja dhe pena

  Reply to this comment
 4. Fleks July 19, 22:10

  Nuk paske bere bejte per Njaziun o Beni?

  Se te dolen 706 vota te tjetersuar vetem ne 10 kuti votimi ne Lezhe.

  Beje,beje dhe nje bejte tjeter per Njaziun o Beni,se gajasen komentuesit ketu kur lexojne bejtet e tua.

  Po kesaj radhe veria titullin:706 votat e Benit.

  E mos u lodh shume per te bre bejte,shkruaj dhe ne proze se e kuptojme ne e kuptojme.

  Megjithese pra se te shkruash,kujtohu se cmund te jete bere me kutite e tjera.

  E na shkruaj perseri bejte,se eshte e veshtire shume te besh bejte te tilla,aq e veshtire sa sikur hane cereke petullash.

  Reply to this comment
 5. malua . July 20, 02:19

  o fleks ,legeni.
  Ti FLEKS duhet te jesh dora vete TANUSH SHASKA ,I BIRI I DURO SHASKES ,agjent i sigurimit .
  Ti TANUSH ISHJE DEKANI I universitetit te VLORES dhe doje qe ti hiqje e mrin e te madhit ISMAIL QEMALI ..
  Po me del si shume shpesh neper keto blogje .

  Reply to this comment
 6. ira July 20, 15:22

  Do te ishte nje epoke e re, nje epoke krejt ndryshe, nqs do kishim nje qeversje, te PS-se pa LSI-ne.Nuk kemi cfare te bejme,vecse te jemi shume shume vigjilente, qe LSI te mos na e ndote qeverisjen, si ata atje lart, po ashtu edhe ata poshte, neper rrethe, qarqe. Sa i takon Olldashit dhe bashes nuk me intereson fare.

  Reply to this comment
 7. Mark uk July 20, 16:31

  Bejtet tuaja jane me name
  shkoj e vjerri ne zyrhane[wc]
  sa her shkoj atje me dhije
  me bjen ndermend
  per zotnin tane..
  O kryetari I mbrojtjes se busteve te Enverit.

  Reply to this comment
 8. Kol Tivari July 20, 17:08

  Markauku ulu rri
  Mos i rri Benit serbes
  Ba me i pas tre cope si ti
  N’dy ve kambet e n’tretin dhjes

  E me thane c’asht e drejta
  Ti han bar po nuk t’len huna
  Mos u mundo me ba bejta
  Nuk asht bejta per tutkuna

  Shiko Mark at punen tane
  Sa ke hapin bane vrapin
  Mos e nguc grethin me krane
  Arben Dukes i rruen trapin

  Reply to this comment
 9. safet lubia July 20, 18:15

  55.
  Qeneria na udheq,keshtu e ka dashe vatani,
  Na ka udhequr,Haxhi Qamili,por edhe Esat Toptani,
  Si gjithmon ne Histori,kemi lene gjurmet tona,
  Neper shekuj qe do vijne,do ushtoj jehona,

  Shqiprine e moren penge,dhe e ndane mes shokve,
  Mbushen zyrat tej e tej,bandat e malokve,
  Historine e kopjuan,naten ne terin e zi,
  Kur ne krye nje dite dhjetori,erdh zoti Sali.

  Nje nate dimri ne Dhjetor, Vec Ramizi zgjuar,
  Duhej mendje ato dite,dhe opozita rregulluar,
  Nis remoi neper syrtare,ne ato nete nderimi,
  Ku vec tije,emra shtese,kish sjedhe sigurimi.

  Nje doktor na ish ne krye,qe dukej garant,
  Qe gjithe jetes na ish i denjte,dhe ish militant,
  Kishte qene sekretar partie,qe ne mosh te rinise,
  Kushedi se sa te mira,i kish bere partise.

  Po ashtu dhe sigurimi,e kish pate medem,
  Kushedi se sa here,ish deshmitar i rem.
  Vete Ramizi na e njihte ,qe heret te blloku,
  Dhe ate ai e dinte,se kish koke maloku.

  I theriti ne nate dimri,me listen ne dore,
  Jashte ishte ftohte,ne male debore,
  I therit I ,me marifet,sikur per vizite,
  Pa e ditur ato spiuna,se do benin opozite.

  Erdhen te friksuar,njeri tjetrin shikonin ne sy,
  Me trimi ne mes tyre,ish shoku Sali,
  Sabriu si skile,e parndjente nderimin,
  E kishte pervojne,qe dikur me sigurimin.

  Ramizi dukej i urte,por ujin ta kalonte nen rogoz,
  Dhe nder te tjerve,zgjodhi dhe shokun Fatos,
  Te tre po rinin te heshtur, ne zyren e tij,
  Jashte ishte ftohte,e po binte shi.

  Duhej opozite,dhe populli e kerkonte,
  Ndaje dhe Ramizi per kete po nxitonte,
  I theriti nje nga nje,duke u a ndare rolin,
  Tek Partia Demokratike,na vuri doktorin.

  Ramizi na ish i zgjuar,se hante bananen,
  Sabriun e dergohi me repoplikanen,
  Fatosi si fatos, as ateher mendjen nuk e vriste,
  Ndaj dhe Ramizi,i dha partine socilaliste.

  Ishe nje nate e lodhshme,ne zyre tym duhani,
  Freskusja punonte,sa s’binte tavani,
  Ne zyre akoma,nuk po ndihej fresku,
  Ndersa RamizI mendjen ,e kish tek Caushesku.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*