Vargjet e Arben Dukës!

August 15, 2013 13:23

Vargjet e Arben Dukës!

Diturakët… Uturakët

O ju ekrane të mjera,
pse nuk u bie një flakë,
duket na ikën përhera,
ata “çunat diturakë”!

Na u bënë si të shtëpisë,
aq të dashur sa Saliu,
po kujtoj me mall të shpirtit,
si ligjëronte Henriu!

Si bilbilonte Henriu,
shkëlqente nga mënçuria,
SHVEJKU po ta kishte parë,
do kish vdekur nga zilia!

Qeratenjtë ishin shumë,
nuk qenë sa gishtat e dorës,
qe zbulim’ i këtij viti,
analist’ i Mashkullorës!

Meqë e kish përsëpari,
e mori me shumë dëshirë,
studion serioze të Zhejit,
e ktheu në “Zonë të Lirë!”

Si asi i Mashkullorës,
na u shfaq po kaq papritur,
na u shfaq si yll Enkeli,
obobo, sa djalë i ditur!

Ai fliste ballë për ballë,
s’dinte skuta-s’dinte zgëqe,
dhe të rrosh nja dhjetëmijë vjet,
s’thua dot aq gomarllëqe!

Nuk mund të harroj Artanin,
se kuptim s’do kishte fare,
se ai vazhdon të jetë,
një bezdi ndërplanetare!

Por u bë nëpër ekrane,
lezet i këtij behari,
një djalosh që hidhej pupthi,
një filozof nga Vasjari!

Pa i përmëndur të tërë,
s’kuptohet i gjithë bataku,
po s’mund të harrojmë kurrë,
se si merrte zjarr Shkulaku!

Eshtë dhe një që doli rrallë,
po për helm s’e kishte shokun,
dikur ish me yll në ballë,
kuptohet që flas për Frrokun!

Që të gjithë nxirrnin bajga,
sa konkuronin dhe lopën,
pa filluar hiç votimet,
këta Salës i bënë gropën!

Kur të bëhet analiza,
për humbjen aq madhështore,
do të jenë dhe diturakët,
ndër arsye kryesore!

U bënë krejt të neveritshëm,
në rolin e një langoi,
gjithë urrejtjen karshi tyre,
Sali ziu e pagoi!

Po prap’ malli na ka marrë,
ishin çuna diturakë,
dhe këta tek çdo pushtet,
ofrohen si… uturakë!

August 15, 2013 13:23
Komento

23 Komente

 1. poshte saliu August 15, 15:16

  O Beni mos vdeksh kurre dhe kurre mos tu shterofshin mendimet e goditura per llumin (kriminelet) e shoqerise shqiptare. Keta jane ujqer te vjeter, nuk kane shume qeder nga shtypi, por duan vetem plumbin mbas koke qe te tremben te pasmit(tjeret). Une do te duroj deri sa te vij ne fuqi qeveria e re, qe te vihet dinjiteti i popullit ne vend.

  Reply to this comment
  • feniks August 19, 18:04

   TURP TE KETE EDHE TOP-CHANNEL-i,qe ftonte ne cdo debat keta PALO ANAL-iste,qe vetem mbronin KRIMET E Berishes!!!
   Me qe THENIET DHE IDETE E TYRE DOLEN BLLOF,ata nuk duhet te thirren ne asnje TV si palo anal-iste!!!
   KURRE NJE ANALIST NUK DUHET TE MBROJE NJE PALE,sic kane bere keta LANGONJTE E Berishes!!!

   Reply to this comment
 2. gozhda August 15, 16:48

  bravo beno cdo gje e goditur e persosur per emrin qe u ke vene “UTURAK” vend ku dhjesin femijet dhe uloket bartes fekalesh.e meritojne tani te shkojne ne minibashki dhe te regjistrojne emrin.

  Reply to this comment
 3. Emigrant SHBA August 15, 16:50

  zoti Duka nuk ka nevoje per shume shkrime dhe kritika qe dikush mund ti beje atij sistemi te udhehequr nga ai qe nuk dua ti permend emrin por as edhe nga langojte e mediave Ne pak vargje ju e deskriditoni dhe e shkatroni kete sistem vrastar qe poshteroi e shkatroi nje vend te tere Ju lumte mbas kengeve qe kini bere dhe qe jetojne ne shekuj kritika juaj nepermjet ketyre vargjeve eshte eshte nje pasuri e madhe Nuk besoj se ka opozite me te madhe se ajo qe beni ju. Sinqerisht urime

  Reply to this comment
 4. Illo August 15, 17:18

  Ke bërë një vlerësim shumë të goditur , për analistët e medjave . Këta , që kë shkruar ti , këta mendojmë të tërë ne , se janë , për të qarë hallin . Vite të tëra , e bënë të zezën të bardhë dhe , për këtë janë shpërblyer , duke e quajtur veten gazetarë , që në fakt është profesjon I nderuar. Më mëndjen , që kanë shitur , janë bërë të urryer , jo thjesht për mendimin ndryshe , por kanë tjetërsuar realitetin ; janë bërë sofista . Duhet ta kenë parasysh pronarët e medjave , të mos I aktivizojnë më , sepse turpërojnë institucjonet e nderuara . Besoj janë të ndërgjegjshëm , që nuk duhet të merren më me këtë punë . Ndjehemi të ofenduar , prej tyre . Për illustrim riktheni disa tryeza , ku kanë ligjëruar këta karagjozë të mendimit të lire . Mendimi I lire , nuk i lejon çmëndurirat , prandaj quhet I lire . Illo

  Reply to this comment
 5. avni August 15, 17:50

  per mua je homeri shqiptar je legjenda e gjall je pena e arte mbare shqiptare.

  Reply to this comment
 6. Gramoz August 15, 18:09

  miq te nderuar qe te gjithe e urojme bilbilin e poezise modernoe politike saterike benin eshte nder qe te kesh nje opzitar ,nje njeri qe me fjalen e tij te mprehte te beje me vete kaqe shume njeres ..une jam plotesisht i bindur qe ky njeri eshte i denuar nga zoti ,per te thene fjalen e lire ..mbaheni mend kete bure qe sate filloje edi rama gabimin mete pare ,,benua do te ja thure satiren ,do te thoni pse ,,sepse ky njeri nuk ben kompromis me te keqen ,,dhe kjo dhunti e ralle eshte pasuri kombetare keshtu te duam poeti yne keshtu do mbetesh yll qe nuk do shuhesh kure te uroj te gjithte mirat dhe burim i pa shtereshem qofsh gjithmone

  Reply to this comment
 7. andi August 15, 20:52

  Arben Duka i madh ti je. Urime per jete te gjate e suksese prej te gjitheve ke. Nuk ke shoke ne nete lami, kenaqe te vjeter e te rije. Penda jote fshikullon injorancen e drremon. karaduzet me tepri, jeten ti jau ke nxi. Te gjithe depsyzat i derrmove, Sali Kriminelit masken ja corre. Dhe mbas ti banden me servila, qe jan ba te gjithe kopila. Por ne Qershor ju kall tmerri, sdin ku te futet zheji e Henri.

  Reply to this comment
 8. linda August 15, 21:29

  SHUME E BUKUR ,BRAVO ,JE I MADH.VETEM PER VARGJET E DUKES E LEXOJ GAZETEN DITA. SHUME E GJETUR.

  Reply to this comment
 9. Dino August 16, 03:56

  Prisnim kur do tja bente BAAM Beni per keta “dituraket” analist dhe ja ku plasi…!Sikur te mos kishe vene Henrin ne krye o Ben do te kishim bere ti nje vjershe !Oh can kenaqe tani kur kishim pak pushime!

  Reply to this comment
 10. Fanolist August 16, 07:17

  Te lumte , te lumte . Faleminderit , urime ,force , frymzim e guxim .

  Reply to this comment
 11. vetetima August 16, 08:41

  Te lumte mendja e pena Beno. Ne momente historike Kombi nxjerr edhe jashtqitjen e vet, keta pseudoanaliste (disa ishspiune) mundoheshin te na mbushnin mendjen si moderatore te medhenj se po ja kalonim dhe vendeve me te perparuara te botes ,kete po e shohim se ku na kane cuar keta matrapaze e kriminele.

  Reply to this comment
 12. Aliu August 16, 10:27

  Zotri Duka ,sinqerisht kur dua te relaksohem kerkoje ne gazete per poezite e Tua.Vazhdo je i madh.

  Reply to this comment
 13. Krenshnik Sorra August 16, 14:41

  shkruaj nje liber me poema o i madhi Duka, tjua lexojme dhe brezave, femijeve tane qe ta dine dhe ata qe ka qene dikush qe kishte nje pene te arte.

  Reply to this comment
 14. berti August 16, 16:32

  PERSHEndetje dhe urime poetit te talentuar te komgit tone ARben Dukes njeriut qe ka sjelle ne faqete shtypit shqiptar mendimin popullor.por nrvargje duke gdhendur karaktere ,personazhe te politikes,medjes.njerezite korruptuarteshoqerise sone.te majte e tedjathte duke zbuluar e pak fjalesekushe kadrejtuar ne keto 20 vite kete vend qe po na i merzitin cdodite dhe aqme teper figura te tilla siNano,Saliu mefamiljen e tite korruptuar,Nishani preswidentnen nivelin mesatar te shqiptareve dhene vecanti keta gazetare sahanlepres te pushteteve,pornevecanti ne sherbim te verber ndaj SALIUT.kETADITURAKE QE PER JAVE TE TERA PUSHTUAN EKRENET U BENE TE BEZDISSHEM SIMIZAE KALIT JO VETEM PER TELESHIKUESIT,POR EDHE PER FAMILJET E TYREE SIDOMOS cILI QEEKE RENDITUR TE PARIN E ME RADHE SKUADRA ME cANIN ,cupin,Zhejin VASJARIN sHKULAKU DHE NE VECANTI KANDIDATI PER PRESIDENT aRTAN hOXHA QE S,ESHTE GJE TJETER VEC NJE MEGALOMAN QE SI eNVERI E saliu i dine te gjithqa Z.dUKA JU DO TE MBETENI NDERI I KOMBIT NDERSA KETA DO TE JENE LEGENET E MEDJES SHQIPTARE ne3permjet vargjeve qema do mendja se do t,i botoni e serinee librave tuaj

  Reply to this comment
 15. Gjergji August 16, 20:06

  O i dashuri Arben
  Dituraket mos i ndani
  Dituraku me i pare
  Do te ngelet Arjan Cani

  Ne ekranin e Tur Zhejit
  Nete te tera dha e mori
  Per cdo gje derdelliste
  Ky piktori, ky piktori

  Dhe derdellitjet e tij
  Ju nguliten dhe doktorit
  Qeverine qe do vije
  E quan Stafi i piktorit

  Cani ish vertet ekspert
  Shkencerisht analizonte
  Opozites dhe piktorit
  Humbjen ja u garantonte

  Ne debatet e Tur Zhejit
  Menjehere hungeronte
  Kur ndonje ne tavoline
  Piktorin e lavderonte

  Per Arjanin kapedanin
  Asnje vlere s’kish piktori
  Dhe te gjithe i garantonte
  Se do fitonte doktori

  Dhe te humbte krejt durimi
  Can turakun te degjoje
  Kur dhe uturaku Zheji
  Na i dilte shpesh ne mbroje

  Eh por s’ju dolen hesapet
  Ne gremine shkoi doktori
  Me fitore historike
  Faqebardhe doli piktori

  Se keta opinioniste
  Qe ngado ju doli nami
  Dinin vec arithmetiken
  Qe ju bente Kac Islami

  Uturake te neveritur
  Duhet ta mesoni mire
  Se per popullin e ndritur
  Jini vetem te peshtire

  Reply to this comment
 16. linda August 16, 21:12

  shume i bukur ky koment

  Reply to this comment
 17. hito labi August 17, 20:31

  U a futi thelle te gjitheve ketyre plehrave Rama,sidomos A.Canit,pederastit.

  Reply to this comment
 18. Dike Mullai thote- August 17, 22:07

  Sa her shfaqeshin ne ekran keta ‘Anal-iste’ te SHPELARE, me nje here ndryshoja stacionin! Nuk ka Lum e Perrua qe i lan keta NDYRESIRA, vecanerisht ‘Kandidatin’ per President A.Hoxhen, qe e mban vehten per ‘KOQE-tent’!!!

  Reply to this comment
 19. merkuri August 18, 19:38

  Perle! U bënë krejt të neveritshëm,
  në rolin e një langoi,
  gjithë urrejtjen karshi tyre,
  Sali ziu e pagoi!

  Reply to this comment
 20. rezi August 18, 20:32

  madhor…madhor…madhor…edhe komentet. Sa isha në Shqipëri, Dita ishte gazeta e parë që merrnim…na argëton dhe e vlerësojmë edhe për mendimin ndryshe që gjen në faqet e saj. Ju përgëzoj.

  Reply to this comment
 21. Fleks August 18, 23:38

  Imagjinoni ju te nderuar komentues se cfar mund ti thote Artan Hoxha e Frok Cupi bejtexhakut uturakut.

  Nje bejtexhak do te jete ne gjedje te beje debat ne Artan Hoxhen e Frok Cupin?

  Kur te presim plepat qe akoma nuk i kemi mbjelle o bejtexhaku uturaku!

  Se ato tyja te japin uje nga 7 bishta lugesh.,ato diturake uturake o bejtexhak uturak.

  Reply to this comment
 22. pranvera August 19, 15:54

  Hahahah sa qenke nevrikosur zoti krye uturak sa nuk di se cfare dhe si te shkruash ahhah por te pakten kur shan krijo vete ndonje fjale dhe mos e kopjo Benin Po cfare mund ta shajne ata Benin hahhha

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*