Vargjet e Arben Dukës!

August 20, 2013 10:10

Vargjet e Arben Dukës!

Ky i çmënduri ëndërron luftë civile…

Po thërret Saliu,
burra bëhu gati,
se për me luftue,
po na vjen sahati!

Po ky i çmëndur,
po përhap panik,
që të mos e ngasim,
që ta kemi frikë!

Po kjo me Berishën,
po gjithmonë ka ndodhur,
ende po bën bishën,
edhe pse ka ngordhur!

Edhe pse ka ngordhur,
dhe është bërë fosile,
kërkon që ta mbylli,
me një luftë civile!

Meqë cubi i malit,
s’e do drejtësinë,
kërkon që në gjak,
të mbysë Shqipërinë!

Edi Rama ende,
nuk ka bërë betimin,
po ky plak i lojtur,
ka nisur kushtrimin!

Po ky plak i lojtur,
ka nisur kushtrimet,
që të mos gjykohet,
për vjedhjet dhe krimet!

Se kështu e kanë,
kudo maskarenjtë,
që për ta të hanë,
kokën fukarenjtë!

Kush ka mënd në kokë,
lehtë e kupton,
se ky kundër shtetit,
do të bëjë presion!

Çështja është serioze,
për Atdheun tonë,
se një luftë civile,
kafsha ëndërron!

I them Edi Ramës,
mos e ha presionin,
se Ligji Berishës,
do t’ja uli tonin!

Kemi thënë më parë,
se Ligji është Zoti,
në grackat e Salës,
s’bie as idioti!

Shpejt e shpejt me SHQUPIN,
do të sosi punë,
që Rama pastaj,
ta nxjerri me dhunë!

Kuptohet që SHQUPIN,
Sala e ka grackë,
po s’besoj aty,
të bjerë as një mackë!

Për një mrekulli,
endërrojnë zgjyrat,
të vejë policia,
e t’i nxjerrë nga zyrat!

Edhe pse e vodhën,
do rrinë në shtëpi,
dhe aty s’do vejë,
asnjë polici!

Natë e ditë do bëjë,
shantazh si një gore,
por askush s’e nget,
në Shtëpinë Qëndrore!

Sala do patjetër,
që të ndezi flakët,
ndaj do dhe protesta,
nga ish ushtarakët!

U them të mos bëjnë,
tani gjë prej gjëje,
se SHQUPI me kohë,
ka qënë zyrë PD-je!

Ju them që ta marrin,
me shumë qetësi,
ka çështje të tjera,
më me rëndësi!

Larg nga provokimet,
që po bën i marri,
që po pret në ankth,
që të ndizet zjarri!

Ai ëndërron,
për dyfek e gjyle,
si thamë dhe më lartë,
për një luftë civile!

Po unë kam një thirrje,
për prokurorinë,
me urgjencë ta mbylli,
Salën në çmendinë!

Po lëviz njëçikë,
o prokurori,
ai është person,
me rrezikshmëri!

S’ka njohur ky vënd,
një të tillë armik,
i pari në listë,
si armik publik!

Tani i janë shkrehur,
të gjitha burgjitë,
mendon që me armë,
të bëjë opozitë!

Kujt i jep kurajë,
o Sali katrani,
nuk na ka pushtuar,
si dikur gjermani!

Nuk na ka pushtuar,
si dikur gjermani,
qeverinë e re,
e zgjodhi Sovrani!

Kundër ardhmërisë,
askush mos guxojë,
se sërish Sovrani,
atë do ta mbrojë!

I them Edi Ramës,
terezite zigjin,
s’të hyn gjëmb në këmbë,
po zbatove ligjin!

August 20, 2013 10:10
Komento

25 Komente

 1. Fleks August 20, 10:52

  Pse kaq shume je tmerruar Duka pa mere mire pushtetin?

  Berisha dhe kushdo tjeter,i cdo krahu qofte ai nuk mund te beje thirje per lufte,koha e atyre perrallave me kukulla qysh me 21 Janar ne Shqipericke ka perfunduar.

  Berisha te ka thene dy gjera qe ti Beni ose don kohe ti kuptosh ose ben,ben sikur nuk i kupton:

  1- Berisha te tha,se tani po ben zhurme te madhe se paskan zaptuar bregdetin?
  Por bregdetin e ke pasur ti zoteri me bashkite e tua.

  2-Ai tjetri thote se nuk funksionojne ndihma e shpejte sic duhet,por e ke patur ti zoteri qe ishe minister i saj dhe sot nga 4 kembe na je bere me 17 kembe.

  3-Berisha po te kerkon vetem te mbash premtimet qe ke dhene ne fushate elektorale,kur nderkohe sovani te ka futur benda shumekembeshin me 17 kembe,se ti mbete te ura po me ato deputete qe pate ne 2009.

  Sa per SHUPI-in,ti beni e di me mire se te tjeret se ushtria ka qene parazitja 50 vjecare qe kurre nuk shtiu njehere ne kufi ndaj armikut,por e udheruar nga SHUPET raua meqindra e mijra shqiptar te pafajshem vetem pse donin te ishin te lire nga vatha ku i kishin rethuar me tela me gjemba e i qellonin si qen ne kufi.

  Kur vete SHQUP-et mernin 10-30 fishin e pages se koperativistit qe punonte si qen bir qeni ne are.

  E njekoheshisht SHQUPET mernin dhe veshmbathje falas,kur koperativisti kish mbetur i rreckosur.

  Po SHQPET d hanin dhe ne kazanin padrejtesisht ne ushtareve qe te mos preknin rrogen.

  E donin dhe pula te pjekura e raki nga ushtaret kur shkonin me leje.

  E pra SHPUPI hengri pjese konsiderueshme te fondeve te shtetit shqiptar e ne fund cfar beri?

  Vrau ne kufi vec shqiptaret e vet.

  Reply to this comment
  • andromeda August 20, 21:56

   Ore ti flex! Andaj u katandis ushtrija ne nje garnizon pa armatime pa gje, dhe sot jemi shteti me i dobet ne Ballkan dhe pa mbrojtje. Rrezik te te vijne shovinistet rehat e pa asnje pengese. Kush e katranosi ushtrine ne kete derexhe? Kush? Ai qe i rrembeu pronat, qe e coi armatimin per skrap, dhe me fitimet mbushte xhepat nderkohe qe fqinjet perdite fuqizojne ushtrite e tyre me armet me te sofistikuara.E ti ma ben SB hero. A s’te duket qe ushtria eshte shpartalluar enkas per te lehtesuar cdo lloj invadori? E kjo bie ere tradheti kombetare.

   Reply to this comment
  • shqiptar August 21, 07:37

   Ti qeke trap fare vlla me ty qenka e kote te diskutosh ta paskan shperlare trurin

   Reply to this comment
 2. cimi August 20, 11:07

  TE LUMTE ORE DORE BARDHE DHE SE E THUA ME VARGJE E VERTETAT E KESAJ KJO ESHTE

  Reply to this comment
 3. ciko-nili August 20, 11:19

  Eshte ashtu sic thua
  O Arben vertet
  Se derri i plogosur
  Te ndan dysh me fecke

  Ndaj mbledh qeverine
  Cdo dite nxjerr vendime
  Ta beje Shqiperine
  Cope edhe therrime

  Ne njeqind vendime
  Nje eshte per milet
  99 te tjera
  Per shtepine e vet

  Ky e ka ne gen
  Kudo sjell mynxyre
  Ka parim kur iken
  Flaka le ti hyje

  Pas tij le te behet
  Kudo kiameti
  Ky se mendon vehten
  Te rene nga pushteti

  Dhe po leviz guret
  Me qeverine bashke
  Si i pune e te vdekurit
  Le litarin jashte

  Qe neser te dale
  Me dhune e me buje
  Te beje opoziten
  Vec flake e rremuje

  Ky stil i ka shkuar
  Ne 97-ten
  Diten demostrata
  Vra e vidh gjithe naten

  Sa here e therrisnin
  Ne proces gjykimi
  Thirrje militanteve
  Ngrehuni dhe digjni

  Per te erdhi dita
  Te flase drejtesia
  Se pa te mes saj
  Fiton dhe partia.

  Reply to this comment
 4. N.VJOSA August 20, 11:26

  Ç’na bëre, o Duk Poeti, ç’na bëre!…
  I zbulove “planin” Doktorr Mortjes!!!!…
  Edhe per pak dite, legalizohet juridikisht Qeveria e votuar me plebishit popullor!…
  Dhe kjo e tmerron Doktorr Mortjen!…
  Edhe pak kohe dhe Mazhoranca e re do te kerkoje te sundoje L I G J I !
  Dhe L i g j i , në Demokraci nuk pyet as per Ramë, as per Nishan, as per Sali e as per kërrkend qe shkel mbi interesat e Shoqerise Shqiptare!…
  Sigurisht, ne Kafaz Doktorr Mortjen e Çmendur, nuk e fut as Rama , as Meta!…
  Ate e fut ne kafaz vetem Pushteti i pamvarur i drejtesise,
  qe duhet te jete pushtet me vehte!
  Sigurisht qe kete lloj pushteti, me njerez te pamvarur qe kane per perendi Kushtetuten (dhe jo gjykatesit e Shkolles se Plepave, te Sali Mortjes,) e fusin ne burg kedo qe shkel mbi interesat e Shqiptareve.
  Dhe ky lloj pushteti nuk pyet as per Edi Rame, as per Nishan Kapterrin e as per Bacen e Krimit jo e jo!…
  Pas reformes ne Drejtesi, duke perfshire, në se lind nevoja dhe zgjedhjen e nje Presidenti direkt nga Populli si garant i Kushtetutes,
  nje grup prokuroresh duhet me patjeter te pregatisin mbi bazen e Ligjit
  dhe vetem te Ligjit,
  Aktakuzen per Doktorr Mortjen dhe krimet e tij!
  Kjo e tmerron Doktorr Mortjen!
  Ndaj nuk e mban dot vendi deri sa te organizoje ndonje rremuje!
  Dhe rremuja i duhet, se i kujton 14 S h t a t o r i n,
  Kur me tanke dhe Kallaçnikove sulmoi objektet Qeveritare!
  E si te duroje, ky Cjap Viçidoli te ulet ne karrigen e Kryeministrit nje tjeter?!…
  E si mund te duroje ky Kriminel Ordiner te qarkulloje neper Tirane pa Garden e rojeve dhe pa Bunker me rrota?!…
  A thuaj se soket e Lirak Flakadanit, do ta qellojne vetem me qeska me miell, si atehere kur ish i mbrojtur nga qindra bajoneta?!…
  E si mund te duroje ky lloj Rrumpalle te mos flitet per te çdo dite ne Televizor?!…
  E si mund te duroje pa pushtet ky lloj Don Kishoti, te mos futet dot tek Kulla e Qeverise?!…
  Jo, jo, jo!…
  Më mire te hapet dheu te futet!…
  Prandaj dhe ju ben thirrje militanteve, qe ta mbrojne,
  qe te mos përmiret ky farë burreci….
  qe urdheroi te qellohet me plumba luftarak mbi nje mase qindra mije demostrantesh te paarmatosur!…
  Une nuk kam patur fatin te isha pjesmarres i asaj demostrate, por deri sa te merrja fryme mbi toke, nuk do te pushoja se kerkuari te gjykohet ai qe urdheroi te qellohej me arme zjarri mbi popullin e paarmatosur!…
  Ndaj them me plot gojen se Demokracia e vertete ne Shqiperi ka per te fituar kur K r i m i n e l i Sali Berisha te jete ne banken e te Akuzuarit , siç beri Kroacia me ish kryeministrin e saj te korruptuar!…
  Dhe Europa i hapi me deshire deren e saj te madhe!…
  Jo, i nderuar Poet, qe po loz per shqiptaret rolin e Hygoit te madh,
  ti ke qelluar atje ku goditet Luani!…
  Por “Luani” yne eshte nje Cjap purthaç, qe e ka zene purtha, akoma pa ardhur Qeveria e re, ndaj leshon thirrje kukumjaçkash, per lufte civile….
  Por “lufta civile” e ketij Purthaçi,
  te kujton veçse luften e Don Kishotit me mullinjt e eres!…

  Reply to this comment
 5. Fleks August 20, 12:01

  Ato perallat me lufte civile ne Shqipericke,vetem ne mendjen e Dukes e tenden jane o N Vjosa.

  lexoni mire me vemendje cfra kathene Berisha qe te kuptoni me mire se si duhet te ecni ne binaret e demokracise.

  Ja pra thjesht fare jua tha Berisha,akuzoni se eshte bere baterdia ne bregdet kur e keni pasur vetem me krietaret e bashkise se majte.

  Ai tjetri thote se nuk funksionon si duhet ndihma e shpejte e perralla te tjera kur vete ish per 4 vite ne krie te kesaj ministrie.

  Apo ato perrallat e tjera me SHQUPE,,qe hengri per 50 vjet si nje parzit gjigand te mirat materiale te bashkombasve te vet.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA August 20, 12:47

   Dridhe Fleks, dridhe, se e dredh mire….
   Saliu yt dha doreheqe formalisht.
   Por ne fakt , ne prapaskenë terheq fijet…
   Por jo vetem ne prapaskene….
   Por del dhe direkt në Skenë:
   Dhe u ben thirrje militanteve qe te mbrojne Atdheun qe po “rrezikohet”nga Maxhoranca e re !….
   Është e shkruar dhe dokumentuar e zezë mbi të bardhë, Fleks!
   Po afrohet 14 Shtatori Fleks….Ka dhene prova Doktorr Mortja!…
   Tjeter. Ajo qe quan ti Fleks “Shqiperiçkë”, nuk eshte Shqiperiçkë…., por
   S H Q I P E R I !…
   E rrethuar, prane kufijve shteterorë, si asnje shtet tjeter i Europes, nga bashkkombasit e saj !…
   Dhe me disa milion shqiptare te shperndare neper Botë!
   Kjo e ben Shqiperine te ndihet e forte, pamvarsisht kufijve te saj aktualë!
   Deshi të na e bente Baca i Krimit dhe i Mafjes te madhe, duke u dhene te gjithe shqiptareve pasaporta, por kjo rezultoi si ëndërrat e Donos Kishotosit…
   Ndertimet pa leje ne bregdet jane bere nen hunden dhe miratimin e Doktorr Mortjes…
   Apo te doktorrrr Morrrtjes jane vetem sukseset, ndersa fajet jo?…
   Shtepija e Oficereve eshte e Oficereve, se Oficere do ekzistojne sa te ekzistoje Shqiperia dhe ata, e duane Shtepine e tyre, per tu mbledhur edhe ne gezime edhe ne hidherime!
   Saliu ka para plot, le te ndertoje diçka per militantet e tij! Që të kesh dhe ti nje shtepi Fleks, se je lodhur duke grire çdo dite sallate…
   Bën mirë qe grin sallate Fleks, se nxit me shume komentuesit e ndershem te mbrojne te Verteten nga genjeshtaret dhe mashtruesit!
   Dukes, mos ja qaj hallin, se nuk eshte ushtar i thjeshte, por nje Gjeneral qe di ta shikoje “fushen e betejes ” nga shume plane…
   Ti rrosh Partis dhe Salis Fleks se je nder te paktit qe beson akoma marrezit e te Marrit…

   Reply to this comment
   • safet lubia August 20, 16:16

    O Vjosa,a Drini cfare je,o njeri me hibritizimin e Metes me Ramen,u kriua nje qeveri leshi or ti…..me mire te kishim lene Berishen ne pushtet,se sa dy gjakpires,a nuk i patem ministrat e L.S.I-se ne pushtet,a nuk e patem Ramen ne Bashki,qe vodhi sa u dhi,a te mjeret ne,na mbyti injoranca e militantizmi.Nje pjese ura per Salihalene,e nje pjese per Edvin Maocedunin,ska cte beje shqipetari i shkrete,eshte qoruar nga propaganda e kuqe,se gjithmon ka qene e kuqe,dhe asnje here blu,keshtu eshte gjithmon,kur te mbyt injoranca kolektive.lexoj neper komente se Edvin Rama do te beje namin,nje vere ne uje do te beje,edhe ai eshte pjedhe komuniste,i lidhur me aferta kriminale(si me Delijorgjin)dhe nuk ka se si ta shtyje gjate,se e ka mbytur zullumi me keqe se Berisha plak.E pame zotin Rama, kur plasi Gerdeci,se si i rahu krahet Bishes,dhe neve gjoja mitingje me para borxhe,apo kur u votu ne bashki,qe nuk luajti as doren,se ishte bere marveshja, Salihaleja bashkin e Tiranes e Ram rumpalla, kryeministrine,keto ishin planet e fshheta te dy gjakesorve Shqiptare.Or Vjosa Saliu ja la vete pushtetin se ishte rotacioni dhe marveshja,se po te donte Saliu paguante dhe i blinte jevgjitet shqiptare ashtu sic bente gjithmon,por kete here parate i futi ne xhepin e tije,dhe nuk u ture te blinte komisioner,per kete te jeshe mese i qarte,aj naqeta or ti……..(do e kerkojme Vloren or vjose a Drine a cfare je….)

    Reply to this comment
 6. Gramoz August 20, 12:33

  lereni kete te ashtuquajtur ,,,,fleks ,,,ky nuk paska as din e as iman se c race eshte nje zot e di hiqini feren keti njeriu .ky nuk dashka ushtri ky do qe njrezit e koheve moderne te kapin hunj per te mbrojtur veten e jo ushtri ,qe bota i ka ne plan te pare qofsh ti qe je nga njeres .me pikepamje si te tuat mund te presesh cdo gje …shaj sa te duash se nga ty mund te presesh cdo gje

  Reply to this comment
 7. ilir August 20, 13:58

  Fleks je idiot, te linden te till
  Dhe nuk ke se ç’ben, flet si nje gorrill
  Flet si nje gorrill qe nuk ka hiç mend
  Dhe prandaj ja fut vend e edhe pa vend
  Ti se ke iden se ç’fare eshte SHQUPI
  Nuk ke faje se je bir magjupi

  Reply to this comment
 8. Emigranti August 20, 14:19

  NUK je flecke por fecka e sales (ose turiri I sales) ju o jeni budallenj miop ose beni rolin e injorantit te pa ditur

  Reply to this comment
 9. ARUSHA August 20, 15:17

  nena dhe vendi ku lindi i dha ARBEN DUKES gjithe frymezimin

  dhe ne qe me gjallje do i ngrejme permendoren ketij trimi

  Reply to this comment
 10. Fleks August 20, 16:16

  Dridhe dhe ti N Vjosa.

  Kur dihet se Shqiperia eshte me e madhe se Shqipericka ku jetojme ne sot.

  Psh dhe Kosova eshte nje Shqipericke tjeter si Shqipericka ku jetojme ne,por me emrin Kosove

  Kur nderkohe ata qe dhane urdhra per mbi 50 vjet per te vrare shqiptarin e tyre ne kufi se mos ikte nga vatha dhe tradhetone vathen,dashkan shtepi qendrore.

  Po koooooperativistet qe u rropaten si qen bir qeni duke punuar 365 dite pune ne vit e duke mare 2 leka sa mbeten te rreckosur e me buke misri me uje e pak kripe apo dy kokriza sheqer-nuk paskan pasur nevoje per SHQKOO(Shtepi Qendrore te Kooperativisteve).

  Dy kordone me tela me gjemba e rethuan Shqipericken,telat e evertete me gjemba dhe piramidat e SHQUP-eve.

  Qe hapnin zjarr sa here “shkelte kufirin”shqiptari i tyre duke lene te vdekur per me shume se nje gjysme shekulli me qindra e mijra shqiptar ,

  Reply to this comment
  • N.VJOSA August 20, 18:22

   E ktheve me propagande antikomuniste, Fleks.
   Ai regjim u mbyll dhe i sherbeu Shqiperise se asaj kohe….Vjersha e Dukes ngre nje problem aktual.
   Por ti nuk ke çfare sallate te grish, se nuk ke argumenta ndaj na shpie ne vitet para 1990- tës….
   Por nga atehere deri sot! O Fleks, ka rrjedhur shume ujë….
   Vazhdo Fleks e hidhu dege me degë e gri sallatë….
   Ndersa per komentuesin Safet pergjigja ime eshte kjo:
   Shko , o Safet ha ndonje berxolle dhe pi birre ne ndonje qebaptore…, se atje do degjosh plot thashetheme nga Opiumi xha Saliut…
   Po te kishte qofte dhe nje fakt Sali Çmenduria per Ramen, nuk do i kish lëne qime pa shkulur….
   Por Rama ka deklaruar qarte o Safet, per thashethemet e tua, por qe ne fakt, i ka perhapur xha Saliu….:
   …NUK KA BIR KURVE TE ME AKUZOJE MUA SE I KAM MARRE PARA DIKUJT PER FAVORE….
   Prandaj Safet vellai, futja ndonje dopjo uje te bekuar se do te frymezohesh per shpifje te tjera….
   Ore Safet, pse nuk u drejtohesh nje here shqiptareve, mbase e terheqin voten dhe lene te qeverise prape Saliu!…
   Kushedi mbase u ndryshohet mendja!!!….
   Mire e ke ti Safet…e kishim mire Saliun….do ta kerkojme Vloren….do ta kerkojme Saliun!…
   Ah, çfare ushqen Kau i Parmendes!…
   Medet, medet o Safet!…

   Reply to this comment
 11. AP August 20, 19:01

  Ka shume idiote si Fleksi Shqiperia?!
  Per fatin e keq te ketij vendi nuk jane pak.Jane aqe sa i dhane banditit Sali 57 deputete.
  Sa te drejte paska patur Shqipetari i Ditur kur thoshte:Armiku me i madh i shqipetareve jane vete shqipetaret!!!

  Reply to this comment
 12. lisdushku August 20, 19:41

  oji flexe,oj zhelefrina topallja,u be deti kos per ty,po ty rrondelet ti grasatoi asem hajdari,po ti e di mire kur te varroset shpellari,do mbulohen edhe mantenutat qe ti kete ne boten tjeter

  Reply to this comment
 13. gim cami August 20, 19:57

  Ky fleksi o eshte salushi vete o zhelefina o nanji klysh i tyne. Vec me nje brime si ata njeri kryekomunist dhe tjetra agjente spiune dhe vazhdojne e shajne komunizmin qe ka 20 vjet qe ka ik

  Reply to this comment
 14. linda August 20, 20:20

  ME TE VERTET ME KETE MASKARA DO PATUR SHUME KUJDES.AI ESHTE NJE MOSTER QE DO ZHDUKUR E MOS TIA DEGJOJME ME ZERIN.BRAVO DUKA KE GODITUR NE SHENJE ME KETE POEZI.TI LEXOJN DHE PUSHTETARET KETO E TI VEJN VATH NE VESH TE GJITHA SE JANE FJAL TE DALA NGA POPULLI.JEMI NE NJE MENDJE ME TY

  Reply to this comment
 15. katarakti August 20, 22:21

  Disave nuk u ka ngelur gje tjeter veçse qe te nxjerrin ne internet vrerin e humbjes se pushtetit dhe privilegjeve te pamerituara qe jane lidhur me te. Ata nuk po duan ta kuptojne qe populli shqiptar nuk i duronte dot me. Dhe Sala me presidentin rreshter, me kryeprokurorin, kryegjykatesin, me ministart e mbrojtejs dhe te brendshem, me Radiotalevizion e kompani hengren nje shkelm te mire bytheve. Kohe me te mira do te vijne per Shqiperine. Sepse do te largohet shpellaria, injoranca, babezia, rrenimi dhe do te vendoset qytetaria, edukata, perparimi. Sepse ne vendin e kthyer ne vathe dhensh gjate ketyre 20 vjeteve do te filloje rimekembja ekonomike, institucionale. Shqiperia do te behet perseri shtet i respektuar. Sepse nje pale gjenetikisht ka ditur vetem te ndertoje vatha bagetish, dhe tjetra shtet. Ky eshte ndryshimi i vertete.

  Reply to this comment
 16. Adi August 20, 22:26

  Te lumte dora dhe mendja, Arben Duka! Shendet dhe suksese ne misionin tend fisnik!

  Reply to this comment
 17. nono August 21, 01:31

  I ESHTE AFRUAR QYTETIT STUDENTI.KERKON TE NGREJE PERSERI STUDENTET
  TANI NE SHTATOR,ose EDHE ME VONE.SKENARI I NDONJE VRASJE DHE PASTAJ AVAZI

  Reply to this comment
 18. arben August 21, 08:15

  fleksi duhet te kete A.D.N. e kafshes Sali

  Reply to this comment
 19. gozhda August 21, 08:56

  fleksi sic duket qeka bashkepronar ne te gjitha aferarat korruptive te berishes ndryshe nuk dote rrinte tere diten prane kompjuterit per komente.

  Reply to this comment
 20. Fleks August 21, 09:36

  Vathen ta ndertoi partia per me shume se 50 vjet z Katarakti!

  Perderisa per 50 vjet rresht Shqipericka ish e rethuar me tela me gjembe dhe me piramida SHQUP-esh.

  Se kishin frike se mos i iknin shqiptaret e tyre nga vatha e tradhetonin vathen(Atdheun)e per cdo tentative per te kaluar kufirin,pra per te levizur te lire,u shperblyen me bresheri plumbash duke lene te vdekur me qindra emijra shqiptare te tyre per me shume se gjysme shekulli.

  Gje qe e beri SHQUP-in keshtu dhe pak funeber,pasi u be varrmihesi jo i armikut te huaj por i qindra e mijra shqiptareve te tyre duke dhene urdher”zjarr” nga shqupet.

  Kur qelluan vetem njehere shqupet ndaj armikut te huaj?Kurre,kurren e kurres!

  Por vetem ne trupat e shqitareve te tyre,duke i kethyer ne tabela qitjeje,per te vetmin “faj” qe kishin bere sepse donin te leviznin te lire ne nje bote te lire.

  E SHQUPET pastaj donin dhe shtepi qendrore,kur te vraret ne kufi qe nuk numeroheshin dot kurre,terhiqeshin dhe pastaj zvarre neper rruget e fshatrave e qytezave.

  Kur askush per te munduarit,te lodhurit,te reckosurit,te kequshqyerit KOOPERATIVISTE nuk mendoi kur te kishin ata me pare nje SHQKOOP se sa nje SHQUP.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*