Gjermani i fundit

September 20, 2013 11:33

Gjermani i fundit

Të më ndjesh o Dukë Arbeni

që këtu po bëj koment

po “gjermanin” që s’po gjeni

thjesht e kemi… president

 

U bë copa për portretin

Që ia hoqën nga ca zyra

Po nuk flet për palo-gjyqin

Që liroi ato lëtyra

 

Hesht për 21 janarin

S’flet për gjyqin-neveri

Por ata mender gjykatës

Jan’aty me firmë të tij

 

I ka “çue” Sali krimi

S’jan të shtetit, jan’ “të tijët”

A kan’ cipë e turp, o Zot?!

Si shikojnë në sy fëmijët?!

 

Hall i madh që n’a ka gjetur

Duhet thën’ edhe do shkruar

se “gjermanin” që ka mbetur

t’a ka pjell’ Shkoll’e Bashkuar

 

Jo më kot u lodh Saliu

kur kërkonte për “gjermanin”,

dhe nuk gjeti firifiu

por tamam Bujar Nishanin.

 

Më ushtar nuk ke ç’i thua

një ushtar që bën dekrete (!)

Si një tank me mish e thua

e ndërtoi Sala për vete.

 

Do t’i thosha nëse mundja

more Dukë bilbil poeti,

se edhe gjermanët fundja

kishin njëfarë dinjiteti.

 

Qenë pushtues pa dorashka

Dhe pushtuesi dihet, vret

Kurse ky tymos me shashka

N’a vë zjarr e pi shëndet.

 

Që t’i bëjë qejfin Berishës

dhe pse është një shkallë më lart

presidenti i fryn pishës

kur Berisha i bën “start”.

 

Do vazhdojë të hedhë në erë

të gjithë urat e katundit

që t’a lërë fushën beter

tamam si “gjerman” i fundit.

 

Ndaj i them’ të bëhet burrë

e njëçik t’i rëndet vetja,

se në qëntë veç për figurë

n’a mjaftonte Ahtifetja.

 

Kaq të desha që t’a ndreq

për “gjermanin” që n’a mbeti

e për fatin tonë të keq

n’a qëlloi Bujar Mehmeti.

 

Nëse duam që t’a tundim

Si do vendi o Ben trimi

kur të ikë legen’i fundit

ajo datë do jetë Çlirimi.

September 20, 2013 11:33
Komento

10 Komente

 1. sazan September 20, 18:23

  Bukur

  Reply to this comment
 2. Gjergji September 20, 19:11

  Poezi me qesharake nuk kam pare.
  I kerkohet burracakut, te behet burre.
  Eshte njesoj sikur te kerkosh nga lepuri , te shqyeje luanin.
  Po Bujari nuk del dot para gruas se tij, dhe ju i kerkoni te dale para atij qe e beri president.
  A e kupton more zoteri,se cfare po kerkon nga nje lepur.
  Se mustaqe ka dhe lepuri, por nuk eshte burre. Ashtu edhe Jari,ka mustaqe,por nuk eshte burre. Mos ja kerkoni nje gje qe nuk e ben dot.

  Reply to this comment
  • Labi Vlore September 20, 23:06

   @Gjergji.Shume e drejte.Edhe lepuri ka mustaqe,por mustaqet nuk ja heqin dot friken.Perkundrazi.I ka mustaqet per te nuhatur rrezikun.Jari i perdor per nuhatjen e rrezikut qe i vjen nga Saliu dhe jo per burreri.

   Reply to this comment
 3. Njeriu realist. September 20, 19:11

  Shume e vertete dhe shume e sakte ,nuk i heq as pik as presje,bravo.

  Reply to this comment
 4. linda September 20, 20:52

  bravo shume e drejte.si gjithmon i madh

  Reply to this comment
 5. MARKO September 20, 23:00

  Sa shume legena paska, nga i pari tek i fundit gjerman?

  Reply to this comment
 6. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. September 21, 02:14

  Po pse meresh me LEGENA MATERNITETI dhe me WC PLAZHI o i madhi ARBEN DUKA .
  Ja kush na ka qeverisur ne per 8 vjet ,MOLARET ,SHPELLARET , ZAGARET ,TRADHETARET,PISANJOZAT ,DOBICERIT si SOKOL BEQIR BALLUKU (( olldashi ) ,LULZIM ILIR ENVER HOXHA ( BASHA ) , GENCI KADRI HAZBI (RRULI ) .
  Me vjen ndot kur u shqiptoj emrat ketyre PLEHRAVE .

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. September 21, 21:04

   Fantastik komenti yt! Goditje tek 10-ta. I ke thene te gjitha! Poezia e mrekullueshme, nje skaner per sojin e palaçove qe na bejne per te vjelle sa here qe u shohim surratin dhe u degjojme pellitjen.

   Reply to this comment
 7. Fanolist September 21, 08:18

  Sh. mire…

  Reply to this comment
 8. Daullja September 22, 05:40

  Goditje ne shenje Arben. Te puthca penen!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*