Vargjet e Arben Dukës

December 18, 2012 14:51

Vargjet e Arben Dukës

Ja shërbëtorët…

Po Arben Ristanin,
A e mbani mend?
E ka shpurë Berisha,
Zëvendës në rend!

E ka shpurë Berisha,
Për të mbyllur zgëqet,
Po dhe si shpërblim,
Për të gjithë pisllëqet!

Është pak t’i themi,
Je palaço burrë,
Më të neveritshëm,
Bota s’do lind kurrë!

Ai shkon për paren,
Deri në flijim,
Si dje Gazidede,
Dhe Shehu Agim!

Sala shërbëtorët,
Gjitmonë i shpërblen,
Poste “të florinjta”,
Për larot i gjen!

“Gjeneral” Bashkimit,
Nuk i vajti mbarë,
Po Sala i fali,
Njëqind mijë dollarë!

Ai tash ka ikur,
Tek vendi i të gjorëve,
Por është etaloni,
I gjithë shërbëtorëve!

Fill pas tij në listë,
Vjen Arben Ristani,
Burrë më të dhier,
Nuk lind më vatani!

S’po e them sërish,
Hatanë që bëri,
Dhe nuk është trim,
Por legen i tëri!

Nuk është aspak trim,
Nuk është as i lojtur,
Po thjesht nga Berisha,
Krahët ka të mbrojtur!

Sa të iki Sala,
Do të ndjejë rrezik,
Do kërkojë diku,
Strehim politik!

Këtë shërbëtorët,
E kanë krejt të qartë,
Ndaj edhe kërkojnë,
Ndonjë vënd në hartë!

Po ka ca të tjerë,
Që s’u duhet hartë,
Se janë shërbëtorë,
Të rangut të lartë!

Rangun kanë “të lartë”,
Po janë minj gjirizi,
Këta të dy janë,
Meta dhe Idrizi!

December 18, 2012 14:51
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*