Vargjet e Arben Dukës

January 6, 2013 10:38

Vargjet e Arben Dukës

Kur qeveria vret Nënën që e lindi

Dy lloj qeverish
Kane njohur shume shtete-
Nje punon per popull
Nje punon per vete !

Kush punon per popull
Koken lart e mban
Edhe eshte e sigurt
Porsi nje luan !

Kush s’punon per popull
E humbet verdikitin
Dhe ne rend te dites
Ka gjithmone konfliktin!

Ka gjithmone konflikt
Me vendin e vet
Fillimisht e vjedh
Dhe pastaj e vret!..

Vendi eshte populli
Nuk eshte qeveria
Populli e lind
Me votat e tija!..

Por ajo me keq
Behet dhe nga xhindi
Gjersa vret pa turp
Nenen qe e lindi !

Ndaj dhe s’mund te themi
Thjesht eshte i pabese
Gjarprit qe lufton
Vec per mbijetese !

Qeveria jone
Eshte tamam ky gjarper
Qe kafshon çdo dite
Popullin e varfer !

Dihet qe çdo gjarpri
Qe kur lindi toka
Nuk i pritet bishti
Po i shtyhet koka !

Ju uroj te gjithve
Paqe dhe shendet
Moralin e vjershes
E kuptoni vete !..

January 6, 2013 10:38
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*