Vargjet e Arben Dukës

November 14, 2012 10:36

Vargjet e Arben Dukës

Eh, moj Jozefinë…

Kur ti rri e heshtur
Ngjan si Shën Maria
Po sa nis e flet
Më kap lemeria

Se shqipen e shkretë
E bën krejt fërtele
Siç thua dhe vetë
E bën fare zhele

Na thua me mburrje
“Unë flas gegërisht
Siç fliste Migjeni
dhe hazreti Fishtë”

Ti s’e ke lexuar
Millosh Gjergjin fare
Si shkruan kulluar
Veç shqipen letrare

Fishta i “Lahutës”
Që ti shembull more
Sjell me gegërishten
Një muzikë hyjnore

Ka dhe plot të tjerë
Që ty s’ti nxe koka
Mjeda i magjishëm
Dhe Filip Shiroka

Ti lexosh tërë jetën
S’të mërziten kurrë
Ti dhe gegërishten
e ke bërë çamurë

Ngado që ta zëmë
Je në kundravajtje
Jo vetëm në formë
Po dhe në përmbajtje

Ti mundohesh shumë
T’i ngjasosh Saliut
Si ai të flasësh
Gjuhën e ariut

Po edhe Saliu
(s’e kam me të futur)
Nga ty e flet shqipen
Njëqind herë më bukur

Si sot dhe më parë
Të kam thënë pa rreshtur
Që të dukesh zonjë
Më mirë rri e heshtur

Se kur rri e heshtur
Dukesh yll i bërë
Po sa nis e flet
I tromaks të tërë

November 14, 2012 10:36
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim