VARGJET: Kur i bën një PUSHTI qokë

March 21, 2015 14:55

VARGJET: Kur i bën një PUSHTI qokë

Arben Duka

 

Tash për Qershorin e Dytë,
janë çaste deçizive,
dhe partia e Idrizit,
është më tepër se aktive!

Duket që Idrizëria,
nuk i ka problem sahanët,
ndaj s’është çudi që kërkon,
të rrëmbejë nga të dy anët!

Me pak fjalë Idrizëria,
dhe pse s’ka një trëndafil,
kërkon të marrë nga Rilindja,
nja dy-tri bashki krejt qyl!

Idrizët nuk kanë luftuar,
tok me ne në një llogore,
për Rilindjen ka votuar,
Aleanca Popullore!

Idrizët na kanë “qëlluar”,
para dy vjetësh me gurë,
ndaj nga kjo më lind e drejta,
idrizët të mos votoj kurrë!

Është e qartë që Idrizi,
bashkitë qyl po i kërkon,
se bazë e tij e Partisë,
për Të Majtën nuk voton!

T’i falësh Idrizërisë,
është puna më e kotë,
se nga partia e tyre,
nuk do marrim asnjë votë!

Ndërsa palaçot e cirkut,
dinë të bëjnë llogari,
nga fuqia e Rilindjes,
do t’i marrin dy bashki!

Emër për palaçot s’gjej,
do ta thosha po ta dija,
as andej e as këtej,
asgjëkund dhe me të dyja!

Idrizi ka marrë vota,
dhe kjo s’është ndonjë çudi,
shfrytëzoi goxha kuota,
kur ishte në qeveri!

Aleanca Popullore,
nuk shkoi nga qe karota,
veç tri muaj në llogore,
edhe mori dhjetë mijë vota!

Ndaj i them Ramës sërish,
sa më larg t’i mbajë djajtë,
t’ia japi bashkitë Dojakës,
që ishte në Front të Majtë!

Themi ishte se s’e dimë,
në do jetë prapë e rreshtuar,
se s’funksionoi asnjë grimë,
një marrëveshje e kaluar!

Duhet mbajtur larg Idrizi,
se nuk meriton shpërblim,
gjersa kemi Aleancën,
PDIU-ja s’ka kuptim!

Kush votohet opozitë,
opozitë qëndron si burrë,
ndaj të tillë pazarxhinj,
unë s’do t’i votoja kurrë!

Nga morali jemi trokë,
kjo është aksioma që dihet,
kur i bën një PUSHTI qokë,
ngaqë Dojaka s’lëpihet!

March 21, 2015 14:55
Komento

33 Komente

 1. Labi Vlore March 21, 14:45

  Z.Poet.Pergezime per poezite e tua,por politika eshte taktike ushtarake dhe jo poezi.Kur vendosen perballe dy formacione ushtarake c’fare ndodh nese nje formacion eshte dukshem shume here me i madh ne numer se formacioni tjeter??Ti e di shume mire.Ndodhin dezertime masive nga formacioni me i vogel ne numer,ne favor te formacionit me te madh.Ende pa filluar beteja.Kete kerkon te beje Rama.Te lere dukshem ne minorance te thelle PD-ne dhe aleatet e saj.Ne kete menyre shume PD-iste do emigrojne tek FRD-ja e Bamir Topit dhe parti te tjera.Nje pyetje tjeter??Te pelqeu kur PDIU-ja votoi reformen territoriale??

  Reply to this comment
  • ada March 21, 16:02

   Eh more “labi Vlore”!
   Politika ne Shqiperi nuk eshte as taktike, e as qoftelargu poezi. Poezine e bejne artistet dhe ne kete Shqiperine tone artisti i vetem ne qeveri rastisi i deshtuar.
   Na e ke nxjerre Ramen ne kete komentin tend strateg te madh, te afte per taktika e strategji per dobesime te opozites. Rama, or labi nga Vlora, pertej adhurimit tend, eshte thjesht nje njeri medioker, i afte vetem per te te lene ne balte, ashtu sikurse po le ne balte te gjithe bazen socialiste qe e solli ne pushtet. Rama eshte strateg pazaresh te trasha me bythelepiresit e nivelit te Idrizit. Per te bere reformen territoriale nuk i nevojiteshin votat e Idrizit, thjesht u be gjoja sikur reforma u kalua edhe me vota nga opozita.
   PDIU, FRD e PDK nuk jane gje tjeter vecse partiçka qe shkojne andej nga fryn era e interesit. Majtas-djathtas-majtas-djathtas, shume shpejt do i merren mendte e do ta gjejne veten me bythe ne toke……..

   Reply to this comment
   • aqifi March 21, 20:24

    Rames i duhen votat e Idrizit qe kur t’ja fuse Metes, te kete me se te mbuloje sumen. Sa per Idrizin dhe Dojaken, cam njeri, cam tjetri…

    Reply to this comment
  • analist March 22, 15:44

   Arben Doka eshte nje *oqe kandari qe nuk ja mban suma te thote qe palaçua nuk eshte Idrizi qe kerkon te lepije sahanet, po Edvini qe shperndan sahanet andej-kendej ti lepijne Idrizet.
   Nuk na the o Ben bejtexhiu, sa e ke pazarin? Paguhesh me vargje a me strofa?

   Reply to this comment
 2. "Horri i Bulevardit" March 21, 14:48

  Te lumte Arben Duka, nje kerkese direkte Edi Rames, qe mos te beje koalicion me idrizerat, por ti mbeshtesi partite, qe ju bene krah Rilindjes.
  Artur Dojaka, kryetari qe i perfaqeson realisht camet, duhet te jete ne koalicion me Rilindjen.
  Idrizerat jane pjese e politikes berishiane, per kete duhen hedhur ne koshin e plehrave.

  Reply to this comment
  • Labi Vlore March 21, 15:47

   @Horri i Bulevardit.”Pyka nxirret me Pyke”.

   Reply to this comment
  • March 21, 18:00

   O horri qe Idrizi po tregohet pragmatist kete nuk e ve njeri ne dyshim,por nese nuk do ishte idrizeria,greku do ta bente harten si dhe qysh ti donte bytha.Dhe kjo nuk eshte pak,perkundrazi po te jesh pak i zgjuar dhe te thellohesh do ta kuptosh sesa merit ka idrizeria.Eshte njesoj si deti,nese nuk do te ishte kolonel Pashaj sot detin do ta kishin grekerit.

   Reply to this comment
   • "Horri i Bulevardit" March 21, 19:30

    Ja ke fut kot plako, se kur akoma skishin lindur idrizerit, perseri grekut i shkonte shtate, nga ai xhaxhi.
    Ne ate koment, jam ne nje linje me poetin, se eshte edisata here qe idrizet e dredhin, biles jane keta idrizet, qe i kane dhene namin e keq cameve.
    Po te ishte per idrizet, grekun do ta kishe ne qender te Tiranes.
    Dojaka, a nuk e meriton Artur Dojaka, koalicionin me Rilindjen? E meriton se ishte pjese e saj, nuk u kurverua si idrizet, sa tek njeri sa tek tjetri.
    Sa per dijeni, as se njoh Idrizin, as kam asgje personale me te, por di qe eshte soji i fatos nanos.

    Reply to this comment
   • Zogu March 21, 22:18

    Cthua mo hc hici,Idrizi dhe Tahiri plotesuan kuorumin ne parlament se ndryshe nuk votohej falja e detit per grekun. Me pak fjale ate dite ishi sebashku me Dulen ne nje salle. Sikur njeri nga ata te mungonte ligji per detin nuk kalonte per mungese numrash. Lerini prrallat per halete si Idrizi se ato jane aq te ndotura sa nuk i lan as deti qe kemi dhe as ai qe keta tradhetaret ja dhane grekut.

    Reply to this comment
  • Koco March 22, 11:04

   Do ishte shume e moraleshme dhe e besueshme , ne se Partia Popullore te kishte per Lider te saj , z . Arben Duka ashtu beh lehtesisht diferencimi me P artine e Idrizit . Dilema e madhe ne shume raste eshte se ne menyre aksjomatike , Politika thone eshte ” Kurve ” . Pyetia e pergjigjia kerkohet nga Ju : Eshte , apo nuk eshte realisht ? Dhe si duhet te jete , Kur dihet se politik berja nuk ben pjese ne shkencat e sakta ? Se keshtu sikurese shihet e veprohet , kjo lloj politike nuk ka per baze Maralin i cili eshte kusht Universal i fuksjonimit te nje Shoqerie . Sikurese dhe fuksjonimi i Shtetit ka “Kusht Universal ” Zbatimin e Ligjit . Ketu behet fjale per pafyryresi , politike berese me maska dy fytyra , Ku per baze eshte Politika e Sofizmit e dy fytyresise , ku te drejte ka ai qe eshte me i forti , dhe ata qe i shkojne pas , qofte edhe si qener zarba mjafton qe te lehin = Votojne per te , dhe per kocken qe do i hidhej .

   Reply to this comment
 3. NAN MYZEQARI March 21, 14:53

  CAMET jane popull trim dhe zgjuar ,puntore. POR kokat e tyre kane qene gjithmone te pabese historikisht. Prandaj dhe kane qene gjithmone te paragjykuar si ne SHQIPERI dhe GREQI.

  Reply to this comment
 4. djemte e Kiçove March 21, 15:01

  ÇAM,ÇOBAN,ÇIFUT,ÇEK,ÇEZ,ÇORBE………

  Reply to this comment
  • ela March 21, 18:13

   Derr, Jago, Evgjit, Mut, Tradhetar, Evgjit, Kusar, Imoral, Ciban, Obez, Vagabond, Evgjit.
   KETO JANE GERMAT QE PERBEJNE PSEUDONIMIN TEND.
   Respekt per evgjitet.

   Reply to this comment
 5. mergimtarifv March 21, 15:07

  NAN Myzeqari ! kafshoje gjuhen se po flet si grek mavi , asnjehere çamet nuk kane tradhetuar Shqiperine e popullin pamvaresisht atyre vuajtjeve si pak shqiptare qe pas 1912 deri sot , jane punetore tezot pa ju lepire askujt , nuk njohin spiunllekun e servilizmin si ca te tjere , per te njohur çamet duhet te lexosh te madhin shqiptar Imzot Nolin qe i ka njohur qe atje ku kish lindur e u rrit , nje Idriz apo Hafiz nuk e ul apo e ngren emrin e çameve , politika ne Shqiperi si dhe ne Bote eshte kurve e pa ndjeshme , ok?

  Reply to this comment
 6. NAN MYZEQARI March 21, 15:30

  mergimtari f vas faleminderit per pergjigjen, por do te lutesha ta lexosh dhe njere komentin tim dhe konkluzioni ashte i njejte me ate qe ke shkruar vete,.komentet i bejme qe te japim nje ide dhe nuk do te thote qe ajo te jete gjithmone e mire por deshira eshte te ndihmojme .

  Reply to this comment
 7. LOVE March 21, 15:39

  “Nga morali jemi trokë,
  kjo është aksioma që dihet,”……

  keto dy rreshta duhet te ishin titulli dhe parrulla e qershorit 1 dhe 2 🙂

  edhe une thoshja me vete
  pse nderim shprehin me grusht
  keta e paskan stil me vete
  sa her numrat i kane ngusht

  Per ca ngjala rane ne zamet
  i vune flaken Tiranes mbane
  ai i gjati ngaterron veten e vet
  ama i shkurtri gjithe dynjane

  shprese e madhe ky i gjati
  koke e kembe si lugati
  ky i shkurtri dridhe Like
  = Byro Politike

  sa erdhi rilindja ne jete
  dhe Koqo e nxori koken
  per nje vend pune ne “shtet”
  duan voten ,mamin dhe gocen

  Qebesira bashkohi te gjitha per be
  ne mes te pallamentit pa pas gajle
  Zot na ruaj nga ndonje rrufe
  po rrufeja nuk bie ne hale

  Vlora i jep Haleances nje djale te mire
  ja thone emrin Dashamir Tahir
  po per kontributet e mamase
  i kemi thirrur Dashi i Havase

  Jemi ca si qytet i ..horrit
  dhe ca fjale i kemi me te ngjeshme
  kjo Rilindja e qershorit
  duket tamam si Kurv e Ndershme

  Nga morali jeni troke
  kjo eshte HALEance qe dihet
  sikur anglisht mos te dime
  fjalen gay e dini si shqiptohet ?!!!
  😛

  Reply to this comment
 8. Hëm... March 21, 15:41

  Beno, mire mire, po sa kohe harruam ‘bllokun’, dhe 4 vjet ekstra nen Salen fale ‘bllokut’, nuk ngre peshe te merresh me te tjeret. Kjo eshte dhjerokracia qe gatuam dhe na befte mire se aq meritojme. Te ishim burra te mire, behej socializmi keshtu qe kot predikoni moral sot.

  Reply to this comment
 9. Gjaton Toroveci March 21, 16:14

  Ato fjalet me -Ç- E Domethënia e tyre janë epitete agjenturash sidomos te ish asfalise qe i erdhi pas bythe sigurimit të shtetit. z. Arben Duka eshte vertet poet, por poet politik. Shumica e poezive politike të tij janë shumë të goditura e do te yene vend pa tjeter ne poezine shqipe me te mire të këtij lloji Nje nga te metat me te medha te njerezve te letrave, sidomos poeteve eshte se nuk marrin vesh nga politika. Pavaresisht parapelqimeve te z.Duka qe flet si anetar i thekur i ps, kur vjen çështja per punët e medha sic janë ato të kombit lajthit e dimensionet e mëdha të poezisë se tij i tkurr brenda rrjetes së pazareve politike. Pavaresisht nga kjo kam besim ne ndjenjen atdhetare te z.Duka e i uroj gjithe te mirat e shendet te plote.

  Reply to this comment
 10. ada March 21, 16:19

  Te lumte pena o Ben Duka!
  Po kjo partiçka e Idrizit nuk u be aktive vetem keto dite. Ajo ka bere pazare me Ramen qe kur ky i fundit u ul ne karrigen e kryeministrit. Pazari me i felliqur i tyre eshte drejtoresha hajdute e ISKSH-se. Nuk u gjet asnje i afte nga kontribuesit e PS-se per te zevendesuar kete hajdutken, krahun e djathte tashme te ministrit Veliaj.

  Reply to this comment
 11. Kenga ka Thember Akili March 21, 16:22

  Ah, mor’ Ben, mbete ne Luftra
  Që s’i fitove kurre vet
  Te tjeret i hane hudhrat
  Ere e tyre ty te mbet

  Flake i kuq, as ti s’e fsheh
  Thua: E kuqja e…Flamurit!
  Nuk e nuk…dot s’e the…
  tersi vjen prej Yll-Moskovit

  Nuk e zgjas se ti e di
  por per konjukture s’e thua
  Kot qe thua idrizëri
  Ke Ilirin ne katua…

  Kenga kenge duhet kenduar
  Gjer edhe ne fryme te fundit
  Por çalon diku, o Ben
  me ne krye te … katundit.

  Merrja si te duash ti vete
  ngjyeje zerin mu ne shpirt
  Vjen hajduti si bekçi
  dhe ti mbetesh gojë-gisht…

  Reply to this comment
  • Tartufi March 21, 17:33

   Pershendetje Akili.

   Mos prit shum nga Laboviti.
   vec muzike prej camunxe
   sic te presesh prej evgjiti
   burreri ,e te jap mendje.

   Ky poet qe i bie fyellit ne nje vrime me vite te tera,nuk ka degjuar te mencurin
   popull qe thote, kur nje gje e zgjat dhe e bene terkuze,te zgjuarit e lene terkuzen qe tju ngelet hajvaneve per ta mbajtur. Me nje fjale.

   Gomari shan hajvanin,me vite te tera ,qe hajvaneria te degjoje gomarin qe shan
   hajvanin.

   Reply to this comment
 12. Dordomuzi March 21, 17:08

  Poezi e bukur, bie pak ere qefmbetje, por ky eshte kalorsi. Kaloi lumin dhe pordhi kalin.

  Reply to this comment
 13. Kris 1 March 21, 17:15

  je djale i mire dhe te uroj gjithe te mirat me nje shtese:
  Te dhjefsha rilindjen e sharlatanit.

  Reply to this comment
 14. ALSA March 21, 17:37

  bravo ARBEN
  Keshtu vazhdo

  Reply to this comment
  • Koco March 22, 11:18

   Eshte vertete nje dileme Hamletiane ” Ta Afrosh , a te mos e Afrosh ” ? Sikurese ndodh shpesh dhe realisht , Kur behet fjale per nje te keqe , duhet te zgjedhish te keqen me te vogel ., sikurese ishte kualicioni para 23 qershorin i P S me L S I , kur shikon qe edhe sot , me kete fuqi te maxhorances e nuk po ndertohet shtet e aq me teper kerkohet rrezimi i shtetit e qeverise me banda mercenaresh , militante me force me vrasje me dhune . prandaj mendoj duhet urtesi , durim , ndershmeri e pune . per te dale nga kjo gjendje e shkaterimit te Instaluar nga krimineli , anti shqiptari , Satrapi Sahli , me banden e oforit e mercenaret e tij .

   Reply to this comment
 15. fred March 21, 18:08

  Llogaria nuk behet vetem sa vota fitojme ne po edhe sa vota humbet kundershtari, si i humbet ku i humbet dhe si perkthehet kjo(duke u krahasuar me zgjedhjet e shkuara)…edhe koqet me te vogla mund te ndryshojne kandarin…

  Reply to this comment
 16. durrsaku March 21, 19:32

  e qarte FRD 80000 VOTA , PDIU 50000 VOTA , sali serbit i mbesin vetem 1 mut si mediu dhe grate e tyre ..

  Reply to this comment
 17. ku je rilindje March 21, 19:51

  sapak arben te vertete kemi,qe zgjojne shpresen e njerezve thjeshte,se25 vjetu dogjen nga plerat e politikes.
  se arben i mbrojtjes beri kontrabanda
  se arben lika beri kontrabanda
  se arben demeti beri srvilizma
  pse nuk nderohet poeti i se vertetes arben duka,qeme sarkazem shkruan si musaraji
  epopeja e ballit kombetar.
  dhe i o labi strategu,
  qe mundohesh te e njolloses ben DUKEN ne lenden e taktikes,por kur te hapen dosjet tere stateget qe ju i jepni vlera do te dalin anti vlerat e kombit,kriminelet e kombit.
  kjo mund tejte rilindja se edi punon me pararilindasit e pd.

  Reply to this comment
 18. xha jaho March 22, 00:26

  Urime per vargjet…i madh si gjithmone

  Reply to this comment
 19. gjermani i fundit March 22, 00:48

  me duket se ishe edhe ti kandidat per Aleancen Popullore o komandant, por ja qe Idrizi e di mire shtegun e drizave dhe sa te thuash ti rrush Idrizi i kulloti koshat… Epo keshtu e ka kjo pune, po nuk shkoi mali tek Muhameti do shkoje Muhameti tek mali. Mesa duken bathet Rames i eshte mbushur mendja te behet kryetari i te tera partive, perfshi edhe PD-ne. Kam frike se do gdhihet ters neser dhe do beje ndonje aleance me Bashen per ti dhene ca bashki edhe atij; do ta kete biseduar me Merkelin edhe kete pune.Nuk e kuptoj se per çfare u duhet populli xhanem? Kur e paskan ne dore te bejne xhambazlleqe pazari pse ky dreq popull nuk ua djeg kartat ne dore, t’u bej naften mu ne votime!

  Reply to this comment
 20. Arben March 22, 08:04

  PERGEZIME PLAKO.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*