Ngrihu ti-o popull…

Arben Duka December 16, 2015 22:20

Ngrihu ti-o popull…

Ngrihu ti-o popull ziu,
në protestë na do Saliu,
na do Sala me Lulushin,
sheshet me revoltë t’i mbushim!

Ngrihuni-more shqiptarë,
na do Sala që ka vrarë,
që ka vrarë e që ka prerë,
ka shkretuar çdo pranverë!

Na thotë të rrethojmë Kuvendin,
ai që ka djegur vendin,
që çoi djemtë në varreza,
veshi vendin me të zeza.

Ai që besën e preu,
që gjakmarrjen prapë e ktheu,
që na rropi-që na vodhi,
kufomat në det i hodhi!

Që ka vrarë e që ka prerë,
që hodhi njerëz në erë,
na do idioti që qesh,
që vrau njerëz në shesh!

Na do kob i Shqipërisë,
që i fali naftë Serbisë,
kosovarët për të vrarë,
në kohën e Salës parë!

Ai që ka vrarë jetën,
e ka me Ramën e Metën,
që gati tri vjet më parë,
e përcollën duke qarë!

E përcollën nga pushteti,
kur qe sosur bereqeti,
por ai ishte dhe mbeti,
përbindësh prej të vërteti!

Që i rivrau dëshmorët,
që nisi në Jug taborët,
që për një kolltuk të zi,
shkretoi një Shqipëri!

Ujku që zbriti nga malet,
që ngriti piramidalet,
që gjithë paratë mblodhi,
qindarkën e fundit vodhi!

Në protestë Sala na do,
do vemi me domosdo,
Sala që iku në vapë,
kërkon që të kthehet prapë!

Mëndja keq e ka gënjyer,
se akoma s’është rrëfyer,
s’është rrëfyer-s’është gjykuar,
për ato që ka punuar!

Na kërkon dhe Lulash trimi,
Bashkëpunëtori i çdo krimi,
Luli-Luli shakatari,
që e akuzon Janari!

Ky që s’është gjykuar fare,
për vjedhjen më Kombëtare,
që s’ju hodhën prangat kurrë,
se për gjyq qe i sëmurë!

Ngrihu-o popull Sovrani,
se të kërkon Kaç Islami,
Kaç i kuq-e Kaç i zi,
në krahë të shokut Sali!

Ngrihu-o popull Sovrani,
të kërkon Arben Ristani,
Ristani nga zona ime,
që ka bërë fallsifikime!

Ngrihu-o popull fakiri,
se të kërkon Strazimiri,
që gjarpri po ta kafshojë,
edhe gjarprin do helmojë!

O-bo-bo si dridhet toka,
kur kalojnë ato koka,
kur kalon Bodja dhe Noka,
Alibeu dhe Paloka!

Ca kukudhë e ca urithë,
duan popullin të gjithë,
që të gjithin e ka thirrur,
Lulashi me zë të ngjirur!

Ngrihu ti-o popull ziu,
ngrihu se të do Saliu,
se do Post e Qeveri,
të na vrasi përsëri!

Arben Duka December 16, 2015 22:20
Komento

79 Komente

 1. Myzeqeja e vogel December 16, 22:23

  Gjigande

  Reply to this comment
  • As Poet, As Analist December 17, 17:43

   O Myzeqeja e vogel
   ke shkruar nje fjale tè madhe
   vargjet e Arben Gjeniut
   me plotë gojen jane:Gjigande.

   I bashkohem fjales tende
   presje si heq, as i shtoj
   ndalem te komenti yt
   tè tjeret nuk i lexoj!

   Reply to this comment
   • raimond Vlonjati December 17, 19:08

    Kisha shkruar nje koment ketu por ju nuk e keni postuar

    Pse i fshini komentet qe nuk ju vijne oas avazit ?

    Apo lejoni vetem keta injorantet qe kalojn ne orgazem pse lexojn keto gomarrleqet qe shkruan ky sazexhiu i qeverise

    Keto qe shkruan ky jane budalleqe more

    Si mund te qendroje ne pushtet kjo qeveri qe nuk di te bej azgje tjeter por vetem te ngreje cmimet dhe taksat

    Ne gjith boten ulen cmimi i karburantit ndersa ne Shqiperi ngrihet cmimi i karburanteve

    Nje qeveri hajdute qe po ju merr shpirtin njerezve te varfer ndersa per vete …. Blejne Jaguare dhe bredhin neper bote

    Le pastaj qe e mbushet parlamentin me kriminele dhe spiune te grekut … Nderkaq ky sazexhiu akuzon Berishen

    Ik miore se lat nam duke i sherbyer nje qeveri anti njerezore qe sillet mizorisht me te varferit qe jane shumica dermuese e popullit

    Reply to this comment
    • shqipe December 17, 23:36

     Jo patriot jo! Perkundrazi,eshte qeverria me e mire qe ka qenur ndonjehere ketu. Eshte udheheqsi me i mencur dhe me trimi sot per sot…Ti,me sa shoh,s’i nje reformat,s’do dhe te dish per to!. Ti or mik do vetem te hash e te pish,pa punuar,pa paguar drita,uje… Pra,je tipik nga ata te shumtet pas gerdalles se komunizmit ,qe u ka hedhur trut e tij. Gjynah Raimond,gjynah…

     Reply to this comment
 2. durrsaku December 16, 22:36

  i madh , gjeja me argetuese qe kam lexuar keto 3 javet e fundit ..

  Reply to this comment
  • . December 17, 06:29

   Nuk eshte argetuese por per te qare,per ata djem e vajza nenash qe sali krimineli ka vrare gjate karieres se tij prej tradhtari dhe me sa duket akoma nuk eshte ngopur.

   Reply to this comment
   • Renato Hebeja December 18, 10:12

    Saliu mund te jet i keq,i poshter apo cfaredo por kurre ska vrare njeri,ne 97 ishin keta te sotmit qe ben lufte civile per te ardhur ne pushtet,ishte skender gjinushi qe i bente thirrje popullit te Fierit ‘ o djem rrembei pushket ja vdekje ja liri’,kunder kujt ti rrembein pushket kunder njeri-tjetrit,ishte fatos nano me kelyshet e tij qe mblodhi nga burgu i bences i vuri per destabilizim sa te merrte pushtetin ,i mbolodhi bashke ne levan dhe i vrau,ishin keta zagare qe erdhen me premtin qe do ua kthejme leket e firmave nje me nje dhe sa moren pushtetin u kthyen shqiptareve keto qe po u kthen rama sot,nuk ka pasur interes saliu te vrasi njeri luften civile e ben ata qe jane mesuar me lufte klasash,njehere te vetme qe humbi ne zgjdhje ne 2003 saliu e la ne menyren me demokratike te mundshme pushtetin,ndermjet ketyre zerave qe leshojne keto fjale ka injorante ka dhe servila pushteti,Agron duka nuk ben pjese ne listen e injoranteve,ai e di shume mire kete te vertete qe thashe por eshte kthyer ne nje kryeservil te qeverise dhe si i tille ka rolin e tij per te hedhur sa me shume vrere mbi saliun

    Reply to this comment
 3. [email protected] December 16, 22:37

  Te lumte pena

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi December 16, 23:26

   Une do vete o Arben Duka se neser cdo pjesemarresi ne proteste kane per ti kthyer treqindmije leke nga ato qe na kane vjedhur kur ishin pushta (kur ishin pushtetare e kam fjalen).Pak po na kthejne nga ajo vjedhje e madhe qe na kane bere por sidoqofte nuk jane pak para vitit te ri. Hajde dhe ti po deshe.E di si tja bejme:- marim parate te urat e Lanes ,dukemi njehere te na shohin si pjesemarres dhe kur te fillojne ulerimat (fjalimet e kam fjalen) dhe kur fansat te fillojne gurgulene fesht futemi ne ndonje kafene a birrari dhe e di ti cfare bejme…? Ceshte e vertets nuk durohen duke te care veshet dhe menderen per luften antimullinj me ere por hajde vemi sipas planit qe te thashe.Te garantoj suksesin e tij. I thone treqindmije per koke or mik ?Ju pershendes dhe mos harro per neser !

   Reply to this comment
   • kastriot December 17, 13:44

    Tamam e ke gjetur o pellumb i shkruar: haro ato qe bere me 21 Janar, megjuthese eshte shume e veshtire se atehere u bene tej mase deme dhe ulerima; haro se u ngite kunder korrupsionit te kusarit Meta dhe mos thuaj qe tani Me Meten po bashke shqeverisni. Degjome mua, haresa disa njeres i lumturon. Lumturoju dhe ti qe t’i besh qejfin Rames

    Reply to this comment
 4. nje lexues normal December 16, 22:39

  Madheshtore !

  Reply to this comment
 5. Shahisti December 16, 22:55

  Ah mor bejtexhi, e ke gjetur kalin e ngordhur tani dhe o burra bjeri ti biem. Te dhjefsha Enverin!

  Reply to this comment
  • kukuvajkat December 16, 23:33

   Te dhjefsha shahistin o Arben Duka ? Po pse ore djale ke vene nje te rrjedhur tju komentoje !????? Kaq keq ke mbetur ! Me ver mu ti kendoj kengen e mortit. ….

   Reply to this comment
   • Shahisti December 17, 17:33

    Hajde me ha kakën. Po e deshe te ngrohte hajde ne mengjes, po e deshe ne akull ta bej kasate me rrush te thate, lali.

    Reply to this comment
  • lolai December 17, 01:24

   kurdis oren ti or lumadh, ky thote ukju ,ti pyet per gjurmet…

   Reply to this comment
  • ben tironci December 17, 04:12

   Shahist sa per kal i ngordhur ky shpellar as ska qene kurre e as do jet se per karrige ai vret dhe femijt e tij , por pyetja eshte kush e mbron ku e mere guximin ky pleh , kush dore e madherishme i jep siguri .

   Reply to this comment
   • era December 17, 12:19

    Po pra, ketu ka qene dhe eshte çeshtja!
    Ky gjarper merr suport nga “diku” qe mbas gjithe ketyre krimeve, vazhdon te lehe pa i hyre gjemb ne kembe..

    Sa mire “ustallaret” i dine dhe detyrojne qeveri te zbatojne ligje per deputete qe i “shkelin ” ato, mandje “rekomandojne” qe te burgosen ata, dhe nuk paska drejtesi per kryekriminelin e nje populli te tere!

    Hipokrizi dhe tallje bythe me shqiptaret ne shekullit 21

    Reply to this comment
 6. niko December 16, 22:59

  Ju lumte mendja dhe pena njekohesisht. Me duket se po na sos durimi per keta njerez qe kane bere krime dhe vazhdojne te jene te lire

  Reply to this comment
 7. Idriz Gjembi December 16, 23:40

  Bravo

  Reply to this comment
 8. philadelphia December 16, 23:44

  JE I PA ARRITSHEM, TE VLERESO DHE PERSHENDES NGA FILADELFIA U,S.A

  Reply to this comment
 9. Selim rroshi December 16, 23:55

  Epo benzinen popullit ja hodhi Rama saliu vetem po shfrytezon revolten qe ka krijuar rama. Prandaj o poet
  Fol tamam se ka lezet

  Reply to this comment
 10. "BALASHI" December 17, 00:10

  Bukur mire…

  Reply to this comment
 11. Kris 1 December 17, 00:13

  Kalin e ngordhur te PD e mban me serum Ps qe te fitoje zgjedhjet.Saliu kot ben zhurme se Rama e meta jane figura qe zbatojne programin antishqiptar te Saliut.

  Reply to this comment
 12. vendaliu December 17, 00:48

  S’KA ME BUKUR , E KE QENDISUR POEZINE , ME PENEN E TE VERTETES .KOMPLIMENTE Z.ARBEN DUKA !!

  Reply to this comment
 13. Taip December 17, 00:55

  Po kur donte rama qe paguante njeres te rrezonin qeverine se donte rama me majkon fhe shikonin te kullat binjake , o njeres ngrihuni dhe rrezoini ramen dhe meten se po na pijne gjakun

  Reply to this comment
  • antonio December 17, 14:25

   Bre Tahip! Po ku te mbaron gjaku ty,bre Tahip?
   Ke vene GJAK ne kohen e Merhumit Berisha sa ke plasur,TANI TE ERDHI KOHA te ta marrim ne ty gjakun qe na ke PIRE ti me Sali PLEHUN!
   Ne kete DYNJA lahen te gjitha!!

   Reply to this comment
 14. Taip December 17, 01:03

  Shendetesi falas taksa te larta , rritje dritash, rritje moshes te pensioneve , burg per fukarain , dhune per fshatarin qe sheq fiq e pras , jaguar te rinj per qeverine , papunesi e madhe , varferia eksreme , taksa per studentet , vetvrasje ne burg ne pamundesi per energjine elekrike , prerje energjise per njeres ne nevoje , si ajo gjyshja qe nderroje jeten se shteti i preu dritat , nderprerje ekonomise sociale per invalidet , etj, posht komunizmi

  Reply to this comment
  • antonio December 17, 14:46

   O Tahip!
   Po keto qe kerkon ti,o i ZGJEBOSUR i kishte SOCIALIZMI,ai qe te futi ty nne BURG se doje ta rrezoje qe ne 1845-sen!
   Tani pse e kerkon SOCIALIZMIN o krric gomari??
   Kapitalizmi kerto ka:TAKSA,GJOBA,VETVRASJE,DHUNE PER FSHATARIN QE SHET PRAS E FIQ,JAGUAR per qeverine etj!
   Pse mos kujton ti se keta qeveritaret e Kapitalizmit do rronin vetem me rrogen e shtetit sic rronte Enver Hoxha???
   HA MUT tani!
   Kete kerkove,kete ta gezosh!!

   Reply to this comment
   • antonio December 17, 14:47

    O Tahip!
    Po keto qe kerkon ti,o i ZGJEBOSUR i kishte SOCIALIZMI,ai qe te futi ty nne BURG se doje ta rrezoje qe ne 1945-sen!
    Tani pse e kerkon SOCIALIZMIN o krric gomari??
    Kapitalizmi kerto ka:TAKSA,GJOBA,VETVRASJE,DHUNE PER FSHATARIN QE SHET PRAS E FIQ,JAGUAR per qeverine etj!
    Pse mos kujton ti se keta qeveritaret e Kapitalizmit do rronin vetem me rrogen e shtetit sic rronte Enver Hoxha???
    HA MUT tani!
    Kete kerkove,kete ta gezosh!!

    Reply to this comment
 15. alphade December 17, 01:44

  Te lumte zoti Beni…!! Si gjithemone nje patriot i vertete ! Stigmatizoi tradhetaret e kombit
  shqiptar: berishovicet ‘bashicet, ….! Gjithe banden e Vicidolit…!!!!

  Reply to this comment
 16. Aliu December 17, 03:10

  Une i mora ilaçet e shpirtit u sherova.

  Reply to this comment
 17. D O K L E A T I December 17, 03:23

  DAKTORRI
  UDHEHEQESI I “REVOLUCIONIT”
  TE MJERET NEVET CKA NA MORI
  KY NJERI I “RESEKUTUAR”
  NE KOHEN E DAKRORRIT
  ISHIM SHTETI EI VETEM NE BOTE SHTET ATEIST
  NE KOHE TE SUNDIMIT TE SULLTANIT
  U BEME SHTET I VETUM ” ISLAMIK”
  NE EURO-ATLANTIK

  PERPARE UDHEHEQES I REVOLUCIONIT !!!!

  Reply to this comment
 18. Aqo December 17, 04:09

  O Shahist,e pranove humbjen para kohe,po qan kalin e ngordhur,mire qe me ne fund e pranove me shkrim qe eshte ” nje kal i ngordhur “,me sakte tingellon nje “Qen i ngordhur”.
  Mos harro leven ose sqeparin per neser,bunkeri u riparua.

  Reply to this comment
  • Shahisti December 17, 16:20

   O aqo, po kaq idiot je or i zi? Une po te isha Salist nuk do ta quaja “kale i ngordhur”. Puna me ju trushkulurit social-komuniste eshte se sipas jush, po te jesh kunder jush duhet te jesh pa tjeter me Saliun. Ja ku po ta them perseri o aqo dhe ngule mire ne koke, o debil, per mua Saliu eshte vazhdimi i Enverit ne kushte te tjera e ju te gjithe qe e shani e beni qe te lani mujtin me shurre. Poshte Enveri, poshte edhe Saliu. He mo aqo do me o idiot!

   Reply to this comment
   • Lleshi December 17, 18:43

    E po qenke i mbaruar me te tera atehere ! Hyre dhe dole nga kjo bote , pa marre vesh asgje !

    Edhe krimbi i tokes qe rron nen toke , paska marre vesh me shume se ty ! Po te ta dija emrin e vertete , do te te kisha sugjeruar tek laboratoret e studimit te psiqikes ….. sepse je tamam gen special ! Kane vite qe kerkojne te bejne nje kafshe me fytyre njeriu , per efekt te sundimit te botes !

    Mund te interesohesh dhe vete , per me nxjerr ndonji lek !

    Reply to this comment
    • Shahisti December 17, 19:45

     Pirdh or Lesh, pirdh se lirohesh, se:

     Ti Lesh ishe, Lesh mbete,
     Lesh humbe e Lesh gjete,
     Lesh te behet Bota,
     Lesh te ka zene Rrota,

     Lesh ne vend te truve,
     Lesh ne vend te druve,
     Lesh ne shtepi e
     E Lesh kush te qi.

     Hahahahahahahahahahahahahahahahaha!

     Reply to this comment
     • Fuck Mark uk, Coeur & LOVE December 17, 23:09

      Me siguri e ke ngaterruar me LESHT E MAMKES TENDE poezine, Shahisti……

     • Lleshi December 17, 23:42

      Shahist o koqe gomari
      je bere si lolo pazari
      vajte nga mendte , ike
      kalon orgazem psiqike

      O qenie hemafrodite
      qe cfare je , kurre nuk dite
      je a s’je mashkull pa bile
      apo nje kurve plake plote hile

      Prandaj vet flet e vet qesh
      po me fjalet e tua
      si duket gomari shpesh
      ta merr njeriun hua

      Katerkembesh linde
      katerkembesh do te vdesesh
      kurre nuk do marresh vlere
      edhe lekuren te shesesh !

     • Shahisti December 18, 00:05

      Lesho, kur dhjeve keto rreshtat me siper cfare kish pire? Raki me nitrat, apo fusje ndonje presh ne anus dhe e levizje para mbrapa e te dukesh sikur kishin ardhur te gjithe shahistet e Ballkanit e te kendellnin ashtu avash-avash.

      Hahahahahahahahahahahahahahahahaha!

 19. Dardhari December 17, 04:27

  Ah bre Z.Duka i qan vargjet per cdo kohe dhe qeveri .
  Po ne populli budalla nuk u ngopem me Saliun ka akoma qe e degjojne dhe besojne po sa vjen edhe paksohen kur degjon si ciret per Revolucjon se ai kujton se beri Revolucjon dhe permbysi Komunizmin . Shikoni fytyren , degjoni kur hap ” Kamaren ” se nuk quhet goje ajo nevojtore
  Z. Duka ti ben detyren tende dhe mbron te drejten prandaj duhet te marin shembull gazetaret dhe ” analistet ” e perhershem dhe te ” pervecem ” te fevzoz
  Nga ana ime ke urime dhe te lumte mendja dhe Pena

  Reply to this comment
 20. kastrioti December 17, 05:19

  Vulgar! Bejtexhi vulgar dhe i dashur nga injorantet qe nuk e kane te shuar akoma ndjenjen e vrasjve dhe burgimeve si ne kohen e komunizmit.
  Ne se berisha vrau, ishte rama qe i nderseu. Ne se denohet Berisha, me pare do te denohet Rama si organizator dhe drejtues i protestes te dhuneshme per rrezimin e qeverise. Eshte kjo arsyeja qe Rama nuk ka bere dhe nuk do te beje asnje percapje per 21 Janarin. Rama tani eshte armiqesuar dhe me familjet e atyre 4 fakireve qe donin te rrezonin qeverine, sepse ne se ju premtoi denim te fajtoreve dhe shperblimin me lek dhe pensione, asnje nga keto premtime nuk ka mbajtur. Pse nuk ka mbajtur? Sepse ai eshte fajtori kryesor per at cka ndodhi me 21 Janar.
  Lere c’thote bejtexhiu. Ai shkfruan per te nxjere buken e gojes!
  Ai i nderseu injorantet drejt kryeministrise, te cilet hodhen flamurin kombetar ne toke; ju vune zjarrin tre kater makinave; dogjen palmat dhe hodhen bomba molotov.

  Reply to this comment
  • Shahisti December 17, 19:47

   Shume sakte Kastriot, respekt!

   Reply to this comment
  • shqipe December 18, 00:02

   kasterjot!…. M’u pergjigj.

   Ti po thua ,qe Rama i nderseu! Dhe nese eshte keshtu,sala duhej t’i vriste?!
   Thuhet vec per qent’,”I nderseu”, Ti,po i quan qener ata, qe u vrane me 21 janar? Po ti kush je o kaco, e njeh veten? Me ket’ goje,qe s’le njeri pa kafshuare e ndotur, s’je, vec qelbesire,madje gjer ne peshtirosje,s’je, vec nje ene e gerdalles,vec per peshtymosje!…A ,ne je i vellaj i shtriges se forumit,e paski sua te fyerit.

   Reply to this comment
 21. rudi December 17, 06:19

  Cfar te themi o Arben
  belan gjetem nga ky derdimen
  ka filluar ti dhembe koka
  nen kembe i dridhet toka
  po i dhemb koka nuk po gjen derman
  dje akuzoi ambasadorin gjerman
  akuzon te gjithe ky plak legen
  por per cudi asgje nuk e gjen
  te gjith po i thone hik o plaku mere
  se ti ne kuvend sjell vetem potere
  po i thon te gjith po nuk po mer vesh
  jozi troc ja tha ne ikem per lesh
  ben thirje i gjori ska cte beje tjeter
  shumica uron qe te ndroje jete

  Reply to this comment
 22. fteri December 17, 06:23

  Poezia e poetit A.Duka eshte nje poezi novatore nje shprehse e fuqishme e paknaqesise ndaj ralitetit qe te zi qe mbolli S.Berisha ,dhe perseri kekon riciklimin e tije ,pa shuar populli akoma frymen e urrejtjes ndaj dhunes ,vrasjes se 4 protetuesve dhe 26 vetve te Gedecit ,shitjes detit,vjedhjes 250 miljon euro te rruges kombit,shfrytezimit barbar te konçesioneve te naftes dhe kromit,te pyeve dhe fushave,ndaj ushtrimit me dore te hekurt te gjithe pushteteve nen pushtetin e tije kriminal,ndaj shfrytezimit dhe mashtrimit politik me te gjithe shpuren e sahan lepirsave qe i shkojne mbrapa si Ristani,Halimi ,Strazimiri dhe G.Bogdani .Poeti duke shpethyer drejt per drejt i tregon popullit hipokrizine e S.Berishes dhe L.Bashes per te ardhur ne pushtet me mashtrime dhe genjeshtra dhe dhune,prandaj fton popullin ne protesta ,ky harbut qe vrau shpresat dhe endrrat e popullit per demokraci 24 vjet ,duhet bojkotuar fuqishem nga populli.Vendi i tije eshte vetem burgu me qe nuk ka ligje Pushkatimi.###

  Reply to this comment
  • Shahisti December 17, 19:50

   Poezi novatore? Cfare flet or rrote, bejte si keto shkruheshin me kile ne kohen e Enverit, e ky bejtexhiu vazhdon mender “traditen”.

   Reply to this comment
 23. ZARELI December 17, 06:40

  ME BUKUR SKA KU TE VEJ CDO KOMENT ESHTE I TEPERT

  Reply to this comment
 24. LOVE December 17, 07:25

  po ca keni me Saliun ?? po cfare dreqin keni me popullin ??
  po lerini bagetite e gjora te kullosin me ke te duan
  ja psh ti shoku bejtexhi ….
  dole ne 21 janar ti ?? une te thashe mos dil ?? te thashe
  ti me degjove ?? JO !
  PROTESTOVE ,ERDHE DHE NE PUSHTET ,TANI PO PROTESTON
  PSE JE NE PUSHTET ????????
  envorri ekbar ,cfare behet keshtu ?!

  aaaaaaaaaa ,do qe ndryshe protesta sikur ti fusnin ndonje plumb njeri tjetrit ata
  une i thashe Saliut , merre shenjester EDverin ,e kap kollaj ,eshte si kallami ne mmmmm
  leri kokepalaret se gjynaf ,e harxhon plumbin kot ….do harroen me pare se kane vdekur
  me EDverin behesh hero mar buuuuure ,dhe ne nuk mundoheshim te rrrrrrrrilindnim
  aman ,ne nuk po vdesim dot keshtu ,mendo dhe rrrrrrrrrrilindjen
  sot EDveri ,po te doje ,plumbi ben rikoshete ,se ndodhin keto gjera dhe Saliu behet hero me Azemin , ai hero eshte dhe i gjalle ,po i vdekur do ishte me i leshetshem
  mos kini frike nga trapajanet ,se nuk kane cfare te djegin me ,mmmmmm….ka ngelur per te djegur ….ata se durojne me dhe vete ,jo ne mocaloret qe alergji e kemi pasur 😛

  megjithate kjo pune rregullohet
  me qetesi dhe dashuri ……
  populli do dali ne bulevard se eshte mesuar te haje bar ,lereni te dali …
  se vjen shpejt rrotacioni …..

  Reply to this comment
  • .... December 17, 09:00

   Me mire sa e ke thene muk thuhet………..lerini popullin, por me njeri tjetrin bjeruni kokes.

   Reply to this comment
  • ivani i madh December 17, 12:07

   Love ske shkuar ne miting apo te ka lene Baba Berisha te besh dezhurn prane kompiutrit .Si eshte e mundur qe u largove nga topet e fishkura te tij ku ushqehesh dhe riperteritesh .Shoket e shoqet e tua po i qendrojne para parlamentit si kylyshet prane bushtres dhe ti ke humbitur rastin me te mire per te mare meritat se poezite e te madhit Duka ketu jane .Po ty te ka lene te lehesh e ulerish si babai jot sa te shekosh henen kjo eshte detyra jote qe po e kryen me se miri .Kur te shkosh prane tij prit m…e ra dhes qe te kesh fuqi te presesh poezine e radhes.

   Reply to this comment
  • Fuck Mark uk, Coeur & LOVE December 17, 23:13

   Heu bre! N’a doli LOVE nga vitrina ne trotuar me leje qarkullimi nga Sali shpellar Bisha…..

   Reply to this comment
 25. info analitike December 17, 07:51

  I shkreti poet qe vjen verdalle si kali ne leme. Ankohet per Saliun, ankohet per Ramiun, lavderon partine qe i rriti dhe edukoi por ama nuk ka aspak deshire te dale te protestoje. Jo per Saliun, jo per Lulushin por kunder te gjithe politikaneve qe kupen po e mbushin.

  Reply to this comment
 26. fraza December 17, 08:12

  I jashtezakonshem, Arben Duka!

  Lum si nena qe te rriti
  Hallall qumshti, hallall buka!
  Shkelqen si hero Olimpi!
  Vlerat, qe ke, lartesohen
  Dit’ per dit’ e pambarim.
  Vecse larot po terbohen,
  Injorantet…nxijne e nxijne…
  Te te ulin po mundohen,

  Por punet e tua ndrijne…
  Dhe do te ndrijne per jete!
  Ti je nje gjeni i rralle,
  Je i dashur, i vertete!
  Fjala-gjithe sinqeritet

  Eshte kenaqesi te lexosh poezine tuaj dhe te meditosh rreth saj!
  Nderime dhe falenderime pa fund per kontributin tuaj te jashtezakonshem ne pasurimin me krijime te reja te gjuhes dhe letersine shqipe.

  Reply to this comment
 27. ne emer te popullit December 17, 08:21

  Kjo Poezi te thuash me shum Humor, por shum e goditur dhe shum Reale.

  Reply to this comment
 28. guri December 17, 08:23

  Te lumt je i paarritshem.

  Reply to this comment
 29. lena December 17, 08:44

  kjo thirrje e drejte dhe e dhimbshme per ato qe kane kaluar, duhet ti degjojne ata qe i vene pas te ligut, maskarait dhe te padrejtit
  turp per te gjithe ata qe i vene pas ketyre ……..

  Reply to this comment
 30. Une December 17, 08:46

  Na therret Saluk shpellaristi,
  tarto-love e kastriot, shahisti,
  qe te mbjellin furtune dhe ere,
  pas Sal-uk-ariut te permjerre.
  Nuk e duam Saluk shpellarin,
  sepse ketij vendi i vuri zjarrin,
  se ky i çartur,pa mend ne koke,
  ka fundos kete vend ne grope.
  Kur dy gishtat i dredh perpara,
  dhe pellet si gomari neper ara,
  ky shpifes i keq,hajdut, vrastar,
  zgerdhihet dhe qesh duke qare.
  Ky eshte Drakula,pjelle e haramit,
  qe mbledh sekseret pas akshamit,
  ky hunde-gjate,me syte e vrenjtur,
  i turret qeverise dhe paralamentit.
  Ky eshte komunisti me shpirtezi,
  qe sherbeu si gjarperi nen tirani,
  ky ishte karraduza besnik i tiranit,
  qe shkaterroi themelet e vatanit.
  Shkojne pas tij njerez te dalldisur,
  duartrokasin kete mendjeprishur,
  turmaxhinj hajdute pas tij shkojne,
  pas Saluk-tartarinit te kohes sone.

  Reply to this comment
  • kastriot December 17, 13:53

   ndjej meshire dhe keqardhje per ty o komentusi “une”. Sinqerisht me vjen keq per ty qe kenaqesh me bejte, qe ben bejte dhe qe mendon e vepron ne havadan.

   Reply to this comment
 31. i ri December 17, 09:05

  Love dhe anali info,,!
  O mjerane ,o shërbëtorë të vrasësit dhe kriminelit sali,që e dogji këtë vënd.Po ju prishet rehati edhe juve,o ndyresira,që nuk e doni përparimin e vëndit.Reforma në drejtësi po ju prish tërë planet e kukudhëve të korrupsionit,o burra ndihmoni të Vicidolizoni këtë vënd.Turp,turp,,,!

  Reply to this comment
  • info analitike December 17, 15:41

   Kush e zbriti nga Vicidoli ne Tirane Berishen o i vjeteruar cope cope? Kush e edukoi me frymen e partise o i shkrete? Kush e mesoi te luftonte armikun dhe ti sherbente partise? Ky eshte produkti i njeriut te ri “made in PPSH”.

   Reply to this comment
 32. E po kjo pune! December 17, 09:43

  dora e serbise dhe grekut se ata bashke jane, nuk behet shqiperia pa qeruar veglat e tyre

  Reply to this comment
 33. Lleshi December 17, 10:56

  Krimi therret viktimat
  te dalin ne Tirane
  eshte i pangopur
  te haje dhe babane

  Tufa injorantesh
  do t’i shkojne bedel
  ata qe s’kuptojne
  ç’eshte nje krimiinel

  Shkaku i mjerimit
  ku ata jane tretur
  idhulli i viktimes
  pa te ardhme mbetur

  Injoranca sot
  po gelon me vrap
  t’i thurre lavde thikes
  qe e beri gjak !

  Prandaj Shqiperia
  te ardhme nuk ka
  se popull mavria
  eshte trushpelare

  Ne vend qe te mblidhet
  te vendose vete
  qe kriminelet
  t’i mposhte perjete

  T’i fshije nga dheu
  dhe te zgjedhe bijte
  te cilet i leu
  per ta nxjerre ne drite !

  Por shkon pas krimineleve
  pase krimit vete
  i cili tall bythen
  per 25 vjete !

  Reply to this comment
  • Shahisti December 17, 19:54

   Lesh, o Lesh o tru-presh,
   Te eshte bere mendja pershesh,
   Pershesh pordhesh me fasule
   Or ti shpofshin ato tule.

   Reply to this comment
   • Fuck Mark uk, Coeur & LOVE December 17, 23:28

    Por cfar Shahisti qenke ti, kur ben ORGJI me MUTIN Sali? sinqerisht n’a kundermoj….

    Reply to this comment
   • Lleshi December 17, 23:53

    Cfare te them ore Shahist
    Se ne shqip nuk po kap
    ndonje fjale te zeze sa ti
    qe te ta ve llagap !

    Dhashe e morra po nuk gjeta
    nga fekalja tek qymyri
    por ti nga vete e zeza
    me dole prape me i nxiri

    Reply to this comment
    • Shahisti December 18, 03:05

     E ke thjesht nga paaftesia jote, je gagaç dhe mezi i artikulon fjalet, prandaj te duket edhe bejtexhiu Arben Zyko Kamberi poet i thekur. Ik o Lesh, ha ndonje pershesh dhe mos u merr kot me shahistet se nuk ke nivelin e duhur intelektual. Mezi po e pres perpjekjen tende poetike qe permban qymyr, fekale dhe gjera te tjera fisnike si puna e ketyre gjerave qe te qesh pak. Torrollak!

     Reply to this comment
     • Lleshi December 18, 09:35

      ha…ha…ha….rrofsh se na shkrive ! Ha…ha…ha..

      Ti nuk e ke idene se sa talent ke per klloun oborri !

     • Shahisti December 18, 18:44

      Klloun oborri eshte pune e ndershme, Bythelepires jo dhe aq….ke prekur fundin o Lesh, po plas nga marrazi e nuk po di cfare te shkruash. Gagaç!

 34. Ela December 17, 11:28

  Eshte bere si bishe I terbuar shpellari,jo se I dhimbet populli por se po I shtrengohet litari I zullumeve qe ka bere,ky kriminel ordiner e ndjen fundin e tij tragjik.

  Reply to this comment
 35. Larry December 17, 12:41

  The best of the best, Arben Duka. Proud of you.New York

  Reply to this comment
 36. Bashkim December 17, 13:01

  ….na do idioti që qesh,
  që vrau njerëz në shesh!……O Zot sa bukur i ke bere vargjet!Nuk ka vjershe me madheshtore per sale Hajdutin,Kriminelin,Genjeshtarin etj….etj

  Reply to this comment
 37. shpati December 17, 13:56

  edhe cajupi po te qe ,do te pergezonte o ben duka ,je gjenjal me keto perla poetike qe po krijon ,hallall te qofte.

  Reply to this comment
 38. Qy December 17, 14:04

  Qy eshte Sal-uk-ari veshgjati,
  qe e ka mbytyr urrejtja e inati,
  qy qe nuk e gjeti ne pyll lopen,
  popullit,atedheut i beri gropen.

  Qy eshte Sal-uk-ari genjeshtari,
  eshte pjelle karraduze-shpellari,
  qy eshte komunisti katil i tiranise,
  nje shpifes, hajdut ,vrases i lirise.

  Qy eshte gjarper i helmit,i vrerit,
  qy eshte qeni bastard i Enverit,
  qy eshte njeriu me i korruptuar,
  me djale, me vajze dhe me grua.

  Qy eshte nje hipokrit i pafytyre,
  nje luhudhiare qe lepinte kellire,
  hedh mbi te tjeret llumrat e detit,
  per te mbuluar qelbin e incestit.

  Si qy jane krejt adhuruesit e tij,
  hardhuca,zhapinj dhe gjarperinj,
  jane injorante te mbytyr ne vese,
  te veteshitur per ca para ne qese.

  Kush do te rroje me djerse e nder,
  keqberesit do t’i shohe atje ne ferr,
  te tere ata njerez qe e njohin veten,
  nuk bashkohen kurre me te keqen.

  Reply to this comment
 39. VETERANI December 17, 14:28

  sh.Arben Duka …Te uroje nga zemrat tona sherim te plote se mendjen e penden tende se ka arritur askush…se kunder Saliut dolem me nenen tende 21 janarin e 2011 e kemi pare luften antishqiptarit,serbit saliut …vertete rron e nuk burgoset ky serb e antishqiptare e apo ju duhet agjentura per ta perdorur per rremuja….ishalla i japin plumbin ballit e kam deshire tja japi Jozefina e stacionit te misrit qe ja ka kenduar kengen gjithe Shkodra se e njef mire cfare malli eshte….ushtria antishqiptare me komandat serb saliun ka afro30 vite …ku vetem qe na ka hidheruara nga Saliu,qe vetem1997 vrau 3500 vete,tere shqiptare e qe dha urdher avioneve …bombardonin jugun,,,ky qe sot akuzon Ramen per ngjallje grindje veri-ju8g…ky qe i tha nanave shqiptare do ju veshi te gjithve me shami te zeza…e qe do t’ju ngrije buzeqeshjen ne buze…..krimet e tij jane te renda ai me VKM e tij e dekret Nishanit ka shitur vendin tek Ruso Serbi…qe presin te hyjne ne kete vend …e te na zhdukin neve ,shqiptareve…..o vellezer e motra kjo ushtri duhet futur urgjentisht ne burg e te behet gjyqi me gjyqtaret e vendit e jo ato qe jane ne sherbim te Saliut…oh sa ka na semuri ky i cmendur,ky serb, ky antishqiptare se ne vargje na e hoqe pak siokletin….ai kenaqet kur na shef neve te shqetesuar….

  Reply to this comment
 40. Ardi December 17, 22:20

  Beni – te ruajt Zoti. Nepermjet poezive te tua kam kuptuar te gjith politiken dhe politikanet Shqiptar. C’fare mund te bej me teper nje artist pervec se te japi nje pasqyrim te realitetit me transparence. Po te kishim dhene te gjithe ne qe shkruajme anonim nje te dhjeten tuaj nuk do te ishin punet kaq perse mbrapthi. Mendoi qe gjithsejcili duhet ta kerkoj tek vetja.
  Ka qene nje proverb me vend: “Ajo koke ate feste meriton”, dhe ne si popull ate qeverisje meritonim. Shpresoj te mos zgjasi gjate kjo periudhe tranzitore qe sjell ne pah vetem leshterike dhe trubullira.
  Shqiptar, Fillojeni nga vetja, beni dicka qe te jete positive per ju dhe per shoqerine. Mos ju hidhni ne gryke dikujt qe guxon, pasi padashur ndihmoni spekulatore dhe qenie negative qe mezi presin tju perdorin shqetesimin dhe vuajtjen tuaj per qellime krejtsisht personale dhe karrieriste. Le te behemi konkurues positive se kush mund te kontriboi ne ndryshimin e situates se veshtire qe po kalojme dhe jo debatues te rendomte.
  Shqiperia ka mjaft boshlliqe qe ne Shqiptaret te jemi shume te shqetesuar. Se kuptoni qe u bene tre dekada qe mungon roli model te ngrej lart aspiratat e gjithsejcilit dhe sidomos te rinise qe po kalon nje periudhe anarshije dhe pakthejlltesie. Mos I konfuzoni me shkrimet tuaja. Lerini ta kuprojne te verteten dhe ti shmangen jetes mediocre qe ka pefshire gjith popullin nga politikanet qe diktojne se si duhet te jete jeta sociale pa dhene shembullin e tyre personal deri tek intelektualet qe nisen nga interesa shume personale dhe nuk ngrejne zerin per padrejtesite e perditshme. Nga Medja qe vjedh vetem anet negative te Medias Perendimore dhe transmeton vetem emisione dhe lajme plehera e te degjeneruara pa asnje moral e deri tek njeriu I thjesht qe po I humb komplet vlerat etike. Deri kurre??? Ku eshte morali?
  Realiteti nuk gelltitet me, ceshtja eshte serioze. Nepotizmi po e shkaterron jeten sociale dhe po ndalon ecjen perpara. Vendi dhe populli jane ne konfuzion, te lodhur, te humbur ne tranzicion nga orgjite e keqija qeverisese dhe korrupsioni. Drita jeshile po zvetnohet.
  Por une jam optimist se Shqiperia dhe Shqiptaret do bejne absolutisht progress pasi do gjejne energy te brendshme per nje kthese strategjike veteqeverisje qe do te jete nje kthese e plote ne kursin e historise sone.

  Reply to this comment
 41. Beba December 18, 07:34

  Te lumte pena!!! Respect…Respect Duka!!! Bravo!!!

  Reply to this comment
 42. Mark uk December 18, 09:22

  Ju duka mesa duket ju kan gjetur punen qe dikur kishit si spiun i deges se mbrendshme.Ndoshta per ju eshte mire,po populli po vuan o spiun.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*