O mos kishe lindur, o mos kishe vdekur! Vargjet e Arben Dukës për Enver Hoxhën shkaktojnë trazime online

October 16, 2015 15:00

O mos kishe lindur, o mos kishe vdekur! Vargjet e Arben Dukës për Enver Hoxhën shkaktojnë trazime online

Në portale online dhe rrjete sociale është komentuar sot kopertina e Ditës për 16 tetorin, datëlindjen e diktatorit Enver Hoxha.

Veçanërisht me replika janë pritur vargjet e Arben Dukës, pjesë e forumit të kopertinës tonë të sotme ku ka qëndrime pro e kundër si dhe një shkrim të Indro Montanellit botuar në 12 prill 1984.

Imagjinoni sikur një gazetë gjermane të hapej me Hitlerin – shkruan Tema – dhe i quan vargjet e Dukës me përçmim “bejte“.

Dita ringjall Enverin – shkruan gazeta Mapo.

Dy shkrimet e plota të kopertinës së sotme mund të lexohen KËTU dhe KËTU

Më poshtë, vargjet e plota të shumëdebatuara të Arben Dukës:

 

************

O mos kishe lindur, o mos kishe vdekur!

Partitë Komuniste,
e cenuan bindjen,
sepse në lokalet,
qenë tok me Rilindjen!

Pesë vota që kishin,
Edvinit ia dhanë,
edhe pse Enverin,
Edvini ua shan!

Edhe pse babanë,
komunist e kish,
Enverin e shan,
si shoku Berishë!

Tani komunistët,
janë strukur prej tmerrit,
kanë frikë t’ia festojnë,
ditëlindjen Enverit!

Gjithmonë i bllokojnë,
këtu komunistët,
po kurrë probleme,
s’kanë pasur zogistët!

Dhe unë nuk jam kundër,
ta kujtojnë sa janë,
ata që Zogollin,
një idhull e kanë!

Unë Zogun s’e dua,
gjithë Bota e di,
por s’i them dot tjetrit:
“Përse e do ti?!”

Ky është pluralizmi,
që u përurua,
të mos jap hesap,
kë dua-kë s’dua!

Ky është pluralizmi,
doni-apo s’doni,
të mos imponohem,
nga Besim Ndregjoni!

Nga Besim Ndregjoni,
dhe idiotë të tjerë,
që bënë goxha pare,
nga shoku Enver!

Këta politikët,
një ditë e bënë mirë,
që veten e lidhën,
vetë me zinxhirë!

Për lirinë e tyre,
çfarë nuk kurdisin,
po lirinë time,
nuk e llogarisin!

Ata kanë të drejtë,
me zinxhir të mbrohen,
po s’kanë asnjë shans,
të na imponohen!

Ç’humor kur Sovranit,
direkt i drejtohen:
“Nga emri i Enverit,
të gjithë provokohen!”

Ja po e them unë,
more mëndje hiç,
unë nga Enver Hoxha,
s’provokohem hiç!

Kuptohet që ca,
janë ftohur në bythë,
në demokraci,
nuk ka më: “Të gjithë!”

Në demokraci,
s’ka më vlerë uni,
se vendin e tij,
ka edhe majmuni!

Enveri ka pasur,
mijëra bythëlëpirës,
që ja bënin dritë,
si faqe e pasqyrës!

Mijëra bythëlëpirës,
ajo kohë kish,
baltë-o baltë sheshi,
si shoku Berishë!

Ky që me urinën,
e shokut Enver,
çau atë kohë,
dhe bëri karrierë!

Kam thënë-që Enverit,
një gjë kurrë s’i falet,
që Sali Berishën,
e shkuli nga malet!

Atëherë bënte,
mrekulli epoka,
po malet dhe shpellat,
s’ia shkuli nga koka!

Na shurdhuat veshët,
me ham e me hum,
bëni për Enverin,
një Referendum!

Lavdia e tij,
mbeti e paprekur,
ju të gjallëve-pisa,
u mund dhe i vdekur!

U mund dhe i vdekur,
e u bën hatanë,
se ai punoi,
veç për fukaranë!

Dhe të gjithë Vatanin,
e bëri një blind,
dhe persekutoi,
zero-pesë përqind!

Zero pesë përqindshi,
që na imponohet,
që Enveri ynë,
nga ne mos kujtohet!

Që janë kaq të paktë,
bëhet llogari,
se kanë konkurruar,
me dy-tre parti!

Dhe s’kanë bërë kurrë,
det e kiamet,
se nuk kanë marrë dot,
asnjë deputet!

Askush nuk bën dot,
tjetër llogari,
as Sala s’i futi,
kurrë në qeveri!

Ata kanë të drejtë,
atë kohë mos duan,
sepse u burgosën,
dhe u internuan!

Po ne që Enverit,
i pamë shumë të mira,
s’kemi pse ta lidhim,
veten me zinxhira!

Enveri lartoi,
një popull të tërë,
e këta kështjella,
po ngrënë në rërë!

Them-sot tek Enveri,
do shkojnë them unë,
që të gjithë shqiptarët,
që mbetën pa punë!

Në Sharrë me mijëra,
do shkojnë për besë,
që të gjithë ata,
që s’kanë asnjë shpresë!

I shoh si po shkojnë,
me lule në duar,
të gjithë që ky shtet,
keq i ka harruar!

Gjithë ushtarakët,
që s’kanë më ushtri,
që s’ua zgjidhi hallet,
as kjo qeveri!

Të gjithë veteranët,
të luftës-të punës,
ata që Enveri,
priu mes furtunës!

Tek këta të gjithë,
vendin unë e kam,
dhe po të mos vemi,
e paçim harram!

De-o Enver Hoxha,
që të kishim hekur,
o mos kishe lindur,
o mos kishe vdekur!

October 16, 2015 15:00
Komento

128 Komente

 1. Alf October 16, 10:33

  Te kendofte zemra o Arben Duka!

  Reply to this comment
  • Tironci October 16, 12:50

   nese do vinim ne peshore te mirat qe beri Vekja ne 50 vjet, me te mirat qe kane bere nanushi me birishen dhe ramushin ne 27 vite tranzicion, jam kurioz te di opinionin tuaj…. nga dreqin do anonte ajo peshore, nga Vekja apo nga keta te tre bashke? Une per vedi them nga Vekja.

   Reply to this comment
   • hajdari October 16, 14:02

    Ty te lumte goja
    I lumi poet
    Se Enver dragoi
    Ketu beri shtet

    Nuk beri shtet bythe
    Apo prej kartoni
    Po hodhi themele
    Prej hekur-betoni

    Kushdo qe pas tij
    Hipi ne pushtet
    Nuk beri dot hije
    Iku si lanet

    Tridhjete vjet pas vdekjes
    Po i falen nderit
    Dhe akoma thone
    Koha e Enverit

    Reply to this comment
    • hajdari October 16, 14:57

     @ Tironcin:

     Vetem nje gabim
     Lum miku ke bere
     Krahason ca laro
     Me shokun Enver

     Ajo qe tha Duka
     Dikur per Fevziun
     Vlen dhe per Edvinin
     Vlen dhe per Saliun

     I tha Ben poeti
     Fevzi derbederit
     Se arinte deri
     Tek ..ar’ i Enverit

     Reply to this comment
  • Tarrasi October 16, 19:50

   Sot ky eshte dryshimi
   qe njeri skupton
   po te duash Enverin
   Askush dot s’te ndalon.

   Ne kohen e Laverit
   skishte idhuj tjeter
   nje mendim te vogel
   beje burg per jete.

   Enverit tek varri
   nje plak i pacipe
   sec ja beri shurren
   pa pasur hic frike.

   Thone se Enveri
   ne na beri shtet
   na solli nga fshati
   brenda ne qytet.

   Na mori nga skamje
   dhe nga padituria
   na beri te ngrene
   dhe mendje te ndritura.

   Le ta krahasojme
   vendin ku jemi ishim
   perpara se ne krye
   Enverin te kishim

   Llogarite na dalin
   neve shume te mira
   kur krahasimin e
   bejme tek hija.

   Vetem mos harroni
   more driteshkuter
   se vendet e tjera
   thelle na e kane futur.

   Shikoni Greqine
   ku ishte ku vajti
   ne te njenjten kohe
   te Enver satrapit.

   Pa shikuar shume
   armikun gjerman
   nga vend i rrenume
   zili gjithe bota e kan.

   Gjella e Enverit
   jane Sala me Nano
   Djal(l)i Iliri Floriri
   dhe Piktori Rame.

   Gjithe keto te mira
   qe solli “demokrati”
   qe mbjellur qe dje
   ne kohen e Satrapit.

   Reply to this comment
  • raimond Vlonjati October 16, 23:38

   Bukur e ke bere o Arben Duka . Urime

   Kush nga te rinjte ka mendim te dyshimte per Enverin te hapi Enciklopedine Britanike atje ku esht kapitulli Albania
   Dhe pikerisht aty do lexoje per Enver Hoxhen , ku thuhet se :….. Enver Hoxha e mori Shqiperine nga nje gjysem-relike te feudalizmit otoman dhe e shnderroi ne nje vend Modern Industrialo-Agrar…..

   Tani kur flet kjo Enciklopedi , askush nuk ka kurajon ta kundershtoje se kjo enciklopedi esht nje pike referimi per cdo ngjarje dhe personalitet ne boten moderne

   Esht interesant se Enciklopedia e quan Shqioerine para vitit 1944 ‘gjysem relike’ te feudalizmit otoman , jo nje relike tamam
   Mendo sa prapa ka qene Shqiperia e asaj kohe
   Dhe Enveri me gjenialitetin e tij e nxorri nga ajo kenete otomane dhe e solli ne kohen moderne

   Me te vertet gjenial

   Reply to this comment
 2. hava October 16, 10:35

  Referendumi eshte forme demokatike.Bejeni dhe flisni ne emer te popullit ju qe e quani diktator ndaj popullit…. Te lumte pena,si gjithnje Arben Duka

  Reply to this comment
  • KOZi October 16, 16:28

   Referendumin ta beje me pare partia e tij. Si qenka qe te kujtohet Enveri e te veprohet si ka dashur Bedri Spahiu,Koco Theodhosi etj. Te kujtohet Enveri e liberalizimi te jete si ka thene Fadil Pacrami. Te behet referendum ne Parti e ne gazeten e tij Zeri popullit pastaj flisni….

   Reply to this comment
 3. opozitar i sfilitur October 16, 10:42

  Po mua me duken te drejta vargjet.
  Sidomos pjesa ku shtohet me shume logjike pyetjaL Pse valle zogistet kane te drejte te na shfaqen e te na imponohen kurse enveristet jo???

  Reply to this comment
  • ELIOT February 9, 11:34

   OR NJEREZ .MORE KAFSHE TE MALEVE DHE TE FUSHAVE ..MORE DERRA SI KY DUKA … A E DINI JU MORE COBANE TE NDYRE QE BOTA QYTETERIME JETONI MIJERA HERE ME MIRE SE NE SE KY DUKA ..MORE DERRA TE ZGJEBOSUR ..A E DINI JU SE ZINEDINE ZIDANE NJE COPE ARABI ..KU NENA E VETE KURRE SI KA PUNUAR DHE SOT ESHTE MILIONER . DHE ASNJE HERE S ESHTE CUAR NE 4 TE MENGJEZIT PER NJE SHISHE KOSI MORE DRUVARE .. JU JENII BAJGAT E DEMKRACISE … DHE KY DUKA QE NA SHAN NE QE SE DUAM ENVERIN DHE KRIMINELAT KOMUNISTA …. SEPSE E DIME SA KRIME KANE BERE … VETEM NE KUFIJE HILERI I DUKES VRAU 10 MIJE CUNA DHE GOCA TE RINJ .. QE AS NOLI AS ZOGU AS NJE SHIPTAR NUK E KA BERE ATE QE BERI ENVERI .. DHE NUK FLAS PER MIJERA QE I ZHDUKU PA GJURME DHE MIJERA QE I INTERNOI KOT …. KU KA JETUAR KY ZHULSI KY QYRAVECI DUKA NE BLLOK ..NDOSHTA … TE KESHE TUPR QE I BEN NJE POEZI HITLERRIT … POR JEMI NE DEMOKRACIE KA NE BOTE NJEREZ QE I KENDOJNE HITLERIT DHE SFUTEN NE BURG …NE KOHEN E DULLES .P TE FOLSHE MIRE PER AMERIKEN TE PUSHKATONIN .. KY ESHTE NDRYSHIMI QE SKUPTOJNE DISA COBANE ..QE I MORI ENVERI NGA FUSHAT SI LOPE .. DHE I BERI DERRA .I QYTETEROI HA HA HA HA HA

   Reply to this comment
 4. E po kjo pune! October 16, 11:10

  Profetike! Te lumte mendja dhe pena Ben Duka. Enverin nuk e luftuan ne emer te demokracise se po te kishte demokraci do e kishte ende monumentin atje por ne emer te greko-serbit qe e donin Shqiperine pershesh. Asgje nuk eshte spontante dhe me vuajtjet e disidenteve te vertete (ata qe nuk kerkojne para per burg sepse nuk e quajne veten te pafajshem sepse me vullnent e bene rezistencen per demokraci perendimore) eshte spekulluar dhe spekullohet.

  Reply to this comment
 5. Tomorr Gjika October 16, 11:11

  Të lumtë pena!
  Bëni referundum ju që na imponoheni.

  Reply to this comment
  • KOZi October 16, 16:29

   perseris
   Referendumin ta beje me pare partia e tij. Si qenka qe te kujtohet Enveri e te veprohet si ka dashur Bedri Spahiu,Koco Theodhosi etj. Te kujtohet Enveri e liberalizimi te jete si ka thene Fadil Pacrami. Te behet referendum ne Parti e ne gazeten e tij Zeri popullit pastaj flisni….

   Reply to this comment
 6. laberia October 16, 11:13

  opo shyqyr qe qenka berishisti i penduar Ymer Baze anti-enverist pa ne te tjeret na hengert qeni per ndjenjat qe kemi.

  Reply to this comment
 7. kokpalari 21 janarit October 16, 11:14

  mire nuk na vjen po nese do duhej te zgjidhja mes Enver Hoxhes dhe Sali Berishes….
  Hmmmm…
  Besa nuk eshte fare e veshtire

  Reply to this comment
  • As Poet, As Analist October 17, 12:05

   Per sot s’kam komente
   se jane bere shume
   s’dua te me vene
   komentet per lume!!

   besoj se pak fjale
   me deshire lexohen
   sa me thjeshte te shkruhen
   me mire kuptohen!

   Enveri or-taj
   Enveri per bese
   nganje si Saliu
   bente cdo mengjes!!…

   Reply to this comment
 8. TROLLNA October 16, 11:26

  O Duka i Madh,O duka i popullit,sa mire ke shkruar,sa mire i ke injoruar,hajdute,kriminele,vrases e maskarenjte e25 viteve te dhimodemokracise.
  Miliardat e grabitura nga kjo kaste e djathte e majte ne keta 25 vjet duan ata 200 petrita qe ky popull duhet ti nxjere perseri,e Shqiperia te jetoje e lire dhe e begate.
  Koha dhe kushtet e kesaj varferie,te kesaj masakre ndaj popullit po kerkon heronj,e trima,atdhetare qe ta shpetojne.A DO KETE TE TILLE BURRA SHQIPERIA QE TE PRESE SHPETIM? A KA RINI,INTELEKTUALE QE TE NXJERIN NGA GROPA E ERESIRES KETE POPULL? KUSHTET JANE KRIJUAR.

  Reply to this comment
 9. Asllani October 16, 11:27

  0,5 % e shqiptareve kane 99% te pasurise se Shqiperise , sipas forumit te Bankave te Zvicres ! Ka nje koicidence fatale , sepse shifren 0,5 % te shqiptareve permend Duka dhe po keshtu 0,5 % te shqiptareve te Shqiperise ka persekutuar Enveri !!!!!

  Nga kjo rezulton se ai ishte Heroi i Madh i Kombit Shqiptar ! LAVDI !

  Do te rritet numri i shqiptareve qe do ta kerkojne , nga dita ne dite , sa me shume shitet Atdheu dhe asgjesohet populli gjithnje e me i vjedhur dhe me i skamur !

  Reply to this comment
  • anonim October 16, 12:07

   JO ! ju lutem,te jemi te ndershem dhe shifrat t’i kendojme sic duhet.
   0.5 % te shqiptareve nuk persekutoi Enveri por 100 %,edhe anetaret e byrose,edhe shoket e tij me te ngushte…fakti eshte kokeforte…
   0.5 % e shqiptareve qe kane gjithe pasurine e shqiperise nuk jane pronaret e djeshem qe tashme jane ISH por jane femijet e ish Byrose se PPSH te djeshme…

   Flmn

   Reply to this comment
   • Lleshi October 16, 12:31

    Mos u lodh me llafollogji i ke ne Ministri te Drejtesise dhe tek Banka ku marrin paret ! Ti ke te drejte qe numri nuk eshte i sakte se jane quajtur te persekutuar edhe ata qe luftuan me arme ne dore si bashkepunetore te pushtuesit , apo ata qe ne sherbim te agjenturave te huaja erdhen me pushke ne dore ne Shqiperi ! Gjithashtu jane futur edhe shume hajdute apo vrases ordinere , se demokraci hajdutore hesapi , u be deti kos , hajd te marrim pare !

    Reply to this comment
   • .... October 16, 12:58

    Ashtu eshte dhe se luan as topi.

    Reply to this comment
 10. merqinja October 16, 11:33

  Sahan e bythe nuk lan pa lepire,
  Berisha doli me i mire
  ku dhe mbesat e ti DELETED

  Reply to this comment
 11. Andrea October 16, 11:36

  Nje perle me se realiste,bukur shume bukur,edhe i vdekur Enveri i ben helaq keta injorante te politikes shqiptare.Referendumin nuk mund ta bejne se e dine te verteten dhe e ndiejne turpin e madh,shkaterimin e ketij kombi qe mbijetoi per 50 vjet nga lukunia e krimineleve dhe tradhetareve te kombit qe sot jane ne pushtet.Te lumte dora o Arben o zemer flori qe thur ne vargje te verteten e madhe.LAVDI ENVERIT JETES DHE VEPRES SE TIJ.

  Reply to this comment
 12. kristi October 16, 11:37

  Z.Duka, me gjith respektin per sinqritetin tuaj, me vjen keq qe ke harruar viktimat politike , burgjet politike, interrnimet politike qe shkaktoi ky diktator i pashembullt.
  Pervec sinqeritetit tuaj duhet te keni me shume respekt per te lartepermendurit.
  Me repekt Kristi!

  Reply to this comment
  • Asllani October 16, 11:59

   Nuk i ka harruar ! I ka permendur 0.5 % e popullsise se persekutuar , qe rezulton e sakte edhe sipas listes qe marrin paret ne Ministri te Drejtesise , megjithese te persekutuar kane nxjerre edhe bashkepunetoret e italianit dhe gjermanit pushtues , sepse daten e persekutimit ne ligj e kane vene 23 korrik 1943 , megjithese ne kete kohe ne pushtet ne Shqiperi , ishte qeveria kuislinge dhe jo Enveri !

   Reply to this comment
  • Jani October 16, 12:08

   Z.Kristi, me vjen keq qe thua per Z.Duka eshte i sinqerte, me shkrimin e tij ai genjen, thote qe 0,5% (ish te persekutuarit) po imponojne politiken sot, qe nderkohe thot se po na imponon politiken shoku Sali dhe shoku Edvin(te dy komunist), thot qe ish ushtaraket dhe veteranet sot jane te pa pune qe nderkohe e gjithe administrata drejtohet nga ish ushtarake dhe ish sigurimi i shtetit(te persekutuarit sot jane akoma ne kabinat e plazhit dhe te papune).
   Megjithate bej referendum Z.Duka, se ne qoftese ti mendon se ke vetem 0,5% kundershtare, problemin me te madh sot do ta kesh me shoket e tu me 99.5%.Me sa kuptoj Z. Duka paska rene ne pesimizem se ja paskan fut shoket e vet, e paskan lene pa pjese. O I PASHPRESE…..

   Reply to this comment
 13. nic October 16, 11:38

  enveri do kujtohet ne jete te jeteve se ai ia hapi syte popullit dhe nuk eshte i vetmi fajtor enveri per luften e klasave por ata te cilet kishin pak ne dore dhe e shfrytezonin ndaj atyre qe kishin inat dhe sot ia hedhin fajin atij nje prej tyre eshte sali berisha

  Reply to this comment
 14. Whiskey October 16, 11:40

  Hajde poezi hajde. Urime Zoti Duka ! I ke dhene nje goxha shuplake surratit maskarenjve te tranzicionit.

  Reply to this comment
 15. XXL October 16, 11:43

  REALISHT I SAKTE PER ATO QE THOTE E ATO QE SHKRUAN………………

  Reply to this comment
 16. keni October 16, 11:47

  se arben duka ka shume te drejte po ju tregoj nji bisede qe ndegjova mes dy emigrantve irakian ktu ne vendin ku jetoje .tregonte njeri prej tyre qe sapo ishte kthyer prej iraku se populli kishte fillua te kerkonte perseri nji sadam hysein perseri me argumentin se athere ishin te sigurt se kur do dilnin nga shtepia do te ktheheshin gjalle kurse sot ndodh qe as pjeset e trupit nuk do ju gjenin derisa bashkbiseduesi qe ishte kunder sadamit i tha me duhet te pranoje athere shteti ishte stabil e sot nuk ka shtet se e bene pershesh te pergjakshem

  Reply to this comment
 17. Mollosi October 16, 11:52

  Enveri eshte e keqja me e madhe per shqiptaret pas pushtimit pese shekullor turk !!!

  Reply to this comment
  • DASHAMIRESI October 16, 19:53

   I vetmi fat i mire dhe me i madhi ne historine shqiptare,ka qene aktiviteti i burrit te shtetit ENVER HOXHA.Jane , si monument i pa vdekshem,veprat e mira te pa numurta te tij,qe nuk i kishte pare as ne ender ky popull dhe as do te mund te linde nje i tille,sepse historia nuk perseritet.Ka 25 vjet qe shkaterrohet e rrenohet shteti e vendi,nen drejtimin e politikaneve tane ne sherbim te te huajve,dhe nuk duket drite ne fund te tunelit.

   Reply to this comment
 18. Shahisti October 16, 11:55

  Shume poete Enveri pati
  Nga qyteti e nga fshati
  Plot fatosa, pioniere
  Ca te dhjere, ca te permjere

  Ca i kenduan lavdine
  Ca i levduan shtepine
  Shume vargje per te u thurren
  Po me ne fund I bene shurren

  Reply to this comment
 19. populli October 16, 11:58

  Shume e goditur. Bravo. Po keshtu populli jemi ne harruam se nga vijme harruam historine.

  Reply to this comment
 20. sallakja October 16, 12:05

  Eh, more Ben Duka !
  Kur s’ke ku te kalosh naten, edhe biruca e burgut
  te duket hotel me pese yje.

  Reply to this comment
  • LOVE October 16, 16:34

   jo jo ,eshte skllav ,skllav krenar
   coje ku te duash ,ka burgun ne koke …nuk del nga klasa idiot !

   Reply to this comment
 21. Al October 16, 12:10

  Arben dukes i bofshin kalamajte e nipat e enverit ke te kete me per zemer, do ta konsideroje nder e detyrim per komandantin

  Reply to this comment
 22. Lleshi October 16, 12:12

  Kur u permbys bote
  Erresira mbuloi dheun
  Dhe reja e zeze
  Diellin e fshehu

  U ngriten genjeshtaret
  Njerezimit i thane
  Se Dielli iku
  Dhe vetem e lane

  Ish kohe e veshtire
  Me vuajtje dhe halle
  Per qeniet e erresires
  Lumturi e madhe

  Por Dielli ish atje
  Se jeta pa te s’rronte
  Zemra e njeriut
  E ndiente e donte

  Reply to this comment
 23. Iliri October 16, 12:13

  Disa kerkojne referendum per Enverin, e duan apo nuk e duan! Ha ha ha, edhe kjo na duhej, do na qeshe e talle gjithe bota! Ta zeme se e do shumica, pastaj? E ngjall dot Rama? Ben dot si ai? E ka dot ngene te izoloje kufirin me tela me gjemba e kufitare qe vrasin ato qe largohen? Burgos dot per nje fjale goje? Dergon dot ne fshat gjithe te ardhurit nga fshati? Hajde gallate me Enver, hajde!

  Reply to this comment
  • . October 16, 12:46

   pune e madhe cfare mendon bota or ti
   Bota thote per ne qe jemi kafshe
   A hala duhet me e respektu ket boten e me bo vetem cka ajo deshiron?
   Pse mor zot?

   Reply to this comment
 24. .....m... October 16, 12:18

  LAVDI ENVER HOXHA……DO MBAHESH MEND SA MOSHA E KESAJ TOKE.

  Reply to this comment
 25. Festim October 16, 12:19

  O Arben Duka me halle,
  Sa lezet te ka kjo valle,
  Sa bukur me ligjeron,
  Gjithe nje popull te degjon.

  Se degjon te verteten
  dhe jo Sali,apo Meten,
  Jo truthare e tradhtar,
  qe vendit po i ven zjarr.

  Eshte akoma zeri i tij
  qe Shqiperia jo nuk u shkri
  Qe Kosova shtet u be,
  dhe nje dite do jemi nje!

  Nje urim per Ty e kam,
  Nderi i Kombit je mor xhan,
  Rrofsh e jete, sa me te gjate!
  per fukaran je vec ilac.

  Historia do e thote
  te verteten, ne mos sot,
  Madje dhe per ty vendin e ka,
  s’ta heq do nje maskara.

  Enveri beri EPOKE,
  i beri shqiptaret tok.
  nese shenjt ka vertet,
  Eshte ai per ne perjet.

  Reply to this comment
 26. MALISHEVA October 16, 12:21

  SHAHIST FUT EDHE OFICER-BEJTEXHIUN ARBEN DUKA TEK PERMBAJTJA E ATYRE VARGJEVE. TE TUA TE MREKULLUESHME VEÇ SI MBAJTES AKOMA I SHURRES ENVERISTE QE QELB DYNJANE.

  Reply to this comment
  • Bureto October 16, 12:26

   Sepse Zogut askush deri me sot nuk i ka kushtuar ‘bejte’, Ata qe e kane dashur dhe e duan le te vazhdojne. E njejta gje edhe per enveristet. Por kur edhe sot mbas 30 vjeteve ku gjithkush e mallkon diktaturen e tij (lexoni prof Puto-ne letren derguar E.Biberajt-botuar ne “Dita”, pardje) dhe qindra e mijra te tjere nga te tijte atehere kush ua ka fajin? Fakti qe kane e kuptuar se kush ishte ne te vertete Enveri, dhe qe mbase e kane dashur nga halli apo nga frika, apo qe nuk i qendruan “besnik” atij, si enveristet e vertete. Keta jane te lire si kushdo, bile shume me shume se perkrahesit e dikatatoreve ne ish republikat socialiste te lindjes. Dhe kjo fale enveristeve te ‘fshehte’, por qe me pushtetin qe trasheguan mbas renies se regjimit qe kishte ndertuar Enveri, e anatemuan ate se keshtu ua donte puna, por e mbajten te gjalle frymen e tij. Keshtu enveristet s’kane pse qahen. Cdo gje qe ka ndodhur keto 25 vjet, ka ndodhur se Shqiperia eshte drejtuar pikerisht nga keta.

   Reply to this comment
  • Shahisti October 16, 13:12

   Falemnderit MALISHEVA. Po perpiqem te ta plotesoj deshiren:

   Ne nje dite te bukur Prilli
   Bejtexhiu oficer
   Tha se i humbi filli
   Desh u vesh kallogjer

   Komandanti qe semure
   Vdekja po i afrohej
   Per nje cast i shkoi ne mend
   Mos duhej te vethelmohej

   Nderroi mendje shpejt e shpejt
   Shurren t’ia shtie ne kantine
   Keshtu brezat qe do te vine
   T’ia njohin madheshtine

   Reply to this comment
   • Artur October 16, 19:36

    @shahist bythe dhe Malisheva e karit
    Mos e keni gje fjalen per shuren e Enverit qe e mbante si hajmali laboratoreve te Europes babai juaj biologjik e shpirteror Sali Brekeshkisha. YYTTT fare muti. Enverin i rruani bolet se edhe atje ku eshte ju kall daten.

    Reply to this comment
    • Enver Gjirokastra October 17, 08:22

     Mbase ke te drejte, mund te jete edhe ajo shurra qe bejtexhiu Arben Zyko Kamberi ju lut Sali Doktorit qe t’ia ruante dhe sot e mban aty ne bufene e shtepise.

     E sa per dijeni, Enveri or ti megjithe juve qe i shkoni prapa na rruan topet, ose bolet, po deshe ti dhe jo sot qe ka vajtur ne te s’emes, po edhe kur ishte gjalle mua mi ka rrojtur topet dy here, nje here kur i dhjeva kufirin me gjithe kufitaret trima, e heren e dyte kur e shaja nga VOA qe kur ishte gjalle. A more vesh or ti vejusha e Enver Bytheqire Gjirokastres? He mo, a more vesh?

     Reply to this comment
     • Shahisti October 17, 08:24

      Oh me falni se me shpetoi e mu ngaterrua pseudonimi. Une nuk jam Enver Gjiroastra, po Shahisti.

 27. ilir R October 16, 12:35

  Po more Arben ti ke te drejt se nga demokracia shqiptaret fituan vetem mundesin per te dal nga shqiperia e per te lypur neper bote.
  Po ai sistem elektrik, po ata ujsjellsa, po ato rruge, asnje uzine, ndermarje apo front pune.
  Pa kanalizime, sistemime, kullime. Pa bujqesi.
  Ai vrau 5 mije ky sistem vrau 250 mije.
  Ai te denonte, por kur denimin mbaronje do te gjente pune dhe shtepi. Tani sejcili per vete, zoti ben sehir.
  Enveri nuk u la shtepi dhe prona femijve. Keta Udheheqesit e rinje kane para edhe per dyzet breza.
  Prandaj eshte me vend shprehja; “Ishim më mirë kur ishim keq”.

  Reply to this comment
  • Shahisti October 16, 13:01

   Me fal, po ti mos i ke mbajtur gje librat e llogarise Enverit dhe femijeve te tij qe e di se ç’u ka lene e çfare nuk u ka lene. Ketu te pakten mos ia fut pordhes, pa per te tjerat thuaj c’te duash.

   Reply to this comment
   • shqip October 17, 06:56

    Por, jo mor Shahisti jo! Arturi e ka fjalen se saliu ishte shume me i brendshem se kush do tjeter ne mardhenjet me familjen e Enverit…), Pra, ai,(Babaj juaj shpirteror,sic po duan te thone),zotronte dhe defteret! Si duket ju s’i paski pare fotot ne oxhak te Enverit dhe ne barke duke vozitur e soditur e….

    Reply to this comment
 28. fshatari pafshat October 16, 12:39

  I VETMI BURRE TRIM
  QE THOTE TE VERTETA
  ESHTE AGRON DUKA
  KETU, MBYLLET GAZETA.

  Reply to this comment
 29. radiokashari October 16, 12:40

  I PAVDEKSHEM ENVER HOXHA ……………..JETON NEZEMRAT ESHQIPTAREVE TE VERTETE >>>>>>>>>>>….

  Reply to this comment
 30. estrada October 16, 12:42

  U be estrade kjo meseleja e enverit. Ta gezoni me Ben Duken nga fshati Poc ne krye.

  Reply to this comment
 31. info-analitike October 16, 12:49

  I shkreti Ben Duka kur ka te beje me Enverin e harron edhe logjiken duke minimizuar krimet me nje shifer 0,5%. Po 50 vjet izolim ne terr total kulturor? Po nje popull i tere qe u kthye ne nje produkt te shpifur pasojat e te cilit i vuajme ende sot, sa perqind ben?
  Lere statistiken e matematiken o poet e po vazhdo me bejte e qyfyre.
  Mos u anko vetem per Berishen se Enveri zbriti kacake e cobane me oke nga malet dhe i dekoroi me stema partie duke i dhene drejtimin e shtetit. Urdhero i gezofsh rezultatet se sot jane bijte e tyre qe krenohen me bemat e baballareve e qe po e marrin ne qafe shtetin.

  Reply to this comment
  • .... October 16, 13:04

   I zbriti i zbriti Cobanet dhe fshataret por i conte ne sater me rradhe kohe pas kohe , i bente Kurban per Partine e tij dhe te Popovicit, qe te kishte sa me shume jete te gjate.

   Reply to this comment
 32. SHQIPTARIA October 16, 12:57

  KY NUK ESHTE SHTETI I DEMOKRACISE POR I MAFIOZEVE DHE HAJDUTEVE TE SHQIPERISE !!!

  Reply to this comment
  • Dielli October 16, 13:05

   Keta Mafjoze jane pinjollet e Partise se VEROS.

   Reply to this comment
   • Tartufi October 16, 13:34

    Vazhdon dylberizmi,me mbeturinat e tij,ne te gjytha drejtimet.
    Nje shoqeri qe ndertohet me mbeturinat e nje sistemi te degjeneruar
    kjo shoqeri do te jete nje shoqeri po kaq e degjeneruar sa ajo e origjines se kesaj shoqerie.Te vleresoshe nje shoqeri te degjeneruar
    duhet qe me mbeturinat e kesaj shoqerie te ndertoshe nje shoqeri me nje emer tjeter ne nje sistem tjeter,por me rolin e kesaj mbeturine shoqerore. Lexoeni mire poezine,per bythelepiresit,qe
    shkruan bejdexhiu me te vertete te madhe. Kjo shoqeri eshte e ndertuar me bythelepiresit e pederastit komunist.

    Reply to this comment
    • LOVE October 16, 16:42

     i nderuar
     kjo poeZIA ,permblidhet me dy fjale
     “populli nuk thote kot per se kotit
     Qeni besnik i te zotit ”

     leri te lehin se kane ngelur shume pak , po i vjen hidhur nga 0.5 % dhe thote qe 5 vota kishin dhe u imponoka pakica
     e persekutuar …se keta jane shume e per lume
     sa her qe ju deshon partia ,per mos te nxjerre kopilin e ri
     i kthehen ketij pederastit te vjeter
     parti ….pink 😛

     Reply to this comment
     • Tartufi October 16, 17:12

      Argetimi me i kendshem eshte te gjendesh ne
      mes te hajvanerise,qe kembes i thote dore!!!
      Pederasti e njifte shume mire kete kope pa
      forme me prejardhje halahulesh,nga stanet dhe shpellat e ketij vendi.

     • .... October 17, 07:26

      Tartuf mos vdeksh kurre.

 33. fshatari. pafshat October 16, 13:03

  Edhe qeni
  Qen, e ka emrin
  Po askush
  Nuk ia ven mbiemrin

  Enveri mbiemerin
  Hoxha e ka
  Mesues, do te thote
  Nga Turqishtja

  Berisha Nano Rama
  Jane sharlatane
  Mesues, mbiemrin
  Ata nuk e kane
  Dhe as nuk do ta kene
  Se per kete popull
  Ata mbeten qen.

  Reply to this comment
  • info-analitike October 16, 19:05

   Paska qene qen mesues do te thuash ti. Nje qen qe mesoi kopene si te shqyente e te lehte si ai. Goxha mesues nuk ke cfare t’i thuash.

   Reply to this comment
 34. ne emer te popullit October 16, 13:06

  Me mire mos te kishte lindur kjo kerme, se dhe pa kete kerme Shqipria do te ishte cliruar dhe dote ishte me mire sec jemi.kete e them pa frike dhe pa droje sepse ishte kjo kerme qe instaloi ne shqipri marksizem-leninizmin, kur ne shqiptaret morrem rrugen e mbrapshte qe dhe sot e kesaj dite nuk po dalim dot.Prandaj te nderuar miq si gjithmone merrni Pike referimi EUROPEN dhe jo ZOGU, HOXHA, SALIU , NANO dhe RAMA.

  Reply to this comment
 35. ZERI POPULLIT October 16, 13:09

  Ti arben duka je nje enverist i patjetersueshem.Shko te njera nga Partite komuniste, priji asaj dhe shife a te ndjek kush , ose mbyll gojen o laper, komunist ne deshperim.Nexhmije Hoxha voton per PS.Nuk eshte e marre ajo te mos njoh Partine e vet.Kete e tregon edhe gazata, aty eshte Partia.Ti don 100 gram kafe ne muaj.

  Reply to this comment
  • X October 16, 16:55

   O zeri i popullit , me sa dukesh ENVERIN e njeh nga zerat e popullit pasi dukesh se ke qene qumeshtor ne kohen e tij, Duka e ka njohur dhe jetuar si shumica e popullsise, ENVERI ka qene ai qe ka qedisur Duka ne vargjet e tij. ai mbetet hero i kombit edhe pse disa qumeshtor çirren, ai mbetet atdhetari me i madh i te gjitha kohrave per kombin shqipetar, komunistet jane aty,jane gjalle,jane edhe te rinje dhe do te jene gjithmone,ate qe ka bere ai per kombin e vet nuk ka shansin ta beje asnjeri, . Sa per 0.5 perqindeshin edhe mes tyre kapatur hajdute me damke qe sot i keni ne krye te shtetit, servile, e antikombetar.Shpesh degjojme nje refren O SA MIRE ME QENE SHQIPETAR, kjo na ishte njehere, sot kemi mjaft bashkekombas qe e kane per turp te tregojne se jane shqipetar: Te te rroje Saliu, Meta,Rama e Sali mbas Saliu.

   Reply to this comment
 36. Lleshi October 16, 13:14

  Populli shqiptar ka mbetur pa Krye ! Kerkon udheheqes qe ta drejtoje ne hakmarrjen kunder krimineleve antishqiptare qe e kane zaptuar dhe drejtesine sociale ! Per kete evokon Enver Hoxhen !

  Te dashur Kriminele antishqiptare , politikane dhe ambasadore , ju lutemi ndrroni rruge ! Mos e shkaterroni me tej kete vend dhe kete popull ! Ju lutemi shume !

  Reply to this comment
 37. shaban October 16, 13:19

  Po pse nuk e beni nje referendum dhe te shihni sa perqind e popullsise e don enverin,pse ju qe e mbroni me kaq vrull nuk fitoni as edhe nje deputet,pse qaheni se nuk keni te drejte ta mbroni enverin kur ju nje here votoni per PD dhe nje here per PS.Po qe se populli qe sipas jush e kerkoka enverin tuaj te dashur mund te votonte partine komuniste ose partine e punes.Nuk e shihni qe jeni bere si ato kukuvajkat.Si mund te doje populli nje diktator qe edhe po si pati vrare ose burgosur per politike i ka denuar me ekonomine qe beri duke i lene pa buke e ushqime ,duke i lene te zhveshur,duke i mbyllur ne guasken e socialkomunizmit per te mos mare vesh se sa vuanin popujt ne regjimet kapitaliste,duke mos pasur as nje te drejte per te zgjedhur por vetem detyrim per te votuar.

  Reply to this comment
 38. shaban October 16, 13:21

  Po qe se komenti im nuk te pelqen mos e boto sepse une e kam bindje per ate qe them dhe nuk me behet vone se e botojne gazetat komuniste apo jo.

  Reply to this comment
 39. VL October 16, 13:26

  c’plehra mban ky dhe

  Reply to this comment
 40. Tironci October 16, 13:39

  E mor Arben Duka te kisha komshi
  Nostalgjik i Enverit
  qenke ditezi?!

  Qe te thurresh vargje
  Bukur zoterote
  Korigjo gabimet te partia jote !

  Po spate parti
  Thurri kombetares
  Lajmi me i mire qe tja hedhim valles!
  Te kujtosh Envere
  Per cte mira vallë?
  Që vrau e preu nga bota na ndau?

  Në do zoterote te te lexojnë vargje
  Zgjidh nje teme tjeter
  E mos na kujto varre!

  Vazhdo je i lire ska tela me gjemba
  S`shkruan për liri
  Si poet Avzi N ela !

  Po per hir te Zotit mos kujto Enverë
  Ka gjera te mira
  ka gjera me vlere!

  Kush i thote hero , kujton diktatorin
  Ka mik e shok
  kriminelin e horrin!

  Kjo eshte liria te zgjedhesh te bësh
  Ka halle te tjera
  te zesh e te lësh !

  Po ku ke rene Shqiperi e mjerë
  Mes NATOS e Drites
  Kujtojne Enverë !

  Ne do te zgjidhja si vargje te thekur
  Me mire mos kish lindur shyqyr që ka vdekur !

  Reply to this comment
  • Tartufi October 16, 14:12

   Pershendetje Tironci.
   Eshte bela e madhe me kungullin,aq shume pa vlera eshte,aq shume shperndahet dhe ben kunguj te pa mbaruar. E keqija e madhe e nje populli eshte se pa hu dhe pa rrethuar nuk e kupton jeten normale,popujt e dores se
   fundit ku bejme pjese dhe ne te mjeruarit keto i kane te domozdoshme.

   Reply to this comment
 41. i ri October 16, 13:48

  O Beni ,,,,! Ti je Duka i poezise,,,! TE LUMTE DORA,,!

  Reply to this comment
 42. METEH October 16, 14:00

  Z.ARBEN DUKA,Je i madh.Enverin e shajne te sharet,Berishizmi,ku per te marr e mbajtur pushtetin ne vitet 1990-2013,ju desh te shante Social-komunizmin qe drejtoi E.H ne shqiperi,dhe te mbeshtetur nga LOBISTET Serb,Amerikan,Grek,etj,per te rrezuar MITHIN-Enver qe per gati 50 vjet nuk ju tremp syri,ku misjonet AngloAmerikane thyen koken ne malet e MARTANESHIT si Hamit Matiani me shoke.Referendumi i mundshem do nxirte te parin Enverin dhe Saliu e Zogu do ishin ne koshin e plehrave.

  Reply to this comment
 43. Kris 1 October 16, 14:22

  kur nderojme Sali kriminelin dhe Edvin Horrin pse mos te nderojme Enverin?
  Enveri me popullin ndertoi vendin Keta Kane 25 vjet qe vjedhin ,vrasin dhe shkaterrojne.Krimet e enverit Jane ku e ku me te vogla se te ketyre.Ne spacin e Enverin kish energjise elektrike.Ne kasollet e mijra ciklopi Edvin ka lene femijet nje eresire

  Reply to this comment
 44. Mark uk October 16, 14:30

  Me 200 petrita komunist o lule.Kaq ishin kur me 8 nendor themeluan partin qe sot eshte ne pushtet.Po aq kan ngelur edhe sot,po me nje ndryshim se sot ma shume se gjysma nuk kontrollojn as shurren.Bejtet e Dukes jan me name,shkoj e i vjerri ne zyrehane(wc).Sa here shkoj atje me dhije,me bjen ndermen per zotnin tane o poetaruc enverist i dhier.Dua te ju pyes a jeni perseri aktiv si spiun qe ne komunizem i quanim fuksa.

  Reply to this comment
 45. petraq October 16, 15:14

  kohet kane ndryshuar por enveri mbetet per ta kujtuar,ata qe ai mundi per te shpetuar shqiperinemshfrytezuan rastin per demokracine,mashtruan popullin shkaterruan shqiperine,kaq e madhe ishte hakmarrja.per kete perdoren saline.shum vjet kane kaluar.prap nuk eshte vone,populli ne kembe me edi ramen do te vere ne vend ndrin e tije dhe te enverit pas nje kohe do te vije.

  Reply to this comment
 46. Lago di Garda October 16, 15:50

  …shume e bukur,GENIALE………………………!po shikoja disa foto te GLLASGow-t ne Skoci te viteve 70 dhe me dukeshin me keq se GETOT…ENVERIT mbas 100 vjetesh do ja ri ngrene BUSTIN ne MES tirones………….

  Reply to this comment
 47. Kris 1 October 16, 15:55

  kur nderojme Sali kriminelin dhe Edvin Horrin pse mos te nderojme Enverin?
  Enveri me popullin ndertoi vendin Keta Kane 25 vjet qe vjedhin ,vrasin dhe shkaterrojne.Krimet e enverit Jane ku e ku me te vogla se te ketyre.Ne spacin e Enverin kish energjise elektrike.Ne kasollet e dhjetra familjeve ciklopi Edvin ka lene femijet ne erresire se do te majmet paria e vendit

  Reply to this comment
 48. Shaqo October 16, 15:56

  Agron je vertet i madh.Me shume respekt nga shaqo Abedini Berat

  Reply to this comment
  • KOZi October 16, 16:41

   I madh beratasi- Po te lexosh me vemendje listen e emrave te te pushkatuarve,burgosurve dhe internuarve gjate 45 viteve komunizem (lista fillon me Abaz e mbaron me LLambi Pecini apo Zicishti nuk kujtoj) do dallosh qe ato qe jane quajtur antikomuniste,reaksionare,klerike ,armiq te regjimit popullor jane pakica numerike. Shumica jane ish komisare e komandante brigadash , anetare te byrove politike , ushtarake (Vetem me Beqir Ballukun jane burgosur rreth 400 oficere) pra komuniste e familjet e tyre te denuar nga Enver Hoxha e shoket e tyre. Mos valle ju thoni se pikerisht per kete eshte Enveri i madh, sepse vrau komuniste me shume se do vriste cdo antikomunist??>?

   Reply to this comment
 49. kaqi i zi , 100 % antikamunist October 16, 16:22

  Te lumte mendja dhe zemra Arben.Vjershat e tua pelqehen nga njerezit e thjeshte se shkruhen me bojen e te vertetesPer fat te keq ne shkerdhatokraci ka shume funderrina qe jetojne ne llumin e mashtrimit dhe shfrytezimit te shumices se thjeshte.Kryesorja eshte qe shumica e shqiptareve te thjeshte po e kuptojne se ky sistem shkerdhatokratik eshte vetem per nje pakice derrash te nginjun qe zhgerryhen ne llumin e veseve ,dhe sherbetoret e tyre politikane qe jane vecse njerez te tredhur ne sherbim te pasanikeve.I paharruar qofte kujtimi jot o kpmandant dhe do kujtohesh si i vetmi burreshtetas shqiptar qe shqiptareve te thjeshte ju dhe shkolle ,pune ,ndersa hajduteve ,vrasesve ,tradhtareve ju dhe mesimin e merituar.

  Reply to this comment
 50. intelektuali October 16, 16:29

  ARBEN DUKA POET BEJTEXHIU
  I KA IKUR TRUNI KETIJ MAVRIU
  ENVER HOMON VAJTON DITEZIU
  SADIST GJAKATAR I KEQ SI THIU
  QE GJITHE JETES GJAK NJERIU PIU

  PSE KESHTU KY POET ENVERIST
  VAJTON ME KUJE KET ANTIKRISHT?

  SALI KOMUNISTIN ANATEMON
  DHE ENVERISTET LAVDERON
  EDVIN RAMEN FORT KRITIKON
  LIKE FLORIRIN KREJT HARRON

  PSE POET BEJTEXHIU NUK GJEN PAQE
  DHE ASHT BO SI MESALLA ME DY FAQE?

  NGA NJERA ANE ENVER HOXHEN LARTESON
  NGA TJETRA SALI KOMUNISTIN ANATEMON
  MAFIEN ENVERISTE ME PUSHTET HARRON
  AHMET ZOGUN SI ANTIPASTE KRAHASON
  ME QELLIM MILETIN DRU ME PRE MASHTRON

  PRANDAJ DEGJO O DUKE POETI FANATIKU
  QE JASHTE ENVERIT TE FANEPSET ARMIKU
  MBAJE ENVERIN NE TRUNIN PREJ DEBATIKU
  POR MBYLLE SQUPIN E QELBUR PREJ BOLSHEVIKU

  Reply to this comment
 51. .....m... October 16, 16:48

  ti intelektual je nje beqir lulishtesh,po mire ja beri sojit tend ENVER HOXHA, ju a qepi bythen, dhe dhisni nga goja tani.

  Reply to this comment
 52. ijs October 16, 16:49

  Respekte per Poetin e madh realist shqiptar per kete poezi madheshtore per njeriun legjendar te kombit shqiptar! Populli e ka perjetesuar ne vargje vepren e tij!

  Germa te arta ne pllake te mermerit,
  Nje ditelindje ka bace Enveri,
  vec nje mije e nendqind e tetes,
  Enver Hoxha vazhdon jeten,
  eshte i gjalle ne mes te gjalleve,
  komandanti legjendareve,

  gjak e mban shqiponja rimin,
  JO se tret kurre toka FLORIRIN,

  Legjendari kurre nuk fjeti,
  Mendimtari thelle sa deti,
  shpaten ne zemer, zemerzjarrti,
  per Shqiperine me nder e mbajti,
  Si flamur e mban Shqiperia,
  Rron per jete se nuk vdes atdhedashuria!

  Lavdi vepres madheshtore te legjendarit Enver Hoxha!

  Reply to this comment
 53. Agim Cani October 16, 16:50

  …O Ben…te pershendes…ke hyre ne Altarin e Pavdekesise…poet e Madh i Vegjelise…!…

  Reply to this comment
 54. B October 16, 17:17

  Bukur ka shkruar – fshatari pa fshat

  Reply to this comment
 55. deputeti October 16, 18:17

  Keta politikanet e sotem , nga te tera partite , ti mbledhesh te gjithe , as te koqet nuk i vine Enver Hoxhes. Ne kohen e tij te gjithe ishin ne pune. Sot jane pa pune. Enver Hoxha e kishte rrogen 13 mije leke ne muaj. Drejtori, K/inxhinieri e kishin rrogen 8 mije leke. Punetori merrte deri ne 7mije e 500 leke. Ja diferenca. Po keta kurvat sot e rropen e kete vend. Ardian Fullani e kishte rrogen 7 mije dollare . Kryeministri 3 mije dollare. Po puntoret sot sa marrin? 15o-200dollare. Beni diferencen. Por mbi te gjitha kishte rend publik. Skishte kurveri. Sot po qi njeriu njerine pert 2 mije lek , poshte kembeve te ures , ne mes te dites. Skishte droge. Skishte korrupsion. Kishte shkolle , kishte shendetesi me ate varferi qe kishim. Por sot 1 perqind e shqiptareve zoterojne 90 % te pasurise se vendit. Ky ishte ai qe enderuam si sistem, qe na grabiti e na vrau nga 1990 e deri sot e kesaj dite. Te dashur komentues : Ishim me mire atehere kur “ishim” me keq.

  Reply to this comment
 56. rina terri October 16, 18:27

  Te lumte Arben Duka . me trim s’behet, shkrimtari eshte i maaaadh se eshte i paster , i drejte trim e vizionar .shkrimtari pelqehet kur tregon pasqyren e gjerave te sotme jo trimeri me historite e vdekura te Ismailt qe pret me goje hapur te levdohet nga te huaj por jo nga populli i vet.

  Reply to this comment
 57. Mark uk October 16, 18:45

  Paska gomar prap qe duan Enver dullen.

  Reply to this comment
  • Lleshi October 16, 19:11

   Pse ke do te duan ? Qelbesirhanet si puna jote dhe dhendureve te serbit dhe te grekut ? Hajdutet dhe kriminelet antishqiptare , prostitutat qe i pallon cdo pushtues apo kolonizator ?

   Reply to this comment
 58. mali October 16, 19:04

  PERLE E PAPARE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 59. Mister Bill October 16, 19:10

  Je i madh Arben Duka, të lumte dora për vargjet qe shkruan. Plehrat si salehu, lulushi, edvin piktori rilindjes mavri, si arijne, as te maje thoit, Enverit, Enveri ishte Burrë .jo këta legenat që ferkohen, pas koqeve, të abasadorit të amerqise, që dhe për të tu vene grave të tyre do marin leje te te arvizuja.

  Reply to this comment
 60. Patriote October 16, 19:18

  Te lumte dora o Arben Duka , si gjithemone : pene e forte !
  NDERIM. DHE. RESPEKT. PER TE MADHIN. ENVER. HOXHA. !!!!!!!

  Reply to this comment
 61. Zogu October 16, 20:04

  Nga 100 pike te mundshme meriton 120 o Poeti Duka. Thenia ” o mos kishe lindur,o mos kishe vdekur” i permban te gjitha brenda. Enveri ishte ai qe mbolli frymen e persekutimit te vllait nga vllai si dhe shume te zeza te tjera qe beri. Per nje gje s’ja ha dot askush hakun se mori nje Shqiperi te skamur ne ekstrem, analfebete sa me s’behet dhe arriti te bente ate shtet me mbetjet e te cilit po ushqehemi dhe sot. Per Enverin vlen vetem nje thenie ‘ Enveri vdiq,rrofte Enveri’.

  Reply to this comment
 62. shqipe October 16, 21:08

  O Ben Duka!, Te rrojne ata qe te duan, ata qe s’teduan, le te te degjojne te miren.Kjo eshte e vetmja menyre,qe ata te plasin…

  Te pershendes me keto dy fabula ,Kulpra dhe lisi. Ulliri che ferra

  Kur fijet e kulpres
  Lisin e mbuluan,
  Prane mu te veshi
  Ca fjale i shqiptuan :
  – Tani s’njhesh me
  O lisi azgan,
  T’i morem c’pate,
  Edhe emrin me fame!…”

  – Per bese,per bese
  U tha lisi che qeshi,-
  Me duhej per dimer,
  nje fanelle leshi!…”
  …………………………………
  Poshte ullirit me vlere
  Pat shpetuar pa u prere,
  Nje ferre,
  Kur pa se shpetoi paq
  The : S’do te mbetem kaq,
  Shpejt do i shtrij
  Krahet dge kembet,
  Do te pjell’ dhe gjembat
  Dhe,
  Do ja thaj rrenjet.
  Keto, thosh me vete ferra
  Dhe u nis – dredha dredha,
  Si gjithnje zvarre,
  te perhapte fare
  Rret kurores se ullirit.
  Por,nje kosor
  I bardhe bore,
  Ngare per merak,
  Ja priti :
  – Vertet s’t’i shkul dot rrenjet.
  Por krahet dhe kembet,
  Per bese,
  T’i pres.

  Reply to this comment
 63. Laveri October 16, 22:21

  Gallate me diktatore dhe injorante e bejtexhinje qe diskutojne per nje nga epokat me te erreta te Shqiperise. Le te kthehet ajo kohe dhe do te shikoni:
  1-Te gjith do kene biografi te keqe se cdo familje ka nga nje njeri jashte shtetit. Ju e kuptoni c’do te thote kjo
  2- Do tu grisen rrobat, do tu rruhen mjekrrat, do tu priten floket…. te gjithe shqiptareve
  3-Do rifilloje prishja e kishave dhe xhamive dhe ndalohet feja
  4-Ekipi kombetar i futbollit do shperbehet se gjysma kane lindur jashte shqiperise dhe me e keqja luajne per ekipe te shteteve borgjeze.
  5-Do sekuestrohen te gjithe televizoret sepse kane me shume se 1 kanal
  6-Do ndalohet perdorimi i internetit, telefonave celulare, kompjuterave etj.. dhe do ringrihen kabinat telefonike ku doje nje ore te lidheshe me qytetin fqinj.
  7- Do te shtetezohen te gjitha shtepite private, do ndalohen makina private, do prishen te gjitha autostradat sepse mund te ulen avjone te shteteve imperialiste.
  8-Kush ka vajtur qofte edhe nje here jashte shtetit do arrestohet sepse mund te jete lidhur me agjenturen e vendit qe ka vizituar. te gjitha shtetet do shpallen armike……. pervec Korese se Veriut(kuba jo se rivendosi mardheniet me Ameriken)
  9- Nene Tereza do shpallet “sherbetore e fese qe eshte opium per popullin” dhe e padeshirushme per shqiptaret.Po ashtu do shpallen armiq Kadareja dhe gjithe artistet qe nuk respektojne realizmin socialist
  10-Do ringrihen bunkeret, tunelet, vendstrehimet, burgjet politike dhe do prishen te gjitha WC moderne duke rikthyer WC alla-turka dhe pa uje per tu pastruar.
  11-Nuk do lejohet me te thuash mendimin tend por vetem ate te “Partise dhe Sh.Enver”, ne te kundert mund te shkosh ne burg.
  12-Do rikthehen tollonat dhe racionet pasi ngrenia e shumte i ben dem shendetit te njeriut. Do prishen supermarketet dhe dyqanet sepse njerzit borgjezohen duke jetuar mire.
  13-Do digjen te gjitha librat e botuara gjat kesaj kohe dhe do dalin ne qarkullim vetem “Veprat e Shokut Enver” te cilat edhte i detyruar cdo njjeri ti lexoje dhe te nxjerr mesime.

  Do vazhdoja gjith naten por po mendohem: “Kujt ja them?”

  Falenderoj gjith ata qe jane dakord me mua, falenderoj edhe ata qe s’jane dakord me mua dhe i uroj popullit shqiptar nje gjume te embel dhe pafte endrra te bukura me ENVERIN.

  Reply to this comment
  • shqip October 17, 01:18

   Laveri, Le te kthehen keto, qe ju sa po that me larte…Mjafton te mos kthehen bresherit e plumbave ne rruge,vec plumbave qorr qe te markan edhe ty,mua,duke ngene buke mir’ e t’u mire ne shtepin tende,timen… Mos u kthefte me 97′-ta.Qe nga vjedhja masive pruri,( Jemi ne demokracin tende,jo timen),te vrare, me shume se ne diktature dhe la hapur hasmerin qe s’ka me te sosur… Qe pruri Kanunin e famshem te L.Dukagjinit,ku mijra dyer sot e ne vazhdim ndukin dhe do ndukin gjuhen brenda gojes o Laver miku i te gjitheve dhe i askujt,madje,as i vetes tende… Po,mos u ktheft me,vjedhja e 100 petritave te salesh horrit,(Mburrja jote!),Q vodhen e masakruan pasurit e popullit tend dhe timit,derdhur traseve,maleve,fushave,lumenjeve per pesedhjet’vjet…… Dhe tash ne ket’ demokracin tende,jo timen na zgerdhihen sysh duke ngritur dolloin te mbushur me gjakun tone,timin,tendin.megjithese,ende s’po jam i sakt edhe per gjakun tend! Mund te themi edhe te tjera,qe nga permasat i’a shkojne monizmit te Enverit… Ju e gjykoni Enverin duke i’a veshur atij te shtate te zezat,asnje te bardhe!,ndersa une e gjykoj Enverin me pese te zea dhe dy te bardha!. Ja pra, ketu ndahemi bashke o Laver miku i te gjitheve dhe i askujt!, Laver,theme se e paske hak klarineten… e te madhit adashit tend…

   Reply to this comment
 64. Laveri October 16, 22:28

  Harrova te thosha se do krijohet perseri Lidhja e Shkrimtareve dhe Artisteve te Realizmit Socialist te Shqiperise dhe kandidat i mundshem per postin e kryetarit eshte Arben Duka.

  Reply to this comment
 65. mirel October 16, 23:26

  Me fat Shqiperia qe Lindi Dielli, dhe mos vdekte kurre kujtimi I TIJ!

  Enver Hoxha Tungjatjeta!!

  Reply to this comment
 66. refreni October 17, 00:24

  Armiqte me te medhenj te Enver Hoxhes dhe qe drejtojne fushaten kunder tij edhe pas vdekjes ketu brenda te ne Shqiperi jane Serbi dhe Greku.

  Gjysem shekull nen drejtimin e Enverit Shqiperia konsolidoi poziten e saj si nje vend e shtet i pavarur e me dinjitet, qe nuk beri asnje leshim persa i perket sovranitetit kombetar edhe duke u ndodhur ne kushtet me te veshtira politike. Gjysem shekull nen Enver Hoxhen Shqiperia e forcoi poziten e saj nderkombetare ne ate shkalle qe endrat aneksioniste te Greqise e Serbise nuk kane me asnje shans per t’u realizuar, as me ndihmen e qeverive kuislinge qe arriten te vene ne krye te shtetit shqiptar pas vitit 1990..
  Ne saje te kapitalit politik te akumuluar gjate atij gjysem shekulli dhe te rritjes se papare te vetedijes kombetare te popullit qe solli zhvillimi i gjithanshem ekonomik, shoqeror, arsimor shkencor dhe artistik i vendit sot CBERJA e Shqiperise, endra gjithenje e gjelber e Megaliidhjese dhe e mentalitetit Serbomadh, eshte bere nje MISSION IMPOSSIBLE.
  Mao Ce Duni thuhet vrau 3 perqind te popullit kinez (mbi 30 milione). Por Mao eshte operendia e kinezeve sot. Eshte Mao dhe jo Ten Hsiao Pini qe futi Kinen ne rrugen e kapitalizmit.
  Perse ndodhi keshtu?
  Sepse Mao ishte ai qe pavaresisht nga krimet e pashembullta dhe deshtimet skandaloze ekonomike me komunat popullore, e beri per here te pare Kinen nje vend me te vertete te pavarur e jashte ndikimeve kolonialiste te fuqive Europiane, e beri Kinen praktikisht te pathyeshme, me armatime deri ne ato berthamoret. Shikoni c’mbajne mend kinezet nga Mao Ce Duni: jo 30 milion kinezet qe vrau as mjerimin e pashembullt ekonomik, por dinjitetin dhe pavaresine qe i ktheu ai Kines.
  Dhe kinezet nuk jane popull budalla por nje popull i MENCUR dhe me kulture me te lashte se ajo europiania
  Kapitali politik qe akumuloi Shqiperia gjate atij gjysem shekulli dhe krijimi i bazes historike-kulturore te vetedijes kombetare shqiptare me zhvillimin a paprecedent te kultures kombetare, arsimit, letersise, arteve, shkencave, jane dy gjerat me te medha qe u arriten gjate sundimit gjysem-shekullor te Enver Hoxhes qe do ta bejne ate ne menyre te pashmangeshme Hero Popullor te shqiptareve.
  Bukur e ka thene Fan Noli i madh. Per te kuptuar rolin e personaliteteve ne histori mos degjoni c’thuhet ne te gjalle te tyre se do t’i lajkatojne. Mos degjini as c’thuhet pas vdekjes kur njerezit do te kene rast te shfryjne pakenaqesit dhe vuajtjet e tyre. Duhen dekada qe ujrat te qetsohen dhe te dale e verteta ne shesh.
  Dikush sot shkruante ketu se ne vitin 1991 po te shtrohej ky problem 100 perqind e njerezve do te flisnin kunder Enverit. Por nje statistike ne postet e sotme tregon se balanca ka arritur ne 60-70 perqind ne favor te Enverit. A do te vazhdoje kjo tendence? Askush nuk mund ta dije.

  Historia ka ligje objektive dhe koha eshte gjykatesi me i mire, jo emocionet personale sado te ligjshme te jene ato. Fati historik i figures se Enverit nuk do te percaktohet nga shkrimet plot banale te botuara deri me sot (Fevziu me shoke) per figuren e tij.

  Reply to this comment
  • Justice October 17, 21:32

   Shume faleminderit per komentin. Pavaresisht nga shume zig zage qe koha ia imponon cdo udheheqesi, identifikimi i kombit shqipetar dhe historia e lavdishme e kombit shqipetar eshte ngritur ne piedestal gjate kohes se tij. Sot eshte nje trend boteror kunder vegjelise, njeriu i vogel perbuzet, vleresohet vetem paraja dhe spekulohet me historine dhe me figurat qe kane mbrojtur vegjeline. Por koha dhe historianet ne te ardhmen shpresojme te kene kritere me te shendosha ne vleresimin e figurave historike, se sa interesa te ngushta te politikave presente. Lavdi paste cdo shqipetar qe lufton e punon ndershem per ngritjen e vendit te tij. Dhe ne kohen e tij u ngriten te gjithe figurat patriote shqiptare duke vleresuar shume klerike si Ndre Mjeda, Migjeni, punonjes se administrates otomane qe punuan shume per shqiperine si vellezerit Frasheri. Pra margaritaret e historise sone u ngriten, kurse sot nuk permenden fare. Mendoj se dikush punon pa pushim per zhdukjen e vlerave dhe identitetit te kombit tone. Kujdes o popull shqiptar, ruaje identitetin pavaresisht nga kohet e veshtira.

   Reply to this comment
 67. Patriote October 17, 03:28

  Laver ! Nje keshille : beji hyzmet trupit se mendja te paska lene shendene !!!!! Me keto idiotizma qe flet nuk hidhet poshte nje periudhe aq historike per nje popull te tere , qe punoi , kontribuoi dhe qe ja vrane me pabesi !!! Ne deshem demokraci e jo poshtersi !

  Reply to this comment
 68. Profesori October 17, 07:53

  ENVER HOXHA, NJE BURRE I MADH SHTETI.

  Reply to this comment
 69. Fishta October 17, 09:41

  Bo,bo,bo…..
  Sa enveriste injorante, paska endé Shqiperia !
  Evgjite, çamer, morracake, ish-ushtarake, fshatare te palare,
  islamike, kosovare injorante, ish-sigurimsa, bij e bija apartçikesh,
  sekretaresh, instruktoresh…
  Te gjithe kane patologji vrastare, si kryeshefi i tyre kriminel …

  Reply to this comment
  • intelektuali October 17, 10:59

   Enveristet qe flasin ne DITA i kane duart me gjak njeriu te pafajshem, prandaj nuk mund te komentojne ndryshe sepse kane qene te gjithe spiune dhe xhelate te Partise se Punes.

   Reply to this comment
  • Cami October 17, 11:14

   Mos i fut te gjithe Camet ne 1 thes ti shoku. Se Camet e vertet e urrenin Enverin qe pa ardhur ne pushtet mire, dhe ishin viktimat e tij te para. Camet e vertete ishin dhe jane anti-Bolshevik dhe jo Bythlepirsa qe Enveri i perdori dhe hodhi porsi limonat e shtrydhur dhe qe sot perdoren nga Agjenturat me te rrezikshme anti Shqiptare.

   Reply to this comment
 70. mali October 17, 10:46

  Te dale njeri nga keta qe shajne per 30 vjet rrjesht Enverin dhe te bejne edhe nje here bujqesine , te arrijne te prodhojne sa prodhohej , te arrijne industrine , arsimin , shkencen shqiptare , kulturen e sportet masive , fuqine mbrojtese te vendit dhe sigurine e njerezve , te zevedesoje mbjelljet e droges me pemtarine e agrumet qe ishin , te ktheje ne shfrytzim modern minierat dhe e nxjerrjen e karburanteve , dhe mbi te gjitha te na ktheje moshen mesatare ne 20 vjeç te popullit shqiptar dhe do shikoni se askush nuk do te kujtonte me Enverin , por kur populli shikon se ligjet dalin çdo dite per ta varferuar dhe Maliqet pasurohen , kur shikon perçmimin qe pakica ka per shumicen qe varferohet çdo dite , rinine qe rritet pa shprese per te ardhmen , mos u lodhni te shani Enverin por shani realitetin e turpshem qe po jetojne shumica e njerezve qe duan pune dhe dinjitet .

  Reply to this comment
 71. E po kjo pune! October 17, 10:55

  me kete hyre perfundimisht ne histori o Beno vellai! Lapidar!

  Reply to this comment
 72. Niko October 17, 11:17

  Bravo Ben Duka!

  Reply to this comment
 73. .....m... October 17, 11:28

  @ intelektual care gjaku flet mer pall intelektuali….8000 shqiptare jane vrare per token e tuc makut, pa ligj per denim me vdekje ….deri tani jane masakruar 41 mije shqiptare. kush mban pergj. 8 miliard dollar demi i hapjeve te depove armatimit kush i paguan, masakrimi pyjeve, kullota, fabrika, masakrimi i tokes , 1 milion shqiptare rrugeve te botes duke provuar kapitalizmin ,qe do hanim me luge floriri. pse ste ndihmoj bota INTELEKTUAL aty i kishe te gjithe diktatoret ne 90 ten po vdiqen si zoterinj njeri pas tjetrit, ku e ke cekun e bardhe, ndihmo popullin qe po vuan, jo politikanet qe kane 25 vjet qe kariket ndryshojne jo bythen……po te doje bota i shkerdhen me te bukurin po nuk duan .hapi dosjet te shohim , pse si hap….

  Reply to this comment
 74. altin October 17, 12:29

  Or kerrma shqupi ,mos harroni se kryetari juaj eshte ai qe pinte shurren e enverit cdo mengjes dhe prandaj u kthye nga katundar ne “intelektual”.Terbimi juaj kunder ndershmerise se enverit tregon se vepra e tij ka qene teper e vlefshme per shqiptaret e thjeshte.Sado te mundoheni me dylberat e “klanit” dhe televizionet e tjera qe i sherbejne fazlliceve ,nuk e arrini dot qellimin tuaj.Perkundrazi inati i shqiptareve te ndershem shtohet kunder bythelepiresve ,hajduteve ,tradhtareve si ju.Per fat te mire te vegjelise Enveri eshte i gjalle ne shpirtin e shumices se shqiptareve te ndershem.

  Reply to this comment
 75. Murlani October 17, 16:21

  BRAVO BEN DUKA ,
  ANTISHQIPTARET QE SHAJNE ENVERIN I VRAFTE BUKA ,

  Reply to this comment
 76. Lamce October 17, 18:12

  Per Te gjithe ju qe e mbroni ishalla Te ngjallet dhe ketë here ta ketë me ju dhe Te pjellet tuaj

  Reply to this comment
 77. Bashkim October 19, 09:33

  ty shahist te kane zene mat se je nje cop injorat dhe me DUKEN nuk krahasohesh see njeh imadh e i vogel labovitin e poezise

  Reply to this comment
  • Shahisti October 19, 16:02

   O Bashkim, mua do te me vinte turp te krahasohesha me Duken, me nje bejtexhi enverist e sidomos katunar nga Labova. Po deshe kur te kesh kohe ec e ma kap per qafe, pasi te kesh lare duart mire e mire se ma ben pis.

   Reply to this comment
 78. Rita April 24, 15:55

  Ne Gjirokastren ,vendlindjen e diktatorit kendohej nje kenge ( kuptohet nen ze e pa u degjuar ne publik ) : – “”Ah te digjej ajo ore e bashke me te femija djall ” Shtepija e djallit femije atehere digjet dhe e jema hyn brenda te shpetoje Oren amerikane qe i shoqi e kishte prure nga nga vendi i kurbetit -Amerika si dhe femijen djall !!! Kesaj kenge t”i gjehet muzika ,te perpunohet sipas kushteve te sotem modern e te behet e njejte me hymnim e flamurit !! Ne cdo aktivitet sportiv e gazmor te kendohet qe te marrin vesht dhe guret !! Kriminelet qe kane lyer duart me gjak e qe mjerisht jane komentatoret e mesiperm zor se do ta kuptojne kete kenge ,guret po ,por jo ata kriminele te lindur !! Do t”i bashkohen babait djall me duar te palara nga gjaku i popullit shqiptar !!

  Reply to this comment
 79. Ana October 17, 08:25

  Te kam zili per mendjen e ndritur qe ke.Me pelqeve.

  Reply to this comment
 80. ina April 11, 10:44

  mire mire o beni po tani ka te tjera avaze!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?