VARGJET: Rilindja të rilindë shpresën dhe besimin

March 28, 2015 17:32

VARGJET: Rilindja të rilindë shpresën dhe besimin

Arben Duka

 
E përmbysëm atë bandë,
kopetë me ujqëri,
që kaq shpejt dhëmbët tek SHQUP-i,
po troisin përsëri!

S’dua përmbysjen e Ramës,
se nuk jam një maskara,
se kështu dashur pa dashur,
do hap rrugën për ata!

Nuk shkruaj që të përmbys,
“Rilindjen” dhe qeverinë,
shkruaj të shtrëngojnë frerët,
të punojnë për vegjëlinë!

Shkruaj që ata të mbajnë,
të paktën disa premtime,
të na bëhen shërbëtorë,
si ç’premtuan në votime!

U shkruaj që t’u kujtoj,
ato kohë aq të rënda,
s’jam nga ata që gëzoj,
kur atyre u shket këmba!

U shkruaj që t’u kujtoj,
s’e mundën vetëm Salinë,
por mijërat që u bënë copë,
për kolltuqet ku po rrinë!

U kujtoj që militantët,
kurrë mos i injorojnë,
se veç ata janë garantët,
që këta të ‘mbretërojnë!’

Sikur edhe një të mbetem,
s’e braktis misionin tim,
dhe me qeverinë që iku,
s’dua asnjë krahasim!

Nga rikthimi i së djathtës,
është shumë shpejt të kemi frikë,
po degradimin e shtetit,
shoh si të vetmin rrezik!

S’i bie anës e anës,
gjithë meraku im kuptohet,
i bie kaq fort këmbanës,
që shteti mos degradohet!

Ka mbi dymbëdhjetë vite,
jap e marr me Edi Ramën,
dhe e di – me siguri,
ai e dëgjon këmbanën!

Ai e dëgjon këmbanën,
dhe ajo tani po bie,
dhe në fakt ka shumë ankesa,
kundër kësaj qeverie!

Ca thonë: “Shpresën dhe besimin,
tek Rilindja kemi humbur!”
po rikthim’ i shpejtë i tyre,
nuk është mision i pamundur!

Rama mund t’i shtyjë për pak,
gjithë punët që ka në duar,
me ringjalljen e besimit,
urgjentisht duhet filluar!

Me shkopin e dirigjentit,
gjithë problemet s’mund të zhduken,
po mund të ndizen ca drita,
që nga të gjithë të duken!

Të ndizen dritat e shpresës,
për të gjithë që vijnë vërdallë,
se veç shpresa dhe besimi,
e mbajnë njeriun gjallë!

March 28, 2015 17:32
Komento

20 Komente

 1. albi March 28, 17:38

  O Arben keta kane rreshqitur me kohe ti akoma aludon vegjelia eshte per rilindien ne analet e harreses

  Reply to this comment
  • Aqifi March 28, 19:00

   Ti i bie kembanes, Z. Duka, por a kane veshe te degjojne Rilindasit? Edhe sikur te te degjoje Rama, a ka mundesi te beje dicka, apo i ka duart dhe kembet te lidhura???!!!

   1. Meta e ka kapur shtetin dhe po e rrjep skute me skute me banden e vet te kusareve (sic e ka zakon dhe sic e ka te saksionuar ne statutin e bicim Partise se vet privato-fisnore-familjare).

   2. Deputete si Doshi, Frroku dhe Sterkaj, apo kryetare bashkie si ai kavajsi, i kane dhene ca qindra vota, po e kane gallavitur PS-ne me krimin ordiner: prostitucion, shitje droge (jo trafikante, po spaciatore rrugesh), hajdute pulash, etj.

   3. Ne te kaluaren nuk merret vesh ne cfare sahanesh ka ngrene luge te tera gjellesh te prishura: nga sofra e Sorosit, nga djemte e rruges se Kavajes, nga kulla e Dash Pezes, etj. Nuk dihet cfare videosh, cfare fotosh dhe cfare dokumentesh komprometuese i mbahen ne ndonje arkive dhe i tregohen sa here e luan pak b..then.

   Prandaj, i dashur Z. Duka, ti shkruaj per te shprehur mendimin tend dhe per te kenaqur publikun (sepse je zedhenes elokuent i socialisteve dhe komunisteve), por mos prit uje nga ky mulli qe ka shterruar prej kohesh…

   Reply to this comment
  • gani us March 29, 00:35

   MAJ 2010: Peticioni i pare kunder greves se urise te deputeteve socialiste dhe te tjereve.
   Titulli: Greva, pengon hyrjen në BE
   “Zoti Rama hiqeni pritën! Lërini shqiptarët të mbërrijnë në SHTËPI, në Evropë! “Lufta për pushtet nuk mund të pengojë integrimin”, shprehen firmëtarët e peticionit. Me emrat shtesë, numri i personave që janë firmosur peticionin shkon në mbi 120 emra të njohur të artit, kulturës, mjekësisë dhe fushave të tjera. Më poshtë lista e personave që kanë firmosur letrën:
   Qindra njerez te artit dhe mjekesise i janë bashkuar letrës-peticion drejtuar kryetarit të PS, në të cilën kërkohet ndërprerja e grevës së urisë

   Personazhet e pare që firmosën peticionin:

   1. Mirush Kabashi Artist i Popullit (Durres)
   2. Agim Krajka Mjeshter i madh
   3. Irini Qiriako Kengetare, Mjeshtre e Madhe
   4. Skender Kamberi Piktor, Artist i Popullit (nga Vlora)
   5. Fatos Kongoli Shkrimtar (nga Elbasani)
   6. Agron Aliaj Koreograf, Artist i Popullit
   7. Drita Pelingu Aktore, Mjeshtre e madhe
   8. Nestor Jonuzi Piktor, Artist i Popullit (nga Vlora)
   9. Tinka Kurti Artiste e Popullit
   10. Luiza Papa Artiste e merituar
   11. Edmond Tupja Perkthyes, Profesor
   12. Dhimitraq Orgocka Regjizor, Artist i merituar
   13. Margarita Xhepa Artiste e Popullit
   14. Guljem Radoja Artist
   15. Ali Oseku Piktor i popullit
   16. Armaldo Kllogjeri Tenor i njohur në skenat botërore
   17. Marjana Leka Soprano
   18. Etleva Golemi Soprano
   19. Gerti Vaso Solist i TOB
   20. Lili Cingu Mjeshtre e madhe
   21. Anila Zajmi Piktore
   22. Genc Shkodrani Piktor
   23. Buron Kaceli Piktor
   24. Rexhep Çeliku Mjeshter i madh
   25. Orjon Shima Piktor
   26. Zerina Kuke Artiste (Tirane)
   27. Zhani Ciko Mjeshter i madh
   28. Elvira Diamanti Aktore (Tirane)
   29. Xhelal Tafaj Artist, urdheri “Naim Frasheri i Arte”
   30. Lajla Agolli Kompozitore
   31. Ylber Gjini Bariton
   32. Myfarete Laze Kengetare
   33. Suela Konjari Aktore
   34. Perikë Gjezi Aktor (nga Korca)
   35. Helga Saraçi Valltare
   36. Genc Permeti Piktor
   37. Sabahet Vishnja Kengetare
   38. Donika Çili Pianiste
   39. Manjola Konjari Mezo soprano
   40. Ardian Isufi Piktor
   41. Amik Kasaruho Shkrimtar, perkthyes

   Lista qe vijoi pas nismetareve:

   1. Avni Mula Nderi i Kombit
   2. Sajmir Kumbaro Regjizor
   3. Jul Bushati Mjek, Profesor Doktor
   4. Zamir Ndroqi Mjek, Profesor
   5. Nestor Tereska Mjek Profesor Doktor
   6. Hysen Heta Mjek, Profesor Doktor
   7. Arben Pepa Mjek
   8. Sokol Shupo Profesor
   9. Artan Peqini Skulptor
   10. Edmond Zhulali Kompozitor
   11. Elsa Kone Mjeke, Profesore
   12. Bujar Kapexhiu Regjizor
   13. Jera Kruja Mjeke, Profesore Doktore
   14. Muhedin Shehu Mjek
   15. Arben Preza Mjek
   16. Halim Kosova Mjek
   17. Hasan Hafizi Mjek
   18. Aida Bushati Mjeke
   19. Gjergj Belba Mjek
   20. Rezart Oketa Mjek
   21. Minella Krriqi Artist
   22. Pellumb Piperaj Mjek
   23. Kujtim Qemani Mjek
   24. Mehdi Alimehmeti Mjek
   25. Silvana Bala Mjeke
   26. Vilhem Konjari Artist
   27. Anila Godo Mjeke
   28. Niko Verushi Mjek
   29. Simon Manjani Mjek
   30. Rajmonda Lengu mjeke
   31. Iris Zasellari Mjek
   32. Leonara Kurti Mjek
   33. Makbule Naupi Mjeke
   34. Ilir Mici Mjek
   35. Sajmir Kodheli Mjek
   36. Ibrahim Bruka Mjek
   37. Anila Prifti Mjek
   38. Studente Haka Mjeke
   39. Albana Shyti Mjeke
   40. Evgjeni Kaçi Mjek
   41. Pranvera Zeneli Mjeke
   42. Suzana Cani Mjeke
   43. Irena Vila Mjeke
   44. Oriona Vali Mjeke
   45. Urana Prendi Mjeke
   46. Adelina Selmani Mjeke
   47. Lindita Ilioli Mjek
   48. Nexhdet Tora Mjek
   49. Neribana Keshi Mjeke
   50. Kastriot Dallaku Mjek
   51. Enkelejda Prifti Mjeke
   52. Genc Kabili Mjek
   53. Merita Isaku Mjeke
   54. Niko Verushi Mjek
   55. Fjodor Kallaxhi Mjek
   56. Nderim Horeshka Mjek
   57. Ardian Hajderi Mjek
   58. Nordian Xhindi Mjek
   59. Ilir Jano Mjek
   60. Sinan Manjani Mjek
   61. Edmond Benusi Mjek
   62. Astrit Bimbashi Mjek
   63. Makbule Naupi Mjeke
   64. Eduart Tushe Mjek
   65. Osman Qytyku Mjek
   66. Adriana Misja Mjeke
   67. Denisa Hajderi Mjeke
   68. Eva Sahatçiu Mjeke
   69. Aleksander Cino Mjek
   70. Merita Isaku Mjeke
   71. Erseida Ndoni Mjek
   72. Vjollca Mbiarra Mjek
   73. Astrit Bimbashi Mjek
   74. Rajmond Bracaj Mjek
   75. Elveta Tomorri Mjeke
   76. Alba Proko Mjeke
   77. Enkelejda Labi Mjeke
   78. Alda Zani Mjeke
   79. Artemisa Çollaku Mjeke
   80. Ikbale Lami Mjeke
   81. Bruno Shiroka Mjek
   82. Tatjana petriti Mjeke
   83. Fatbardha Duraj Mjeke
   84. Sokol Koldashi Mjek
   85. Engjellushe Hasani Mjek

   JANAR 2013: Peticioni i fundit, i titulluar: Mbi nderin e humbur të shoqërisë shqiptare
   Z. Rama, hiqe pritën; lejo deputetët të votojnë 3 LIGJET!
   Në ato fillime të viteve ’90, nëse ndonjë do guxonte që të shihte edhe në ëndërr se mbas njëzet vitesh dikush në Shqipëri, jo vetëm që nuk do donte të bënim hapa drejt Evropës, por edhe do guxonte te vinte pritë e të bllokonte rrugën drejt SHTËPISË sonë, kur vetë Evropa na
   rekomandon statusin, ai sigurisht që do përbuzej nga të gjithë, do konsiderohej si i sëmurë
   pesimizmi, nostalgjik i izolimit e do shpallej armik i popullit të vet.
   Por ja që fatkeqësisht, ëndrra të tilla të mbrapshta na u bëkan realitet.
   Bashkimi me Evropën, të qenit normal si të tjerët, më shumë se një projekt politik, paska qenë
   një projekt shpirtëror i popullit shqiptar, i cili na rezulton një humbës i madh. Kemi humbur ë rriten më me modelin fytyrështrembër të së kaluarës. Mjaft më! Z. Rama, hiqe
   pritën! Z. Rama lejo deputetët të votojnë 3 LIGJET!

   1. Prof. Dr. Pal Xhumari
   2. Prof. Arvin Dibra
   3. Dr.Shkencave Mirela Xhafa
   4. Prof. Xheladin Dracini
   5. Dr.Shkencave Sajmir Heba
   6. Prof.Dr. Silvana Bali
   7. Prof. Dr. Hasan Hafizi
   8. Lusianda Shkembi Mjeke
   9. Dhimitraq Argjiri Mjek
   10. Natasha Themeli Mjeke

   Te tjerat i keni ende ketu: Lutem transkriptoni Emrat te mbeten keta njerez ne histori perpara se te zhdukin gjurmet dhe te perfshishen ne qeverine re te sotme duke marre poste dhe para sic e kane zakon!!!!

   Reply to this comment
   • noks March 29, 00:37

    Ca nga keta i kane marre o mik.
    Postet qe kishin, i kane
    Te tjera i kane marre
    E pe sot Erjonin minister i Rilindjes me Naim Qilin qe shkruante libra pro Salit dhe kunder popullit qe ne ditet e para pas 23 qershorit?
    Ah mor miku im
    Keta kane marre garanci nga nderkombetaret dhe kurre nuk e deshen vendin e tyre aq sa te munden ta ndryshojne

    Reply to this comment
 2. shqiptar sharri. March 28, 17:55

  Pershendetje i nderuar poet,dhe te lumte dora pena dhe mendja.
  Po,thue nji te vertet te qendisur bukur ne poezi.Por,athua Rama i ndogjon kto qe thue dhe a’thue se po mundohet me i kuptue daullet qe po bien apo kembanat qe thue ti,POET I NDRITUR?
  Nese,nuk i ndigjom kto mbumbullimat e fashistit sali serbi rama,dota paguaj shtrejt te ardhmen e vete.Pa,mos e bere shtetin dhe ligjin te sundoi drejtsia,pa mos i futur ne burg saliun me kupolen e partis fashiste,dhe pa mos i denuar krimet e sali serbit,rama nuk e ka gjate pushtetin se sali serbi po pregaditet per ta marr pushtetin me ndihmen e serbve dhe te rusve.

  Reply to this comment
 3. SuloKapedani March 28, 18:31

  Arben Duka tè lumte kalemi,pak me shumè do sali qeni,duhet tè dègjojè dhe Edi Rama se pèr tè bie kèmbana.Respekte!

  Reply to this comment
  • LOVE March 28, 19:19

   Arben Duka ja fut kot
   se kembanat bien ne mort
   me qetesi e dashuri
   do ta bejme vendin …lesh e li 🙂

   Reply to this comment
   • Sallakja March 28, 21:38

    Arben Duka ja fut kot
    Por kembanat z’bien vetem per mort
    Me qetesi e dashuri
    Vendi ishte giá ……lesh e li.

    LOVE te lutem mos thur vargje
    Nuk eshte zanat per ty
    Rilindja eshte treni i fundit
    Edhe se ty nuk te hyn ne sy

    Reply to this comment
    • LOVE March 28, 22:30

     Potrei anche darti ragione, ma poi saremmo
     in due ad avere torto .
     kur ti hiqni ate emrin Rilindje ,do hesht dhe une 🙂

     Reply to this comment
     • berisha March 29, 10:20

      Do hesht gjithe edhe une por ai emri na ka prish qetesine politike

 4. Peza March 28, 19:02

  SHQUP Shtepia Qenrore e Ushtrise Popullore

  Ka sherbyer per edukimin e ushtarakeve, jane kujtuar trimat qe u vrane per mbrojtjen e Atdheut.
  Dera e Bardhe e asaj shtepie te madhe ka mbajtur peshen e Historise se Ushtrise sone.

  Nje pseudo kryeminister pa moral duhet te laje gojen dhe trurin e semure , para se te flase apo te hedhe balte per kete shtepi qe ka vetem lavdi te perjeteshme.

  Ajo shtepi eshte shtepi e Nderit dhe nuk mund ta baltoje nje i mendur apo disa budallenj pas tij

  Reply to this comment
 5. katarakti March 28, 19:25

  Nje nga poemat me te mira te Dukes. Sidomos sepse i drejtohet drejtpersedrejti kryeministrit. Nuk ka me tani jo Berisha jo ky jo ai. U bene 2 vjet ne pushtet dhe kane harruar si premtimet ashtu edhe perkrahesit e tyre.. Kete harrese, perbuzje dhe mosmirenjohje e pohoi para disa ditesh vete Edi Rama. “Une nuk jam Saliu qe te heq nga puna njerezit” – u shpreh pak a shume ai. Po mire more xhan: – Nuk po te themi te heqesh nga puna shoferin qe ka 30 vjet qe e mban çatine me kete pune. Po perse nuk heq ata qe Sala i vuri ne pune nga viti 2005 e tutje?! Pa asnje merite profesionale por vetem se ishin militante dhe besnike te ti?! Ke detyrime bukurosh edhe ndaj votuesve dhe militanteve te tu. Se, siç thote edhe Duka, Saliun nuk e hoqe vetem ti me çupelinat dhe çunat e mamit qe ke ne qeveri. Prandaj veji gishtin kokes se bota eshte me rrota…

  Reply to this comment
 6. NAN MYZEQARI March 28, 19:50

  o shqiptare gjerat e mira behen me ngadale. eshte shume veshtire ta udheheqish nje popull qe nuk instiktin e drejtesis

  Reply to this comment
 7. Zoro March 28, 20:20

  Nuk i heq asnje presje “Aqifit” per ato cfare i thote zotit Duka ne lidhje me “Rilindjen”, ndersa per “MAMMYZEQARIN” po i them se ajo qe thua ti ne koment eshte nje parrulle e vjeter , “Prit gomar te mbij bare”.

  Reply to this comment
 8. Zoro March 28, 20:22

  Nuk i heq asnje presje “Aqifit” per ato cfare i thote zotit Duka ne lidhje me “Rilindjen”, ndersa per “NAN MYZEQARIN” po i them se ajo qe thua ti ne koment eshte nje parrulle e vjeter , “Prit gomar te mbij bare”.

  Reply to this comment
 9. Koco March 28, 21:25

  Kini shume te drejte zoti Duka , populli qytetaret kane probleme reale sociale – ekonomike , dhe ajo qe i duhet me shume eshte se kerkon te shikoje e mesoje per te tashmen e te arthmen per punesimin , ceshte bere dhe cfare do behet me zhvillimin e ekonomise , punesimin , D , m . th . rilindjen e shpreses , besimit , ngjalljen e Optimizmit . dhe kjo detyrimisht duhet qe Radio -Televizoni – Shqiptar dhe media e shkruar , Opinioni Bledi Fevziu, Top Stori Sokol Balla etj duhet te heqin dore nga intervista e panele televizive pa vlere komente politike nga analistet te cilet e kane kethyer televizionin si kafenene e Selanikut , Dhe detyrimisht ti kethehet analizave ne gjithe Ministerat dhe Njerez te Shkences dhe Ekonomise dhe ti bejne Analiza e Ekaner gjithe sektoreve te ekonomise dhe Nenpunesave te larte te saj , te cilet per hir te se vertetes kane rene ne gjume Letargjik . Ketu dhemb Dhembi , prandaj dhe ketu duhet te flitet , diskutohet e ndreqen punet . Jo me analiste karagjoze politik , specialiste per gjithcka dhe te pa afet ne gjithcka ,Derdellashe .

  Reply to this comment
 10. emigranti March 28, 21:44

  EJ ej . Me mori Rama ne telefon( se e kam mik) dhe me tha.– Po ai poeti do shkoje tek festa e shkolles “skenderbej”.

  Reply to this comment
 11. Lleshi March 28, 23:18

  Ne s’permbysem askend
  o Arben ore mavri
  Pse sa rendesi ka emri
  ne eshte Ed apo Sali

  Antishqiptarizmi
  eshte gjalle dhe ne fuqi
  si mendon se mbaroi
  e zhduku Edi me magji ?

  Arben , ajo qe ka vdekur
  eshte vete Shqiperia
  eshte pooulli ketij vendi
  dhe jo Edi dhe Salija

  Prandaj po qe per rilindje
  keto duhej qe te lindnin
  por ndonje shenje ti ke pare,
  kush per ta mendjen ka vrare ?

  Kush e pyeti kete popull
  cfare kerkon dhe pse lengon
  Kush ia ktheu koken
  dhe plaget t’ia shikoj ?

  Kush e pyeti ndonjehere
  cilin deshiron te zgjedhe
  ke ka bijte me te mire
  qe ne Kuvend t’i mbledhe ?

  Prandaj t’i leme ripjelljet
  e Sali serbit me shoke
  te Edit edhe Ilirit
  qe si zgjedhe na rrine ne koke

  Reply to this comment
 12. Lexuesi. March 29, 08:29

  Politikane,peticioniste jeni qesharake,
  qe vraponi pas salisteve shpellarake,
  pas atij qe kendon si gjeli mbi qymez,
  dhe plitiken e felliqi e ktheu ne bisnes.

  Ju te gjithe,pa perjashtim keni bere faj,
  qe doni t’i fshiheni me tren,me tramvaj,
  ne fytyrat tuaja cilido sheh hipokrizine,
  per parate e vjedhura edhe pasurine,

  Kur ndonjeri nga ju ka mbetur i paster,
  se keqes dale nga dale i eshte qasur,
  per te ruajtyur ate “unitetin’ e grupimit,
  heshturazi eshte bere mbrojtes i krimit.

  E dini se kriminele ketu jane paralinjte,
  ata,me te pandeshkueshmit,faqezinjte,
  llumra bastarde qe kane blere diplome,
  qe pasurohen me vjedhje,vrasje,droge.

  Keto monstra i shohim perbrenda jush,
  vetem nga frika nuk i denoncon askush,
  perveç”fixit” e disa njerezve te thjeshte,
  prandaj shtetaret jane pushta te vertete.

  Reply to this comment
 13. demo March 29, 09:29

  Sa paska pasur me vete shpellari!Sa shume plehra paska pasur intele-inkuizicioni komunist.Mos i hapni dosjet,nuk eshte e nevojshme.Keta te peticjonit jane te gjithe si defter bakalli,brenda ne dosje.Keta emrat e shqyer me tituj e grada jane te gjithe dosjexhij te dy krimineleve Enver Hoxha dhe Sali Berisha.Nuk do merrem me te gjithe,se jane 184,por dy te paret me te shqyerit.Ai Fatos Kongoli,i biri Bakiut mund te kete qene agjent sigurimi i deklaruar dhe i vetedeklaruar,por me palaco aty eshte kllouni plak Avni Mula;.me kujtohet nje koncert ne vitin 1978,te gjithe duartrokisnin artistet ne skene,vetem ky me te shoqen duartrokisnin te kthyer nga llozha ku qendronte Biroja.Edhe jevgu,;edhe xhambazi;edhe laperdhari;edhe servili;edhe lolo, kane me shume dinjitet,se ky nenshkruesi i pare me emrin Avni Mula.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*