VARGJET: “Si dhe ku i mori, janë pyetje koti, Rama këtë herë, doli burrë i zoti”, poeti i bën thirrje opozitës për vaksinat: “Është një sihariq, edhe për armiq”

January 12, 2021 22:22

VARGJET: “Si dhe ku i mori, janë pyetje koti, Rama këtë herë, doli burrë i zoti”, poeti i bën thirrje opozitës për vaksinat: “Është një sihariq, edhe për armiq”

Poeti Arben Duka mendon se ardhja e vaksinës kaq shpejt në Shqipëri është një “sihariq edhe për armiqtë e Ramës”.

Ai thotë se për këtë gjë, Rama duhet falënderuar dhe se opozita duhet të fliste më në fund një “fjalë të mirë”.

Më poshtë, mendimi i poetit të njohur që si çdo ditë shprehet në vargje në rubrikën e tij në gazetën DITA:

 

Jemi për vaksinën,
ndër të parët shtete,
Rama nisi vitin,
plot me bereqete!

Ardhja e vaksinës,
është një sihariq,
për ne dhe për ju,
të dashur armiq!

Mund që opozita,
mos jetë egërsirë,
sepse mund të thotë,
ndonjë fjalë të mirë!

Fillim i vaksinës,
lajm i madh vërtetë,
sepse do shpëtojë,
dhjetëra-qindra jetë!

Si dhe ku i mori,
janë pyetje koti,
po Rama na doli,
një burrë shumë i zoti!

Një etapë e re,
tani po fillon,
vaksina-covidin,
e paralizon!

Në vënd që Edvinin,
të falenderojnë,
një tufë me legena,
dhe sot protestojnë!

Duan – qeveria,
shiun të pushojë,
pa pushuar shiu,
të mos vaksinojë!

Tjetër protestë koti,
sot e shpiku Luli,
vlerën e vaksinés,
sadopak të uli!

Luli more Luli,
si i thonë-rri sus!
Ky fshati që duket,
nuk do kallauz!

A.DUKA

January 12, 2021 22:22
Komento

27 Komente

 1. Shahisti January 12, 15:26

  O bejte, si gjithmone mbete megafon i budallallekut. Po mir mer ti me 975 karamele do ta vaksinoje Edvini te gjithe Shqiperine? Apo mjafton qe e mori vete i pari dhe ashtu eshte, mund te zesh be qe filloi vaksinimi. Dhe tjetra, o bejte ku e di ti se a eshte vaksine me verte ajo shishka? Apo e pe ne gjume?

  Reply to this comment
 2. Populli January 12, 17:15

  Ja do ta shohim kur do ta besh ti vaksinen.

  Reply to this comment
 3. qesh e ngjesh January 12, 20:27

  Per 900 vaksina Ramen lavderon,
  po varferine kudo vall nuk e shikon?
  se Covid mbi Covidin ka kjo Shqiperi,
  Ed Ram-Covidin vete edhe qeveri e tij,
  vaksina per shqiptaret efektin do ta ket,
  kur Virus-Rama te qerohet nga pushtet!

  Reply to this comment
 4. Biometri January 12, 20:56

  Për ata biftekët e Dubait që ishin më të trashë se asfalti i Borshit, ke gjë për të thënë o Beni??

  Reply to this comment
 5. Molla e dijes January 12, 20:57

  Propaganda e diktatorit me poetë! Kulmi!

  Nuk është parë asnjëherë,
  ndër poetë më botë,
  që thurrin lavde si servilë,
  si Duka bejtexhi kot.

  Ka ngelur vetëm një rast,
  që Duka të bëjë një poezi,
  kur Rama të pjerdhë,
  t’i thojë “o Ramë sa bukur pjerdh ti”!

  Ndoshta dhe këtë e ka bërë,
  por ndoshta s’e kemi lexuar,
  O Dukë ti s’je kurrësesi poet,
  por një servil i paguar.

  Shkruan për makutërinë,
  por ajo e ka një emër,
  mjafton shiko biftekët në Dubai,
  që rilindja i ka përzemër.

  Fevziut zonja Kim,
  dhuratën i refuzoi,
  se ka shtet e ligje,
  kështu s’mund të pranojë.

  Që je i paguar nga rilindja o Dukë,
  këtë gjë tashmë e morrëm vesh,
  servilin e bën për të mbajt vendin e punës,
  apo për fushatë xhepin mirë e ngjesh?

  Reply to this comment
  • Hedhesi i plehrave January 13, 11:02

   Ne fakt te dy Servila jeni si ti Molla e Dijes ashtu dhe ADuka. Te dy per koshin te plehrave jeni, se propagande beni!!

   Reply to this comment
   • Molla e dijes January 13, 12:34

    O hedhësi i gëmarllëqeve pa vend! Unë nuk bëj propagandë për askënd, o injorant plehër leshi, dhe nuk më plas për askënd, as për Ramën, as për Metën, as për Lulin. Mjafton të lexosh vargjet që kam shkruar unë këtu te Dita. Po tani të rri unë të merrem të sqaroj edhe debila leshi si puna jote që nuk lexojnë, ky është problemi. Sa për plehrat lexo vargjet e mia dhe kupton të vërtetën. Kur s’ju pëlqen e vërteta dhe forumi te Dita mbushet me militantë, dhe i bie pushtetit të kalbur të një rillindje leshi, gomerë të palexuar si puna jote të marrin për propagandë opozitare. Lexo o debil që të marrësh vesh me kë ke të bësh, mos fol kot!

    Reply to this comment
   • Molla e dijes January 13, 12:39

    O hedhësi i gëmarllëqeve pa vend! Unë nuk bëj propagandë për askënd, o injorant plehër leshi, dhe nuk më plas për askënd, as për Ramën, as për Metën, as për Lulin. Mjafton të lexosh vargjet që kam shkruar unë këtu te Dita. Po tani të rri unë të merrem të sqaroj edhe debila leshi si puna jote që nuk lexojnë, ky është problemi. Sa për plehrat lexo vargjet e mia dhe kupton të vërtetën. Kur s’ju pëlqen e vërteta dhe forumi te Dita mbushet me militantë, ndoshta të paguar pëg këtë punë, dhe kur i bie pushtetit të kalbur të një rillindje leshi, gomerë të palexuar si puna jote të marrin për propagandë opozitare. Lexo o debil që të marrësh vesh me kë ke të bësh, mos fol kot! Mos shkruaj kot sa për t’i vënë të gjithë në një kandar. Unë nuk paguhem as nga pozita e as nga opozita. I kam thënë të vërtetën të gjithëve. Se opozita është mut, kjo nuk do të thotë që nuk duhet të them të vërtetën për maskarallëqet e pushtetit apo për servilizmat qesharakë të A.Dukës.

    Reply to this comment
 6. Bashkatdhetari January 12, 23:05

  shahist qesh, molla ngjesh ! Benit i marrshi te keqen, ndersa Rames i rrofshi leshte ,ju jeni ajo opozita qe po pelcet nga inati perse filloi vaksinimi kaq shpejte, shpresonin te vonoheshe dhe ta perdornin per fushate ,i pari thuthuqi u prononcua duke perhapur panik por shqipetaret nuk jane ata te 2o- 30 viteve me pare,ata shikojne qe ne Shqiperi punohet dhe ndryshimiet per mire jane te dukshme.

  Reply to this comment
  • Shahisti January 13, 01:36

   Leshte ia rrofsh ti dhe beje jastek po deshe. Po tu duk sapuni djathe haje, po mos u habit kur te dhjesesh shkume.

   Reply to this comment
  • Niku January 13, 08:15

   Arben Duka do te kujtohet si nje nga poetet me te mire, me prodhimtare dhe padyshim me cilesi njerezore qe jo te gjithe artistet I kane.
   Merruni njehere me cfare ka shkruar dhe jo me ofendime personale.

   Reply to this comment
 7. demo January 13, 03:02

  Ne na duhen shtetare serioze,nuk na duhen matrapazet e pazarit Rroskovecit.
  Ky Rama nxorri ne shitje Mitrovicen,,dhuroi detin per ca vaksina kontrabande,ka derguar ca zare ne Dubai te falin bregdetin shqiptar,kushedi cfare fshihet pas spitalit turk ne Fier,.?
  Prandaj mbaje veten o Duke!

  Reply to this comment
 8. Llapaqeni i rilindjes January 13, 05:36

  Bashkedhjetari bythelepires personal i rames…..dhe skllav muzhik i sistemit.
  Nxirre koken nga bytha e rames bej cik pushim se aty e ke edhe mandatin tjeter 4 vite lepirje te vazhdueshme…..parti+enver urrraaaa

  Reply to this comment
 9. Lili January 13, 06:38

  Cdo dite degradon ma poshte ky poeti i partise!
  Nuk mundet me jetuar pa pasur nje Njish per t’i thurr lavdata me rima!
  O pene e kot si nuk gjete nje fjale kur per minatoret qe vdesin sepse Oligarki Mami nuk ju siguron kushtet minimale, as rrogen per kete rezik po shpenzon bashke me qeveritaret tone per nje salade sa rrogen mujore te minatorit?!
  Ku eshte ky kishe marak per shendetin e njerezeve , kur eshte puna per minatoret , qe te bene me shkruar keso lavdata idioteske per nje KM qe ka per DETYRE me vepruar qe kur na u shfaq ky virus , dmth qe nje vite tash!
  Nuk ptotestojne njerezit per pse siguroj fisa vaksina, po per pse nuk ka burrni me thane te verteten per si i siguroj! Ty nuk te behet vone se si ,edhe ketu tregohet se nuk doni me dite cka eshte shteti e si funksionon shteti po doni e mbroni hallabakllekun qe vepron si hallabak …!
  Pffff cdo dite e ma posht e cff do o dite ma disgusting!

  Reply to this comment
 10. Ethem Lalaj January 13, 09:06

  DITA:Falinderoi shokun tim ish-ushtarak ARBEN DUKA për poezinë në DITA.Lexova edhe komentues militant të PD+LSI që e shajnë pse mbron MM Rama.Këta mjeran po mrrren me probleme të kota se..ku e mori,sa e mori,pse vaksinimi në Stadjum,pse se bëri i pari po i dyti vaksinën,etj.Kërkojnë sesbën nje goxhdë për tu kapur,shpifur e helmuarë botën.
  -Mbi të gjittha vaksina është e Faizer Amerikane,na e dhuroi Gjermania nga kontigjenti saj.Dhe Tashmë opozitarët do shajnë Kancelaren MERKEL pse ndihmoi Ramën për fushatë Elektorale.Kjo ishte arsyeja që KM Rama fiëlimisht nuk e tregoi se kush e dha vaksinën.Dhe bëri lëmsh alalistët në TV-t e Saliut që ziheshin si çakejt në pyll.
  -FLM DITA,FLM A.DUKA

  Reply to this comment
 11. Rama e ka humbur Shqiperine e mendimit January 13, 12:03

  Te Dita ka dy rryma.
  Njera pro e tjetra kunder Rames.
  Lejimi i te dyjave si dhe i mendineve tona qe shpesh jane kontradiktore e te mbushura me mllef i ben nder kesaj gazete ku militojne figurat me perfaqesuese te mendimit te majte ne Shqiperi.
  Do iahte mire qe Rama brenda PS te lejonte sadopak demokraci mendimi si kjo qe shohim te kjo gazetë patriotike dhe atshedashese qe urojme te shtohet e te pasurohet me analiste dhe lexues te tjere sepse e majta po asfiksohet

  Reply to this comment
 12. anticensurë25642654 January 13, 12:39

  ” Rama këtë herë, doli burrë i zoti””
  e shyqyr o beno!!
  tashti mu mbush mëndja dhe mua se rama me 900 dozat është treguar fantasitk!më i madhi i të mëdhenjve!!
  gjenial,i paarritshëm,hallall i pastë tërë idiotësitë që ka bërë që nga vjedhjet kolosale të PPP,që do na ndërtonin rrugët pa asnjë shpenzim deri tek deti që do ti japë gërkut!
  beno e di çke!?
  le të falë dhe gjithë jugun se me 900 dozat e vaksinave ndoshta vaksinon tërë pjesën e mbetur të shqiptarëve!!
  o dukë,është e vërtetë që ti “i thua vegjëlisë vetëm të vërtetën”.për këtë jam i sigurtë dhe unë tashti!!
  tashti e besoj plotësisht thënjen”budallain mos e pyet,ai e tregon vet budallallëkun që ka bërë”!
  kjo është “e vërteta tënde” o dukë!!

  Reply to this comment
 13. Ylli January 13, 12:50

  Politvaksinë.
  *******
  Ajo vaksinë që Ai bëri dje ishte kismeti i një mjeku, ose infermieri ose personeli sanitar. Secili prej këtyre të fundit është shumë më i ekspozuar ndaj rrezikut të infektimit sesa Ai.

  Aq më tepër në kushtet kur numri i vaksinave në dispozicion është ekstremisht shumë i ulët.

  Nuk jemi në kushtet ku kemi vaksina tepër sepse njerëzit nuk kanë besim! Në këto kushte do justifikohej disi vaksinimi Kryeministrit apo politikanëve.

  Jemi në kushtet ku çdo pikë e asaj vaksine duhet të imjektohet në trupat e njerëzve me rrezik të lartë. Dhe ky grup është padyshim PERSONELI MJEKSOR.

  Ndaj vetvaksinimi i Tij në këto kushte, pra për politikë, është thellësisht i papranueshëm! Të paktën nuk injektohet në fundshpinë ajo vaksinë, se do kishte pataksur miletin për ndryshe… Sigurisht, jo për herë të parë.

  Nga ana tjetër, zotëria e Tij, nuk bën punën për të cilën paguhet. Askush nuk e di as planin e furnizmit me vaksinë e as planin e vaksinimit sipas grupeve që kanë më shumë nevojë.

  Askush nuk e di kur e ka radhën të vaksinohet dhe si?! Po dozat e dyta, kur merren?!

  Të gjitha qeveritë i kanë bërë publike këto programe kohë më parë fillimit të vaksinimit.

  Politika dhe vaksinimi nuk mund të bashkohen kaq brutalisht dreqi e mori!

  Reply to this comment
  • Migena January 13, 12:51

   Hë mo se po mos ta bënte do thoshin “pse nuk e bëri vetë, cfarë fsheh”.

   Aman se ai një pelivan karagjoz është, po nuk kërkohet gabimi në cdo anë që ta kthej.

   Se atëher edhe kritika bëhet qesharake

   Reply to this comment
   • Lili January 13, 13:39

    Migenz, vertete mendon ti se mjeket qe gjithe jeten e tyre punojne qe populli te vaksionet, e qe vete vaksionohen cdo here, nuk do kishin GUXIM me u vaksinuar pa shembullin e Njishit?!
    Pfff edhe argumentet i keni idioteske pertej cdo kufi!!
    Ai nuk beri gje se na solli 900 vaksina, a e kuptoni kete a jo: ai paguhet nga taxat tona pikerisht per kete pune ! Edhe ne qofte se kemi vetem 900 copa faji eshte i tij qe la pa pare buxhetin e shendetsise per interesat e vilmes!!
    Kritika e kritikave eshte edhe ma qesharak morr Eotni kur ato jane me vend! E ne parandalimin edhe manaxhimin e krizes covid, kemi arsye e fakte per shume ma shume kritika! Bile me duket se shume te bute jemi ne kritikat tona per keqmanaxhimin e epidemise!

    Reply to this comment
 14. ?!! January 13, 13:06

  Sigurimi i 1000 vaksinave është quajtur konspirativ nga kryeministri dhe a mund të mbahet e fshehtë një vepër e mirë? Fshihet vetëm një dobiçllëk që të diskretiton po të miret vesht. Ve bast me poetin Arben që do të dal që vaksina është siguruar nëpërmjet kanaleve me natyrë mafioze kur nuk tregohet burimi, është përdorur për ti xhvatur shuma të majme parash buxhetit të shtetit nga kusarët kronikë të qeverisë kur nuk tregohet sa kushtoj dhe sa është çmimi, ose ose ka mundësi që të mos jetë fare vaksinë por ujë çezme nga Selita manipuluar si vaksinë për të inskenuar një shou mediatik i fushatës së mandatit të tretë ku në rolin kryesor është aktori Edi Rama që ka edhe përvojën e aktrimit në rolin e dajës tek super filmi “Fuck Tropoja”. Kam frikë se do ta fitoj bastin me poetin kur operacinit konspirativ kryeministror koduar “Vaksin anti Kod 19” kur gazetarët që talli kryeministri kur u tha që të fshehtën mahnitse të 975 vaksinave do ta merni vesh kur të botoj bestsellerin e tij, do ta zbulojnë dobiçin e vaksinave top sekret.
  Aman o poet po shuma që është paguar për vaksinën e marë më thuaj pse përbën sekret ose të më sqaroj shef Ethemi se ai është njeri me material si ish ushtarak me gradë shumë të lartë. Pse shoku Rama nuk tregon çmimin? Thjesht të tregoj sa ka kushtuar një vaksinë, dhe të mos tregoj prralla me mikroçipe, bestsellera e Bill Gejtsa e llumra që meren me konspiracione kur vetë është një superkonspiracion këmbë e kokë me këto 975 vaksina të mjera me të cilat do të ndihmoj edhe Kosovën.

  Reply to this comment
 15. Lili January 13, 13:43

  Pse nuk kontaktohet Pfizeri ne germany per te na sqaruar qe mesele, ku nje shtet mik i paska kerkuar sekretin ketij kryeministrit tone- i cili me pa fijen e turpit e paska pranuar kete kerkese!- edhe pse ambasada e ztij shteti e demanton KM tone?!
  Kush rren ashiqare?!
  Nuk besoj se rren shteti german une!

  Reply to this comment
 16. Dori January 13, 15:38

  E gjithe vepra e Edi Rames bie poshte, sepse nuk siguroi dot vaksinen kunder Terbimit per Sali Berishen.

  Reply to this comment
 17. mirel January 13, 23:15

  Po, i zoti doli, shet dhe blen Shqiperine sikur ja ka lene bucja nga Venecia. Shet detin, shet token, greke, turq, serbe. Portin, naften, punetoret pa buke, papunesia me e mjerueshme e Evropes, emigrimi i panadlshem, dhe pordhet e Benit ne maje. Doni dru te gjithe, nje me nje, pa u lene pas liste, ta provoni vete mjerimin kur ju lene pa rroga, pa toka, dhe pa te ardhme. plere qe plere do tregohesh

  Reply to this comment
 18. Skraparliu ,jo nga Cepani January 18, 06:54

  Hahaaaa…
  …..per ne dhe per ju te dashur armiq….
  Hahaaaaaaaaaaaa…..

  I madh,si gjithmone je o poeti i Madh!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim