Sikur të kishim në dorë, një libër të shoqit Salë…

March 19, 2016 17:00

Sikur të kishim në dorë, një libër të shoqit Salë…

Arben Duka

Sikur Sala të vendoste,
të bënte libër vërtetë,
si përmbajtja-si leksiku,
krahasim gjëkund s’do ketë!

Librin krejt do ta sundonte,
një fjalor “ekstra i butë”,
njëmijë herë do të shkruhej,
fjala “horr” dhe “prostitutë”!

Sala s’ka fjalor të pasur,
studimi kështu më del,
mijëra herë ai do shkruajë,
fjalët “vrasës” – “kriminel”!

Kam shënim vitet e para,
pakëz fjalë që kish në listë,
më e dashura për të,
fjala “kriptokomunist”!

Meqë jemi n’atë kohë,
pra në vitet e fillimit,
qindra herë ai do shkruaj,
dhe shprehjen: “Duka i Krimit”!

Më pas u zhvillua pak,
më mirë se kohën e parë,
shtoi te fjalor’ i shkretë,
“Baron droge!” “Eskobar!”

S’do mungojnë kurrsesi,
në librin famoz të xhajës,
do shkruhet me mijëra herë:
“Djemt’ e Rrugës së Kavajës”!

“Bijt’ e etërve” – shprehia,
tek Saliu shpesh shkëlqen,
do të jetë me mijëra herë,
ajo dhe “neobllokmen”!

Sala ka leksik të varfër,
s’është vështirë për t’ia kuptuar,
qindra herë do jetë në libër:
“Ti-piktori i dështuar”!

Do të jenë aty patjetër,
s’do mungojnë kurrsesi,
“mamuthët” e korrupsionit,
padyshim dhe “Kaç i zi”!

Bëhet fjalë për Kaço ziun,
që tani ka në parti,
dhe dy fjalë i ka për zemër,
“përdhunues” e “faqezi”!

Në përshkrimin e përmbajtjes,
s’mund të jem dhe kaq komod,
se fjalorin e Saliut,
veç Sala e ka në modë!

Xha Saliu në skedina,
mbahet një nga më të shkarët,
me të njëjtin pis-fjalor,
i ka shar’ gjithë kundërshtarët!

S’kam guxim ta krahasoj,
t’i them je si gratë e liga,
se ato do protestonin,
do bënin goxha replika!

Ka të tjera krahasime,
që na shkojn’ nga këto anë,
mund të themi-Sala shan,
tamam si kryeputanë!

Sikur të kishim në dorë,
një libër të shoqit Salë,
aty nuk do gjenim dot,
jo më shum’ se njëqind fjalë!

Sala me orë ulëret,
shan e të kafshon si gjarpër,
po është super e vërtetë,
ka fjalorin më të varfër!

Asnjëherë s’ke pse dëgjon,
klithmat e tija të tëra,
se me klithmat që vijon,
thotë gjithnjë të njëjtat gjëra!

Që të jemi krejt të saktë,
nuk është një njeri që flet,
ai vetë e ka bërë fakt,
është një derr që ulëret!

Na ka sjellë gjithë këto vite,
situatat më gazmore,
ndaj do qe krim shekullor,
po ta çonim në thertore!

Unë hyj tek tipat e ndjeshëm,
tipa që mërziten shpesh,
por sa del Sala të flasi,
e harroj çdo gjë dhe qesh!

Nga mërzitja më e thellë,
në zenith më hipën gazi,
se s’ke shpesh fat të dëgjosh,
këto hajvanllëqe klasi!

Kur të shkruhet ai libër,
s’mund të ketë normalitet,
ndaj për gjithë adoleshentët,
i ndaluar do të jetë!

Por nja njëzet vjet më pas,
këtë libër do ta falin,
të gjithëve – kur ta lexojnë,
sytë nga vendi do t’u dalin!

March 19, 2016 17:00
Komento

27 Komente

 1. rexh March 20, 19:03

  Absolutisht sakte.

  Reply to this comment
 2. neco isufi March 20, 19:23

  Po pse ma zhgaravit doktorrin morese e kemi ne vend te Adhamudhit?

  Reply to this comment
 3. demo March 20, 19:50

  Ky qe e nisi karrieren politike me gjeste heroike,perfundoi ne nje baxhelle humoristike.mos ja ndaj hostenin poet,edhe qente e rruges ti lehin,kur flet,po s`e pat kuptuar kush eshte!

  Reply to this comment
 4. LOVE March 20, 20:19

  po cfare ka per te ber cudi ketu ??
  apo ti Saliun e ke bordero dhe dicka do thuash

  horr e bir horri
  kriminel e bir krimineli
  piktor i deshtuar e ka shume se ai mesues vizatimi me penallti ne koke eshte
  baron droge ,eskobar e treguan avionet per mushkonja ,Xibraka e nipit tend
  perdorues i shkelqyer ke harruar ta permendesh
  Kaci shkoi te Saliu vete ,sepse ju kishit listen e zene , i falet ca deputet ngjales
  Ke harruar dhe fjalen “Lakuriq ,Lakuriq …kjo eshte me e bukura
  Djemte e rruges se Kavajes ,jane ata qe mbanin bixhozxhiun Nano me lek neper kazinote
  ku shiste Shqiperine dhe e bente plantacion droge ,prostitucioni ,
  degradimin ky vend e mori nga ju kelyshat komuniste …po kete nuk e permend dot
  ti bejteziu i oborrit ….”fajin e ka Saliu ” me qesharak nuk beheni dot
  Mos harro shkollen qe ka Saliu , dhe zborin qe ju ka bere
  as pas 100 vjtesh nuk do e harroni dot , ju do ngeleni anonim ,do kujtoheni per Litaret e Poeteve dhe per Kartelat Klinike te Atesive ,per Lakuriqesine plazheve te botes
  per thonjte e paprere dhe KOKEPALARET !

  Kjo eshte e verteta qe ju/te djeg !
  Dikur i kendoje partise qe firmosje ne bordero …tani kendoji Saliut 😛
  gaztoret per kete duhen …dikujt duhet ti kendojne

  Reply to this comment
  • albion March 20, 22:01

   Ky qenka akoma ne LOVE me Saliun.

   Reply to this comment
   • "Horri i Bulevardit" March 20, 22:05

    Ka kalu ylberin djalka.

    Reply to this comment
    • LOVE March 20, 23:17

     kam kaluar qysh kur njoha Dash Pezen 🙂
     sepse me manexhonte 20% e lejeve te ndertimit
     ne fakt me bente nje sere sherbimesh , e kemi miqesi familjare te vjeter ,qysh nga bab Llym Peza ..kelysha kromunistesh kane ngelur …jane te gjithe kopilat e bllokut
     tani jane te gjithe ne tregetine e …miellit

     Birose politike te forumit
     kerkoj ndjese sepse kam harruar tu permend sh gjera
     si psh
     Komunistet ne Litar
     Nje vote nje pallat
     Une ju them dilni ne demostrate [se pastaj do hani ngjala]
     Mmmmmeta pas kepuce
     Qelbesira bashkohuni ..se do Rilindni me qelbesira
     Burg ,Burg ,Burg
     Tritol Tritol ,Tritol
     Testim per testuesin :A je nga Tepelena ?
     Po jam …atehere ben per polic
     Vendet e reja te punes jane killer me pagese per Rilindasit ..tenderi 700 mij euro ,pagesa 500 mij
     I di Meta punet e veta …dhe te Rames

     Rama ne pallament
     Koqo ,aman Koqo ….merre Tomen se na …iu nonen 🙂

     mos me trazoni fantazine ,se ju kam thene shume pak
     s’keni pare gje akoma 🙂

     Voto 29 ,voto Ngjalat …Jane ndryshe !

     Reply to this comment
   • Drenica. March 21, 13:16

    Ky Love eshte ai omoseksuali ……….
    mos ja vini re se ata njelloj si Islamiket e kane qendren ne Beograd.

    Reply to this comment
  • bato March 20, 22:15

   Love
   Ne fakt nuk je dashuri por urrejtje sepse vetem nje njeri qe urren nuk di c’eshte humori e satira. Nuk mund te vije demokracia ne Shqiperi perderisa do te kete injorante si ti love apo loqe qe nuk arrin te dallosh vlerat e nje satire kaq fine sa te Arben Dukes! Fatkeqsia eshte per ty si i dashuruar me nje kriminel si Sala. Ishalla nuk ke trashegimtare se dikur, po e moren vesh qe LOVE ka qene pseudonim i yt, do vrasin veten nga turpi.( Sigurisht ne se nuk te ngjajne ty).

   Reply to this comment
  • Halit o xhan ! March 21, 13:54

   Ky qenka vertet ne LOVE me Saliun,,saqe po fluturon me presh ne bythe..

   Reply to this comment
 5. Beni March 20, 20:27

  Ato qemendojne gjithe shqiptaret e ndershem, ti Arben Duka i qendis ne vargje.Je i madh ,per zotin ,shume i talentuar je poet.Ai eshte me i varfer ne fjalor te njerezishem ,se e ke pershkruar ti , por per fjale te pista nuk ia kalon me rrugaci .

  Reply to this comment
 6. o... e mjera SHQIPERI March 20, 21:29

  Nga vrima anale e Sales ka dale anal(isti-a-i)LOVE prandaj muti ne fuqi te dyte SALUSH+LOWICKE na jep koktejll ererash te qelbura

  Reply to this comment
 7. o... e mjera SHQIPERI March 20, 22:07

  ………….LOV ke te drejte ,dikush duhet ti kendoj dikujt dhe si organ pena ka doren e keqja eshte qe ti si organ kryesor ke zgjedhur hunden dhe ate nuk e perdor per frymemarje,po u mban ere jashqitjeve te SALES…. dhe per KOKPALARET…… e ke diku te drejte, po varet se ke KOKE ke pare, mos ka qene nate dhe ke pare KOKEN tjeter, pa kujtohu mire se ka rrendesi cilen KOKE ke pare, nuk kane te dya te njejtin funksion, …………ja kujtohu mire

  Reply to this comment
 8. o... e mjera SHQIPERI March 20, 22:44

  LOV……..lexohe, lexohe me kujdes BATON eshte treguar i sakte me ty, kurese une pakesa vulgar……….o na e ruafsh o LOVE me brisk MEM

  Reply to this comment
 9. tani.deutschland March 20, 23:36

  Arben djali je i madh
  burre i fjales poetike
  peshe ngre zemra edhe shpirtera
  pena jote artistike.

  I ve piket shpesh mbi “i”
  Ashtu bute, bute e fjale shtruar
  si kengeshkrues dhe poet
  je ikone e pacmuar.

  Shume te duan e ca te shajne
  Se keshtu ka dhe dallge jeta
  por ti nuk perkulesh kurre
  e mban kursin nga e verteta.

  Te falenderoj pa mase
  per kenaqesine qe na dhuron
  qe me fjale, humor e kenge
  rreze shprese na ofron.

  Shume faleminderit Beni.

  Reply to this comment
 10. Ani March 21, 03:35

  E vërteta është se proza e Saliut, me disa përjashtime, është më e frymëzuar dhe më e fuqishme se poezia e Arben Dukës, alias Dukës së Krimit.

  Reply to this comment
 11. shqip hesapi March 21, 05:43

  Mua me vjen mire qe e ka emrin Love se ky dashka me shume Saliun se sa gruan e tij.

  Reply to this comment
 12. pro.... March 21, 09:17

  -I persosur..Arben Duka.

  Reply to this comment
 13. asnjanesi March 21, 10:58

  duka harroi; ju jeni e ardhmja e shqiperise . Jam i lumtur qe ndodhem ne hidherimin tuaj.

  Reply to this comment
 14. gjermani i fundit March 21, 11:36

  Ne mendofte vertet Saliu
  promovimet neper Shqup-e,
  ky do jete nje derr fjalori
  si ai qe beri Tupe.

  Nje fjalor me dyqind fjale
  tamam, me ” liber shtepie ”
  padyshim nje bestseller
  siç Saliut i ka hije

  Reply to this comment
 15. Elisi March 21, 12:47

  Me pelqyen shume vargjet : SALA SHAN TAMAM SI NJE KRYEPUTANE. Fiks fare e ke gjet.

  Reply to this comment
 16. Berati March 21, 12:57

  Bej nje vjersh Sokol Oldashit.

  Kur ja hoqi BREKET Vellait tend hajdut.

  Do lash turpin e vellait, edhe 100 vjet te shkojne nuk lahet.

  Ik o vellai i hajdutit. ik fli ne dyshekun e hajdutave.

  Reply to this comment
 17. Berati March 21, 13:05

  Eshte futur dhe ky poeti ne biznesin e vjedhjes se pulave.

  Qytetaret nuk kane uji per te pire , pulat e poetit jetojne me mire.
  Hajdut pulash je.

  Ik lere me kaq.

  Reply to this comment
 18. Berati March 21, 13:10

  Olldashi ta beri vellane M…t qe ta hane pulat.

  Ik mos e nxirr me koken.

  Reply to this comment
 19. Lazo March 22, 11:11

  o Berat ce pare fat trima burrat kurva grate! Keshtu ishte ajo kenga ne ato vite more?
  Se Tani i bie te jete bere bushtra burrat e kurva grate. Se nga kurveria Nuk heqin dore ato sa heqin dore pulat nga muti qe e njihke mire !
  O beracak thuaj nje gje te pavertete tek ajo qe ka shkruar ben duka dhe atehere do te them ke te drejte !
  Zinxhir pas vetes sala!
  Me ty ofendoj karin nese ta ve ne goje

  Reply to this comment
 20. LABI March 20, 01:46

  Sala shpejte e shkruan librin,
  mire kjo pune duhet menduar,
  diku tutje do mare leje…,
  ne vertete duhet botuar!

  Fjala “horr”eshte shenje e nderit
  qe i behet cdo njeriu,
  nga ata qe jane ndryshe,
  ndryshe, nga xha Saliu!

  Sa per fjalen “prostitute”,
  eshte e bute si vete Salia,
  eshte zanati me i mire,
  qe na suall “DEMOKRACIA”!

  Sa per “vrases” “kriminele”
  eshte zanat i tij i fshatit,
  qe e solli ne Tirane,
  te ghyshi i Andi Bushatit!

  Pastaj mire duhet ti falet,
  ketij koker Bushatliu,
  se ka friken e dilemes,
  nga se vdiq xha Hysniu?!

  Sa per “antikomunist”
  eshte detyre e tij e “nderit”
  ndaj e moren ne kupole,
  ne kohen e bac Enverit!

  Qe ti hante jo ngadale,
  gjithe “petritet” e lirise,
  sipas planit e mirefillte,
  UDB-sha, te Alise!

  Tutje larg nga Vicidoli,
  zbriti trim e biri trimit,
  qe te gjithe sot e quajne,
  me te drejte “Duka i Krimit”!

  Xhelozi ke Ti, Arben,
  per kete gjeni planeti,
  xhajen edhe vete Arvizu,
  na e quajti “burre shtetei”!

  Nuk ka kohe ta shkruaj librin,
  tash ne dore ka nje projekte,
  do derdhe gjake perseri,
  qe ta sjellin ne pushtete!

  Kete rradhe na paska zgjedhur,
  nje plane ndryshe nga me pare,
  direkte e me Ben Blushin,
  fifty-fifty ne pazare….!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim