Varoufakis pa kravatë në Shtëpinë e Bardhë, Obama tallet: Na solli para

April 18, 2015 09:25

Varoufakis pa kravatë në Shtëpinë e Bardhë, Obama tallet: Na solli para

Në një ceremoni të zhvilluar në Shtëpinë e Bardhë ku ishin të pranishëm rreth 250 të ftuar për të festuar pavarësinë e Greqisë, mësohet se presidenti amerikan, Barak Obama, duke qeshur ka përdorur një shaka që e ka prekur Ministrin e Ekonomisë së Greqisë, Yanis Varoufakis. Obama mësohet të ketë thënë se Varoufakis erdhi dhe solli para këtu.

Ai është parë duke qeshur kur ka thënë këtë gjë , duke shkaktuar të qeshura për disa minuta tek të gjithë të pranishmit. Kjo situatë e ka bërë Ministrin grek të Ekonomisë të ndihej në siklet edhe pse ai u mundua për një moment të qeshte edhe vetë.

Mësohet se gjithë “acarimin” e Presidentit amerikan e ka shkaktuar veshja e Yanis Varoufakis, i cili ka ardhur në ceremoni pa krevatë, duke thyer kështu protokollin zyrtar.

April 18, 2015 09:25
Komento

16 Komente

 1. fred April 18, 09:43

  Mire ja ka bere Obama. Spo merret vesh kush eshte bishti dhe kush kavalli me keto pseudopolitikane produkte krizash politike dhe ekonomike…

  Reply to this comment
 2. fatmiri April 18, 10:07

  Keta udheheqesit “e moderuar” greke duan te shperfillin normat dhe rregullat zyrtare dhe te çthurin e bastardojne çdo gje ne emer te liririse e demokracise. Ky bashibozuke minister, do te ishte mire qe rojet qe tek porta ti thoshnin: ik vishu zyrtarisht, pastaj do futesh brenda. Ndryshon pylli nga zyra, bile ndryshon dhe nga fusha e mali. Megjithate kjo tregon se populli grek qe e ka zgjedhur i tille eshte dhe vete (flase per ata qe kane votuar per te). Mbajeni me shendet se bota nuk te detyron por te tall dhe torturon ashtu si e meriton.

  Reply to this comment
 3. Darius April 18, 10:16

  po ca mire ja ka bere obama o cun
  greku ka dhketera vjet qe merr miliarda mga usa,kujt po i rruhet ca tha obama…do i japi te tjera ai i zezaku,miku i shqiptareve!!!

  Reply to this comment
  • NIPI April 18, 12:20

   E paska qare…. shume bukur e ka shkruajtur por…….cfare thoshte se nuk di ti lexoj hieroglifet !

   Reply to this comment
   • Alban April 18, 13:06

    i bera nje perkthim me google translate dhe ja çfare doli:

    Shkëputja e Kosovës nga Serbia filloi me bombardimin e NATO-s në 1999, kur bombarduan civilët, madje edhe gjatë Javës së Shenjtë të kalendarit kishës ortodokse. Këtë vit e pa një tjetër zhvillim të lidhura gjatë Javës së Shenjtë ortodoks. Kryeministrat e Shqipërisë, Edi Rama dhe Kosovës (Kosovë) Hakim Thaçi njoftoi një intervistë të përbashkët që ata do të shkojnë për të shoqatës Shqipëri – Kosovë, në qoftë se Bashkimi Evropian nuk i jep të drejtë për qasje të lirë të qytetarëve të Kosovës. Rikujtoi se Bashkimi Evropian nuk ka një politikë të vetme për çështjen e Kosovës, sepse Greqia, Qipro, Spanja dhe Rumania nuk e njohin rajonin si shtet i pavarur, një pozicion të cilin pajtohet dhe Rusia. Në të kundërt, SHBA dhe shumë vende evropiane e kanë bërë njohjen, duke inkurajuar kështu me irredentizmin shqiptar.

    Greqia ka të drejtë nuk e njohin kete entitet sepse ajo u shkëput nga Serbia me forcë (rebelët e UÇK, greva, etj). Kosova ka qenë historikisht djepi i historisë dhe traditës ortodokse për popullin serb. Në 1389 në Fushë Kosovë, përkatësisht luginën e sorrat (= Kosova) osmanët mposhtën serbët dhe pushtuar zonën. Serbët në ata të quajtur Kosovën dhe Metohinë, duke shënuar praninë e shumë manastireve ortodokse historike (fjalën “Metochion” tregon kishë apo vetmuar përkasin manastirit). Në Luftën e Dytë Botërore italian Musolini fitoi Kosova nga Jugosllavia atëherë unifikuar dhe dha protektoratin e tyre, Shqipërinë.

    Nëse Perëndimi tolerojë shoqatën Shqipërisë dhe Kosovës në kohën tonë, në thelb do të legalizojë dizajnin e Musolinit dhe do të ajrit në sails e irredentizëm Tiranës. Hapat e ardhshëm do të jetë shkëputja e provincave perëndimore të Shkupit, ku shumë shqiptarë kanë shpallur shtet brenda një shteti (Illyrida) dhe pretendojnë territoret nga Mali i Zi, Serbi (Preshevë) dhe Greqisë (shih propagandë mbi çamët dhe Harta Shqipëria e Madhe që përfshin Epirin, Maqedoninë perëndimore dhe Korfuzin).

    Jo duke thënë se Shqipëria e sotme ka gjasë të rrezikojë integritetin tonë territorial, por nuk duhet të jetë i vetëkënaqur. Nëse SHBA dhe disa nga partnerët tanë evropianë tolerojë planet megaloalvanika, Ballkani do të hyjë në një periudhë të re të disequilibrium, ndërsa Greqia ende e rrethuar nga kriza ekonomike. Për të siguruar greke dhe interesat e arsyeshme evropiane në rajon, ne duhet të ndalë marshimin të Madhe Shqipëri ose Shqipërisë Natyrale, si diplomatikisht siç quhet nga shtypi shqiptar.
    Është e nevojshme për të shpallur edhe një herë se ajo nuk do ta njohë Kosovën si shtet të pavarur, sepse në qoftë se ne bëjmë, ne do të hapë rrugën për legalizimin e pushtimit turk dhe regjimit kukull në Qipro.

    Shpallni se rruga e Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian dhe çdo financim nga fondet evropiane varet nga të drejtat e Kombëtare minoritetit grek (Epirit Verior).
    Pyetni UNESCO për të mbrojtur kishat ortodokse dhe monumenteve që ekzistojnë në Kosovë dhe kanë qenë të dëmtuara, plaçkitur dhe bombardimet nga fanatikë shqiptarët muslimanë.
    Për të denoncuar në të gjitha favorin ndërkombëtar propaganda forumet e Tiranës e çamëve, pasardhësit e kriminelëve të luftës.
    Të kujtojmë qeverinë e Tiranës që nuk harrojnë Protokollin e Korfuzit në 1914, e cila ofron Autonome e Veriut Epirin në Shqipëri.
    Le të mos qëndrojë dëmtimit apatike!

    Reply to this comment
 4. Ballist i PENDUAR. April 18, 12:19

  Ky eshte sistemi Kapitalist ,
  qe e Adhurone dhe Predikojne ,
  Nastradinet , Infot , Lovet …………………………………….

  Atehere pyes :

  Cili eshte qellimi Final i RRitjes ekonomike ?
  ç’faRE SENSI ka qe per tu rritur Ekonomisht , duhet te frasim te tjere ,
  njerz Human ?
  Duke shfrytezuar njerz te tjere Human ,
  duke perdorur metoda te tjera Skllaveruese ,
  Duke arritur deri atje , Sa te Kompromentojme edhe NATYREN ?
  DUKE perkeqesuar shendetitn tone ??

  çna duhet rritja Ekonomike ,
  kur nuk na Le kohe te lire te jetojme Jeten ? ,
  Ku nuk na sjell LUMTURI ?

  jO .
  ZHVILLIMI nuk munde te jete Egzigjenca e Fitimit ,
  dhe e tregut te lire ,
  dhe ne vençanti Rritja nuk munde te jete e lire ,
  Por duhet te jete e drejtuar drejt Me racionalitet drejt te mires se
  kollektivit .
  pa pasur frike nga mosrritja [[ decrescita ]]

  Presidenti i Uruguajt :

  Zhvillimi nuk munde te jete e kunderta e lumturise ,
  as edhe ajo e mos rritjes ekonomike .

  Ose munde te zgjedhim te mos rritemi Ekonomikisht ,
  Mbasi te kemi modifikuar Logjike ridikola te sistemit KAPITALIST .
  dUKE pare efiçencen ,
  ambientin ,
  dhe lumturine e te gjithe qenieve humane e njerzore ,
  Ne vende qe te shikojme ,
  fitimet e nje Elite ,
  Miope ,
  parazitare ,
  e EGOISTE .

  Reply to this comment
  • Tartufi April 18, 14:36

   0 hajvani i ngarkuar dhe jo ballisti i penduar, ndrishoje te shkruarit,qe te pakten
   te jeshe pjese e turrmes hajvane te ngelur nga periudha e madhe e dylberizmit
   gjirokastrit. Hajvani i ngarkuar ti je i vecanti per gomardheqe e llogjike.

   Nuk u pendua as ballisti,as Zogisti,as komunisti i ndershem,as fshatari dhe as
   qytetari shqiptar nga marezija e shtipjes se ketij populli per 45 vjet resht,qe qe
   kundershtar i saj oooo hajvani kampion i kesaj race.

   Reply to this comment
   • Ballist i PENDUAR. April 18, 15:38

    Tartuferia. ……. duhet te Kllonohesh .
    ja pse

    Fundi i kapitalizmit , duke e çuar drejt fundit te tij .
    dhe duke e shkateruar plotesisht ,
    Jane :

    Ideologjia Neoklasike e eksportit
    Lakmia e Imperatorve te Saj ,
    Ndryshimet demografike Globale .

    Tartuf Staneria qe mbron Kasapet e njerzimit .

    Sot kane fituar Eksportatoret e doktrines
    Dominante e Neoclasiòizmit ekonomik ,
    Ku popujt [[ ata te zhvilluarit ]]
    Jane te detyruar te leshojne ose te heqin dore
    nga pasuria dhe standarti i jetes duke u kthyer
    60 vjete mbrapa ,
    Dhe kjo vetem per ti lejuar USA dhe UE ,
    per te eksportuar me çmime Konkuruese ,
    per Merkaton e madhe te te Ardhmes .

    Qellimi i shtrengimit [[ Austerita ] eshte te VARFEROJE ,
    DHE TE BEJE , ose ta ktheje
    rumanine ne Itali .,
    Moldavine ne Spanje ,
    Tailanden ne greqi
    Tunizine ne Irlande
    Ollanden , por edhe Gjermanine [[ [ po te shikosh te ardhurat gjermane te behet mishi me kokra ]]

    Po ti je Rehat ,
    Cjeprit e Suliotit Tartuf japin akoma qumesht ,
    Dhe ku di Dhia Tartuf se çeshte Tagjia .

    Nejse vazhdojme o Tartuf shellira .

    Ka filluar gara Boterore e USA e UE per
    eksportin e PVS ,
    ME rritjen e Zinxhirit te prodhimit ,
    qe tani llogaritet ne minute

    Per 50 vitet e para , do te blejne te gjitha ,
    prodhimet tona qe i prodhojme me Ritme deluzionali ,
    Ku eksportatoret tane te lumtur do te nxjerrin fitime ,
    dhe ku do ti luajne ne bursa ,
    dhe ty ne vende te rroges do te japin Kokrat .

    Dhe ketu Vjen perplasja e Kapitalizmit ,
    Mos me thuaj qe Fakti i kapitullimit te
    Kapitalizmit jane Limitet e Risurseve ,

    Budallallik Tartuf kopani ,

    Kemi nafte akoma per 500 vjete .

    1 –
    Faktor tjeter per SHEMBJEN E KAPITALIZMIT , eshte faktori DEMOGRAFIK ,
    [[ PA TI RRESHTUAR TE GJITHA KETU ]]

    Harroje kohen ku ne Brasil si rregull benin 9 femij ,
    Ku ne senegal benin 11 ,
    indonezi 7 , etj etj ,
    Pra do te fillojne te bejne tani e tutje nga nje femije ,
    dhe raste te Ralla 2 .
    dhe ketu USA e UE DHE PSV ,
    do te jene bere plotesisht borgjese ,
    ku kane zhvilliuar nje FURI PRODHUESE TE
    PAMESHIRSHME KAPITALISTE ,
    nGA TANI e per 150 vjete
    me PVS BORGJESE do te kemi ulje demografike ,

    Me ritjen e mireqenies ,
    korispondon gjithmone nje ulje e madhe e lindjeve .

    Pa u zgjatur me shume ,
    Duke besuar ne Ty ,
    po te Rithem :

    Kllonohu Tartuf suljoti ,
    sepse do te na duhesh mbas 150 vjetesh .

    Reply to this comment
   • Ballist i PENDUAR. April 18, 16:11

    Sistemi kapitalist dhe Globalizmi ,
    Ka prodhuar nje Evolucon ne raportin familjar ,
    ndermjet prinderve dhe Femijve ,
    Dhjetra vite me pare , Martesa ishte nje projekt Jete ndermjet ,
    dy personave te Sekseve te Ndryshme ,
    Ku krijonin , edukonin , Rritnin dhe ndihmonin Femijet e tyre .

    Femijet konceptoheshin si objektivi natyral i jetes ,
    por edhe si nje Asiguracion per Pleqerine .

    Ku femijet do t’ia kthenin kete ” MIRE ” NE FORMEN e asistences ,
    prinderve ,
    dhe do te beheshin ì” Bastuni ” i pleqerise per Prinderit .

    Akoma sot , ne Azi lindja e nje femije shikohet ,
    si nje Sigurim per pleqerine ,

    Mbas shume gjeneratash e Gjeneratash , po Braktiset Ideja te ,
    ” investosh ” mbi femijet , duke preferuar Potencialin e te Ardhurave .

    E gjitha kjo perfaqson nje Kembim epokal te Mentalitetit ,
    qe do te kete Konseguenza per gjeneratat e Ardhshme .
    …………………………………………………… …………………………. ……………………..

    Reply to this comment
    • Tartufi April 18, 16:40

     Nga hajvaneria dhe kembe-ngulia ,po ja kalon dhe kapterit te bunkerit te dylberit Enver,qe nuk heq dore
     nga besnikeria per bunkerin. O hajvani kampion i ketij
     forumi…. populli shqiptar eshte nje popull i thjeshte,qe
     nuk e lidh as nje gje me kapitalizma dhe Socializma te
     kesaj bote. Qetsohu qesharak dhe leri ligjeratat e pa
     kuptimta… Ti moderatori peshtiresi i kesaj gazete,mos
     mi shkurto komentet e mia.

     Reply to this comment
 5. mesila April 18, 14:29

  tipik katunaris me gomaris.ky shyqyr qe u be i famshem dhe ben si i zgjuar.personazh shum qesharak.

  Reply to this comment
 6. grekkkk,,,,, April 18, 15:06

  PO KESHTU ESHTE KUR BEHEJ BELLA VITA NE GREQI,,, GREKU E MBARONTE PUNEN NE OREN 2:30 MBAS DITE, PASTAJ FILLONTE JETA E NATES DERI NE 3-4 TE MENGJESIT,,, ME KUJTOHEN E MIGRANTET QE VININ NE ITALI DHE QAHESHIN SE KTHEHESHIN NE ORE 6 TE DARKES NGA PUNA,, SE NE GREQI MBARONIN PUNE NE OREN 2;30, PASTAJ JETE NATE,,,,,,,MOS TE FLASIM PER KORRUPSIONIN QE NGA BASHKITE-POLICITE, ETJJJ, KORRUPSIONI E COJ GREQINE DERI NE KETE PIKE,,, E ZURI HAKU I SHQIPTAREVE QE SHFRYTEZUAN PER 24 VJET ASHTU SI DONIN ATA,,, TASHTI SHKOJNE NEPER BOTE SI ZINGARET PERE TE KERKUAR LEMOSHE,,,

  Reply to this comment
 7. Bocari April 18, 16:46

  @ballisti i penduar

  ke shume te drejte per sa shkruan ketu dhe me pare, por fatkeqesisht je teper i avancuar ne botkuptimin e sotem. Bota eshte akoma e perfshire nga jeta e konsumit dhe nuk e ka kuptuar se kapitalizmi i sotem nuk eshte gje tjeter vecse skllavopronaria e djeshme. Perandoria romake eshte zhvendosur ne Amerike dhe shtetet qe sundojne boten jane Amerika dhe Anglia. Vete gjermanet nuk e kane te qarte qe jane skllever te Amerikes. Per sa kohe dollari qe eshte monedhe nderkombetare prodhohet nga banka private FED( Federal Reserve ) kuptohet qe e gjithe ekonomia boterore eshte ne duart te nje grupi emrash( Morgan, Rockefeller,etc.), qe kane nen kthetrat e tyre naften, arin, pyjet, qymyrin.
  Perderisa masa te ndergjegjesohet per kete realitet do te duhet shume kohe dhe ndoshta deri atehere plani i tyre do te kete fituar. Vetem uria i nxjerr njerezit ne rruge dhe sot per sot ushqimet e helmuara e ngopin barkun e botes se civilizuar. Besoj se e vetmja gje qe do ndihmonte njerezit eshte shkrimi i artikujve mbi kete teme. Cka mbillet sot dikur do jape fryte.

  Reply to this comment
 8. Arben April 18, 20:41

  OBAMA KA PER VETE TE NJEJTAT MENDJE SI VARUFAKIS, DHE SHUME SHPEJT DO TA BEJE EDHE AMERIKEN SI GREQIA.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim