Varrezat e ushtarëve grekë, Xhufi: Monument, por jo të zihen sipërfaqe të tëra

December 20, 2017 19:14

Varrezat e ushtarëve grekë, Xhufi: Monument, por jo të zihen sipërfaqe të tëra

Mënyra se si po vepron diplomacia shqiptare në trajtimin e problemeve me Greqinë ka marrë kritika nga Pëllumb Xhufi historiani që ndër vite ka ndjekur dinamikën e zhvillimeve mes dy vendeve.

Në një intervistë për Report TV Pëllumb Xhufi thotë që Shqipëria nuk duhet të ekzaltohet me deklarimin e Kotzias për heqjen e ligjit të luftës.

“Gjykoj që jo vetëm ligji duhet të hiqet si i tillë, por edhe efektet e ligjit. Në gjykimin tim është kthimi i pronave të ngurtësuara të qytetarëve Shqiptarë që me shpalljen e ligjit të luftës në vitin 1940, u bllokuan nga qeveria e atëhershme greke. Ato mbahen sot e kësaj dite të bllokuara.

Efekti tjetër do të ishte njohja de jure e kufirit të Shqipërisë dhe Greqisë e vendosur në vitin 1913, e cila është e konfirmuar me vendimin e ambasadorëve në vitin 1926,” shpjegoi historiani Pëllumb Xhufi.

Historiani Xhufi ndalet edhe tek çështja Çame.

“Çështja çame e ka edhe ai brenda problemin e pronave, por ai është vetëm një element i çështjes çame ka një sërë problemesh të tjera, me heqjen e ligjit të luftës duhet të bëhet edhe kthimi i pronave siç bëhet në marrëdhëniet e qytetarëve me shtetin,” tha Xhufi.

Vendimin e qeverisë shqiptare për lejimin e të tjera varrezave greke në territorin e Shqipërisë Pëllumb Xhufi e shikon si një veprim që mbështet tezat e Voiro Epirit.

“Ushtarët grek të rënë gjatë luftës Italo-Greke në vitin 40,41meritojnë një monument dhe jo të zihen sipërfaqe të tëra toka, është një vend i shtrenjtë, çdo gjë ka mas, janë ngritur tre varreza por duhet parë më me kujdes,” deklaroj Xhufi.

Pëllumb Xhufi është i mendimit se Bushatit dhe Kotzias do ti duhet më shumë kohë për të zgjidhur çështjen e kufirit detar.

“Çështja e kufirit detar duhet negociuar me kujdes jo për një ditë, dhe e firmosi marrëveshjen, dua të theksoj që është parlamenti që vendos për çështje të rëndësishme,” tha Xhufi,.

December 20, 2017 19:14
Komento

14 Komente

 1. Lexues Shqiptar December 20, 19:24

  Ushtaret greke te vitit 1940 qe:
  -Qe u futen pa asnje leje brenda Sovranitetit Shqiptar;
  -Qe ngriten edhe flamuj te vorioepirit ne Qytetet Shqiptare;
  -Qe prej vitesh per te krijuar Varreza sa me te medha ushtaresh greke
  “te vrare” jane shkelur dhe jane perdhosur poshtersisht duke rrembyer
  skelete dhe kocka ne shume varreza dhe varre tona te vjetra shqiptare;
  Sot pas 77 vjetesh, duhet te ishin kthyer me kohe pikerisht andej nga
  erdhen dhe te prehen te qete ne P*DH te manas se tyre, [stin Elladha].

  Reply to this comment
 2. floriri i Bençes December 20, 19:56

  1. Pretendimi per kthimin e pronave te çameve me duket pak i veshtire, pasi nje shtet nuk mund te pretendoje t’i kerkoje nje shteti tjeter kthimin e pronave te dikurshme te qytetareve te vet, kur vet ai shtet nuk ua ka kthyer akoma pronat te gjithe ish pronareve te shpronesuar e te burgosur ne kohen e komunizmit. Eshte gabim i rende qe ky fakt mos merret parasysh ne arsyetimin qe ben ky historian profesionist.
  2. Ne qytetin e Korçes eshte nje vareze e madhe e ushtareve franceze te rene ne luften e pare boterore, eshte bere ne kohen e komunizmit. Asnje historian apo politikan ka thene ndonjehere qe po i bejme shume leshime francezeve, apo e ka ngaterruar me integritetin territorial shqiptar. Jam shume nacionalist, por kjo nuk me pengon qe te pranoj me qetesi ngritjen e vorrezave te ushtareve te rene ne nje X moment te historise, ne territorin shqiptar, qofshin ata greke, jugosllave apo austriak por edhe turq. Natyrisht nuk besoj se behet fjale per ta kthyer gjithe territorin shqiptar ne vorreza.

  Reply to this comment
  • Nje peshtyrje në fytyren e Edi Ramës December 21, 15:04

   Ti nuk je Floriri i Bences , por je nje idjot antishqiptar ,qe do ta mbushesh Shqiperine e vogel me vorreza e eshtra te te huajve qe na kane shtypur e shkelur me kembe , duke na katandisur ne kete derexhe qe jemi sot! Duket që i përket atij fshatit , te cilet i tallin ne popull ; ! “Benca ne mes te xhadese , kush te shkoje , le ta dhjese” . Sepse , dhe më parë , duket se ka nxjerrë plehra të tilla ky fshat !

   Reply to this comment
 3. edi December 20, 19:57

  Perfekt .
  Eshte mendimi me i pranushem per nji Kujtim te X – Lufte .
  Eshte zgjidhja me e arsyeshme dhe e mencur per te dy palet .
  Un si shqiptare ,pra si shtet, rrespektoj kockat e ushtareve Grek mbetur ne token shqiptare ,
  dhe per kte ndertoj nji (Denkmal) Perkujtimore . Pra kjo gje ,se si ,shteti Shqiptare do ti japi zgjidhje kerkeses Greke , eshte total ceshtje e Shtetit Shqiptare . Nqs Greket ,nderhyn e kerkojne fusha te tera te shtrihen kockat e ushtareve grek mbetur ne token Shqiptare ,
  ktu ,Greket kan vet nji Problem ! Sepse ktu ,s’do kishim me te benim thjeshte me Rrespektim te te reneve GREK por dicka tjeter .Nqs kundershtohet Permendorja , Rama duhet ti thoje Grekeve “hani mut ” pastaj .

  Reply to this comment
  • Tartufi December 20, 20:25

   Biri i kurves Xhufi i kerkon Greqise te kthehen pronat e
   rembyera ?/ Ky bir kurveje shqiptare te perdale haron pronat e shqiptareve te rembiera nga bashipozukerija e
   races se tij,qe kur nuk i kujton,por kapercen tek greket.
   Si gjithmone race e peshtire pa vlera.

   Reply to this comment
   • Tartufos December 20, 21:54

    Jasu Qiria Janaqis!
    Komenti jot zbulon urrejtjen per Shqiperine e dashurine per Greqine.

    Reply to this comment
    • Tartufi December 21, 15:17

     Lexo o pis i pisit,,,po qe se do te pjetesha,qe c fare te lidh
     ti me Greqine o Tartuf dhe c te lidh ti me kete bije kurve
     bastardi Xhufi,,,, do te pergjigjesha; Me Bularatin dhe Bodrishten ,qe jane fshatra te minoritetit grek me lidh
     600 hektar toka kullota te gjyshit tim te blera me para ne dore,qe mi kane mohuar bastarderija shqiptare,,,Kurse me kete bije kurve,nuk me lidh as nje gje pevec se perbusija si nje plehane familjeje fashistesh te komprementuar ,komunistesh te degjeneruar e te tjera dhe te tjera.Nje popull i mencur perhere te pare regullon punet e shtepise se vet ,qe i ka te c regulluara,pastaj i kerkon llogari gjitonit per te rregulluar punet e popullit te vet ,qe rron tek ai gjiton.

     Reply to this comment
 4. daniel December 20, 21:38

  Zoti Xhufi si duket edhe ti ti paskan ngrohe xhepat.Po qoni prape nga kane ardhe ate raciste se nuk erdhen per te miren e Shqiperise ,nuk i ftuam.Qellimi eshte venja e vules ushtarake me te cilat legjimitohet kerkesa greke per aneksimin e jugut,qofte edhe me nje referendum qe shqipot veshtire e refuzojne.

  Reply to this comment
 5. Tomorica December 20, 21:52

  Qeveria hoqi masken e patriotit e doli ashtu sic eshte ne te vertete.
  Nje njolle e zeze ne historine e Shqiperise dhe nje komplot tjeter antishqiptar.
  Si u katandisem keshtu?

  Reply to this comment
 6. Tartufos December 20, 21:55

  Jasu Qiria Janaqis!
  Komenti jot zbulon urrejtjen per Shqiperine e dashurine per Greqine.

  Reply to this comment
 7. . December 21, 00:07

  siperfaqja per varrezat duhej parsshikuar qe ne marreveshje.
  perndryshe konflikti tokave qe okupojne ato, hapet prap

  Reply to this comment
 8. Adih December 21, 04:04

  Zoti Xhufi , me kujdes , me te drejte permendni pronat came .por mos i jep shkase grekeve ,te tallen me kte banden tone komuniste ,duke i tallur ,ju nuk po i jepni pronat shqiptareve tuaj ne shqiperi dhe cfare muti doni qe na permendni pronat came???!!!Prandaj ,mos e ofendo Ramen ,Pardesy bardhin e R. ALISE:::

  Pse duhen ndertuar ne shqiperi keto varre ,pak toka ka greku.. Apo do ti mbushin me kocka qensh e gomaresh ,ku neser do thone grekerit ,hej tok GRE::::::::???!!

  Reply to this comment
 9. anticensurë25642654 December 21, 09:23

  një mendim i ekuilibruar i xhufit,por parapë si shumica,vërtitet tek paratë!!tek “pronat” e shqiptarëve të greqisë!!pra të shqiptarëve çamë!
  në të njëjtën mënyrë ulërijnë dhe një kope e tërë shqiposh,çam a të krahinave të tjera,sikur këto prona të na ishin gjithë greqia!!duke njohur historinë dhe zhvillillimin ekonomik deri në vitin ’40,besoj të ketë qënë i njëjtë si ka qënë dhe në shqipëri në atë kohë!!pra një përqindje shumë e vogël e popullsisë ishte pronar toke,ku hyjnë latifondistër,një pjesë tjetër,pak më e madhe se kjo e para ishte pronare e pjesës tjetër!kështu që si në shqipëri 60-70% e popullsisë kanë qënë pa brekë në bythë!!me një fjalë kanë rrojtur të lumtur!!
  pra shpronësimet kanë prekur atë pjesë të popullsisë që u masakrua nga zerva,që mund të ishte shumica pa tokë!!pjesa tjetër,ashtu si e njohim dhe në annët tona e gjithkund,pra ata që kanë pasur shumë pasuri,nuk e kanë pasur problem të ndërrojnë flamur!!shpresoj që të mos më kundërshojë kush!!
  pra flitet për prona që pothuajse nuk kanë ndonjë vlerë të madhe sa pretendohet!!
  deri më sot nuk është pretenduar asnjëherë për të drejtat e njeriut,ato përveç pronës!!sepse jemi këthyer në të babëzitur për lekë!jemi këthyer për materialistë!!greku kur fut hundët në punët tona e fillon me këto gjëra dhe në fund kapet dhe me pronat!!
  ne themi gjithnjë që gërku është hileqar dhe shumë i mënçur!!e bën punën ngadal ngadal,jo si ne!si flakë kashte!!por prapë ai është një copë gomari!!
  përse e them këtë??
  për arsyen e thjeshtë se po tu kishte dhënë pronat tipave si xhufi,dhe atyre më keq se xhufi??
  do ti kishte bërë më gërk se vetja!!ashtu si ka bërë shumë shqiptarë që nuk kanë pasur prona në gërqi,as kanë por vetëm se mbushin barkun me bukë atje!!sot janë këthyer në ambasodorët(kohë paqe),nesër në ushtarët e gërkut!!
  profesor,mbro dashin e kopesë!fut ndonjë lek në xhep dhe qiji t’ëmën shqipërisë!!
  nuk je as i pari e as i fundit!!
  paskemi qënë vënd bastardësh!!
  duhej kuptuar shumë më parë!!

  Reply to this comment
 10. po nuk u zhduken keta turi morra nga pamja e publikut, nuk behet SHQIPERIA . December 21, 10:10

  po ik o vemje turku; se jo vetem qe keto jane praktika nderkombetare, por po deshe te dalim nga tema; siç do nje sere e jotja, paradoksalisht, vellezerit, islamik turq e arab, kane shume me teper te drejte te krishteret, te duan vellezerit e tyre te krishtere grek italian e mbare amerikano europian . (madje afrikan e aziatiko australian) .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin