Vasil Laçi, plumba Perandorit…

May 17, 2017 11:49

Vasil Laçi, plumba Perandorit…

17 maj 1941 – Vasil Laçi kryen atentat ndaj mbretit të Italisë dhe Shqipërisë dhe perandorit të Etiopisë Viktor Emanueli III-të

Më 17 maj 1941, 19-vjeçari, Vasil Laçi i veshur me një kostum kombëtar shqiptar ka sulmuar makinën e cila transportonte Viktor Emanueli III (që gjithashtu ishte pagëzuar edhe si Mbret i Shqipërisë pas dorëzimit të Kurorës së Skënderbeut më 12 prill të 1939-ës) dhe Shefqet Bej Vërlacin, kryeministër i Shqipërisë të shoqëruar nga ministrat e qeverisë.

Ngjarja ndodhi kur Viktor Emanueli i III-të kishte mbaruar vizitën e tij shtatë-ditore në Shqipëri dhe po largohej në drejtim të aeroportit të Laprakës, në rrugën e Durrësit, qëllohet disa herë me revolver në drejtim të tij nga një djalosh 19-vjeçar. Mbreti Viktor Emanueli i III-të shpëtoi pa u qëlluar, vetëm në saj të agjentëve të policisë së fshehtë italiane që atë ditë ndodheshin në gatishmëri të lartë dhe ia kapën menjëherë revolverin djaloshit nga fshati Piqeras i Sarandës.

Ai qëlloi katër herë në drejtim të tyre duke thirrur “Vdekje Fashizmit Liri Popullit”, por pa mundur të vrasë vërtetë perandorin.

Laçi u arrestua menjëherë dhe u ekzekutua me varje dhjetë ditë më vonë.

Ai ishte një nga njerëzit e parë që do t’i jepet pas vdekjes nga ana e qeverisë komuniste shqiptare me titullin Hero i Popullit të Shqipërisë. Përpjekja e tij për vrasje është shkruar së pari si një libër dhe më vonë është xhiruar në një si një film me titullin “Plumba Perandorit”.

Është diskutuar gjatë për motivet që e shtynë Vasil Laçin të qëllonte ndaj Mbretit të Italisë. Ndërsa ministri i Jashtëm i Italisë i asaj kohe, Konti Çiano, e paraqet si një rast deliri dhe skizofrenie atentatin, ndryshe paraqitet nga shtypi shqiptar i kohës, por edhe më pas kur u bënë libra dhe filma për këtë personazh interesant, siç ishte Vasil Laçi.

Atentati i Vasil Laçit në librat e historisë së Shqipërisë konsiderohet si një nga atentatet e para, si fillimi i një kryengritje të madhe që po përgatitej. Ja si shkruhet në librin “Yje të pashuar” për të: Vasil Laçi ka deklaruar para organeve fashiste pas atentatit: “E bëra vetë, për Shqipërinë. Rroftë Shqipëria e Lirë! Poshtë fashizmi”!

Vasili ishte mjaft guximtar dhe për këtë kishte dhënë prova. Ditën që do largohej perandori nga Shqipëria, Vasili ishte zgjuar që me natë dhe i kishte thënë një shoku të tij: “Sot e kam radhën unë ta përcjell perandorin”. Kishte përqafuar shokun fort dhe kishte dalë nga hoteli. Kudo vërtiteshin spiunë, milicë, karabinierë. Pritej nga çasti në çast të kalonte perandori. Filloi kortezhi i veturave.

Në këtë atmosferë pasigurie e frike, rrethuar kudo me helmeta dhe armë, i riu patriot Vasil Laçi, hyri në mes të turmës dhe priti rastin e volitshëm.

Ai ngriti dorën e lidhur me fasho mbi helmetat dhe grykët e armëve fashiste dhe qëlloi në drejtim të perandorit.

May 17, 2017 11:49
Komento

38 Komente

 1. anticensurë25642654 May 17, 16:57

  “Përpjekja e tij për vrasje”
  a që skeni për të mësuar të shkruani ju mor idiotër!!
  vetëm me këto 5 fjalë ju hidhni poshtë tërë atë burrëi të atij djaloshi!!ju idiotër gati gati sa nuk e quani,më keq se çiano,kriminel ordiner!

  Reply to this comment
  • Çaji May 18, 17:20

   Kriminel dhe terrorist ishte, ashtu si terroristi Gavrilo Princip qe qelloi mbi Perandorin Austro-Hungarez ne Sarajeve me 29 Qershor 1914. Sllavet edhe sot e quajne Gavrilo Principin hero.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 19, 18:49

    o çaj trapi
    nuk ishte perandori i austrisë mor debil,ishte franc josefi perandor!!nuk di çfar e quajnë austriakët a sllavët se nuk më interesojnë,por për mua që e quajta pushtim të shqipërisë atë “shëtitjen turistike të italianëve” në 7 prill 1939,e quaj HERO!!
    kurse ti që dole dhe i prite me lulkuqe,për të mbuluar gjakun e mujo ulqinakut e shokëve të tij,italianët në durrës,mund ta quash kriminel e terrorist!!
    vasil laçi për mua është hero i pastër,liridashës i pastër!!
    nga ata heronj që asnjë lloj ndyrësire mund ta përdhosë!!

    Reply to this comment
    • Prof. Fufi May 29, 06:01

     Ore i shumedituri! Franc Josefi ishte ne ditet e fundit te jetes. Praktikisht perandor ishte Franz Ferdinandi.
     Ti deshiron qe terroristi Vasil te ishte si endrra jote 76 vjet me pare. Ai qe nje spiun i jugosllaveve dhe anglezeve, Provo te kunderten. Deshirat mbaji per vete.

     Reply to this comment
  • Besniku May 22, 17:11

   Ke shume te drejte Antiçensura ,qe shprehesh I revoltuar.
   Vasil Laçi kreu akt heroik, sakrifikoi vehten per Shiperine, ash tu si veproi dhe Avni Rustemi.
   Vrases eshte ai qe vret I paguar qe te vrase, si vrasesit e Luigj Gurakuqit, Avni Rustemit, Hasan Prishtines etj.
   Por ,me vjen keq, Dita shpesh nxjerr shkrime te tilla nga autore qe jo vetem nuk e redaktojne shkrimin, por duket qe jane vetem kalemxhinj qe nuk ua ndjen, nuk mbajne pergjegjesi per sa shkruajne.

   Reply to this comment
 2. Zogu May 17, 18:19

  Parrulla “Vdekje Fashizmit Liri Popullit” ishte parrulle e komunisteve jugosllave. Edhe shoku Vasil veproi me keshillen e tyre dhe te agjenteve angleze te qellonte Perandorin Italian.

  Reply to this comment
  • Dibrani May 17, 20:37

   Komunistet jugosllave i ka per zemer dhenderi i Serbise dhe ti , kelyshi Zogut dhe Esat Tuptanit . U erdhi koha kermave te ketij kombi, qe te lehin serisht ! Por mos harroni , se populli eshte po ai qe ka qene dhe qe e provuan prinderit dhe gjysherit tuaj . Mjere ai , qe nuk meson nga historia !

   Reply to this comment
   • Lleshi May 18, 17:07

    Tradhetare quheshin dhe quhen nga xhihadistet komuniste vetem ato qe ishin kundra sllaveve, jugosllaveve, ruseve, lindoreve. Tradhetare nuk ishte PKSH, kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

    Reply to this comment
  • Morina May 18, 17:06

   Pse e merr per te vertete kete qe shkruan? Vogelush lexo dhe meso se ekujt ishte ajo parrulle, te cilen e perdori edhe kopilaj e jugosllaveve ne Shqiperi. Hyni tek Wikipedia she kerkoni “Death to fascism, freedom to the people”.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Death_to_fascism,_freedom_to_the_people

   Reply to this comment
 3. 7prill 1939-2 prill 1991 May 17, 19:44

  nje verejtje miqsore per Diten tone:
  .
  sugjerimi i pare qe cdo artikull te kete ose autorin..ose burimin e informacjonit
  .
  e dyta
  ne rrjeshtin e 15 thuhet

  “NGA ANA E QEVERISE KOMUNISTE”

  pse nuk thuhet per shembull..pushteti popullor i asaj kohe…ose qeveria e asaj kohe…e shume te tjera..pse ky elezbiberizem-makratizem sali nazi-berishizem ?
  .
  e fundit

  ky artikull per kete akt madhor kombetar pershkruhet kaq dobet sikur te ishte nje ordiner dhe jo nje HERO POPULLI..
  .
  Kjo tregon se me reabilitimin e fashisteve dhe diversanteve sot ju lutem mos e permendni Heroin Vasil Lacin por na jepni ndonje gje nga faqet roze te Xen Berishes qe edhe pse ishte bosi real i Gerdecit i kushtojne nga Amerika nje goxha film War Dogs.
  .
  shpresojme mos dali ndonje vasil laci sot tja numeroje ne lule te ballit Lulit ose Sales se jane bere me keq se Jakomoni ne kohen e tij.

  Reply to this comment
  • Popli May 18, 17:09

   Pensionist je bere si fmija i panxënë. Pushteti popullor ishte perralle e proganduar nga qeveria sllavo-komuniste e Turanes.

   Reply to this comment
 4. Plumbi tradhetareve May 17, 20:33

  Zogu , ti fluturuake me presh ne b….!

  Reply to this comment
  • Shqiponja May 18, 17:11

   Ato (dhe te tjere) nuk tradhetuan sllavo-komunistet qe te quheshin tradhetare prej sllavo-komunisteve. Pse mendon se i di dhe i kupton te gjitha?

   Reply to this comment
 5. Gallapi May 17, 20:36

  Parulla “Vdekje Fashizmit Liri Popullit”, nuk ishte parullë jugosllave, o ti shkretani me nofkën Zogu, e që për ty më e përshtatshme do të ishte nofka korbi, sepse aso kohe Mbretëria Jugosllave as që ishte në planë të sulmohej nga nazifashizmi! Asaj i kërkohej një korridor për të depërtuar për në Greqi. Por megjithatë parulla në fjalë ishte e popujve liridashës të cilët ishin pushtuar apo që ishin sulmuar nga makineria vrastare e nazi-fashistëve!
  Nuk e di edhe sa do të tolerohen nga organet e drejtësisë tipat si ti, që të hedhin baltë mbi simbolet e krenarisë tonë kombëtare. Kujtoj, se ti dhe plehrat e ngjashëm me ty, e keni vendin prapa grilave, si element armiqësor ndaj shqiptarëve, e që mund të dyshohet me bazë, se jeni të rekrutuar nga thundrakët serbo-çetnik, aleatët e tyre dhe gëlbaza kuislingë shqipfolëse!

  Reply to this comment
  • babushka May 18, 10:02

   cmerresh me tipa te tille z. Gallapi, ata nuk kane as dinjitet, as krenari kombetare as dije (din e iman)… dine vetem te rrine kafeneve duke bere lloqe, ku te vjedhin, te rrojne ne lluks pa punuar, gjysem analfabet , te shkojne mbas putanave…. tamam si “modelet” mostruese qe ka prodhuar demokrazia shqiptare ne keto 27 vite…..

   Reply to this comment
  • Papi May 18, 17:02

   Plako ke nevoje te lexosh me shume. Yugoslavia u pushtua me 6-18 Prill 1941 dhe spiunet dhe komunistet Yugoslave ishin aktive ne Shqiperi. Edhe Konferencen e Pezes e organizuan jugosllavet me udhezimet e Kominternit sllav bolshevik dhe ndihmen e spiuneve angleze. Lexo librin e kujtimeve te Myslym Pezes, dora vete..

   Reply to this comment
 6. BABAGJYSHI May 17, 20:43

  Nje verejtje per komentuesin “Zogu” :
  Ne se do te kishe vetem 4 klase shkolle , do te te kishte zene veshi , se PKSH u krijua ne netor 1941 ,kurse Vasil Laci e kreu aktin e tij heroik me 17 maj 1941. Ai nuk i a kishte idene ndonje partie , por ishte shqiptar ne gjak dhe jo injorant , apo kafshe serbe , si puna jote !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 18, 08:44

   babagjysh dhe disa të tjerë që kërkoni të shpjegoni reaksionin e zogut të mamit të bukur!!
   ky zogu i nuk është gjë tjetër veçse produkt i indoktrinimit!!njerëz që indoktrinohen e kanë të vështirë të jenë të arsyeshëm!!ata arijnë kulmin e arsyes së tyre vetëm kur hanë bukë!!e fusin në gojë!!kulmi i arsyes së tyre ari kufijt e saj të poshtëm!!
   lërini të hanë mut!nuk njohin gjë tjetër!!
   keq më vjen për këtë gjenerat të degjeneruar,të papërgjegjëshme të medias shqiptare!!një gjeneratë që ka për të lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e gazetarisë shqiptare!!gjurmë aq të ndyra sa s’do të ketë mënyrë për ti riparuar!
   kjo politikë idiote alla shqiptare ka ndikuar dhe në medjen më të mirë në europë!!lexova një shkrim në “der spigel”,në mos gaboj,ku flitej për bunkerët!!”janë ndërtuar kundër armikut që nuk erdhi kurrë”-shkruante gazetari,po ashtu i pjerdhur i kësaj gazete që unë e çmoj shumë!
   po ti bësh pyetjen të njëjtit gazetar se cili armik i “ardhur”bëri të justifikohej tërë ajo garë armatimi në luftën e ftohtë!?nuk e di se si do të të përgjigjet!!
   pas L2B,përveç sulmeve që kanë bërë të dy blloqe ndaj të tretëve,NUK KEMI ASNJË SULM NDËRMJET TYRE!pra kemi të njëjtën gjëndje”një armik që nuk erdhi kurrë”!
   por në fund të fundit “më mirë mut se i vogël” është ajo fjala popullore!!gjithnjë i dobëti ka faj,gjithnjë i dobëti është budallai!!do a sdo do ta pranosh!!

   Reply to this comment
  • Shkolli May 18, 17:14

   Kot nuk thone se plaku osht si femija; i kane rrjedhur te gjitha dhe nuk studion me. Pa ua thene jugosllavet e ruset se duhej te luftonin pushtuesin e huaj, a do ta luftonin ate PKSH (kopilja e sllavo-komunisteve jugosllave dhe ruse) dhe ato qe iu bashkuan UNÇL?

   Reply to this comment
 7. ELIOT May 17, 21:13

  vasil laci ;;;;,,,, kush ishte ky laci cfare idesh kshte ky laci nga nje fshat qe edhe pula gur ;; hante ;;; nje qyrravec qe se dinte cdo te thont jete beri nje atentat ;; ka qene ndonje gjarper qe e ka shtyre te shkretin fshatar ;;;; si ata xhiaixhistatt qe bejne krime me emer te zotit ;po ku ne emer te kujt e beri atentatin ;;;;;anglia e kolonizoi taivanin dhe si bene atentate mbretereshesh kur e vizitonte ;;; sepse kinezet e ;;;;;;;ishin me te zgjuar se nje leckaman qe skishte 2 gram tru ;;; dhe enver krimineli e beri hero ;;; ;; te besh hero nga nje kriminel do te thoshe qe sja vlen te flasesh ;;;vasil laci ha ha ha na nderoi se donte te vriste Viktor emauelin ;; po te rrinte me Viktor emanuelin shqiperia do te ishet tani me e madhe dhe me e lumtur ;;;; hapini syte more katunare te pa zhvilluar ;;; qe ju la bota si leckmanae me kamunistet ;;;

  Reply to this comment
 8. LORA May 17, 23:44

  Vasil Laci,burri 19-vjecar qe mori mbi shpatullat e tij ende te njoma nje pergjegjesi te vertete atdhetare dhe e kreu aktin heroik balle per balle me nje mbret 40-milion.
  A ka sot burra te tille Shqiperia ????
  Fatkeqesisht ,jo,,,,edhe pse sot Shqiperia eshte shume me e arsimuar dhe shume me e pasur nga c’ishte 76 vite me pare.
  Qofte I perjetshem kujtimi heroik I djaloshit VASIL LACI.

  Reply to this comment
 9. Pellazgos May 18, 05:20

  Ne dokumentet gjermane Vasil Laci identifikohet Greke.
  Sa per “shqipetaret” nuk kane bythe por jane skllever,”trima” per droge,perdhunime,rrembime,vrasje.
  Vasili nuk ishte turk myslimane as nuk luftoi per Dum Babasit por per Greqine dhe Vorio Epirin.
  Ne gjyq Vasili deklaroi qe jam Greke.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 18, 09:40

   he robt ku i ke!!

   Reply to this comment
  • test May 18, 13:10

   po te gjithe ata me mbiemer Laçi grek jane, e sigurte fare. Edhe ne Himare njofa nje familje qe i therriste djalit Agjele (Arqile me nje fjale). Kur e pyeta nga ishte me tha po ja nga Mirdita po kam ca kohe qe kemi rane ketej bregut. Po burri e pyeta, edhe ai andej nga Mirdita eshte por i jati i tij ka ardhur ketej me heret. Po pse i flisni djalit ne greqisht u thashe? Epo ja me tha, dhe hezitoi ca, na duhet keshtu, kemi ca pensione per prinderit, ndoshta marrim edhe ndonje pashaporte te mund te punojme ne Evrope. Thua edhe ne ate kohe Vasilit me origjine nga Laci i jepnin ndonje pension o pellazgos? Sa do kete qene pensioni valle ne ate kohe?

   Reply to this comment
   • Era May 18, 17:27

    E sakte kjo qe shkruan per keta te sotmit. Emri Vasil Laçi duket jo i sakte dhe ne 76 vitet e kaluara nuk tregohet se cilet jane familjaret e tij, nga ishte dhe kujt i sherbeu.
    Sa per pensionin, personi me emrin Vasili Laçi e merrte nga spiunet angleze dhe jugosllave.

    Reply to this comment
  • suliot May 19, 09:49

   vasil laci eshet vllah me origjine. kete e identifikon lehte dhe mbiemri i tij, laci vjen nga vasili. ne gjuhen vllahe vasilit i therasin laci, lace, fis i madh me origjine nga voskopoja, qe ka shtrirje dh ene greqi nga rjedh dhe familja laci qe ka urobank ne greqi

   Reply to this comment
 10. lavdi heroit vasil laci ! May 18, 05:46

  Eshte i turpshem qendrimi ndaj heronjve te kombit midis tyre dhe Vasil Lacit.deri sa pinjolle fashistesh kane prishur dhe nje muze modest ne fshatin e tij pas 1990
  .
  Fenomeni i shume-perhapur tek ne prej viteve 90 e ketej, me perpjekjet per te erresuar cdo gje te lavdishme dhe per te revizionuar dhe pastruar, jashte te gjitha limiteve, figura te diskredituara te historise shqiptare, eshte e po behet me shume agresiv… Te rinjte e sotem dhe te rinjte e te nesermes historine duhet ta lexojne ashtu sic eshte, sepse ne te kunderten cmimi qe shqiptaret do t’i paguajne historise se te ardhmes do te jete shume i rende dhe do te kete emrin
  Harrim. ….Harrim i momenteve qe nuk duhen harruar, harrim i Heronjve te Vertete dhe hapje vend ne Panteonin e Lavdise per figurat, qe e kane vendin ne stolin e turpit ne perjetesi.

  Sot figura si Abaz Kupi,Bahri Omari, Anton Harapi, Xhafer Deva, Lef Nosi, Hasan Dosti, Rexhep Mitrovica, Abaz Ermenji, Mit’hat Frasheri, Muharrem Bajraktari, Gjon Markagjoni e te tjere, po na paraqiten befas si patriote te medhenj, pershkruhen te zezat e komunizmit ndaj tyre dhe se ato burra te pamposhtur i paskan sherbyer Shqiperise me pergjerim. Per shume prej tyre permendet vetem kalimthi, se i paskan sherbyer nazisteve gjermanit vec per “pak kohe”, vec per “t’i sherbyer” atdheut e “shpetuar” ate nga komunizmi.

  Si mund te merret guximi te revizionohen keto figuara te mbuluara me turp, sepse “me pare” paskan qene burra te mire e patriote apo se me pas, komunizmi i paska “persekutuar”?

  Por e verteta mbetet e vertete dhe komunizmi nuk hyn fare ketu.

  Perse valle njerez si keta Historia Boterore i ka quajtur Kolaboracioniste, apo Kuislinge?

  Ky epitet famekeq vjen nga emri i Vidkun Quisling, qe bashkepunoi me nazistet kunder kombit te tij, Norvergjise. Ne Shqiperi ato qe moren poste ne kohen e pushtimit italian apo gjerman, ishin thjesht tradhetare te atdheut. Te tille u konsideruan “koleget” e tyre ne bote qe bene te njejten gje.

  Perse u dashkan te rishikohen figurat e tyre ? Nese Xhafer Deva paska qene burre i mire, ka dashur Kosoven e Shqiperine pa mase, kjo mund te permendet deri ne kohen qe u be bashkepunetor i Nazisteve.

  Perse? Ne Luften e Dyte Boterore, figura, me pare te respektuara, qe do permendeshin per mire per gjenerata te tera, por vetem per ate hap te gabuar, qe ju bashkuan nazizmit, jane damkosur si tradhetare nga vendet e tyre. Burra shteti, mareshalle, admirale e gjenerale, diplomate e njerez me emer ne fusha te ndryshme, qe per nje arsye a tjeter (ajo tashme nuk ka rendesi) ju sherbyen Nazisteve, quhen e jane denuar si Kolaboracioniste.

  Le te marrim shembullin me primar. Mareshallin Petain, qe sot historianet franceze e quajne thjeshte Philip Petain dhe te denuar si tradhetar te atdheut, e qe quajne Mareshal Hauteclocque, liderin e rezistances Philippe Leclerc de Hauteclocque.

  Petain, nje hero i Luftes se Pare Boterore, zgjodhi qe qe ne te Dyten te behet bashkepunetor i gjermaneve dhe udhehoqi Qeverine Kuislinge te Vishise. Fati i tij dihet ne mbare boten, pas lufte gjykohet e denohet me vdekje (me pas falet nga presidenti De Gol) e sot konsiderohet simboli i turpit per mbare Francen. Askush nuk i referohet atij si burre i mire. Apo si burre i persekutuar, apo se gjyqi pas lufte a denoi pa te drejte.

  E pra, Peten deri ne veren a 1940 respektohej ne mbare boten per emrin e mire, por sic De Gol (qe e kish njohur personalisht) tha nje here “ Peten ka qene nje njeri i madh, por ai Vdiq ne 1925), por reputacioni i meparshem ‘heroit te Verdunit nuk e shpetoi nga damkosja e perjetshme, ne France, ne Bote e ne Histori, u quajt dhe ashtu do mbetet, nje Tradhetar.

  Peten per nga fama, arritjet e reputacioni ka me shume peshe se Xhafer Deva apo kolaboracionistet nga Shqiperia, por ndajne bashke nje fat – te gjithe bashkepunuan me Okupatorin e ne proces tradhetuan atdheun.

  TANI, ne u dashka te shkruajme bemat e tyre dhe te flasim mire per ta? Por si? Cfare kane bere? Apo se persekutoi dhe vrau dhe derdhi gjak popullsie te pafajshme ne rruget e Tiranes me 4 Shkurt te vitit 1944…?? Vepra e tij eshte fakti qe e denon, ashtu si ne shume vende bashkepunetoret me gjermanin e filluan kete ne vitet 40-41, ne Shqiperi dhe kur lufta shihej qarte se kish marre krahun e humbjen per Gjermanine Naziste, Kuislinget Shqiptare u lepinin cizmet e krijonin Regjenca e te tjera grupe, bile deri ne tetor te 1944.

  Per ata njerez eshte shkruar nje here e pergjithmone fati i tradhetise,
  njerez si Xhefer Deva e kane marre nje here e mire vulen e turpit nga Historia
  A kane qene burra te mire Kolaboracionistet Shqiptare deri pak para Bashkepunimit me Hitlerianet e Fashiste te tjere eshte pa rendesi per shqiptaret. Akti i tyre “final” eshte i parevokueshem e askush nuk mund te ktheje dot kohen pas, nuk mund t’i rishikoje ne nje drite tjeter apo te perpiqet te na i paraqese ata ne nje version pozitiv.

  Tradhetare ishin dhe te tille do te mbeten! Ashtu si gjithe kuislinget ne te gjithe Europen e okupuar nga Nazi-Fashizmi. Ky eshte nje fakt i palevizshem. Pavaresisht se historia ne Shqiperi u be rremuje ne keto 20 vjetet e fundit dhe historia a pa anshme e shkencore nuk mund te pretendohet ne keto vite. Per kete le t’i referohemi Historise Boterore
  te te njejtes periudhe – Luftes se Dyte Boterore dhe te bejme sic bene te gjithe, pra le t’i quajme Tradhetaret – Tradhetare dhe Heronjte e vertete – Heronj.

  Dekorimi I ca katolikeve prifterinj me nje ceremoni ku binte ne sy neo xhaferr deva..lulzim bashici I cili beri 21 janarin 2011 si 4 shkurtin 1944 ishte nje ndyresi qe qe eshte pak ta quash neo-nazizem mjafton te shikoni kete foto
  http://cristianesimo.it/cattonazismo/priests-salute.jpg

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 18, 11:18

   heroi i ditëve të sotme është ai që kur sulmohet atdheu i tij!?
   rrezikon jetën!!!!!!!!!!!!
   duke kërkuar azil në vëndet perëndimore!!
   ose bëhet bashkpunor me pushtuesin!!

   Reply to this comment
  • Peta May 18, 17:23

   Pse gjatë L2B Italia dhe Gjermania mund te kenë qenë të këqinja për kombin shqiptar kurse Yugosllavia e Rusia mund te kenë qenë të mirat?

   Reply to this comment
 11. suliot May 19, 09:43

  vasil laci, eshte vllah me origjine,dhe vete mbiemri e thote mese miri origjinen e tij, laci eshte fis vllah, dhe mbiemri laci vjen nga vasil, ne vllahishte laci i therasin vasilit,dhe ky mbiemer ndodhet dhe ne jug te shqiperise apo ne korce , origjina e vjeter nga voskopoja, me te njejten origjine eshte dhe familja laci ne greqi qe ka euro bank, fisi laci eshet fis i madh dhe ne greqi

  Reply to this comment
 12. raida May 20, 22:53

  Po keta te gjithe heronj i bene ?Nje 19 vjecar mendje nje te riu pa ndonje kulure apo i arsimuar ne shume pak informacion kemi për kete Vasilin dhe aq kemi mesuar ne tekset shkollore heroi qe qelloi perandorin Viktor Emanuelin e lll vetem ne kete Shqipërin tone kane ndodhur keto cudira dhe vazhdojn edhe sot cuditerish!

  vjec pa asnje kulture te dhene apo kontribut ne kohe

  Reply to this comment
 13. Antifashisti May 22, 10:08

  Vasil Laci eshte dhe do te mbetet Hero i Popullit, nje Atdhetar dhe Antifashist i dores se pare. Ai luftoi dhe u ekzekutua nga pushtuesit ITALIANE.
  1) Ishte nga Piqerasi, pra nga jugu i Shqiperise dhe kishte ardhur per te punuar ne Tirane ne nje hotel te zakonshem qe i perkiste familjes Vorpsi.
  2) Kush eshte ai Suliot, Voskopojar, Gjirokastrit apo Lacian qe EPIRIN ja dhuron Greqise? Pse Piro, Gjergj dhe Vasil na qenkan vllehe apo greke dhe jo SHQIPTARE ?
  3) Po pse shqiptaret me emrat Mahmut, Mehmet, Osman apo Hasan etj..,qe kane me pak se 550 vjet qe na erdhen nga Azia si emra te pushtuesve, mos duhet t’i quajme TURQ ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*