Vasili i përgjigjet Ramës: Po ta kishe vetëm gjithë qeverinë, do hidhje Shqipërinë në greminë

June 11, 2017 18:14

Vasili i përgjigjet Ramës: Po ta kishe vetëm gjithë qeverinë, do hidhje Shqipërinë në greminë

Përmes një postimi në Facebook, Kryetari i LSI Petrit Vasili i është përgjigjur kryeministrit Rama i cili kërkoi besimin e qytetarëve për të drejtuar i vetëm qeverinë për katër vitet e ardhshme, pa patur nevojën e aleatëve.

“Rama i do gjërat që t’i ketë vetëm. E pati policinë të gjithën vetëm dhe e përmbyti Shqipërinë me drogë.
Po ta kishte vetëm të gjithë qeverinë, do ta hidhte Shqipërinë në greminë”, shkruan Vasili.

June 11, 2017 18:14
Komento

11 Komente

 1. intelektuali June 11, 18:24

  GREMINA E PS-SE ESHTE SI HUMNERA E LSI-SE KU E COI VENDIN KJO QEVERISJE MAFIOZE PER 4 VJET NE PUSHTET

  sepse:

  E filloi mandatin me depozitimin e Armeve Kimike te Asadit dhe e perfundoi me miratimin e ligjit per importin e Plehrave nga Mafia Italiane

  KETO ISHIN ARRITJET ENVERISTE E QEVERISE RAMA-META PER 4 VJET ME RADHE

  sepse:

  Kanabisi i Saimir Tahirit dhe kokaina e Taulant Balles ishin vetem derivate te Rilindjes Socialiste qe po kerkon pa piken e turpit votat e miletit dru me pre per nje mandat te dyte duke u hequr sikur te kishin qene per 4 vjet ne opozite pa kurfare pushteti.

  Reply to this comment
 2. Savon June 11, 18:35

  Kur llap edhe ky koke shtypuri,qe nuk ka asnje vlere pervec servilizmit ndaj Metes,hapu dhe te futet!
  Dhe llap ky qe me banden e tij kriminbasle,te ashtuquajturen LSI e ropen kete popull,e mashtruan,bashkepunuan me ANTI SHQIPTARIN ME TE URRYER S.Berishen,ky eshte fundi i moralit te dhjere!
  Cfare bewri ky mjek fshati sa ishte minister Shendetresie?
  Nje mut te madh,qe ta hante vete!
  E degjeneroi shendetesine duke xhvatur tenderat dhe spitalet gjithnje mbeteshin pa ilace e pajisje te tjere!
  LSI eshte kanceri i Shqiperise,prandaj kush i voton i sherben pushtuesve……. nazi-fashiste!

  Reply to this comment
 3. Brace June 11, 18:56

  Ky Vasili eshte si Ujk pa dhembe.

  Reply to this comment
 4. Abdurahim Ashiku June 11, 19:25

  PANARITI, KOKA DHE… HASHASHI NË DERË TË RAMËS

  Mendim

  LSI, dalë nga mitra e begatë e Partisë Socialiste, me zë e figurë impulsive të ish kryetarit- tash president, të kryetarit, të zëvendësit e të zëvendësve… slogan fushate ka “hashashin” e Ramës dhe të “policisë” së Ramës e Tahirit, akuza të egra a thua se vijnë nga planet tjetër, a thua se ata nuk janë pjesë e bashkëqeverisjes “Rilindja”, a thua se tokën e Shqipërisë, fushat dhe malet, tokën e bukës dhe pyjet e kullotat, nuk i kanë ata nën administrim ku në to mbillet e rritet kanabisi.
  Hashashin LSI-e ka hedhë në portat e PS me britma histerike…
  Më çudit fakti se asnjë analist, asnjë gazetar në studiot televizive nuk i pyet për përgjegjësinë për kultivimin e bimëve kudo, në të katër anët e vendit.
  Nuk i pyet për këtë as Edi Rama…
  Po pyes unë me një shënim paksa të gjatë…
  Kush e mbjell dhe kujt i mbetet në derë hashashi?
  Në një vjetar statistikor që kam me vete në mërgim, vërej se hapësira bujqësore ku kultivohen bimët në shërbim të jetesës së çdo shqiptari i kalon të shtatëqind mijë hektarët me një mesatare 0.217 hektarë për çdo banor, matur kjo me të dhënat e vitit të fundit të kohës së diktaturës.
  E vogël kjo për një popullsi prej më se tre milionë banorësh në atë kohë.
  E njëjta gjë mund të thuhet edhe për sipërfaqen pyjore të Shqipërisë, sipërfaqe që i kalon të një milionë hektarët.
  Është i njohur kolapsi që ka pësuar bujqësia shqiptare në këtë një çerek shekulli, copëtimi i tokave në ngastra ku më nuk bëhet fjalë për traktorë, makina mbjellëse e korrëse, autokombajna e të tjera. Shkatërrimi në themel i sistemit kullues e ujitës e nxori në “të thatë” bujqësinë e rendimentet e saj në kulturat bujqësore zbritën në kufijtë e viteve 50-të.
  E vetmja dritë mbi një pjesë tepër të kufizuar të bujqësisë shqiptare ishin serat diellore, sera që erdhën pas shkatërrimit në themel të serave diellore e me ngrohje qendrore, çka, me gjithë vështirësitë që hasën kultivuesit për shkak të indiferentizmit shtetëror për farëra të cilësisë së lartë (institutet e misrit, orizit, duhanit, perimeve, patateve, vreshtave, agrumeve, ullinjve… u rrënuan ), për shkak të mos mbështetjes financiare të fermerëve e të tjera mbijetuan dhe i dhanë emër tregut të vendit e eksporteve.
  Pyjet, si në asnjë vend tjetër, u prenë dhe u rrënuan në mënyrën më barbare të mundshme dhe, pas afro një çerek shekulli harrese u kujtuan për të vendosur një “moratorium”, një arrën të zezë qepur mbi copë të bardhë.
  Këto janë thënë e stërthënë, por ajo që nuk është thënë dhe çuditërisht as Rama, as zëri më kritik në partinë e tij, Erioni i Vogël nuk e kanë thënë dhe çuditem pse nuk e thonë me gojë plot.
  Sipërfaqet e përmendura më sipër, të tokës së punuar dhe të pyjeve janë në administrim të Ministrisë së Bujqësisë dhe të Ministrisë së Pyjeve, në administrim të dy ministrave të Lëvizjes Socialiste për Integrim, LSI, ministra dhe staf i tyre në fuqi.
  Në këto sipërfaqe, jo në det ku kontrollon policia e as në ajër ku kontrollojnë helikopterët civilë e ushtarakë të Shqipërisë, Italisë apo të ndonjë force ajrore evropiane, mbillet hashash, cannabis sativa.
  E çuditshme është se gjatë tre viteve të fundit nuk është thënë asnjë fjalë për përgjegjësitë e dy ministrive dhe të dy ministrave, të Panariti dhe të Kokës.
  Nuk thuhet as tani kur po flitet për zgjedhje kuvendare e për një hapësirë të re për Shqipërinë Evropiane.
  Nuk po thuhet as në fushatë ku shigjetave e kritikave dhe vetë mburrjeve janë kryqëzuar si në beteja antike kalorësish teutonë.
  Faji është hedhur vazhdimisht mbi policinë, madje edhe mbi forcat e armatosura që duhet të lënë mënjanë mbrojtjen kombëtare dhe të shpërndahen fushave, kodrave e maleve për të shkulur e djegur hashashin.
  Nuk e kemi dëgjuar asnjëherë në ndonjë konferencë shtypi, në intervista apo në FB ministrin Panariti të flasë për hashashin në tokën në administrim të tij e të partisë që e ka vënë në krye.
  E keni dëgjuar?
  Unë jo.
  Nuk e kemi dëgjuar të dalë publikisht ministrin Koka të na flasë për ngastrat tepër të mëdha në numër të mbjella me hashash nga jugu në veri të Shqipërisë.
  E keni dëgjuar?
  Unë jo.
  Si Ministria e Bujqësisë po ashtu edhe Ministria e Pyjeve, Panariti dhe Koka si drejtues kanë një strukturë piramidale nëpunësish nga qendra në bazë me një numër të madh specialistësh e rojtarësh sa po ti krahasosh me policët e Ministrisë së Brendshme apo ushtarët e Ministrisë së Mbrojtjes, funksioni i të cilëve është krejt tjetër, diferencat janë të mëdha.
  Panariti ka nën vartësi, u paguan rrogat, dietat dhe shërbimet e tjera administrative 60 drejtorive bujqësore në të gjitha bashkitë dhe në 12 qarqet e vendit. Nuk ka qendër administrative (ish komunë) që të mos ketë në organikë agronomë, veterinerë e punonjës të tjerë të sistemit të bujqësisë.
  Koka ka në vartësi drejtoritë e pyjeve të 60 bashkive dhe 12 qarqeve të vendit ashtu siç ka specialistë të pyjeve me arsim të mesëm apo të lartë, rojtarë pyjesh në çdo hapësirë pyjore në të gjithë Shqipërinë…
  Kemi parë ekraneve të vegjël kombëtarë e vendorë, tokësorë e satelitorë, gjatë gjithë lajmeve e kronikave televizive të ditës e të natës, policë të lodhur e të djersitur tek presin bimët e mëdha të kërpit, foto portrete e foto kolektive, në formacione të thjeshta e luftarake, me fytyra të pastra sa dallohen se kush janë.
  Por, nuk kemi parë specialistë të bujqësisë e të pyjeve në hyqmin e Ministrisë së Bujqësisë dhe Ministrisë së Pyjeve, të Panaritit e të Kokës që të marrin pjesë qoftë edhe në një operacion të vetëm zbulimi të fidanishteve të kultivimit në kubikë të bimëve, në një operacion të vetëm të shkuljes, prerjes, djegieve të kanabisit rritur në territorin e tyre.
  Nuk kemi parë e dëgjuar as ministrin Panariti e Koka të kapin me “kanabis në duar” e të denoncojnë shkelësit e ligjit në “pronën politike të tyre”, kultivimin e bimëve narkotike.
  Ju keni parë?
  Unë jo.
  E gjithë kjo armatë bujqësore-pyjore, nuk mund të luante rolin e shurdhit e të qorrit në historinë e përhapjes në të gjithë territorin bujqësor e pyjor të vendit, të mbjelljes, kultivimit, ujitjes, korrjes, përpunimit etj., të kërpit apo të bimëve të tjera narkotike të ndaluara.
  Nuk mund të luante, por në fakt e ka luajtur në qetësinë e njeriut që shullëhet në diell.
  Në mos, me dijet shkencore që të ofron profesioni i agronomit apo i inxhinierit të pyjeve, ka ndihmuar që bima e cannabis-it të rritej “dy bojë burri” e lartë.
  Heshtja, memecëria “lart”, për një problem kaq të madh, është “mbjellë dhe kultivuar” më së miri “poshtë” në ato përmasa sa me të drejtë thuhet sa kanabisi, marihuana etj. tashmë është “shqiptare”.
  Mbase me të vërtetë është “shqiptare” kur “arat e politikës” i kultivojnë ata si në oborrin e përparmë të shtëpisë së tyre.
  Në përfundim do të thosha se të nesërmen e 26 qershorit do të ishte më e drejtë që në betejën kundër bimëve narkotike të ndaluara (duhani është bimë narkotike por nuk është i ndaluar) të hartohej një ligj ku të ndaheshin përgjegjësitë penale e shoqërore, ku sistemi i bujqësisë dhe pyjeve të mbajë përgjegjësinë për mbjelljen dhe kultivimin e tyre, sistemi i policisë dhe i shërbimit shtetëror të mbajë përgjegjësinë për trafikimin e bimëve të gatshme për treg në kontroll të rrugëve tokësore, ujore e ajrore, shteti të mbajë nën kontroll të gjithë e për gjithçka.
  Mos harroni se duhani, në fillimet e përdorimit të tij (me tymosje, me mbllaçitje dhe bërrnut), ka qenë kaq i anatemuar sa përdoruesi, kur e vendosnin për ta djegur në turrë të druve, si kërkesë fundjete kishte “Ta ndez edhe njëherë”…
  Edhe kanabisi këtë rrugë do të ndjekë.
  Deri atëherë kërkohet të mbahet nën kontroll derisa të futet në të njëjtin kanal me pjesëtarin e familjes së tij, duhanin, tash pije e përbotshme.
  Abdurahim Ashiku
  Athinë, 11 qershor 2017

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic June 12, 00:49

  LSI dhe Liri jane forca politike e familjes LIKA. E gjith LSI ne sherbim te nje familje. Tani edhe Bora sa te rrite edhe pak dhe do te jete edhe ajo deputete be Parlametit me siglen e LSI-se.
  Pra Familja Lika kuqedra qe thithe te tere potencialin e shqiperise me ndihmen e antarve te Partise se LSI-se.
  Nje organizem i teri ne sherbim te nje familje me keq se Mbreti FARUK.
  Keshtu Petrit Vasili si njeriu me i besueshem i kesaje familje u be kryetari defakto se dejur kryetar eshte MONIKA kuqedra qe i ka ne sherbim te gjith antaret e LSI-se ne sherbim te saje.
  Kjo forc politik qe ka degraduar deri ne keto limite pa tjeter qe duhet te largohet nga skena politike si shembulli me i keq dhe si kanceri i kombit tone.
  LIKJA i cili cjerret per drejtesi vete eshte i mbyture ne hajdu\tri she me paturpesi kerkon te fajsoj Edi Ramen ne nje kohe qe vete ishte pjesa ne e inkriminuar ne kultivimin e Kanadesit.
  Sote Munika shushojnej per te larguar vemendjen nga kjo sken qe vete e gatuan rrekomandon Shafranin kjo per qellime te largimit te vemendjes nga pergjegjesite qe ka si forc politike per mbjeljen e kultivimin e Hashashit.!

  Reply to this comment
 6. Atdhetari June 12, 03:10

  Abdurahim [email protected]
  Pershendetje dhe urime per logjiken dhe penen tuaj!
  Jeni konstruktiv ne komentin tuaj, shkruani qartesisht dhe argumentoni ne menyre bindese.
  Jane fakte, ato qe flasin se Pyjet dhe Bujqesine e ka administruar lsi-a e metës. Në lidhje me “produktet” e ketyre dy pasurive strategjike kombetare disfata dhe merita i takon like floririt…Si nuk jepet nje mendim per pergjegjesine e rende, qe ka Koka dhe Panariti lidhur me canabis- in? Eshte pergjegjesi e tyre direkt tjetersimi i funksionit te ketyre objekteve, bujqesise dhe pyjeve.
  Shikohet qart manovra, per t’ia hedhur fajin tjetrit, sipas modelit te salimortjes: shpif per tjetrin se do te mbetet diçka dhe ti do kalosh lumin…
  Edi Rama duhet te flase per kete te vertete dhe jo te heshte. Kjo e ben edhe me bindese idene e qeverisjes vetem nga nje parti.
  Lsi eshte shprehje dhe praktike filozofike e salikrimit, bashkepunetore dhe aleate e pd, e gateshme per aleance me partine e krimeve, po aq pergjegjese per rrenimin e vendit, sa edhe pd.
  Me keto pelivanlleqe do te dalin force e pare keta shpifes dhe te korruptuar? Keshtu kerkon te behet k/minister ki vasili me ramen e vogel? Turp!
  Kenaqesi te lexosh komentet dhe shkrimet tuaja, i nderuar Abdurahim. Shendet per ju dhe per ata, qe punojne pa u lodhur per ndertimin e Shqiperise-shtet, sic jane shtetet e perparuar te Evropes dhe me tej.

  Reply to this comment
 7. Portieri June 12, 11:51

  Aman ore Petrit ri urte mos fol e mos e dhit sepse deri tani ti dhe LSI keni bere nje mut te madh ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 8. Cadra ka per te gjithe po ska cadrista June 12, 14:22

  Lsi fiton zgjedhjet. Cudi????
  Mos u qudisni. Pjese e rrotacionit

  Reply to this comment
 9. Net June 12, 14:35

  Nastrudin. Po ku je plako, ku je? Thame se mos kishte bere gje vaki. Se plak hesapi. Tani kjo jete keshtu e ka. Derisa vduq zogu qe ish mbret te gjithe o vdesem. Shuqur qe je mire a i vrare. Se na bere merak jo per gje. Se mendimet e tua paent spara i marrim seriozisht. Thjesht lajthitje moshe.
  Hajt shendet

  Reply to this comment
 10. owl June 12, 15:02

  Vasil thuaj shyqyr qe eshte Rama se ju doe kishit hedhur ne gremine me kohe sic po tentoni ta hidhni dhe tani.

  Reply to this comment
 11. Sopiqoti June 12, 15:49

  O qirio Dr. Petrit Vasili ! Po ku ishit ju kokat e LSI-s deri tani ?Nuk ishit ne qeveri?Nuk shuronit ne te njejtin uturak me Ramen?Po nuk e din ti se ai qe nuk flet POR hesht para se keqes eshte me i keq se ai qe e ka sjelle te keqen?Tani filluat te llomotisni “per hedhje nga gremina”?Te paret qe duhet te hidheni jeni ju te LSI- ,ju tinzare te thekur qe ne vend te rini ne krye te punes rini prapa shtegut per te kap te keqen e mikut.Cfar kane bere ministrat tuaj,ai i bujqesise dhe i ambjentir per te zbuluar vatrat e kultivimit te kanabisit,flinin ne kolltukun ministror apo ishin ne teren per te zbuluar parcelat e hashashit.Me pare se te mereni me te tjeret MERUNI ME VETEN TUAJ<o qirio Petrit Vasili.POr,cfar pret nga ata qe kane te shpartalluar shtepine e tyre dhe duan te ndreqin shtepin e tjetrit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*