Vasili: Jo ndryshime në qeveri nga radhët e LSI-së

January 6, 2016 17:34

Vasili: Jo ndryshime në qeveri nga radhët e LSI-së

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili shpreh besimin se nuk do të ketë ndryshime në kabinetin qeveritar, së paku nga radhët e forcës që ai përfaqëson. Hyrje-daljet e ministrave të LSI në zyrën e kreut të Kuvendit, Vasili nuk i lidh aspak me ndryshime në kabinetin qeveritar.

Sipas tij, komunikimi është i rëndësishëm për një mazhorance, dhe e kundërta, pra moskomunikimi, do të duhej të sillte zile alarmi për ndryshime në karriget e ministrave.

“Nuk ka pasur një debat të tillë, dhe nuk ka patur një diskutim të tillë. Takimet e zakonshme të kryetarit të parlamentit, kryeministrit të vendit dhe ministrave të caktuar për çështje të caktuara janë ngjarje e zakonshme e politikës, e qeverisjes së vendit. Në rast se nuk komunikojnë, në politikë diçka nuk funksionon”, tha Vasili.

Për kreun e grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili, ekzistenca e një debati profesional mbi reformën në drejtësi, ku palët ndajnë pikëpamjet e tyre, i bën mirë procesit. Ndryshe nga sa deklaroi ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, një ditë më parë, se konsensusi tashmë nga ekspertët duhet të kalojë në një nivel politik, Vasili e sheh të nevojshme ndërhyrjen politike vetëm në rast ngërçi.

Në rast se do kemi çështje që kërkojnë aktivizim të instrumenteve të tjera, do eksplorohen edhe këto mundësi. Por për mendimi tim, tavolina e ekspertëve akoma ka shumë për të bërë e për të thënë”, tha Vasili.

Ne komunikimin me gazetarët, kreu i grupit parlamentar të LSI Petrit Vasili, i cilësoi të parakohshme bisedimet për reformën zgjedhore, që sipas tij, duhet të nisin me hapjen e sesionit të ri parlamentar. Në tryezën e kësaj reforme, vijon më tej ai, do të duhet të zbresin të gjitha rekomandimet e OSBE-ODIHR për të pasur në zgjedhjet e radhës, një proces me standardet e kërkuara.

January 6, 2016 17:34
Komento

6 Komente

 1. adeci January 6, 17:54

  Ky nuk eshte gje tjeter vecse nje gjarper me syze. Kujtoni kur ishin me Saliun bente thirje te mos dilnim ne protesta se infektoheshim nga gripi i derrit. Ndyresire.

  Reply to this comment
 2. Enteresant January 6, 23:20

  Marionete, njeri qe as vete nuk di c’kerkon nga jeta.

  Reply to this comment
 3. .................. January 7, 04:26

  lajmeroni aplikantet per kthim pronash ndryshe te shpronesuarit e vitit1947 se cdo te behet me pronat e konfiskuara me dhune aq me teper jane anetare te partise suaj.nese i kane marre fshehur dhe tundin telefonat ne vazhdim te nxjerrjes se inateve eshte pune e tyre dhe nese nuk jua ktheni pronat socialisteve tuaj qe pushtimi gjerman u rrembeu gjithshka per shkak te humbjes se luftes nga gjermania bile morri peng nga partia e papares pp gjithe familjet e midle klases se atehereshme sqarojini se pervec mundesise se shitjes se fshatrave te tere tek qytetaret e mallakaster beratit me para ne dore ekziston apo nuk ekziston mundesia e kthimit te pronave anetareve sociokomunisthilerianfashist nga partia jote qe nuk jep doreheqje e qe pas 100vitesh do te na kete gjetur ndonje menyre te paraqitet me numurin e pamjen e anetareve te sotem
  o bike o tetriti me numur 18 qe me je qepur te me hash koken as daci i xhavares as telendaret e kancerit te gjirit mos tundni delefonat se nuk merrem me ata qe me kane poshteruar mua babane nenen motrat.mos i tundni kembanat shkoni shisni fshatrat e myzeqese me para ne dore se ju jeni vendallinj ne jemi te ardhur dhe kushurinj te larget.shume te larget e mos na cani bythen shume plehra qe me urreni prinderit mua dhe motrat e mija.mbaje pushtetin sa te duash bile minister te papares bej micon qe ti e njeh shume mire.suksese ne shitjen e shqiperise.keni fituar mos u dorezoni kaq kollaj keni miq anembane botes ta shtyni edhe mbasi te vdisni ne qeveri,
  keni kontribuuar te arrini kete dite.tek te huajt me shiti mimi rumuni.reagimi per akuzat e mimit spiunit te rumanise bashke me banden mbare shqiptare qe drejtonte me beri objekt survejimi te familjes se preskott hitlerit dhe gjithe agjencive hetuese nderkombetare.per kete eshte merita e ushtrise se mimit.mimi mbi te cilin rendojne akuza popullore te renda.keta jane bashkepunetoret tuaj te partise se papares sklleverit e ikbale kosovares te haxhibrahimit te hajriepules e te tjereve.
  turp te keni qelbesira qe ndotni shpikjen me te madhe te komunikimit internetin duke patur dhe gazete per te treguar ato cfarenuk keni bere e per te genjyer per ato qe keni bere.qerohu se nuk kerkon njeri te lesh karrigen.ju ka ardhur amerika tjumbroje bashke me palacolleqet qe keni bere.jepini tokat fermereve qe ua keni grabitur.qe kur i morret fermeret peng ne 1944 familjarisht po e perseris PENG ata duan socializmin allaskraparlli dhe pronat.dhe mos tju degjoj te merrni ne telefon per gjashte milion.shisni tokat e trojet e komunes keni plot per te shitur sic me shitet mua dhe familjen time tek gestapoja cia mi6etjere.
  te gjenden ku jane instaluar makinerite e pergjimit qe prej 1939 ne shqiperi dhe per llogari te kujt pergjojne keto familje ku shkojne emrat tane dhe kush kujdeset per fatin tone.ne shqiperi jane me miliona vete qe pergjojne per llogari private ose agjenturave te huaja dhe denoncohen me emra te tjere te ndryshem nga denoncuesit reale aktivitete ilegale te tmerrshme qe perbejne rreziqe per shume familje shqiptare bile ne shkalle globale.per keto miliona vete e makineri qe merren me pergjime pergjigju ti zotni dhe ku shkojne bisedat e njerezve ku permenden persona vende ngjarje aktivitete ide legale apo ilegale dhe sa e rrezikshme eshte kjo qe mbas denoncuesve te vertete per akte te ndryshme te zevendesohen me denoncues qe ti nuk i do i urren kerkon ti ekspozosh per ti asgjesuar diskretituar etjer.ju nuk beheni njerez dhe ta dini se lufta e trete boterore eshte inciuar nga urrejtja e mosmarreveshjet e thella te shqiptareve qe kane patur ndaj qeverisjes tuaj

  Reply to this comment
 4. luli January 7, 07:28

  jo jo Vasil mos beni ndryshime, çdo gje shkon mire!! vazhdoni,,,,,,punen (rrjepjen)

  Reply to this comment
 5. Zani T. January 7, 10:01

  Perfytyroni nje tryeze ne forme T-je dhe kete palaco politik qe, sic thote Adeci me te drejte, pret, nga pronari i tij Ilir Meta se cfare do te kakarise “ne emer te vet”. Mos valle ministrat e LSI_se jane te imunizuar nga pikpamja e Ilir Metes se duhen ndryshime ne qeveri, se mos jane monumente kulture, qe te mbrohen nga sh.p.k e tij? Turp. hileqar koalicioni, jeni bere si Tomoi me Xherrin, por ne prapaskene. E nxoret jashte loje edhe Shekspirin me intrigat tuaja katundarhane tipike.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*