Vasili: Ministria e Shëndetësisë është kthyer në pazarxhie barnash

May 8, 2018 14:15

Vasili: Ministria e Shëndetësisë është kthyer në pazarxhie barnash

 

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili ka denoncuar ministren e Shëndetësisë se nuk merret me epidemitë, por me pazar barnash.

Mjekët dhe infermierët e braktisin sistemi shëndetësor shtetëror duke varfëruar sistemin e për pasojë cilësinë e ndihmës që i jepet qytetarëve.

Një shëndetësi pa vizion, e marrë si mendja e kryeminstrit, e cila e ka çekuilibruar të tërë sistemin e po ju them se do ju duhet një punë shumë e madhe, shumë e vështirë për të kthyer një sistem të tillë. Ngjarjet e fundit, shumë dramatike që lidhen me farmaceutikën, aq sa dhe lista e barnave lëshuar natën farmacive pa vendosur marzhin e fitimit në bazë të negocimit, jemi në kushtet dhe mizore të heqjes dhe përjashtimit nga barnat porse në kushtet e thyerjes së normave ligjore që sigurojnë tregtimin e barnave. Shëndetësia e barnave të centralizuara në një dorë dhe kthimin e ministrisë në pazarxhie barnash është shëndetësia që kemi sot”, tha Petrit Vasili.

l.h/ dita

May 8, 2018 14:15
Komento

1 Koment

  1. MONIKA NEPËRKA PIKA - PIKA May 8, 21:32

    Me zagar se P.Vasili , zor se gjendet.Kur ai ishte minister shendetesie,isha shtruar ne spital . Ne dhomen time ishte dhe nje djale 29 vjecar, shendoshe e mire si molla , qe delte ne mengjez ne qytet dhe kthehej ne darke cakerqef , per t`u ” kuruar “. E pyetem nje dite , nga se vuante dhe na tha , se ishte shtruar per te plotesuar ca formalitete zyrtare , qe te delte ne KEMP dhe te mbetej si i punesuar atje , per llogari te LSI-se.Pas daljes nga spitali u interesova per te dhe mesova se bridhte fshat me fshat me nje grup te fortish , per t`i siguruar vota LSI-se me hir e me pahir !
    Edhe nje “vogelsi” : Une merrja per cdo muaj me 12.00 leke te vjetra . Me tu bere minister Adnan Kosova dhe shkarki mit te P.Vasilit , kete ilac e mora me 6300 leke dhe kaq vazhdoj ta marr akoma . Mjaft per sot !

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin