Vasili: Nga Ryersoni nuk presim këshilla për Reformën në Drejtësi

June 16, 2016 13:13

Vasili: Nga Ryersoni nuk presim këshilla për Reformën në Drejtësi

Kreu i Grupit të LSI, Petrit Vasili, i pyetur nga mediat për letrën që ish-ambasadori amerikan Ryerson i ka drejtuar sot politikanëve të opozitës për të miratuar Reformën në Drejtësi, u shpreh me tone të ashpra ish-diplomatit.

“Nga Ryersoni nuk presim këshilla për Reformën në Drejtësi, nuk e kemi harruar sjelljen e tij shantazhuese ndaj opozitës së vitin 1992, pasi u bë pro Berishës dhe nxiti rrahjen dhe deri burgosjen e opozitës.

Më kujtohet se ishte Berisha dhe Ryersoni që bënë “reformën e Plepave” dhe kjo është një arsye themelore.

Ryersoni do të ishte njeriu i fundit që do të jeptekëshilla për Reformën në Drejtësi dhe i pari që duhet t’u kërkonte ndjesë shqiptareve që u dhunoi shpresat për një drejtësi të pakapur.

Ky ambasador në vitet e e paskomunizmit, krijoi një rrugë totalitare që kulmoi me vitin 1997. Këshilla do të ishte t’u jepte fund këshillave të tilla të pakripa dhe të pacipa dhe kalimi në qetësi i pensionit do të ishte më e mira se raportet tij me Shqipërinë kanë qënë ogurzeza. “ tha Vasili.

June 16, 2016 13:13
Komento

5 Komente

 1. Niku June 16, 13:31

  Me pelqeu shume pergjigja e Vasilit. Keshtu eshte. Sot shqiptaret po vuajne shume nga te zezat e Rajersonit qe mbolli ne kete vend. Do mbahet mend si antishqiptari me i terbuar i viteve 90-ta.
  Vasili, Meta, Rama e shume politikane te tjere e kan hequr mbi kurriz sjelljen makabre te grupeve qe organizoi Rajerson ndaj opozites se majte ne Shqiperi, deri edhe ne arrestime politike, rrahje e pergjakje te politikaneve te majte.
  Ne kete kuader, do ju thosha Metes, Rames, Vasilit e shume lidereve te majte, mendoni se u eshte dashur nje pune kolosale, nje mund prej Sizifi,qe dhe te vini deri ne keto dite te sotme qe te respektoheni e vleresoheni pozitivisht nga ShBA dhe BE. Jeni dy parti reformatore dhe eshte mekat te keni qejfmbetje per gjera me pak te rendesishme apo te lejoni miklime apo shantazhe te njerezve qe dikur u kane bere gropen.

  Reply to this comment
 2. naku June 16, 13:32

  Te lumt z. Vasili! Ai eshte i urryer dhe antishqiptar sepse badhkepunoi me Salu Berishen dhe sot gjendemi ne kete situate. Nuk duam ta degjojme dhe fytyren sdyam tja shohim. Per Shqiperine eshte arnik.

  Reply to this comment
 3. albani June 16, 19:57

  O kurve politike! Po kush te kerkoi ty te votosh Reformen. rayerson u ben thirrje deputeteve te SHQUP-it, pra Saalehut dhe Lulqimes dhe jo ty, dhe jo kryetarit tend qe po ben lojen e Salehut dhe te Lulbythqimes. Pavarsisht se ky ish-ambasador ka qene ai qe e ngriti ne qiell “Burrin e shtetit” te Shqiperise qe quhet Saleh Shiqere Berisha, ky filoserb qe perkrahu, rekrutoi dhe i kerkonte sherbime per CIA-n amerikane. Prandaj me mire mbylle gojen, mos ha mut, se ngrenia me shumice nuk te ben mire.

  Reply to this comment
 4. petrit June 16, 23:10

  Po mire mor z.Vasili , Ai nuk ju drejtohet juve ,por PD , ju perse shqetesoheni !? Mesazhi i tij eshte pro reformes ku eshte e keqa ketu ,apo ju ,ai eshte ne sinkron me qendrimet e qeverise se SHBA dhe BE ,juve perse nuk ju pelqen sugjerimi i tij!!!???

  Reply to this comment
 5. Patriot June 16, 23:14

  Me mire vone se kurre;thot nje fjale e urte popullore,mor komentue pjella te se keqes mercenare te jashteqitjes shqiptare ne vite.
  A e dini ju se ky Vasili juaj,ne mos jete ai vete qe komenton,diten derdellis kundra berishes,dhe naten ndane leket e krimit dhe te korrupsionit me te?Apo beme baba qe t’u ngjaje i thone kesaj politike?
  Nese Vasili juaj do te kishte moral,sot Berisha me shoke duhej te ishte pas hekurave ne shtpine pa qera,per mijra krime ne vite,korrupsion dhe tradheti kombetare,shkaterrim te pasurse kombetare dhe tjetersim e grabitje te prones pivate.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim