Vasili: Nuk ka krizë konsensusi për ligjet e reformës në drejtësi

August 20, 2016 22:05

Vasili: Nuk ka krizë konsensusi për ligjet e reformës në drejtësi

Kreu i grupit të LSI-së, Petrit Vasili, nuk sheh krizë konsensusi për ligjet që lidhen me reformën në drejtësi.

Vasili shprehet optimist për mirëkuptim mes palëve, ndërsa theksoi se roli i ndërkombëtarëve nuk do të preket.

Neni 13 në ligjin për Prokurorinë Speciale që sipas opozitës dhe shoqatave të mediave cënon lirinë e medias, shihet si i papranueshëm për LSI, por Petrit Vasili nuk dëshiron të bëjë asnjë koment tjetër.

“Për mua i rëndësishëm është produkti, të kemi një ligj të pastër, që nuk krijon asnjë lloj shqetësimi, në mënyrë të veçantë për ushtrimin e lirive themelore siç është liria e shprehjes”.

Për marrëdhënien me PS, Vasili shprehet se LSI respekton marrëveshjen me korrektësi.

“PS-LSI ka një marrëveshje politike që e teston veten në sallën e parlamentit dhe veprimin e përbashkët qeverisës. Edhe veprimi parlamentar dhe ai qeverisës kanë pasur sinkronizëm. Ftohjet dhe ngrohjet për mua janë qëndrime metereologjike, jo politike.Është marrëdhënie që ecën mbi bazën e një marrëveshje politike që LSI e ka respektuar dhe e respekton”, tha Vasili për Ora News.

Për zgjedhjet e 11 shtatorit në Dibër, kreu i grupit të LSI-së thotë se nuk i sheh si test për mazhorancën.

 

August 20, 2016 22:05
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim