Pas debateve me Markun, miratohet me 135 vota anëtari i ri i KLP-së

April 11, 2019 13:56

Pas debateve me Markun, miratohet me 135 vota anëtari i ri i KLP-së

Me 135 vota pro dhe 81 kundër Vate Staka është miratuar si anëtar në KLP në mbledhjen e asamblesë.

Mbledhja e asamblesë u ndërpre për disa minuta, pas përplasjes së një grupi prokurorësh me kryeprokuroren Marku.

Pasi rinisi mbledhja, kryeprokurorja Marku u shpreh se: “Konstatohet se ka kërkesë për ndryshim tip të fletës së votimit. Kjo flete votimi nuk mund të ndryshohet. Fleta e votimit ka vetëm një emër deri tani, gara ka qenë e hapur dhe mund te kishit kandituar. Propozimi është i ligjshëm, por ne kemi një praktikë te konsoliduar nga votimi i mëparshëm. Mendoj qe mund të vazhdojmë me rendin e ditës, ankimi mund të behet brenda afateve. Nuk lejohen replikat”.

Pas saj, Prokurori Sokol Malaj ka marrë sërish fjalën duke kërkuar që propozimi i tij të hidhet në votë.

Të nderuar kolegë ne e dime se zgjedhja duhet bërë mes disa kandidaturash. Ky është një parim kushtetues. Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme thotë me frymën e ligjit. Me kë fryme ligji? Ne duhet te hedhim propozimin në votë, dhe asambleja vendos”, tha ai.

o.j/dita

April 11, 2019 13:56
Komento

3 Komente

 1. Germicoku April 11, 15:00

  Kerkesa e grupit te deputeteve ishte nje forme per te vonuar zgjedhjen e metejeshme te organeve te reja te drejtesise. Deri tani u ka shkuar shurra pika pika,ndersa me ardhen e zyrtarit te larte amerikan ,pou shkon shurra jo pika pika ,por rreke dhe ngelen ter diten ne banje duke filuar nga Sali Berisha e deri tek keta prokurore ,te cilet edhe pse e dinin perse ishin tbirrur ,kerkojne qiqra ne hell.

  Reply to this comment
 2. MH April 11, 18:43

  Kur ne nji votim ndermjet prokurorve nuk rrezulton 100% si rasti konkret 135 vota pro dhe 81 kundra don te thote qe dhe kur keto prokurore ndeshen me shkelesin e ligjit te krijiohet bindja qe nuk japin drejtesi sic e kerkone drejtesia ndeshkuesit e ligjit.

  Reply to this comment
 3. Komentuesi April 11, 23:57

  Ata qe kundershtuan sot Kryeprokuroren Marku,jane prokuroret e Sali Berishes qe edhe atyre do t’u humbas mandati e te shkojne ne pidhin e semes.Fjala nuk u ka shkuar maskarenjeve se Arta Marku eshte treguar e forte dhe kembenulese.Bravo.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*