Vazhdim i Epopesë së Ballit Kombëtar…

Arben Duka August 1, 2016 16:37

Vazhdim i Epopesë së Ballit Kombëtar…

Dyzet e katra,
ende pa dalë,
gjermanët ikën,
me bisht në shalë.

Edhe ballistët,
shumë keq bitisën,
tok me gjermanët,
u arratisën.

U arratisën,
gjithë ata trima,
ata që mbetën,
u funë në vrima.

Ashtu në vrima,
u humbi vula,
se s’kishin më,
byrek e pula.

Në bythë të hasmit,
Balli u ysht,
ndaj historia,
e la në bisht!

Ashtu siç qenë,
tufë me zagarë,
dhe bashkëpuntorë,
dhe tradhëtarë.

Që me Mit’hatin,
ballist’ i parë,
ishin dhe mbetën,
turp kombëtar.

Po që ta themi,
hapur këtu,
ata-të parët,
ishin me tru…

Ata të parët,
ishin me tru,
jo si i sotmi,
që është një hu.

Që është një hu,
det injorance,
jo si Abazi,
me shkollë France.

Det injorance,
dhe gjytyrim,
që hakërrohet,
si kryetrim!

Mbaje më butë,
i them budallit,
se trimërinë,
ja dimë Ballit!

Vetë historia,
i merr ca haqe,
mut u shkoi lufta,
më mut në paqe!

Krye hajvan,
i gjithë hajvanëve,
t’u mohosh luftën,
sot partizanëve.

Kreu i Ballit,
e sheh dhe vetë,
se bijtë e tyre,
janë në pushtet.

Gjak partizan,
rrjedh nëpër breza,
të bardhën tonë,
s’e nxin e zeza!

As deklaratat,
e sherr-idiotit,
qé ka marrë shpatën,
e Don Kishotit.

Sot ka pa fund,
lumë historish,
Balli është rrahur,
qysh se kulish!

Ç’i bëri Ballit,
shoku Enver,
në jetë të jetëve,
veten s’e merr.

Dot s’e mohojnë,
as nihilistët,
ku jemi ne,
ku janë ballistët!

Balli u bë,
gaz i miletit,
me Epopenë,
e xha Shefqetit.

Mbi shtadhjetë vite,
që është shkruar,
ende dhe sot,
nuk ka mbaruar!

Arben Duka August 1, 2016 16:37
Komento

8 Komente

 1. Zani Burimi August 1, 17:50

  Shqiptaret e sotshem
  i ka zene halli::
  histori kokeposhte
  shkruan Alimadhi.

  ç’te beje Balli
  me ca gjytyryme
  i ka zene halli
  se jane ca biçime!

  Jane analfabete
  jane si mos me keq,
  keta qe kan’ mbete
  jane bere per dreq.

  Ku ta dinte Poeti
  se pas dekadash shume
  se Balli ne bisht mbeti
  jane per dru e per lume.

  Halli na ka zene
  me shqupas e balliste
  fshesa u do vene
  se jane dhe gojepiste.

  Reply to this comment
  • Aria August 1, 23:27

   Mjere historia
   kush e ka shkruar
   ta thote Partia
   dhe ti tru-dem cuar

   Sikur ta dije
   si ishte vertet
   nuk do besoje
   perralle me mbret

   T’na rroje Partia
   t’na rroje Edveri
   se per milet
   kush nuk e tjerri

   T’na rroje i pari
   edhe Rilindja
   Si lum ideali
   me gjith’kta kopila

   U ben te pasur
   me rroge ne shtet
   Te rrine hipur
   e ti i pershendet

   Po si s’u ngrite
   o popull leshi
   Te griu dhalla
   te dogji preshi

   Po si s’u cove
   o popull i mjere
   te ropen gjalle
   Te hodhen n’ferre

   Po si durove
   per varferine
   te moren pronen
   edhe fisnikerine

   Po si u mbajte
   te shiten lire
   te perdhosen fare
   njerez’t e peshtire

   Do vije dita
   a thua valle
   te mesojne t’shkruajn
   palo shkrimtare

   U duket vetja
   se din historine
   u fryhet mendja
   thua frymezojn njerine!

   Reply to this comment
 2. fteri August 1, 18:00

  populli këndonte prit gomar sa të mbijë barë ,sa të vijë balli kombëtar,të hajë ndonjë pulë si zagarë

  Reply to this comment
 3. Genci August 1, 19:13

  Bukur e ke shkruar o Zoti Duka,por nje pyetje kam kush e prishi konferencen e Mukjes?Miladini me Enverin apo Mi’that Frasheri i biri nje patrioti te madh,nga patriotet lindin patriotetet jo dobica bastard si puna e Enver Mutit qe urdheroi te dorezonte tek jugosllavet te gjithe shqiptaret qe dezertonin nga ushtria jugosllave qe i pushkatonin pa gjyq,E di ti more Duk Rapsodi Se Kush e lejoi masakren e Tivarit,E di ti more Duk Poeti qe po te reshtoheshin ne krahun e partizaneve qe i shikonin si shpetim shqiptaret e Kosoves,Ai Mut (Enveri) po te donte pushtonte dhe ballkanin,po te bej edhe nje pyetje,pse divizioni 5-te i Ushtrise Nacional Clirimtare luftoi Kunder Cetes se Patriotit dhe Atdhetarit te njohur Shaban Polluzhes?Mendoje dhe njehre Keto qe ke shkruajtur se vrasjet me te medhaja i kane bere ATA PARTIZANET E TANE SE SA BALLI JONE.
  RESPKTE ZOTI DUKA.

  Reply to this comment
 4. nuk ka tym pa zjarr August 1, 22:28

  Arben. Do ta lexoje intelektuali pellumb kulla e do te bej rezil do te beje.

  Reply to this comment
 5. Lirika shkon e vdes ne shpirt August 2, 02:37

  Kush e vrau Liriken e Arben Dukes

  Lufta e Dytë kish nisur motmot
  Partia Mëmë dha shenjë në Moskë
  Dushan Hoxha dhe Enver Miladini
  Homo-Ballkanikus, Albanë ku jini?

  Dhe nisi vëllavrasja, anti-liri
  Më thua dot, ku je Shqipëri?
  S’kish Luftë, tërheqje, gjermani correct
  “Na solli rruga, s’u kishim project…”

  Të shkretët yll-kuqas, më shumë morra se plumba
  Dimri I shpërndau si lepuj në shpëndra!

  Një herë të vetme, Enveri s’e shkrehu
  Po sllavin dëgjoi: erë pushteti ndjeu.
  Aleatë? Lindorët, pushtetin përjetë
  Ngritur mbi kufoma, pesëdhjetë vjetë.

  Perëndimi? Poshtë! Hidhi në Det!
  Fitilin minave, Zoti jam vetë…

  Te parin zgjodhi Bahriun e shkretë
  Për t’i kthyer lekët për Universitet!
  Gjyqe gjithandej, kombëtarët me radhë,
  Liria pas lufte, lindi e vrarë…

  Vetëm një cift partizanësh, la të gjallë
  Të sillnin në jetë, poetin e rrallë…
  Jo Kadarenë, as Agollin nuk thashë
  Të dy ia drodhën, vdekur,…më pas.

  Beni, Ben Duka, gjor, verbër, i shkretë
  Vazhdon të këndoj si analfabet…

  Gjer edhe Memenë e vrau më në fund
  Brigad’e Parë c‘u bëre, Vula të Humbtë!

  Po ngrihet Beni dhe këngën e bën dëm
  Sa thua vërtetë ka mbetur pa mendtë…

  Mërzitur me Nanon, me Lirin hajdut
  Me Pandin tërë pufka, me Ramën kopuk…
  Dhe kthehet te Kumandari,
  “Na bwre me bukw…”!

  Si i dehur ngjan
  por i thotë me gjithë mend
  Më fal, Enver që s’vdiqa, në vendin tënd…!

  Mendo, o Ben, sikur në krye të ish Frashërlliu
  Sikur arti e Fjala të vazhdonte si në vitet ’30,
  C’e bukur do ish e lirë Shqipëria,
  Beni do thurte lirika për qef të vetë…

  Nuk do merrej tërë jetën e vetë me Salën,
  Se Sala një kapter i të Kuqes ish
  Benit s’ja mbajti t’i thosh një fjalë Atij të Madhit
  Dhe shkon e bën trimin me një Dhjetorist!

  Beni mësoi ta kthente kurajën në raki
  Sot e kësaj dite, ashtu e bën autokritikën
  Ja, e prishi gojën me Frashërrllinë
  Dhe shkon në një bar e kthen një krikëll…!

  Po Balli ishte Ballë, o Ben, për kokën tënde
  Dhe bënte Qeverri të Madhe me Diploma Perëndimi
  Jo si kuqot e Qeverrisë së Rigonit pa brekë
  Që më në fund e këmbyen Memenë me nje Lenkë!

  Ja supozojmë se Ballistët hanin pula,
  dhe s’ishin per lufte po ishin per Paqe,
  Po ce o, Arben Duka, më mirë këta të tutë që e ndaluan mishin fare?!

  Do hanin më shumë shqiptarët, do këndonin poetët për Shqipërinë
  Dhe në vitet ’90 s’do ngjiteshin anijeve për Perëndim!

  Të më falësh, Ben, në të kam prekur nga pak,
  Po ti e menderos fare kur bëhesh flakë I kuq…
  Sa them me vete: është Beni ky, apo djalli
  E vrave lirikën, e thave këtë Gusht…

  Reply to this comment
 6. info analitike August 2, 08:05

  Karkalecet e kuq ish oficere ShQUPas e kane te veshtire te fshehin fanatizmin dhe natyren e tyre te imponuarit gjerave me diktat. Tani ky qyfyrexhiu kujton se duke share “armikun” sjell fakte bindese qe ka te drejte. Prandaj ky vend ka marre tatepjeten se askush nuk i dedikohet profesionit te vet por te gjithe kerkojne te japin leksione aty ku jane me injorante. Me kujtojne idiotesine e Revolucionit kinez ku femijet u vune drejtora spitalesh dhe ne emer te partise godisnin me shpulla profesore me pervoje e me goxha karriere. Ashtu sic ndodhi me injorantet enveriste qe sapo moren pushtetin vrane e prene gjithe eliten atdhetare dhe intelektuale qe vec mire i kishte bere vendit pa u perzjere me politike. Perfshire ketu edhe shume partizane idealiste qe ose u zhduken ose zgjodhen rrugen e heshtjes pas zhgenjimit te madh e kur pane se cfare monstre kishin sjelle ne pushtet. Shikojini sukseset e enverizmit o fanatike tek fytyrat e atyre qindra mijera emigranteve ne fotot e gazetarit Sciana. Shikoni cfare ndryshimi kane ata njerez te kthyer ne kafshe nga skamja, mjerimi, diktatura nga nje njeri normal. Kur lexon gjera te tilla si keto te qyfyrexhiut e kupton se do te duhet ende kohe qe shqiptaret te behen njerez.

  Reply to this comment
 7. Bilua August 2, 08:23

  Balli pas 90 nxori figurat me te shquara te llumit shqipetar,Ekrem Spahine,Pellumb Kullen dhe se fundemi kete Alihalemadhin!

  Reply to this comment
 8. Niku nga Saraqinista October 24, 23:45

  shkruan bejte qe nuk i afrohen dot as Nazim Frakulles….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim