Vdekja e 15-vjeçares, mjeku që tentoi vetëvrasjen ende në gjendje kome

May 18, 2017 16:11

Vdekja e 15-vjeçares, mjeku që tentoi vetëvrasjen ende në gjendje kome

 

Anestezisti Tefik Zhurda, që tentoi vetëvrasjen pas komplikacionit të rrallë hipetermia malinje, që i ndodhi me pacienten 15-vjeçare Blerta Pepa, vijon të jetë në koma, në gjendje të rëndë shëndetësore.

Stafi i Spitalit të Traumës po shikon edhe mundësinë e dërgimit të tij jashtë vendit, për një mjekim më të specializuar, si pasojë e dëmtimeve që kanë i shkaktuar preparatët e anestezisë, që 53-vjeçari i injektoi vetes në kushtet e një shoku psikologjik.

Kolegët e Zhurdës thonë se rasti i tij është një fatkeqësi që mund t’i ndodhë kujtdo dhe sipas tyre, në Shqipëri presioni është i papërballueshëm nga frika e hakmarrjes, shkruan Top Channel.

“Shyqyr që nuk më ndodhi mua. Të kesh në duar një fëmijë në lule të rinisë dhe të mos kesh mundësi t’i bësh gjë… Kam përfytyruar pozitën e Tefikut dhe presionin që do ushtrohej ndaj mjekëve. Edhe unë do jepja veten kokë më kokë pasi nuk mund të jetoj me kokën prapa nga frika për fëmijët e mi, pasi siç e dimë, ne kemi traditën e hakmarrjes”, thotë mjeku anestezist Apostol Vaso.

Megjithëse të dhënat e para nga mjekësia ligjore konfirmojnë komplikacionin hipetermia malinje dhe përdorimin e medikamentit dantolen, policia e Tiranës ka proceduar në gjendje të lirë 3 mjekët që asistuan operacionin.

May 18, 2017 16:11
Komento

1 Koment

  1. Mjeku May 18, 17:29

    Nuk tentoi vetevrasjen prej “shokut psikologjik” por prej DHUNES PSIKOLOGJIKE.
    Edhe dy dite pas ngjarjes ne ate spital nuk kishte kembe njeriu nga frika.
    Mos mbuloni te vertetat !

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*