Vdekja e Enver Hoxhës, foto të rralla nga homazhet

April 11, 2019 19:18

Vdekja e Enver Hoxhës, foto të rralla nga homazhet

Më 11 prill 1985 ndërroi jetë udhëheqësi më jetëgjatë në historinë e Shqipërisë.

34 vite më parë, për shqiptarë ishte një ditë e trishtë. Enver Hoxha ishte kryeministër i Shqipërisë në vitet 1944-1954 dhe në kohë të ndryshme ka shërbyer si ministër i Jashtëm dhe si ministër i Mbrojtjes.

Ai ishte zgjedhur në krye të Komitetit Antifashist Nacionalçlirimtar në 24 maj të vitit 1944, komitet i cili u shndërrua në Qeverinë e Përkohshme Demokratike në tetor të vitit 1944. Qeveria e tij hyri në Tiranë në nëntor të vitit 1944.

I lindur më 16 tetor të vitit 1908, udhëheqësi më jetëgjatë në historinë shqiptare, ka mbajtur thuajse gjatë gjithë periudhës detyrën e sekretarit të Parë të Komitetit Qendror (e barazvlefshme me atë të kryetarit të partisë), detyrën e kryetarit të Frontit Demokratik dhe postin e komandantit të Përgjithshëm të Ushtrisë Nacionalçlirimtare (më pas Ushtria Popullore).

Sipas një ankete të OSBE, të vitit 2016, rreth 45% e shqiptarëve kanë mendim pozitiv për Enver Hoxhën.

 

b.b/dita

April 11, 2019 19:18
Komento

22 Komente

 1. anticensurë25642654 April 11, 20:03

  aq të rralla janë sa na duket sikur i kemi të familjes!!
  a më ju bëfsha mutin për tituj që vini!!
  këto i kemi parë më shumë se shoim fotot tona të familjes mor debila!!
  skeni lënë vënd pa i nxjerrë!!
  “foto të rralla”!?

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 April 11, 20:05

  dhe një diçka!
  një gjë ka qënë e mirë atëherë,si është shkruar në fototn e gazetës,njeriu VDISTE,bile dhe enveri!
  sot NDËRRON JETË!
  enveri vdiq dhe akoma spo na lë e spo e lënë rehat!!
  përfytyroni këta të tjerët që do ndërrojnë jetë.do na dalin lugat përditë!!

  Reply to this comment
 3. NPB April 11, 20:45

  99% e pjesmarresve te ceremonise mortore u derguan atje pasi u nderpre puna me urdher te posacem.
  99% e qaramaneve dredhnin lot krokodili.
  99% e ulerimave te grave ishin fallso
  99% e te derguarve me detyrim thonin me vete “sot ja vlen te behem tap”
  1% e te derguarve me detyrim u arestuan dhe hengren shkopat e gomes ne kurriz. Njeri prej tyre ka qene dhe komentshkruesi.

  Reply to this comment
  • ganiu April 11, 22:03

   Tamam si thua ti 127.45% e shqiptarëve kanë qën kundër Enverit, vetëm se bënin sikur qanin e sikur e mbështesnin. E bënin vetëm për tu tallur me të.
   Dhe ai asqë e kuptonte fare. Bile akoma sot ka boll që tallen.
   Neti Vjosa, Ben Duka, fteri, MH, etje, etje.

   Reply to this comment
 4. fteri April 11, 21:26

  Ish presidenti i Francës Gjenerali DE GOL për Enver Hoxhën .

  1-Asnjeri nuk e meriton më shumë se Enver Hoxha thënjen :”Lavdia shkon tek ai që nuk e kërkon”
  Zhao Amazona
  president kombëtar i
  PK Brazil(g. shkëndia dt.18 prill 2000)

  2-Enver Hoxha është njëri ndër dy burrat e shtetit bashkëkohës që De Goli i admironte më shumë.

  Jon Holliday
  Libri “njeriu dinak”
  f.37

  Reply to this comment
 5. Niko April 12, 00:01

  Faleminderit per informationin Fteri. Shume intersante. Megjithe te metat e asaj kohe dhe regjime, personalisht mendoj qe ato 40 vjet kane qene periudha e vetme ku mund te shohim mbrapa dhe te konstatojme se shqiptaret kane qene te afte te ndertojne njje shoqeri dinjitoze dhe me ambicie per te punuar dhe ndertuar, EDHE mund te fillojne ta bejne perseri ne rast se duan.

  Niko

  Reply to this comment
  • kenaqesi April 18, 10:33

   Ishte koha qe kishte burra qofte ne perendim e qofte ne lindje; kur filloi dredhja, burrat u futen ne breket e grave si jane dhe sot. Ja, mund ti quash burra Sali Berishen apo Lulezim Bashen, apo grua Moniken? Po Nard Ndoken, ……nuk po shkruaj me. Vetem desha te theksoja; shikoni se si nje president i nje vendi veshtron gruan si kerkon ti shkerdheje vendin! Po ate vete? …Keta jane njerezit burra te pushtetit te sotem demokratiko-borgjez.

   Reply to this comment
 6. demo April 12, 02:31

  Enver Hoxhen s`e donte i jati,jo ta cmonte De Goli.
  Kush e sheh,coc i duket,;Kush e ka,cirret e nduket.

  Reply to this comment
 7. alphade April 12, 09:08

  Shenim: Jon Holliday…..me duket se titulli i librit ne mos
  gaboj nuk eshte ” njeriu dinak ” por “shqiptari dinak”…!
  Ka nje refren te huaj qe thote: “Ne ‘lisin e rrezuar’ ,te gji-
  the vrapojne te bejne ‘dru zjarri’ “!!! Tash qe Enveri ka
  vdekur turruni,vraponi me bo ” dru zjarri” sepse sa ishte
  gjalle hymnet,ditirambet e hosanate nuk kishin te sosur
  nga ata qe sot e bllafemojne e nuk lene pa hedhur balte
  e zift mbi te. Kur Tien Sia Pini vizitoi Ameriken,sigurisht
  pas vdekjes se Maos, nje gazetar amerika e pyeti me kunj duke i drejtuar kete pyetje: Zoti Ten,sa here qe dilni
  nga burgu,ju dilni me i forte se me pare. Eshte nje perifra-
  zim prandaj nuk e kam futur ne thonjeza. Ten Sia Pini iu
  pergjigj: ” Une i ngjaje nje topi futbolli qe sa me shume ta
  perplasesh per toke, aq me lart ngrihet” ! Cdo shqiptar
  ka vullnetin e lire t’i interpretoje si te doje keto dy refrene
  e anekdota……!!

  Reply to this comment
 8. Fidel Kastro April 12, 20:36

  Po qe se jane te sinqerte,ata qe admirojne Enverin , le te shkojne ne Korene e Veriut tek Kimi, eshte tamam si Enveri!!!! Mirepo keta zuzare lavderojne Enverin dhe vete apo femijet e tyre jane ne Amerike, Kanada apo ne Evropen perendimore!!!!

  Reply to this comment
 9. intelektuali April 12, 21:39

  Uaaaa da i zgjuar eshte ky Fideli, ky minor Leader.

  Aha Dru me pre.
  Po Trump qe takoi koreanin Si te duket Ty i kastruar.
  Trap

  ATA qe admirojne Enverin i lane Pa Pune dhe te detyruar Morren rrugen e kurbetit dhe jetojne me djersen e ballit.

  Nullat Jane femijte e qeveritareve e politikaneve qe Jane Zero ne xhufke dhe qendrojne jashte ne leket e vjedhura te shqiptareve.
  Baballaret e tyre vajten ne perendim dhe punuan shofera taxish dhe e lange perendimin se ishin Zero Pa cka profesorllekve.
  Erdhen ne shqiperi dhe fitojbe e vjedhin zerot Si politikabe

  Reply to this comment
  • fteri April 17, 17:54

   Intelektual – mavria ,ti deklaron se :
   “ATA qe admirojne Enverin i lane Pa Pune dhe te detyruar Morren rrugen e kurbetit dhe jetojne me djersen e ballit.”,

   Kjo që thoni ju është plotësisht e vërtet meriton një YLLË ,ka ndodhur me mua personalisht ,por dhe me vllezrit e mijë që kishim detyra të rndësishme ,dhe u katandisëm rrugve të kurbetit për të nxjerr bukën..

   Reply to this comment
  • Dunavatasi i vjeter April 18, 19:50

   JA DHE “KOPILI” i Veres……I kujtohet “Babai shpirteror”….Te rrosh dhe ta kujtosh “i nderuar” INTELOBOLJA e Ditas…

   Reply to this comment
 10. Mollosi April 12, 22:48

  Sa me mire do te ishte Shqiperia nese Enver Mugosha do te vdiste njezet vite me pare…!

  Reply to this comment
 11. mban toka April 15, 01:12

  Veshtroni, aman se mos me gjeni ne keto foto Saliun, Fahriun, jo Lulezimi se ka qene bebé prapa mamase, por ndonje Genc apo qurravec tjeter nga keta bastardet qe jane bere sot.

  Reply to this comment
 12. MH April 15, 13:08

  alphade
  Ke krahasue me nji pergjigje te shkelqyer te Teng Sia Pinit dhene amerikaneve.

  Pershendetje.

  Reply to this comment
 13. alphade April 16, 12:55

  Z. “Fidel Kastro” ! Nuk e di ne se e ke marre vesht se Kim
  Jong Un-i e ka takuar dy here Z. Trump,presidentin e SHBA-se qe eshte Keshtjella Boterore e Antikomunizmit
  dhe perseri do te takohen per se treti. Por kam nje dicka
  tjeter me ty: “Nickname” qe ke zgjedhur me duket jo pak
  por shume paradoksal sepse “Fideli…” ka qene mik i madh i Vietnamit dhe Korese se Veriut dhe antiamerikan
  derisa vdiq, ndersa juve zoteri nuk i ngjani asfare Fidelit,
  pranda te rekomandoj gjeni nje pseudonim tjeter qe t’ju
  vije per shtat me pikpamjet tuaja ….!

  Reply to this comment
 14. alphade April 16, 13:02

  Shenim: S’para i lexoj komentet para se te shkruaje ko-
  mentin tim por tash lexova komenti i zotit “intelektual ”
  dhe vrej se paska marre te njejtin shembull si une per
  takimin midis Trump-it dhe Kim Jong-ut…Sa per sqarim.

  Reply to this comment
 15. fteri April 17, 17:55

  Intelektual – mavria ,ti deklaron se :
  “ATA qe admirojne Enverin i lane Pa Pune dhe te detyruar Morren rrugen e kurbetit dhe jetojne me djersen e ballit.”,

  Kjo që thoni ju është plotësisht e vërtet meriton një YLLË ,ka ndodhur me mua personalisht ,por dhe me vllezrit e mijë që kishim detyra të rndësishme ,dhe u katandisëm rrugve të kurbetit për të nxjerr bukën..

  Reply to this comment
 16. Mark U.K April 20, 12:37

  Se ça janë do legena si na nxierrin ket diktator.Ata qe e vlersojn mendojn se ala është gjall ashtu jua ka pas futë frigën.Miré se do shurrana qe thon jemi veteran, nuk i fajsoj.Lufta ka gati 75 vjet qe ka mbaruar po sa vjeç kan qënë si mburren se kemi luftuar.I bjen mos me pas dale ala se sames.Te ishte i mire nuk e nxirrte i jati jasht,xhaxhaj i tij e ka rritur.Ai vrau plot73 kantidat e antar te byros politike.Ai pushkatoj burrin e moters.E motra nuk i hyri kurr ne shtepi Enverit.Me fjalen e tij ndaloj me kushtetut besimin ne fe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim