Vdekja e një krenari

June 16, 2018 13:05

Vdekja e një krenari

Dikur ishte mbreti i gjithë Parkut Kombëtar, por tani nuk gjendet më në nivelin e krenarisë së tij.

Është duke u holluar dhe duke shkuar drejt vdekjes.

Ky luan quhet Skybed Scar dhe është shumë i njohur në Parkun Kombëtar të Kruger në Afrikën e Jugut.

Këto pamje prekëse për adhuruesit e kafshëve tregojnë ditët e fundit të Skybed Scar, i cili dikur siguronte ushqim dhe mbrojtje për gjithë familjen, kurse sot nuk mund ta bëjë këtë as për veten e tij.

Këto foto janë shkrepur nga Larry Anthony Pannell, 64 vjeç, një fotograf dhe akupunkturist.

Larry, nga Kalifornia, SHBA, thotë:

“Unë e dija se isha dëshmitar pamjeve shumë të veçanta. Jeta mund të jetë shumë mizore dhe të jem i ndershëm, gjatë karrierës sime, unë kam parë njerëzit të humbasin gjithçka nga rrëshqitjet e tokës, tërmetet dhe zjarret. Kam fotografuar aksidente automobilistike me lëndime të rënda. Gjithsesi mendoj se asnjë fotografi apo sekuencë fotoje nuk më ka prekur aq shumë sa të dëshmoj vdekjen e krenarisë së një luani”.

b.m. / dita

June 16, 2018 13:05
Komento

3 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku June 16, 19:38

  Shume i rendesishem fakti qe ky zoteria qe ka bere fotografite eshte akupunkturist. Po provoja te gjeja cfare katastrofe do te kishte qene sikur ky te mos ishte akupunkturist por psh thjesht shofer zisi.

  Reply to this comment
 2. Lala June 17, 17:19

  Kam qene shofer zisi dhe nuk jame bere pishman as edhe nje here per punen e bere, as edhe kur hapja kamjen dhe behesha zi nga vlvolina more qen xhuxhumak .Nuk e di sa faje ka por ti je dhjere nuk je pjelle.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku June 17, 18:00

   Me pelqen inteligjenca jote o ish-shofer zisi. E ke kapur per bolesh thelbin e komentit tim. Kesaj rradhe po ta fal, nuk po te shaj qen shofer zisi, po heren tjeter, po me shave prape qen, edhe une do te te shaj. Une vetem kaq po te them, po pa te share as qen, as me te pjelle, as me te dhjere, me trute qe paske zotrote edhe shofer zisi e ke pasur shume.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*