Vdekja e kryekomisiarit Bajram Hajdarmetaj, PD kërkon informacion

December 6, 2019 19:00

Vdekja e kryekomisiarit Bajram Hajdarmetaj, PD kërkon informacion

Partia Demokratike me anë të Sekretarit të Përgjithshëm, Gazmend Bardhi, ka ngritur katër pyetje ndaj vdekjes së kryekomisar Bajram Hajdarmatajt në tragjedinë e tërmetit të 26 nëntorit.

PD kërkon informacion zyrtar për katër çështje, duke hedhur dyshime se në këtë rast mund të ketë pasur mosveprime kriminale të Qeverisë.

Katër pyetjet që ngre Partia Demokratike:

Pas kërkesës për informacion mbi mosveprimet lidhur me dy pallatet në Thumanë, ku humbën jetën 24 qytetarë, me anë të një kërkese zyrtare, Sekretari i Përgjithshëm i PD Gazment Bardhi, i kërkon Edi Ramës dhe Ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, informacion lidhur me verifikimet e kryera në Godinën Nr. 4 të Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës, e cila u shkatërrua në tërmetin e datës 26 Nëntor dhe ku fatkeqësisht, humbi jetën kryekomisari Bajram Hajdarmetaj.

Në mënyrë zyrtare, PD kërkon informacion lidhur me këto 4 çështje:

Pas tërmetit të datës 21 Shtator 2019, a ka kërkuar zyrtarisht dhe a ka kryer Ministria e Brendshme verifikimin e sigurisë dhe gjendjes së Godinës Nr. 4 të Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës? Nëse po, ju lutem na vini në dispozicion dokumentin zyrtar që e provon këtë. A është informuar ose raportuar pranë Komitetit Ndërministror të Emergjencave Civile (KNEC) për gjendjen e kësaj godine?

A u verifikua Godina nr. 4 e Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme Durrës pas tërmetit të 21 Shtatorit? Nëse po, kush janë ekspertët që u angazhuan dhe çfarë vlerësimi bënë ata? Lutemi një kopje të aktit të konstatimit/verifikimit të hartuar dhe nënshkruar prej tyre.

A është vlerësuar nga drejtuesit e Godinës se nga konstatimet faktike, lidhur me dëmet e muraturës, objekti nuk mund të funksionojë në kushtet se si është në gjendjen aktuale, pasi muraturat e dëmtuara demonstrojnë rrezikshmëri të lartë? Nëse po, kush ka urdhëruar përdorimin e Godinës dhe mbi çfarë baze është bërë kjo?

A është lajmëruar stafi për gjetjet e ekspertëve dhe për sigurinë e godinës? Nëse po, lutemi na vini në dispozicion kopje të akt njoftimeve.

 

l.h/ dita

December 6, 2019 19:00
Komento

3 Komente

 1. ahAAAAAAAAhaaaaaahAAAAAAAAA haha December 6, 19:20

  haha
  hahahahaha
  haaaaaaaaaaaaaa haaaaaaa haaaaaaaaaaaaa

  by.hq!mt e bandes se rruges me molotov tiranes

  Reply to this comment
 2. prizem December 6, 19:38

  Pune PeDe-rash SHQUP-i…

  Reply to this comment
 3. Usa December 6, 21:34

  Pd dhjere ceshte kjo pune. Bajrami ka lare mekatet e majit 96 kur vriste dhe vidhtw votat ne fshatra te Tiranes. Ka la gjynahe ai mt.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim