Vdekja e princeshës naziste

July 2, 2018 08:20

Vdekja e princeshës naziste

Gudrun Burwitz, vajza e Heinrich Himmler-it arkitekti i Holokaustit dhe funksionari i rangut më të lartë të Gjermanisë naziste pas Adolf  Hitlerit vdiq pak ditë më parë, në 24 maj 2018 në afërsi të Mynihut në moshën 88 vjeçare.

Vdekja e saj u raportua për herë të parë nga gazeta gjermane Bild që gjithashtu konfirmoi se Burwitz kishte punuar për dy vite në agjencinë e inteligjencës së huaj të Gjermanisë Perëndimore.

Historiani dhe shefi i agjencisë, Bodo Hechelhammer konfirmoi për gazetën se Burwitz kishte zënë vendin e sekretares nën një emër fals në fillim të viteve 60.  Ky organizëm nuk bën komente për nënpunësit aktualë ose të kaluar, vetëm nëse kanë vdekur.

Mbështetësit dhe kritikët e quanin Burwitz  princesha naziste, sepse mbeti e papenduar dhe besnike ndaj babait të saj deri në fund.

Edhe pse ka vizituar një kamp përqendrim ka mohuar ekzistencën e Holokaustit dhe në vitet e fundit ka ndihmuar me para dhe mbështetje ish nazistët e dënuar dhe të dyshuar për krime lufte.

Në momentin e lindjes së saj në 1929 i ati po konsolidonte pushtetin e tij si lider i trupave paramilitare naziste të njohur si SS. Himleri komandoi policinë sekrete gjermane, Gestapon dhe vendosi sistemin e burgut dhe kampet e përqendrimit tek të cilët do të zhdukeshin më shumë se 6 milionë njerëz, kryesisht hebrenj, por edhe romë, homoseksualë dhe persona të tjerë.

I vetmi person që e tejkalonte në hierarkinë naziste ishte Hitleri. Gudrun ishte vajza e madhe e Himlerit dhe vajza e vetme e ligjshme që i ishte përkushtuar plotësisht të atit.

Më vonë Himleri dhe bashkëshortja e tij adoptuan një djalë dhe më pas ai pati 2 djem të tij me të dashurën e vet.

Në vitet 30 dhe në fillim të viteve 40 Himleri me syzet e tij dhe me një pamje mediokre e shijonte praninë e Gudrun-it pranë vetes si një simbol bjond me sy bojëqielli përpara rinisë ariane.

Në një gazetë që më vonë u konfiskua nga autoritetet aleate u publikua se vajzës i pëlqente të shihte refleksin e saj në çizmet e të atit.

Kur ishte 12 vjeç Gudrun shoqëroi të atin në kampin e përqendrimit në Daçu, i cili ishte vendi i eksperimenteve mjeksore naziste dhe ekzekutimit të dhjetra mijëra njerëzve. Gudrun e kujtonte në ditar kështu vizitën e saj: “Sot ishim në kampin e përqendrimit të SS në Daçu. Pamë sa mundëm. Pamë punën e kopshtarisë, pamë dardhat, pamë të gjitha pikturat e bëra nga të burgosurit. E mrekullueshme! Më vonë hëngrëm shumë, ishte shumë e shijshme.”

Kur Rajhu i Tretë ra në vitin 1945, Gudrun ishte 15 vjeçe dhe bashkë me nënën e saj u arratisën në veri të Italisë ku u arrestuan nga trupat amerikane. Himleri u kap nga forcat ruse në 20 maj 1945 dhe u trasferua tek autoritetet britanike. Tri ditë më vonë u vetëvra duke gëlltitur një pilulë cianuri.

Gudrun dhe e ëma u mbajtën të burgosura për 4 vite dhe në disa qendra të mbikqyrjes në Itali, Francë dhe Gjermani. Ajo e mohonte vetëvrasjen e të atit dhe pohonte se e kishin vrarë britanikët. Ishte prezente në disa gjygje për krime lufte të lidhura me të atin në Nuremberg. –Ajo nuk qau, por filloi një grevë urie, – shkruante Nortert dhe Stephen Lebert në “Roja i tim ati” më librin e tyre në 2002 mbi fëmijët e udhëheqësve nazistë. – Humbi në peshë dhe nuk u rrit.

Pas lirimit nënë e bijë u vendosën në qytetin e Bielefeld në veri të Gjermanisë, ku Gudrun u trajnua si rrobaqepëse, e pati të vështirë  të mbante një punë të qëndrueshme për shkak të historisë së saj familjare. Në vitin 1961 iu bashkua shërbimeve të inteligjencës gjermane si sekretare nën një emër fals dhe punoi në qendrën në afërsi të Mynihut.

U pushua në 1963 kur autoritetet e Gjermanisë Perëndimore rishikuan prezencën e ish nazistes në qeveri. Në fund të vitetve 60 u martua me Wulf-Dieter Burwitz, një shkrimtar që u kthye në një zyrtar të një grupi politik të së djathtës dhe u vendos në një rrethinë  të Mynihut. Patën 2 djem.

Përveç një interviste të shkurtër të dhënë në 1959 nuk dihet të ketë folur në publik për të atin apo edhe për jetën e kaluar. E megjithatë mbante gjithmonë veshur një karficë argjendi që ia kishte dhuruar i ati që kishte 4 koka kuajsh të vendosur në formën e svastikës.

b.m. / dita

July 2, 2018 08:20
Komento

14 Komente

 1. ELIOT July 2, 08:39

  Pyeteni femjet e hitlerit te Shqiperise ;;enverit ;;;a jane pen duar per krimet e babait te tyre te cmendur ,;;;;; dhe beni krahasimin ;;;merci

  Reply to this comment
  • Shqip July 2, 13:35

   Pyet edhe kelyshet e saliut a Jane te penduar per gerdecin e 21 janarin se me gjakun e tyre shkerdhqeni breth boten

   Reply to this comment
  • Shqip July 2, 13:35

   Pyet edhe kelyshet e saliut a Jane te penduar per gerdecin e 21 janarin se me gjakun e tyre shkerdhqeni breth boten
   Mos I bllokoni komentet

   Reply to this comment
  • Shqip July 2, 13:36

   Pyet edhe kelyshet e saliut a Jane te penduar per gerdecin e 21 janarin se me gjakun e tyre shkerdhqeni breth boten
   Mos I bllokoni komentet flm

   Reply to this comment
   • Lili July 2, 23:50

    Saliu eshte kelyshi i juaj ,pra kelysh i enverit me te cilin ndanje pushtetin tashe 28 vite,pa asnje shqetesim. Pra komentin tend dergoja Rames i cili u votuar per te burgosur berishen e bashen, po qe i mbrojti e i shperbleu me disa milliona plus asaj..
    Pra komentin dergoja Rames.

    Reply to this comment
 2. niku July 2, 10:46

  Eshte dakau ai kamp o damblla, jo dacu

  Reply to this comment
 3. demo July 2, 14:03

  Eliot!Pershendetje! Pikerisht kjo me vajti ndermend!

  Reply to this comment
 4. Dashamiresi D. July 2, 16:14

  Kush eshte;- Domethenia e ketij shkrimi?!

  Komentuesit e thone qellimin e ketij shkrimi…
  Gazeta “Dita”,lapsus apo rastesi, hap kete sipar.per “demo”e -“ELIOT” me shoke..?!”ku mire”, justifikohen-basjkepuntoret e nazifashizmit.
  Dashamiresi D.

  Reply to this comment
  • ELIOT July 3, 12:24

   DASHAMIREZ KOQJA …PARA SE TE ZHGARRAVISESH TE KESHILLOJ TE MESOSH FJALEN LIBERTE EGALITE FRATERNITE NE QOFTE SE JE NE KANADA DHE SE DIN ..JE ME TE VERTETE RRRRROTA E KKAAARIT ME TE MADH QE KA BOTA …..ELIOTI ESHTE DEMOKRAT LBERAL … REPIBLIKAN SI SARKOZI ….MERCI QOFTE TEK DAJA …TETE DE BITE …..DHE PER GERDECIN. LILI JU A KA DHENE PEGJIGJEN E SAKTE …. NE RAST SE SI KUPTONI KETO GJERA TE THJESHTA ..JENI ….. LOPE …OSE DELE ..

   Reply to this comment
  • e verteta July 4, 01:52

   Te flasim shqip: CILA eshte domethenia e ketij shkrimi?

   Reply to this comment
 5. demo July 2, 22:00

  Rri rehat,ha ate pension qyl nga Kanadaja kapitaliste,se do te bjeri pordha ne zemer!

  Reply to this comment
 6. alphade July 3, 02:59

  Aq sa vrau Enveri per 45 vjet, Saliu i vrau per nje muaj,
  muaji i mbrapshte i gjenocidit berishian,1997 !!! Pa per-
  fshire ketu gjemat e Saliut individuale e ne grupe: R. Ho-
  xha, Olldashi,Hajdari, Xhindi,……! Me tej, Gerdeci, 21 Ja-
  nari ….etj.etj. Per Monstren e Vicidolit ne te ardhmen do te shkruhen drama e tragjedi mbi krimet berishiane per-
  gjate 28 vjeteve te anarkise totale,te nje shteti pa shtet,
  me regjim totalisht mafioz i dirigjuar nga Sali Milloshevici
  Fasllici …..!!

  Reply to this comment
 7. Dashamiresi D. July 3, 14:10

  FALEMINDERIT “demo” PER “KESHILLEN”dhe mos u merakos per mua,reabilito arsyetimin…Si i sojit,thuaji komentuesit “ELIOT”,se i kam gjet nje vend per, “bari” delesh,se per lopet kam frike se e vrasin se dhe ato, se kuptojne.Le te mare dhe “lilin me vete.
  Pershendetie “alphade”.

  03-07-2018 Dashamiresi D.

  Reply to this comment
  • ELIOT July 4, 11:55

   DASHAMIR ZAJMI .. QE JE NJE COPE MISHI KJO GJE DUKET NGA SHKRIET TUJA PA KUPTIM OSE EDHE KOPESHTIN E KE MARRE ME MIK ..NU CUDITEM SA PER ELIOTIN ..PUNON NE MES TE PARISIT DHE E GJUKOJNE FRANCEZ ME KULURE TE LARTE JO DISA SI JU COBAN .. ZHULS QE EDHE DHEMBET I LANE NJE HERE NE MUAJ … KUR ELIOT I VE PERFUM QENTI TE TIJE TI .. SPURDHJAK FSHATAR ANALFABET .. SE KISHE PARFUM PER 40 VJET ME ENVER DEBILIN … KUR ELIOTI E KA ROGEN 1350 EUROS NE MUAJ TI QEN SAHAN LEPIRES ..JA THITHE RAMES PER NJE VEND PUNE . TA COMPRIS DEBILE MENTALE …BONJOUR …..

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*