Vdekja na rrëmbeu papritur një mik

May 1, 2018 08:18

Vdekja na rrëmbeu papritur një mik

I nderuar z.Thano,

Po ju dergoj kete shkrim-homazh per nje kolegun tone qe nderroi jete para disa javesh. Behet fjale per z.Idriz Xhomara, me te cilin kemi punuar bashke per vite ne Ministrinë e Bujqesise. Faleminderit paraprakisht në rast se e botoni në gazeten tuaj simpatike.

 

E kush qëndroi këtu? Kush doli kundër ligjeve të natyrës në daç thuaj të  Zotit? Kemi ardhur për t’u larguar  nga kjo jetë, duke lënë pas emrin, veprën, të cilat nuk  të braktisin edhe pasi  nuk jemi më. Siç thotë Ataturk “veprimi i tyre nuk mbaron kur ata nuk janë më në jetë”. Ndikimi i tyre është tepër i fuqishëm sidomos kur shërbejnë si modele frymëzimi dhe edukimi për brezat e rinj, për kolegët e sapo dalë në jetë. I tillë ishte Idriz Xhomara.

Vdekja na e rrëmbeu papritur para disa kohësh. Na rrëmbeu pa mëshirë shokun, mikun e kolegun e paharruar, eruditin e paepur që kurrë nuk i hoqi nga dora librat e tij të dashur, armët e tij të “betejave të ashpra” në lëmin e diturisë. Njohëm Idrizin njeri, Idrizin agronom, Idrizin politikan, Idrizin njeri të dijes, njohëm Idrizin midis njerëzve të vuajtur, bujqëve  të dërrmuar nga puna e rëndë. Duke qenë një bir besnik i popullit të thjeshtë, nuk   ngatërroi njeriun me politikanin, agronomin e ditur me pozicionet zyrtare.

Ai nuk e ktheu politikën në profesion,një nga fatkeqësitë e shoqërive parademokratike,si mjet ogurzi për pasurim vetiak. Nuk ushtroi  në detyrat zyrtare diktat, nuk shfaqi megallomani, arrogancë, por si një intelektual mendjendritur, ishte komunikues me shokë e kolegë, vëllazëror me vartës dhe në ushtrimin e detyrës. Mbeti ai që ishte: i thjeshtë,i urtë, i ditur.

Bashkbisedimin me Idrizin, ne e konsideronim sfidë më vehte. Duhej bërë kujdes për të kuptuar ironinë e hollë që Idrizi përdorte me një gjuhë Ezopi, një e  folur e ngadaltë me nuanca të trevës së Matit prej nga e kishte origjinën. Disa e kishin të vështirë për të kapur mendimin e tij të rafinuar duke e keqkuptuar, por Idrizi si një njeri i ditur dhe siç thotë populli ynë  “ i rrahur me vaj e me uthull” i menaxhonte mirë këto situata, tepër i duruar, ia dilte mbanë më fjalë të ëmbla që siç thotë populli i Shqipnisë së Mesme, zbusin edhe gurin.

Idrizi vdiq duke lënë në pikëllim njerëzit e tij të dashur të familjes, ne shokët e kolegët e tij që do ta kujtojmë gjithmonë me respekt e admirim këtë shqiptar patriot. Siç thotë Stefan Cvajg në librin “E djeshmja”: Ishte lart dhe ra poshtë, shijoi luftën dhe paqen, ishte mirë dhe pa keq” prandaj mund të themi me plot gojën që  Idrizi jetoi me të vërtetë.

Veli Stafa

 

May 1, 2018 08:18
Komento

12 Komente

 1. Mark .U.K May 1, 08:59

  Ngushellime te afermve.Nje socialist ma pak asgja ma teper.

  Reply to this comment
 2. Paul Tedeschini May 1, 11:57

  Ne rregjistrin e shkolles laike te jezuitve ne Shkoder, ku kan studjue edhe djem familjesh muslimane dhe ortodokse, rrezulton se:

  Qemal Stafa ka qene nxanes aty ne ate shkolle ne vitin shkollor 1925-2926,
  Po ashtu edhe Veli Stafa ne po ate vit shkollor 1925-1926.

  Pyetje: A ka ndonji lidhje familjare autori Veli Stafa me ndonjenin nga nxanesit e siper treguem ?

  Po ne ate shkolle ka studjue edhe Fai bej Konica ne vitin 1884-1885.

  Reply to this comment
 3. hj May 1, 12:43

  e nxore koken o MARK fashisti,mire ju a beri TUCI qe u ja mori token, dhe ju qiu loken.

  Reply to this comment
 4. Mark .U.K May 1, 14:21

  hj:Mendova te mos ju fyeja nje moment,po jam i sigurt% se e meritoni.Jemi 1574milje larg njeri tjetrit do deshiroja te ishim ball per ball sa per nje kafe……Kam ndigjue se Egjypti ka numrin ma te madh te gomarve ne bote.Te gjith gomart meshkuj te .hkerdheshin cfar te permban pragu.

  Reply to this comment
  • korçari May 1, 19:37

   O Mark UKU ne vend te truve ke m*t prandaj vetem bie ere te qelbur sa here komenton ,çfare plehre ku dhe para vdekjes ngelesh kafshe.

   Reply to this comment
 5. favenido May 1, 17:30

  Familje ,te afermev,bashkpuntorve ngishllime.
  Autori,veli( dr)stafa,ndofta eshte I biro i alauidin s.?
  Favenido

  Reply to this comment
 6. veli stafa May 1, 18:10

  Z.Tedeschini une quhem veli stafa sepse kam marre emnin e xhaxhait qe juve thoni ka studju ne kolegjen saveriane.Jeni i sakte atje kane studjue keta dy xhajat e mi madje te dy kane qene nxenesit me te dashur te dom ndre mjedjes.Madje sipas kujtimeve te prof zamputit Dom Ndreu e ka vlersuar veli stafen me 10 me boje te kuqe e papare kjo ne historikun e atij kolegji.Ndersa halla Jalldis ka qene nxenese ne gjuhadol tek motrat stigmatine e roza tedeschinit.respekte nga v.stafa mjek veteriner) tirane

  Reply to this comment
 7. Favenido new york May 2, 00:19

  Pershendetja gazeta ,,”Dita”
  Pershedetje dr.Veli Stafa
  Dikur ne vitet tetdhjet takova Babajn tuaj shume te nderuare e te respektuar Mr.Alaudinin
  Stafa. I kerkove nje kujtim per babajn time se ai a.s. e kishte njhur, veli n.docin nepermes Vllezerve te tij veli &. E q.stafes ne shkoder,si officer stervitjes ushtarake me rinin,aty Ku kishte dhïe vllajn e ti student ne gjimnaze Maxhun Doc I cili mbaron studies ne padova itali,dhe. Mbaron doktoranturen per shkenca politike.Nuk I gjen puke ”por te shifim”I jape nje pages per ‘rite”.nuke u be gje nje Shokuo I tij tefik canka e mere ne pune ne nderm tregtare private.Aktivizohet ne lufte 42 kunder nazifashizmit.
  Vllezrit veli.ali,shaban,dr.maXhuni u aktivizuan ne ceten e Kosoves.
  Ndodhi qe ne ndermarrjen e trans-shqipit nga makin- import transeroht jurist i se dretes nderkombetare mbaruare universitetin”.lomonosov(detyre qe nuke e ushtroj asnje here).kontatet para pari I taken me Mr ramiz Shtepani,luftare e patriot,dhe &te Mr.Alaudin Stafa etj.
  Unde ramizin e njif NgA vllezrit Shtepani njeri dr. -ReshitiVeterilner colonel tjetr agronomy -Agimy, te dy njerz te shkelqyere ne pune shoqer e kudo..
  Halili fliste shume mires per alaudinin e ramizin.halili e ka patur shtepin ne rrugen e durrsir,aty Taconim Alaudin shpesh se merrte me biciklet ushqim per blegtorin( nje lop me duke mbante per qumsht).
  kishte nje menyre te folurit shume vecanete fliste me emcine e dashamirsi.
  Ne Ins.L.sh .bujqesise(fakulteti hibid ruse-bullgar ‘.’Agrozootekni” Na kishte dhen botanic Mrs .Drita Stafa,zonje shume e nderuare,por Pak e distancure).ne provide e zaciote nuke kthante njeri-student.
  Ndodhi qe nje nga delving nuke u pergjigj.prof .Drita I tha???pse sherbejn gjethet?? ,vete Prof. Mori frym thell e kaloj flokt anash.sudeti e kuptoj,e tha per” frym marrje”
  Kamben gaze k. e hid.etj etj,,
  Prof. qeshi ”e zbuluam”,kalon.
  Te dy motrate I shikoja bashk me njra tjeren.
  Dalim tek tema,
  Me Mr.A.Alaudinin bisexdova per vresjen ”tragjike””asidetalee e quajture ne ate kohe”,,,
  Po me tha ashtue eshte……???Biseduam gjat te hotel interacionali,me tregoj nje pem ne torture Ku eshte ndalure Q.Stafa dhe ka bisedure me veliun n..une a.qendrova large se po flisnin ne intimitet.kur u ndan v. Me pershendeti dhe mua.Qemali me tregoi per biografin dhe punen qe bene ne grupin e oficerve,
  Per ceshtjen kombetare,por oficeret duhet ruhren shume se ndiqen Nga shteti,italia,ushtria etj,ai eshte mike I babajt tone.Per me vone nuke di gje vec thane u via nje major officer veli dEva,dedi,shume vone e kame percakture se v.nimani eshte asgjesure,per meantime nderyshe per bashkimin kombetere.
  Kato qe mi tregove a mund ti shkruam ti fimosishe???JO VETEM KETO POR DHE TE TJERA THA ALAUDINI.
  Aty per aty s pata letter ate stillograf.
  I thash cur munde takohemi???kur te duash jam ne shtepi pase dite.caktuam diten.Ne qofte se nuke gabohe mes rruges durrsit e kavajes, ish te shtepia e juaje ,ne nje koridore shof nje bib’otek me Libra ne gjuhen shqipe,italisht,,etj,blloqe,fletore,albume,
  Cova doren instigtivishte,dhe shof nje liber me mbishkrimin ”p.maxhun Docin ”?.A do Ta marrishe me tha a.?? ;jo ,I thash ka redesi qe ne kemi patur lidhje te pa ditura ‘sepse Personaliteti Qemal Stafa
  u vra Para kohe padrejtsisht 5 maj 42. E Veli Neiman(kthyre nga Kosova jug.prill 45 , vdek 28.10.46 ne mes dites ne qender te tires.
  Ate deklarate e kame marred ne dy faqe shkruare me nje stlolapse me ngjyre te kuqe(sjell nga jasht nipi Adrian Skender Doci vorjbollist I kl.pare.
  Me qe Ra Rasta,ju KURE keni mbarura studimee Larta
  Aladdin eshte ankure TeK deputeti Skender Velia Doc, per me gjate I dine vete.
  Une nag deklaratet e marra shumica Kane Hamburg, duke ju dene te tjerve,levizje,incideteve etj ,por kame nje fletore bllok me100 flet permbledhje,aty Jane shenimet e Shum te te nderuarit e pa harriarite Aladdin Sttafes
  Me shume respected
  Fatbardh Doci
  Scientific Collaborator
  May 1.2018.
  New York
  Me gjthse eshte 1maje litem pranoni
  Pershendetjet me te perzemerta per gjith dheronjet,deshmoret e patriotet e intelektuale shquare
  Shqiptar e vecanti famljes Kretore kombetre
  Shqiptare” Stafa .”

  Reply to this comment
 8. Mark .U.K May 2, 09:40

  korcari:Po cpate more tu mbydhte.Ju po ju le ata te Egjyptit.Shko more .ar e ruaj dhite atje ne mal.

  Reply to this comment
 9. Veli Stafa May 2, 10:18

  Fort i dashtuni Z.Fatbardh Doci djali i te Madhit Luftetar Kombetar Veli Nimani,une ju njof mire, kemi miqesi te vjeter qe fillon ne vitet 1920-1930 ne Shkoder.Une kam njohur xhajen Tuaj intelektualin e Padoves Z.Maxhun Doci ku ne gjimnazin e shtetit Shkoder, ka qene mik i ngushte i Qemal Stafes.Z.Halil Doci babai tem Aladini e ka patur si nji vella me te vogel, mua Halili (Ndjese paste) me ka marre ne moshen 5-6 vjec (1967-1968) ne Porto Durres ku kemi hanger dreke ne anijen “Durresi” tek kapiten Fore Kureta.
  Aladini im ate me ka folur shpesh here per baben Tuaj te Madh,firmetarin e Marrveshjes Bujanit,komandantin legjendar Veli Niman Doci burrin e shquar te Tplanit Tropojes (Malesis Gjakoves).Z.Fatbardh une jam diplomu ne Mjeksin Veterinare me 1986 dhe kam punu ne ish-NB Gjergj Dimitrov. Me Halilin si une si vllai im, kemi mbajtur kontakte deri vone kur mora vesh se ka nderrue jete u hidhnova shume se ka qene vellai me i vogel i babes tem Alaydinit i cili ka qene deshmitar ne Hotelin “Internacional” kur Komandanti Legjendar Veli Niman Doci eshte takuar me Qemal Stafen ne Tirane .
  Ju perqafoj me mall e te fala te gjitheve…
  Juaji me respekt

  Veli Alaydin Stafa

  Reply to this comment
  • Fatbardh Doci May 2, 20:47

   Ne parantez,
   Pershendetje Mr.Dr.Veli Aludin Stafa,
   Pershendetje,E lexova me nje fryme,me gjithse jame mjafte I semure nga nje operacion urgjent(APENDECID ne ” Montefiore Hospital New York”pas 4.Ditesh u shtrova perseri,,operacion,ifekcion”big infecttion”,Ahh kto bakeries streptococcal s.),, pheperpunim e antibiotok ne serum ,(kam dhene proviim”bazat e veterinarise”Manual Veteriner” grup autoresh,,, etj.
   Syt mu mbushe me lot nga mallengjimi,teper I emocionure dhe optimist per fjalet e miria per respecting,dashamirsi, per vlersime ,politike,historike,shoqeroore,familjare vllaznore.
   Me fale nuke mundem me gjate,je I pari person qe KOMUNikoje nga 7.4.2018 (perjashture familjen<te aferme).
   Jeta eshte interesante?? ? plot Te pa pritura?!!,por,mesazhi I juaj ''homazh per kolegun e punes Mr.Idriz Xhomara me beRI optimist,qe me gjthate
   Ka, Shoke,miq,dashamires shume humanist.
   Me Shume respected e dashmiresi,per ju dhe familjen tuaje Stafa-Legjedare.
   Gjith Te mirate ju Urojme.
   Familja DocI
   Fatbardhi
   New York
   May 2,2018

   Reply to this comment
 10. Veli Stafa May 3, 16:22

  Ju qofshin te kaluara,Zoti ju ndihmofte Z.Fatbardh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim