Vdes nga koronavirus Lorenzo Sanz, ish-presidenti i Real Madrid

March 21, 2020 22:26

Vdes nga koronavirus Lorenzo Sanz, ish-presidenti i Real Madrid

Koronavirus bën edhe viktimën e parë të famshme në botën e futbollit.

Lorenzo Sanz, ish-presidenti i Real Madrid ka humbur jetën nga virusi në moshën 76-vjeçare.

Prej ditësh Sanz ishte shtruar në terapi intensive, ku po luftonte kundër Koronavirus.

Në ditët e fundit gjendja e tij shëndetësore ishte rënduar shumë, deri në dorëzimin përfundimtar të njeriut që udhëhoqi Real Madrid për 5 vjet në fitoren e një titulli në Liga, një Superkupë spanjolle, një Kupë Intercontinentale e dy Champions League.

Sanz ishte drejtor i Real Madrid nga 1985 në 1995, ndërsa në 26 nëntor të 1995 u bë president i Blancos, pasi Ramón Mendoza u detyrua të dorëhiqej për probleme ekonomike, sociale dhe sportive të klubit.

Sanz u mundua të kthente situatën në klub, duke blerë lojtarë si Davor Šuker e Predrag Mijatović me paratë e tij gjë që solli triumfin e pritur gjatë në arenën europiane.

Real Madrid nuk e fitonte që nga 1966, ndërsa e arriti me Sanz në 1998 dhe 2000, përpara se po atë vit të humbiste presidencën përballë Florentino Pérez.

e.k. / dita

March 21, 2020 22:26
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim