Lamtumirë Oso

August 21, 2014 21:53

Lamtumirë Oso

Një nga themeluesit e gazetës DITA, drejtori i saj Ardian Osoja ka ndërruar jetë natën mes të martës dhe të mërkurës, pas një infarkti në zemër.

Lajmi tragjik është konfirmuar nga familjarët.

Kolegu dhe miku ynë i dashur, ishte vetëm 46 vjeç. Vdekja ka ndodhur rreth orës 01.30 pas mesnate në shtëpinë e marrë me qira për pushimet e gushtit në Vlorë ku Ardi ishte bashkë me bashkëshorten Entelën dhe djalin Kristianin.

Ardi është paraqitur në urgjencën e mbingarkuar të Vlorës me shqetësime të shendetit rreth orës 19.00 mbrëmjen e së martës, por e kanë diagnostikuar me probleme stomaku dhe protokolli standart i kontrollit nga të dhënat e para duket i anashkaluar. Ardi merrte prej disa muajsh mjekim për probleme me tensionin.

Trupi është sjellë në Tiranë dje në mesditë, varrimi kryhet sot në orën 11.00 në varrezat e Sharrës.

Ardian Osoja ka qenë një nga drejtuesit më të suksesshëm në infrastrukturën e vështirë të shtypje-shpërndarjes së gazetave në Shqipëri. Ai ka qenë drejtor dhe administrator në të përditshmet Gazeta Shqiptare, Metropol, Panorama, Tirana Observer, Shekulli,  si dhe në gazetat sportive Gol dhe Sport Ekspres.

Prej nëntorit 2012, që prej numrit të parë të saj, ishte drejtor i gazetës DITA.

Stafi i bashkohet dhimbjes së Entelës, Kristianit të vogël, prindërve të moshuar të Ardit, vëllait Teos, familjarëve, miqve dhe të afërmve

Lamtumirë Oso!

 

**************

 

Kjo është Shqipëria që kemi gatuar

Nga Adrian Thano

Nuk pushonte kurrë një sekondë, ndërsa unë rrija e dëgjoja me atë heshtjen time të zakonshme prej skeptiku. Zemërmiri Oso kishte përherë diçka për të thënë.

Habitesha si arrinte të mbyllte dhjetëra takime në ditë, duke ecur nxituar me atë çantëzën e vogël në njërën dorë dhe cigaren e nëmur që nuk e ndante, në tjetrën. Unë lodhesha shpesh, ai jo. Unë prishja thuajse gjithçka me nervozizmin tim prej të marri, ai gjente gjithmonë fjalët e duhura për të më qetësuar. Optimisti Oso nuk dorëzohej kurrë.

E kuptoja nga përpjekja e mundimshme për të zgjedhur fjalët, kur gazeta nuk ecte mirë. I ndjeja numrat e suksesshëm kur këmbëngulte të më zgjonte nga gjumi me telefonatat e shtuara mëngjeseve. E ngreja më në fund atë telefon dhe i flisja gjithë përtesë, kurse ai buçiste nga ana tjetër shend e verë: “Po të kam thënë njëqind herë more djalë, ngrije atë dreq tirazhi, se më plase…” Ishte shprehja që ia thosha unë, sa herë më ankoheshin lexuesit që nuk gjenin DITA në treg. Unë e ulërija i nervozuar, ai e kthente po aq herë i qeshur.

E humbëm Oson. I plasi zemra në duart e Entelës, pak orë pasi një debil në urgjencën e Vlorës i dha recetë me ilaçe stomaku, një pacienti me simptomat e parainfarktit dhe e dërgoi shpejt e shpejt në shtëpi.

Por humbja e Entelës, Kristianit të vogël (fëmija më i veçantë që kam njohur ndonjëherë) Teos, prindërve të moshuar, miqve është vetëm ajo e dukshmja që dhemb. Ka edhe një humbje tjetër që do mbetet e tillë po aq gjatë. Shtypi i shkruar ka humbur dje në heshtje një nga mjeshtrat e tregut të shtypje-shpërndarjes. Pak njerëz e njohin këtë treg mizerje. Është një nga punët më të vështira në Shqipëri. Merrem që prej marsit të vitit 1996 me gazetat, plot 18 vjet që endem redaksive; nuk kam njohur kurrë një njohës më perfekt të këtij tregu se Osoja.

Nuk do them gjë tjetër sot. Nuk mjafton të shkruash fjalë. Dhe nuk bën t’i rëndojë edhe më familjarët e Ardit. Ata janë njerëz të mirë e të urtë; nuk donin as zhurmë as bujë në dhimbjen e tyre. Nuk donin të shkruaja asgjë në gazetë, në veçanti jo kundër mjekëve. Dhe ndoshta kanë të drejtë. E çfarë nëse shkruaj që edhe sikur debili i urgjencës të ishte gjeni mjekësie, në urgjencë për TURP ka vetëm një dollapë dhe ca regjistra? Çfarë nëse shkruaj që një ndihmëse e debilit donte për TURP 20 mijë lekë ryshfet që të fuste trupin në morg? Çfarë nëse shkruaj që edhe agjensia e funeralit është për TURP pronë e mjekut ligjor dhe pasi të firmosin dokumentin e vdekjes, të shesin arkivolin dhe transportin për Tiranë?! E çfarë nëse thua  që drejtuesi i ri i spitalit në Vlorë për TURP është produkt i pazareve të deputetëve lokalë? Për cilin turp të shkruash më parë? Jemi vendi ku askush nuk ka më turp.

Kjo është Shqipëria që kemi gatuar. Monstra e vogël me uri të madhe që me sa duket do na hajë një nga një të gjithëve.

August 21, 2014 21:53
Komento

107 Komente

 1. erioni August 20, 21:00

  Po me vjen shume keq. Tani qe e mora vesh se kush ishte ndjenj nje respekt te thelle per punen e tij. Ngushellime familjes.

  Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati August 20, 22:16

   Ngushellimet me te sinqerta familjareve te te ndjerit Ardian Osoja !

   Por gazeta juaj , duhet ta ngreje kete sherbim shendetsor skandaloz ne spitalet tona dhe sidomos ate ne Vlore, ku vene nga gjithe Shqiepria per pushime

   Ceshte ajo urgjence qe te diagnostikon tjeter per tjeter ? –Duhet te ngrihet nje komision per te verifikuar diagonezen e gabuar te mjekeve ne Urgjence

   Sepse ai paska vajtur ne spital ne ora 19;00 –Nqs ata do e kishin diagnostikuar drejt , pasi ai paska qene me tension .Ata edhe me nje aspirine te thjeshte mund tja kishin shpetuar jeten Ardianit

   Sepse kur je me probleme tensioni, do te thote se ke kolesterol te larte dhe duhet qe para se te flesh te pertypesh nje aspirine te vogel 90 miligrameshe cdo darke , ne menyre qe te parandalosh atakun gjate gjumit
   –Pasi aspirina te hollon gjakun dhe te shpeton nga goditjet e ngritjes se tensionit

   Ata po ta ksihin vene ne regjim aspirine parpakisht Aridanin, sot ai do ishte gjalle

   Kjo metoda me aspirine eshte gje e thjeshte fare , dhe edhe para dy ditesh e tha Doctor Oz , ne emsionin e tij ne tv amerikan

   Biles ata njerez qe vuajne nga tensioni eshte mire ta mbajne me vete, ne xhep ,ne nje qese nja 4 aspirina te vogla , ose nje aspirine te madhe dhe ne moment qe ndihesh keq nga zemra …..E nxjerr aspirinen dhe e kafshon duke e pertypur ne goje –
   –Ne kete menyre ajo shkon drejt e ne gjak dhe te hollon gjakun duke mundesuar mos-carjen e venave nga ritja e tensionit te gjakut——–Keta e theksoi edhe doktor Ozz

   Nejse, por z.Ardian paska ikur nga kjo bote per nje gje te vogel fare –Dhe duhet patjeter qe ju ti kerkoni Ministrise se Shendetsise te beje hetime per rastin ne fjale …
   se eshte gjynaf qe te iki tjetri nga kjo bote per nje neglizhence skandaloze fare

   Duhet qe te behet ky rast nje shembull sensibilizimi per te regulluar cilesine e Urgjences ne spitalet tona …
   Ai mjeku qe ka qene ate nate ne Urgjencen e Spitalit te Vlores duhet mare ne ndjekje penale , per diagonozen e gabuar qe ka dhene ….

   U prehte ne paqe Ardiani !
   R.I.P.

   Reply to this comment
  • Nuk vdesim, Nderrojme jete... August 21, 01:05

   Po ç’eshte ajo fjale e vendosur ne titull, ne ate menyre or mik?
   Nuk thuhet vdiq, aq me shume ne titull. Ka njemije menyra te tjera, sado qe e keqja eshte nje, dhe ajo ka ndodhur.
   Nderroi jete, psh, ose Na la…, ose Lamtumire miku yne…, ose…

   Teper i ri, per ta quajtur vdekje, eshte e veshtire te ngushellohet Familja dhe femijet e te Ndjerit, tashme…
   Por eshte edhe nje rast me shume per te akuzuar rreptesisht Politiken, pa bere politike. Ad Thano ishte shprehur shume sakte: Po na e marrin jeten, keshtu, pa dhimbje, pa keqardhje, po na e bejne pa kuptim jeten, deshiren per te punuar e aq me pak per te enderruar dite me te bukura…
   Edhe ne spitalet po vene njerezit e tyre, gjer edhe dezhurnet e nates kane frike se me nderrimin e Saliut me Ramen, do t’i heqin njerezit e …Metes! Turp i Zotit, gjynah per ate popull qe sigurisht meriton te rroj me gjate, nuk meriton te vdes me diagnoze tjeter per tjeter…Turp…Turp…

   Sic u mblodhen per armet kimike, sado qe atehere u nxituan pak, te mblidhen te gjithe, me ne krye gazetaret e pa varur, dhe te kerkojne largimin e te gjitheve qe kembehen me njerei tjetrin ne zyrat e Tiranes…

   Te vjen aq keq per Familjen e te Ndjerit, por duhet kuptuar deshira e tyre per te mos e ngritur problemin ne rastin e tyre…Ngushellimet behen edhe me te perlotura…

   Reply to this comment
   • red por jo i kuq August 21, 07:42

    Vdes thuhet. Kjo eshte fjala e duhur asnjanese e shqipes. Nderron jete eshte per ata qe besojne ne Zot
    Vdesim or mik vdesim…
    Lindim dhe vdesim. Shume mire bejne qe respektojne shqipen dhe rendesen e duhur te fjaleve te saj te bukura.
    Nuk thuhet “Lajmerin nderrim jete” po “lajmerim vdekje”.

    I paharruar qofte kujtimi i tij

    Reply to this comment
    • mirel August 21, 14:57

     Ne nga jugu dhe i themi nderroi jete, per te mos rene fjala e rende, pavaresisht se nuk besojme fare.
     Dhe me ligje e tradita njerezit i qajne me vaje e kuje dhe i fjalosin te vdekurit.
     Po prape secila fjale eshte e pershtatshme, varet cfare te ben te ndjehesh me lehte kur e thua.

     Reply to this comment
  • Lul Bolja August 21, 05:22

   Mjeku, infermeria dhe mjeku ligjor ne BURG. Drejtori i spitalit te flaket nga puna dhe te hiqet e drejta e punesimit me ne shtet per tere jeten. Po deshet akt-akuzen, ju a pergatis une per 5 minuta.

   Reply to this comment
   • mirel August 21, 15:00

    Po flakem Pecon ne qe e i vuri flaken Vlores, dhe do flakim dhe langot e tjere…
    Tani dhe Fullanet i mbrojme me kushtetute, se ligji behet per qejfet e hajduteve jo per nevojat e popullit.
    Fati i keq i Osos qe njehere te vetme u trajtua si popull dhe e hengri 8-cen qe hane te gjithe.
    Me vjen keq per gjuhen e perdorur, po ky eshte fati i poshter i te gjithe shqiptareve te vuajtur.

    Reply to this comment
   • Aida August 23, 06:04

    Ka vajtur ne kohen e duhur te mjeku Po mjeku ka Diplome te blere me para ketyre mjekeve u duhet hequr e drejta e profesionit dhe te denohet

    Reply to this comment
 2. Bedri Islami August 20, 21:04

  I dashur Thano.
  Jam pjese e hidherimit Tuaj dhe do ju lutesha qe ngushellimet e mia t’ ja percillnit edhe te afermve te tij. Duke qene pjese drejtuese e stafit te gazetes DITA, ai ka lene emrin e tij te vyer ne punen e gazetes.
  I qofte i lehte dheu. Bedriu

  Reply to this comment
  • Mehdi Shehu August 23, 00:26

   Z. Adrian,
   me lejoni t’Ju shpreh ngushellimet e mia te sinqerta per humbjen e papritur te kolegut Tuaj te nderuar, te te ndjerit Ardian Osoja.
   Gjithmone, humbja e ketyre kualiteteve elite intelektuale dhe elite qytetare, eshte humbje shumepermasore per shoqerine civile dhe atdheun.
   Me besim them se shembulli i punes se papertuar, i qendrimeve parimore, i bashkepunimit te sinqerte dhe i sjelljeve qytetare te te ndjerit Ardian Osoja, do te jene motiv per te cuar me tej deshirat qytetare dhe atdhetare te tij, si dhe motivin e luftes se pashterur drejt progresimit demokratik dhe ligjor te shoqerise shqiptare.
   Me respekt shpreh edhe ngushellimet per pjestaret e familjes te te ndjerit Ardian Osoja.

   Reply to this comment
   • Evdal Nuri August 23, 00:27

    Z. Adrian ! Edhe pse s’e kam njohur,.Me c’ka lexova ne artikullin tuaj , krijova nje respekt te vecant per kete njeri te mire, te afte serioz, punetor e te dashur .Mire thone:” I miri s,ka fat”Vdes ai qe harohet . Vdesin njerezit tone te dashur, ne qoftese vdes dashuria e jone per ta !.Ngushellime stafiit te gazetes Dita, e familjes per kete humbje ta pa pritur e te parakohshme te kolegut tuaj Ardian Osoja . Me shume respekt Evdal Nuri

    Reply to this comment
    • Krenar Cani August 23, 00:28

     Ndiej dy here dhimbje !

     I dashur Thano ! Ju lutem pranoni ngushëllimet e mia për humbjen e Ardit. Ngushëllime familjes

     për njeriun e dashur. Ngushëllime stafit për kolegun e palodhur. Ngushëllime juve për mikun

     e shtrenjt. Sinqerisht ndiej dy herë dhimbje për këtë rrugëtim të Ardit pa kthim pasë. Ndiej

     dhimbje dhe për atë që në këtë rrugëtim e nisi paaftësia e një mjeku bashkë qytetar me mua. I

     qoftë dheu i lehtë.

     Krenar Cani

     Vlorë

     Reply to this comment
     • Leonard Brahaj August 23, 00:28

      Adi!
      Shpreh keqardhien time per humbjen e bashkpuntoritdhe mikut tuaj!
      Te rroni e ta kujtoni!
      Nardi

     • Bardhyl Ermini August 23, 00:29

      Zoti Adrian! Ju mund të jeni një njeri i apasionuar pas punës tuaj.
      Asnjëherë nuk e besoj se ju mund të jeni nervozuar me shokun tuaj të
      shtrenjtë e mikun e gjithë lexusëve të gazetës. Ndjeshmërija nuk është
      nervozizëm, por kur nga këjo botë largohen njerëz të mirë e të urtë si
      z. Ardian Osoja edhe mjalti të duket helm. I paharruar qoftë kujtimi i
      këtij punëtori të rrallë, i cili së bashku me ju e kolegët tuaj, për
      një kohë fare të shkurtër, arritët që nga hiçi të ngrinit një gazetë
      që sot është bërë një nga tribunat e rralla të intelektit, kulturës,
      drejtësisë e fjalës të lirë. Natyrisht që pas kësaj humbje punët do
      t’ju bëhen pak më të vështira, sepse dreqi nuk do që Shqipërija të eci
      ashtu siç besoj se ka dashur drejtori i palodhur Osoja, të cilit i
      plasi zemrën, por jo veprën dhe kujtimin e vet. I pastë lënë uratën
      djalit, gruas e të gjithë të dashurve të tij.

 3. Pellazgu August 20, 21:05

  U prehtë në paqe!

  Reply to this comment
 4. Me keqardhje August 20, 21:09

  Ngushellime familjes dhe bashkepunetoreve!

  Reply to this comment
 5. Shkodrani August 20, 21:12

  Ngushllimet e mia familjes dhe kolegve te tij dhe u preht ne paqe se kja asht nje humbje e madhe per te gjith kta njerez

  Reply to this comment
 6. diti August 20, 21:13

  Te qofte I lehte dheu o Oso djali…..mjere ne per mjeksine qe kemi…mjere cdo njeri qe ka fatin te perballet me kushtet mjerane dhe skandaloze te urgjencave ne rrethe…ngushellime gazetes per humbjek e ketij njeriu strateg dhe vital…te ndershem dhe kurajoz…krshtu do kujtohesh more Ardi!!!!!!

  Reply to this comment
 7. fraza August 20, 21:14

  Keqardhje te thelle per largimin e Tij ne moshe te re! Ngushellime familjes, te afremve dhe kolegeve te Tij.

  Reply to this comment
 8. mik August 20, 21:14

  Aaahhhh urgjencat tona!

  Para disa ditesh ne Vlore, ndodhi nje aksident para hotelit Paradise.
  Ambulanca e urgjences se Vlores erdhi pas nja gjysem ore prej trafikut dhe e bukura ishte qe ne ambulance ishte vetem…shoferi!!
  Shtet karagjoz.

  I qofte i lehte dheu
  Ngushellime familjes dhe miqve

  Reply to this comment
 9. erion August 20, 21:15

  Urgjencat shqiptare. O Zot, o Zot.
  Kush shkon njehere, nuk shkon per here te dyte.
  Ngushellime familjes, ngushellime z.Thano

  Reply to this comment
 10. gjergj thanasi August 20, 21:18

  Thano me erdhi shume keq per Ard Osojen. Ngushellime! Ngushellime! Kaq i ri dhe ta marre infarkti keshtu pa paralajmerim fare! Edhe nje here ngushellime!

  Reply to this comment
 11. Sherbyesit e mafies se saliut August 20, 21:18

  Ngushellime familjareve dhe kolegeve te tij!

  Reply to this comment
 12. votuesi August 20, 21:19

  Lajm i trishtueshem,megjithese mjekesia ka bere perparime ne keta 50 vite ,shume te rinj ne moshe po shkojne shume shpejt prane zotit.u prehte shpirti i tij ne paqe

  Reply to this comment
 13. XUME PROTOPAPA August 20, 21:21

  Ngushellimet me te ndjera per familjaret dhe DITA-n.

  Reply to this comment
 14. diti August 20, 21:21

  Turp per rilindjen pas 1 viti qe asgje ska bere vec llafeve boshe per kete situate amullie pa mjeke specialiste…pa mjete ….pa kushte….po vetem korrupsion..Fati I zi per kete djale te ri dhe familjen…ngushellime o miq e zoti ju ndihmofte se shteti dhe shtetsret llumra e te korruptuar

  Reply to this comment
 15. sulo August 20, 21:22

  nje mjeshter i shperndarjes se gazetave.
  njihte cdo hallke te sistemit mizerje te shperndarjes se shtypit.
  kudo ku ka qene ka bere sukses
  e tmerrshme, po me vika shume keq

  Ngushellime familjes, prinderve. Nje urgjence ne Vloren qe behet gjys milioni banore ne vere, te mos kete? 🙁
  Pse jemi kaq te mallkuar?
  O politikane. Blijini kostumet nga 300 euro jo nga 15 mije dhe blini 5 aparatura per veten tuaj dhe te tjeret

  Reply to this comment
 16. materia August 20, 21:28

  -Marr pjese sinqerisht ne hidherimin e familjes Ngushellime te gjithe te dashurve dhe emri i tij u kujtofte vetem per mire.

  Reply to this comment
 17. marika August 20, 21:29

  U prehtë në paqe.

  Reply to this comment
 18. dhori August 20, 21:32

  Ngushellime familjes se Ardianit te ndjer.
  Nuk po pyes a duhet qe Llalla dhe te tijte te nisnin ndjekjen penale per njerezit e papergjigjegjshem te urgjencave tona, por po e pyes z.Llalla: Pse zoteri nuk hetoni raset e sherporimit te detyres qe sjellin pasoja kaq te renda?

  Reply to this comment
 19. Dardha August 20, 21:34

  U prehte ne paqe, prane Perendise!

  Reply to this comment
 20. vaso August 20, 21:47

  U prehte ne paqe , nje djale i mrrekullueshem , lamtumire do i mungosh shume familjes vellait Teodorit dhe te gjith shoqerise.

  Reply to this comment
 21. Sejdi Veseli August 20, 21:51

  Si lexues i rregullt i portalit gazetadita.al, posa lexova këtë lajmë të hidhur, iu bashkova në dhembje familjes dhe miqve të shumtë, të të ndjerit Ardian Osoja.
  I përjetshëm qoftë kujtimi për këtë intelektual dhe njeri të madh!

  Reply to this comment
 22. M A R K O August 20, 22:10

  Bashkohem me gjithe lexuesit e komentuesit. Ngushellime familjes. U prehte i qete dhe gazeta DITA te ngrihet sa me lart ashtu si e deshironte ai.

  Reply to this comment
 23. Kastriot Frasheri August 20, 22:10

  Nuk gjej dot fjale nga ky lajm kaq trondites qe po mesoj tani ne kete ore te vone ndaj do te deshiroja t’i shpreh ngushellimet e mia me te ndjera per familjen e tij dhe stafin e Gazetes “Dita”, per ndarrjen e parakohshme nga jeta te mikut dhe kolegut tone te shtrenjte Ardian Osja. U prehsh ne paqe miku yne! Lamtumire Ardian!

  Reply to this comment
 24. socialisti i zhgenjyer. August 20, 22:17

  Ngushellime Families. Ti rrojne femijet.

  Reply to this comment
 25. Pëllumb zaimi August 20, 22:41

  Dhimbje për çdo njeri të shtypit dhe sidomos për atë të gazetës tonë të parapëlqyer “Dita”! Pështirosje e mallkim për ata mjekë qe po të ishin në lartësine e profesionit, z. Osoja sot me siguri do të ishte gjallë! Mar një copëz hidhërimi nga hidhërimi i madh që po përjeton familja e Ardianit,me shpresën se po e lehtësoj! Ngushëllime kolegeve të Ardianit,- Thanos, Xhevdetit, Entelës, Habjonit, Erionit, te tjerëve që nuk i njoh dhe bashkepuntorëve të gazetës! Sa i ri ? Sa trishtim më shkakton humbja e jetës në këtë moshë!? Sa goditje e rëndë për një familje të re? Por ja që nuk kemi çfarë të bëjmë,jemi të pafuqishëm dhe për fat të keq rrethohemi nga mjekë pa pikën e humanizmit e të dhëmbshurisë!? Dheu i lehtë dhe kujtimi i paharruar Ardian Osoja! Mbetsh si memorial i përkushtimit shembullor ndaj detyrës në historinë e gazetës ” Dita”! Kurajo bashkëshortes dhe fëmijëve!

  Reply to this comment
 26. Dielli mbi KORAB August 20, 22:46

  Shume e dhimbshme dhe e pabesueshme,si mund te vdes njeriu ne nje moshe kaq te re??.
  Ngushllime te sinqerta.
  Nje humbje e madhe per familjen,per miqte ,shoqerine dhe per Gazeten tone te dashur.

  Reply to this comment
 27. LORA August 20, 23:08

  Nuk dua te ngushelloj,jam e rrevoltuar me sherbimin kriminal shendetesor qe I mori jeten
  ketij burri te ri te talentuar.
  Stafit te “DITES” I shtohet tash edhe nje mision,derguar nga sbpirti ARDIANIT.

  Reply to this comment
 28. Ilirjana August 20, 23:58

  Lajmi ishte trondites!
  Jam mesuar qe gazetat ne pergjithesi i lexoj ne mbremje dhe vjithmone leximin e gazetave e filloj me gazeten DITA!
  U befasova!
  Z.Thano,ju keni punuar e ndenjur me te ndjerin per shume kohe!
  Sigurisht ai behet si nje i aferm dhe kur largohet nga kjo jete ai merr me vete nje copez nga zemra juaj!
  Jeta keshtu qenka!
  Durim!
  Kujtoni momentet me te bukura qe keni ka,uar me te dhe dhimbja do ju zbehet pak.
  Z.Thano,zereni se ka shkuar diku larg,kurre mos mendoni se u shua!
  Ndersa per mjeket,kam shume verejtje!
  Drejtesia duhet te nderhyje menjehere per te shmangur fajet e mjekeve ne te ardhmen!
  Ne nuk jemi ne spital por familjareve qe cuajne nga tensioni ua masim cdo dite,blle edhe me shume…..
  A thua mjeket nuk i kane matur tensionin?
  Cfare mjeku paska qene!
  Atij duhet t’i hiqet menjehere bluza e bardhe e te pergjigjet para ligjit!
  .Thano edhe njehere shume ngushellime Juve,familjes se te ndjerit!
  Uroj qe zevendesuesi te jete i denje si c ka qene i ndjeri Ardian!

  Reply to this comment
 29. Dardha August 21, 01:21

  Me lart shkrova “U prehte ne paqe!”

  Por tani qe po lexoj dhe rilexoj Thanon nuk kam paqe une ne shpirtin tim. Simptoma parainfarkti ngaterrohet me simptoma stomaku!!!!!!!! Dhe guxojne keta njerez te veshin bluza te bardha. Kam nje mllef brenda meje dhe mezi po i mbaj lotet.

  Reply to this comment
  • Evis August 21, 09:00

   Eshte e vertete qe ngaterrohet… por per mjeket tane. Histori te ngjashme ka kaluar dhe ime me, por zoti u tregua zemergjere dhe nuk e mori.
   Shkoi me dhimbje te forta stomaku ne spital dhe pas 2-3 oresh qe i bene analiza dhe sonde per stomakun kuptuan qe nuk kishte probleme me te. Ekzaminimet e tjera saktsuan qe po kalonte infarkt.
   Te ishte per mjeket, ime me do kishte ikur me kohe, pasi ne ate moment qe kuptuan qe po kalonte infarkt ngriten duan perpjete dhe nuk dinin cte benin.
   Prisnin te shihnin vetem demet qe kishte bere dhe ne numronin oret qe te dilte nga rreziku…
   Ndjej dhimbje per Ardin se e kam njohur personalisht dhe mllef e frike per cfare na rrethon.

   Reply to this comment
  • Bureto August 22, 07:59

   Se pari ngushellime te sinqerta familjes. Nuk jam mjek, por me ka ndodhur nga eksperienca ime qe dhimbjet e gjoksit, shenja te parainfarktit, ngaterrohen me ato te stomakut, mbasi aorta abdominale qe ndodhet ndermjet diafragmes dhe stomakut e bejne diagnostikimin te veshtire. Kjo gjendje mund te ekzaminohej vetem nese mjeku i urgjences nuk duhej te nxitohej me diagnozen, per me teper te jepte edhe medikamente te gabuara, por ta niste pacientin direkt ne urgjencen e spitalit, ku ai t’i nenshtrohej ekzaminimeve me te specializuara, minimalisht te nje ECO-je. Megjithate eshte mjekesia ligjore ajo qe duhet te thote fjalen e fundit.

   Reply to this comment
 30. martin August 21, 02:00

  Keqardhje per humbjen e parakoheshme e te papritur.
  Ngushellime familjareve dhe kolegeve te tij!

  Reply to this comment
 31. doktorri August 21, 02:58

  kur deputetet marrin Carta Biancha – nga matufet e politikes si puna e Ed Rames – te shkerdhefsha DEPUTETET ED RAMA –

  Zahon kur te semuret coje ne Vlore se ta sistemojne mire ata !!! Bej shaka se e merr me te vertet TI aq tru ke e con vertet atje.

  Ngushellime shume familjes se OSOS.

  Reply to this comment
 32. Aristotel daco August 21, 03:50

  Ngushellime familjes e femijve

  Reply to this comment
 33. N.VJOSA August 21, 04:00

  Ngushellimet e mija me te sinqerta Familjes se te ndjerit Ardian Osoja!
  Ngushellime Stafit te DITA-s!
  Ngushellime Kryeredaktorit te Ditas Ardian Thano!
  Nuk e kam njohur direkt te ndjerin, por sa lexova per moshen dhe menyren e trajtimit te ketij rasti flagrant nga spitali Vlores, me pushtoi nje ndjenje e thelle trishtimi dhe me erdhen ne kujtese vetetimthi shume pershtypje te perzjera dhe keqeardhese per gjendjen e shendetsise se Vendit tim.
  ————————————————-
  I nderuar z. Thano,
  E kuptoj thelle revolten dhe zemerimin tuaj.
  Faktet qe sillni jane skandaloze.
  Por per kete gjendje nuk eshte fajtore vetem mjeksia shqiptare, por jemi fajtore te gjithe ne shqiptaret.
  Po sjell per lexuesin e Ditas nje pershtypje timen.
  Para pak kohe mu semur motra e madhe. Banon ne Vlore. Prej tensionit te larte pesoi nje hemoragji celebrale. Ja mjekuan. Por konstatuan edhe probleme te veshkave. Me insistimin e familjareve e derguan ne Tirane tek “Nene Tereza”. Dy muaj e mbajten ne spital dhe nuk po e kuronin dot. Gjendje kritike.U nisa vet urgjent me gjithe bashkshorten nga Austria per ta pare dhe ndihmuar. Çfare me kane pare syte ne ate spital, duhet nje roman ti tregoj. U detyrova ti jape dicka bakshish njerit nga personeli mjeksor.I shkreti njeri, kur lufton me Vdekjen e nje te afermi nuk i kursen leket!… Pas shume javesh e çuan te semuren ne mjekim per nje nefrit. Nje mjeke e re arriti ta diagnostikoje pjeserisht. Sapo motra u permiresua pak e prume ne Austri.Nje kryekirurg austriak, i njohuri im e vizitoi dhe i dha mjekim te menjehershem.Pas pak ditesh gjendja u permiresua shume.Nje qender diagnostike konkludoi se duhej nje operacion ne mushkri . E vizitova privatisht edhe tek nje mjek nefrolog. Kur pa epikrizen nga Shqiperia u skandalizua dhe i formuloi nje epikrize te re per gjithe historine e semundjes.Motra u be gati per tu operuar dhe , per arsye financiare, u operua me sukses ne Shqiperi tek Spitali amerikan.
  Vazhdon te mjekohet nga veshkat sipas mjekimit te mjekes shqiptare, por dhe te permiresimit me ilace qe i beri mjeku austriak.
  E solla kete shembull , per te treguar kaosin qe sundon ne mjeksine shqiptare.U deshe afro dy muaj dhe te semures nuk i percaktonin dot diagnozen e sakte, ate qe ketu ne Austri e bene pe gjysem ore dy mjeke dhe nje qender diagnostikimi me nje skanim te trupit.
  Por te mos i hedhim te gjitha ne nje thes….
  Edhe ne Shqiperi ka mjek te mire.Por i gerryen korrupsioni…
  Dua te shtoj ketu dhe gjendjen e mjerushme te spitaleve dhe laboratoreve diagnostik….Çdo gje eshte organizuar nga ethja e pasherushme per te bere biznes me te semurin!
  Kati ku ishte shruar motra, ku une hyra dhe dola disa here, ishte ne kushte katastrofike higjenike.Shkova nnje WC, por cfare te shihje!….Nga kati i mesiperm, nga WC, pikonte uje, nga ujrat e zeza!….(E kuptoni se çfare ndjenje ka njeriu ti pikoje ne koke urina e nje WC-je….Te them te drejten, nuk do ti kurseja leket ta riparoja une ate difekt ne nje qender ku njerzit shkojne per tu sheruar dhe jo per tu infektuar!…)
  U largova nga Shqiperia me nje ndjenje te thelle hidherimi….dhe trishtimi…Edhe per pak motra ime desh pesoi fatin e 45 vjecarit Osoja!…
  I mirekuptoj te gjitha faktet qe sillni ju zoti Thano!…
  Korrupsioni po e ha dalengadale Shqiperine dhe banoret e saj!
  Po te ishte ky rasti vetem, do ngushelloheshim, por sa njerez jane qe kane vdekur keshtu?!
  Dhe gabimet e mjekve i mbulon dheu….
  E kuptoj detin e madh te pesimizmit tuaj z.Thano, kur shkruan se “KJO ESHTE SHQIPERIA QE KEMI GATUAR.DHE QE ME SA DUKET DO NA HAJE NJE NGA NJE TE GJITHEVE….

  Reply to this comment
 34. shqip hesapi August 21, 05:01

  ngushullime familjes,mjere ai qe iku pa gazeta ecen,ky doktor do te aftesohet,shendetesia do te rregullohet,funerali do te pasurohet,Shiperia do te gezohet.

  Reply to this comment
 35. dajti August 21, 06:28

  Ngushellime !U prehte ne paqe ! …Per te qare e per te qeshur …………Dikur ne Vlore ka qen nje mjek Flloko …(i jati i Timo Flloko )dhe kur shkuan ne nje varrim ,,,,hodhi syte nga varrezat ,,,,dhe tha :”90% e ketyre ketu …i kemi sjell ne ………

  Reply to this comment
 36. info analitike August 21, 06:32

  Nje ikje e papritur ne moshe kaq te re eshte gjithmone shume e dhimbshme. Ngushellime te sinqerta familjes.

  Reply to this comment
 37. roland gjici August 21, 06:36

  Ngushullimet e mia familjes shume i ri dheu qofte i lehte.

  Reply to this comment
 38. GRAMOZ August 21, 07:02

  NGUSHELLIME TE SINQERTA FAMILJES DHE KOLEGEVE,U PREFTE NE PAQE..KJO ESHTE MJEKESIA SHQIPETARE..

  Reply to this comment
 39. XHEBAR August 21, 07:29

  kjo eshte shqiperia ,mjeksia,..politika shqiptare. E megjithate,kjo ka qene e shkruar per te ndjerin. Ngushellime,i qofte dheu i lehte,u prehte ne paqe.

  Reply to this comment
 40. Bashkim Dibra August 21, 07:41

  Ngushellimet me te sinqerta bashkeshortes,djalit dhe familjareve!

  Reply to this comment
 41. BESA August 21, 07:56

  Njeri i nderuar dhe bashkpuntor i shkelqyer.I kam njohur personalisht dhe ndaj respektin me te madh per ta.
  U prefsh ne paqe Ardi!
  Zoti i lehtesofte dhimbjen familjes..

  Reply to this comment
 42. psy August 21, 08:12

  Ngushellime familjes dhe gjithe te dashurve te tij.Si eshte e mundur qe vdesin djem te tille plot energji dhe deshire per nje jete te mire te te gjitheve!!!! Por dhe vdekja zgjedh…
  Ngushellime dhe Ju te redaksise,djem e vajza plot kurajo.J’u duhet te vazhdoni ashtu siç bete edhe me Ardianin.Falenderime per ate qe keni bere te gjithe se bashku dhe kurajo per te vazhduar!

  Reply to this comment
 43. Mira August 21, 08:31

  Lamtumire, i dashur Ardi. U prefsh ne paqe.
  Dhe kujdesu, qe nga lart, per Telen dhe Kristin e dashur.
  Thellesisht e prekur dhe e pikelluar.

  Reply to this comment
 44. Ilirjana August 21, 08:34

  Nuk eshte rasti por nuk mund te ri infiferente nga mesazhi me fjale banale qe ka lene lexuesi me pseudonimin”doktorr”
  Perse e shan Edi Ramen more burre?
  Cfare lidhje ka rasti i mesiperm me deputetet?
  Ne familje mund te perdoresh artikulime te pista,se je brenda rrethit tend por te lutem ketu JO!
  Eshte gazete,lexohet nga mosha te ndryshme,nga femra e meshkuj…
  Keni plot fjale te tjera qe mund te shfryni urrejtjen tuaj ndaj kundershtarit por jo fjale te ndyra!
  Nuk eshte as edukate e as kulture”doktorr”….
  Sa per mjekesine te shpresojme se do behet me mire!
  Une mendoj qe asnje mjeku apo punonjesi tjeter ne mjekesi mos t’i rritet rroga,te pakten per disa vite mbasi sado t’ua rrisesh pagen,ata KURRE nuk do heqin dore nga rryshfeti!
  U ka hyre ne gjak,jo vetem atyre por qe nga sanitarja,infermierja etj…

  Reply to this comment
  • Drite August 21, 09:11

   Znj. Ilirjane, Edi Ramen nuk do e shanim per mjeksine nese gruaja e tij do e kishte lindur Zahon ne ndonje nga shtepite e lindjes ne Shqiperi, dhe jo jashte shtetit.

   Reply to this comment
   • mirel August 21, 15:04

    Ne shtepite e lindjes ne Shqiperi cojne bagetine shqiptare, qe ju paguan rrogat e kryeministrit dhe te institucioneve te pavarura si ai i Bankes.
    Bota me rrota, njehere e kishin rroten Salot, tani e kane Balot e Rames

    Reply to this comment
   • Aida August 23, 06:20

    Zoti Rama ka mare nje pergjegjesi te madhe mbi koke per ta sjelle kete vend ne normalitet dhe mendoj se e meriton nje sherbim te specializuar per familjen e tij me mbylljen e universiteteve nuk ka me mjeke me Diploma fallso pra ka shpetuam shume jete njerzish me vendimin qe mori ne urgjencen e vlores ka qene ndonje mjek ku e ka blere Diplomen shenjat e infaktit ne zemer jane te njohura dhe per njerez qe nuk jane mjeke Po qe lexojne
    Ngushellime familjes

    Reply to this comment
 45. Kopenhagen August 21, 08:38

  Ngushellime familjes.

  Reply to this comment
 46. çeço Selimi August 21, 08:43

  Ngushellime familjareve !

  Reply to this comment
 47. beni August 21, 09:00

  Ngushellime familjes, por ne vecanti z.thano sepse po humbet nje koleg pune qe ndoshta esht kuptuar shum me mir se me te tjeret,,! Mendoj se diagnozen e dhene me ane te nje vizite te thjesht nuk ka doktor me i mir ne bote te percaktoje te verteten?problemet kardiake jan te menjehershme dhe gjenetike lodhje e stermundim te zemres!

  Reply to this comment
 48. Trebeshina August 21, 09:07

  Kjo eshte shendetesia falas,te shkoshe se te dhembe veshi dhe te kurohesh per veshka!Kjo i ndodhi dhe te ndjerit,shkoi me tension te larte dhe i thane e ke nga stomaku se ke ngrene shume….litari dhe trikembeshi jane pak per keta mjek bastard qe perhire te vertetes nuk jan vetem ne Vlore por gelojne ne te gjithe Shqiperin,nuk e di a e ka lexuar Beqja shkakun e vdekjes dhe kush ishte fajtori?

  Reply to this comment
 49. shpatar August 21, 10:08

  Ngushellime familjes .Eshte nje humbje e dyfishte dhe per gjithe ne simtatizantet e kesaje gazete prestigjoze .

  Reply to this comment
 50. nje mjek ne Itali August 21, 10:51

  Ne radhe te pare ngushellime familjes.Une si mjek vet do ta denoja ate mjek qe nuk i beri te pakten nje elektrokardiograme nje personi me faktore risku te larte mbi 40 vjec, por nuk qendron vetem aty problemi,une jam ne Itali por edhe ketu ndodhim gabime, te besh gabime eshte njerezore, por ne Shqiperine sistemi shendetesor eshte nje kaos i vertete.
  Ne te gjithe boten egzistojne tre tipe sistemesh shendetore:1-sistemi welfare(Anglia, Italia dhe ….Shqiperia ne kohen e Enverit,,, ku shteti mbulon cdo gje.2-sistemi Bismark kuptohet nga emri i vendosur nga Bismark ne Gjarmanine e 1870-es i cili funksionon aktualisht ne Gjermani , France.etj ku eshte nje nderthurje e shteterorit me privatin.3-sistemi Amerikan me assikurazione.
  Me thoni ju tani se ku hyn sistemi yne shendetesor?
  Une jam nga Vlora dhe e di se ne c’gjendje eshte spitali i Vlores por eshte gjithandej keshtu.Por nuk eshte faji i mjekut apo i pacientit eshte faji i shtetit qe nuk ka nderhyre qe te rregulloje gjerat.Mos kujtoni se mjeket ne Itali jane burra me te mire apo nuk u pelqen leku nen dore ,eshte shteti qe ja ka ndaluar.
  C’fare duhet bere, duhet qe politikanet pra shteti ta organizojne sistemin shendetesor ose ,,,, do mbijetoje ai qe ka me shume para ne kete kaos

  Reply to this comment
 51. Raimonda Moisiu August 21, 11:03

  Ngushellime familjes , miqeve dhe botes se medias shqiptare!

  Jeta eshte e shtrenjte, vecanerisht sfiduese dhe ne te gjithe kemi qene ne pozicionin e gjerave se ato shkojne mire, dicka ndodh papritur si per te na kujtuar vleren reale te jetes.
  “Korba plake e zeze-Vdekja”-me lirine e saj te frikeshme dhe ogurzeze-na sfidoi-na mori nje baba, bashkeshort intelektual, njeriun qe i jepte ze medias ne tere boten shqiptare, te mirin e te mrekullueshmin, njeriun e mire me zemer te madhe ne moshe relativisht te re, Ardian Osoja!Para disa vitesh e kam takuar rastesisht te redaksia e gazetes Tirana Observer.Te linte pershtypjen e nje njeriu vertet me virtytin e babaxhanit!

  Sinqerisht ndjej nje “shock” te vertete pas ketij lajmi kobzi , qe sapo mesova sot kur hyra ne gazeten DITA-ora ne Amerike 5 e mengjesit-ndjej dhimbje e respekt , dhe ne kete moment te dhimbshem e tragjik per familjen, miqte e koleget e shumte dua te jem pjese e atyre qe duan ta bejne dhimbjen me te lehte. U prefte shpirti i tij ne paqe. Ngushellimet me te sinqerta e te perzemerta familjes!
  Vdekjes askush në botë nuk mund t’ia ndalë lirinë,
  si mace e zezë vjen, të prêt rrugën,
  ditë a natë kur ta ka gjetur derën,
  e shqyen atë me forcë,
  të ndryshkurat mendeshe këndojnë të kobshmen serenatë..

  REST IN PEACE ARDIAN OSOJA!
  Dhimbje, Nderim, Respekt & Perzemersisht
  Raimonda MOISIU
  HARTFORD CT USA

  Reply to this comment
 52. beni August 21, 11:04

  Ngushellime familjes

  Reply to this comment
 53. dorela August 21, 11:18

  Ngushellime! U prefte ne paqe!

  Reply to this comment
 54. Rimi August 21, 11:51

  Ngushellime te sinqerta familjes se ne ndjerit e gjithashtu ngushellime edhe ekipit te kesa gazete qe na eshte bere ushqimi biologjik ne kete kazan ku vetem plehera e ushqime me kimikate mund te gjeshe!Lexova me vemendje artikullin e “Shqiperise qe kemi gatuar” e me vjen rende qe gjendemi akoma perballe ketij realiteti shpresehumbes ku gjithesejcili pasi eshte tejlodhur me kete kodosh vendi pret vetem dokumentin e vdekjes nga mjeku ligjor,perballe nje parajse qe vetetin e na verbon çdo dite nga ata qe na vodhen,na xhveshen lakuriq,na perdhunojne çdo dite ,na tallin e na nenqeshin ç’do ore e minute na ç’vasin ç’do dite nen hijen e perandorise se mafies qe i krijoji i burreroi deri ne “Burra shteti” e tash eshte bere ombrelle e pakapercyeshme per ti prekur qofte dhe vetem nje here!Sa keq!

  Reply to this comment
 55. Ardenica August 21, 11:52

  Nje mik dhe nje mjeshter me pak, nje amanet dhe dertyrim me shume.
  Ngushullime familjes kolegwve dhe miqeve.
  Uluritese, e dhimbeshme dhe e denueshme puna e mjekwsisw.
  A e di kete gjendje Ministri Beqaj? Turp dhe harram votat qe mori dhe denglat qe na shet.

  Reply to this comment
 56. lejleku August 21, 11:53

  Ngushellimet me te sinqerta per te gjithe te familjes e te dashurve te zemres se tij, e cila e sinjalizoi per rrezikun por ….jetojme ne Shqiperi.
  U prehte ne paqe ashtu si e enderronte …..edhe ne kete bote !
  Eshte shume e dhimbeshme , nuk ke fjale para kesaj maskarade te ngritur me duart tona.

  Reply to this comment
 57. ana August 21, 12:16

  Ngushellime familjes se pari. I paharruar kujtimi per familjaret, miqte e shoket.
  Uroj qe kjo gazete kaq e dashur per te gjithe, e zbehur pak keto muaj te fundit, ose me mire duke huazuar shprehjen e nje komentuese “me pene te thare”, te gjej pathosin dhe agresivitetin qe e dallon nga simotrat qesharake e te shitura tek paraja dhe korrupsioni. Eshte e dhimbshme ta bej kete urim, por le te behet fatkeqesia e ketij njeriu te mire e punetor nje force e madhe per t’u shkundur nga pluhuri qe na ka zene te gjitheve, duke pranuar ne heshtje dhunen qe na behet cdo dite nga politikane injorante ne rastin me te mire apo politikane hajdute e kriminele ne rastin me te keq. Te ngreme zerin e te revoltohemi kunder dhunes qe na behet nga ministra e shtetare qe masin gjithcka me para’; kunder dhunimit qe na bejne mjeket injorante e matrapaz qe nga spitalet e shtetit na percjellin tek klinikat e tyre private; kunder mesueve dhe pedagogeve qe per te mbushur xhepin me para shpikin konsultimet dhe mesimet private; kunder Koçove te politikes dhe pedofilise; kunder Ilirive me blloqet ne dore dhe fitoreve 5:1, kunder Berishajve qe e kane trajtuar Shqiperine si plaçken e tyre dhe shqiptaret si skllever te tyre. Boll me me shprehjen: C’te bejme, ne Shqiperi jetojme…
  U prefsh ne paqe o njeri i punes!

  Reply to this comment
 58. Plaku i mocem August 21, 12:36

  Ngushullime familjes se te ndjerit dhe prinderve te tij,Ndihem keq edhe per z.Thano i cili humbi nje shok dhe bashkpuntor te mrekullueshem.

  Reply to this comment
 59. Mark Brunga August 21, 12:48

  Ardjan Osoja ishte nje burre i shkelqyer. Luftetar i mbajtjes se fjales, inteligjent dhe i ndershem. Kurre nuk i ndante fjalet nga veprimi konkret. Keshtu ishte dhe i besueshem dhe si duke i sukseseshem, pasi vleresohej. Nuk bente kompromis me mashtrimin.Per kete ai nderronte shpesh vende pune pasi nuk dinte te genjente sipas interesit te pronareve. Se ishte shpirt madh dhe nuk e njihte hipokrizine. Fatkeqesi qe u shua kaq shpejt ky njeri qe te bente per vete me thjeshtesine e tije dhe ciltersine qe e karakterizonte,megjithese punonte ne nje ferr shperndarje shtypi. Ishte nje nga miqte me te mire qe kisha, por qe e kam takuar rralle kur drejtonte ” Shekullin” ku punonim te dy ne kete organ, Por qe me ka bere pershtypje qe ne takimin e pare per qiltersine qe e karakterizonte dhe prakticitetin qe kishte ne organizimin e puneve te drejtimit te gazetes. Dhe qembetem miq deri kur i pushoi zemra… I shpreh ngushellimet familjes se tije te dashur me shume dhimbje. U prehesh ne paqe Ardjan! O Njeri i madh ne thjeshtesine tende!

  Reply to this comment
 60. tomsojeri August 21, 13:18

  Nuk di si ta filloj ,e ke te ngushelloj me par !! Lexova shkrimin e Thanos dhe te gjith komentuesve pa shmangur asnje e besomeni me ka mbytur ngasherimi ,me dridhen duart tani qe shkruaj e spo gjej dot fjal te shpreh dhimbjen per kte njeri te mrekullushem aq te ri te ksaj gazete e stafi aq te dashur per ne shqiptaret qe na ngushellon me fjalen ,me te verteten e me guximin qe e ben te vecant ! Sa keq, sa keq ne cfar duar esht mjeksia e ky njeri ,mos u cudisni hiku per gabim ,per paaftesi ,…NJe nga femijt e kam mjek dhe nje dit kur po rinim ne shtepi ndegjuam klithmat e komshiut posht se nuk dinte cti bente gruas nga nje dhimbje “ne stomak” Vajza ime per fat u ndodh aty dhe me shpejtesi i dha nje aspirin te pertyp e pastaj e cuam ne spital !!Dhimbja vinte nga zemra dhe aspirina i shpetoi jeten !Ju a perforcova kte eksperienc per cka lexova me lart nga Raimondi dhe mu kujtua !Si esht e mundur qe nuk e ditkerkan ne urgjencen e Vlores se zemra “mashtron “me dhimbje ne stomak e mbrapa ne shpatull e bile edhe aty ku nuk te shkon mendja ?? Kjo pra esht dhimbje ,dhimbje e familjes ,e gruas,e femijve e te gjith shoqeris shqiptare qe ka aq nevoj per kta njerez qe sot rall i gjen !!!Me qan zemra per kte viktim te ktyre diteve e per ter ata qe e kan njohur dhe e kan dashur kte njeri te madh!!!!

  Reply to this comment
 61. [email protected] August 21, 13:37

  Nuk dua politike ,por kur ke nji humbje jete te nji njeriu me emer ,dalin ne pah gjera qe ne fakt ndodhin ne cdo sekond te 24 oreshit !Por per njerezit e thjeshte ,mendoni ce cfare recetash te japin ? U prehte ne paqe shpirti i tij ,qe doli ne nji mosh shume te re !
  Kurse PD , ,klithin tamam si kurvat kur ve dore qeveria ne sistemet piramidale berishiane !
  Nji nga keta piramida eshte edhe shendetesia !

  Reply to this comment
 62. vlora August 21, 13:43

  pse nuk keni deshiren e mire per te punuar dhe falenderuar drejtuesit qe jane neper institucione,se e gjetem shtetin me borxhe dhe po e rimekembim.
  mos u merni me dhimbjen e familjareve per te fituar vemendje pasi jeta dhe vdekja jane dy gjera qe i kemi borxh nga dikush tjeter me i fort se ne.
  dhe sa per info,infrakti eshte dicka qe vjen ne moment dhe sdo shume kohe,e kam te provuar nga i afermi im qe duke pir kafe per qejf i ra infrakt ne tavoline.
  boll u moret me jeten e njerezve,shikoni si ta ndryshojme kete vend te felliqur qe na i la karboni berishian.

  Reply to this comment
 63. Debili I urgjences August 21, 13:50

  Ngushellime te sinqerte familjes. Humbje e madhe per te dhe per shtypin shqipetar. Ngushellime edhe per z Thano, I cili te ndjerin e ka pasur mik te ngushte.
  Vec, para se te komentoni sherbimin qe I eshte dhene ne spital, duhet te keni te qarte fakt in qe vdekja e pa pritur nga probleme kardiake eshte ngjarjes me e zakonshme mjekesore. Ne te gjithe boten. Para se te merreni me “debilin” e urgjences mendoni pak se cdo te ndodhte nese ne ate dhome spitali ai nuk de te ishte aty, por I semuri do te gjente vetem dollapin me regjistra dhe infermieren (me shumice keto te fundit, faleminderit kiosko-universiteteve, shkathtesive te tyre fiziko-politike).
  Shendetesia nuk eshte produkt I “debilit te urgjences”, I cili mundet te jete edhe I tille, por I sistemit.
  Shpresoj qe pasojat e dorezimit te shendetesise ne doren e hajduteve, prostitutave dhe njerez e te tjere pa asnje lidhje me te (drejtorat keta!), ti vuajne ata qe e bene kete per 25 vite dhe gazetaret qe shkruajne duke “lozur doktorash”
  Nata dhe problemi urgjent I ze te gjithe me te njejten shpeshtesi.

  Reply to this comment
 64. Gerti August 21, 13:53

  Po me vjen keq si njeri per te ndjerin dhe e shoh qe paska ikur kot fare. Kuptoj qe ju te Dites ne rrethana te tjera do ta kishit hapur gazeten me E Vrau Saliu, por ne pamundesi merreni me nje debil dokotor apo infermjere. Ketu sic ka thene Kryeministri yne nuk eshte problem njerezish por sistemi. Cfare prodhoi sistemi i rilindjes, thjesht dhe vetem ndryshim emrash. Iku drejtori i paafte/politik i PD (apo LSI) dhe erdhi nje drejtor i paafte/politik i PS (apo LSI). Vidhte doktori i paafte/politik i PD (apo LSI) te njejten gje ben doktori i paafte/politik i PS (apo LSI). Korrupsion me shendetesine duke filluar nga Ministri i Paafte i LSI (apo PD) Korrupsion me shendetesine nga MInistri i PS (mendohet te shtator ti kaloje LSI).
  Kjo ishte Rilindja e famshme, per edi ramen, se njerezit si OSOJA nuk i rinlindim dot.

  Reply to this comment
 65. Juglindori nga Korça August 21, 14:20

  Ngushellimet me te sinqerta , familjes dhe stafit te gazetes sone ,per vdekjen kaq te parakohshme te ketij burri te talentuar ! I ndritete shpirti!

  Reply to this comment
 66. Trendi August 21, 14:23

  Ngushellime familjes. Une hera e pare qe e degjoj po gazeten e tij e lexoja perdite dhe me pelqente. Keto jane humbje per shtypin e shkruar

  Reply to this comment
 67. DRENICA E KUQE August 21, 14:28

  Ngushellime familjes, stafit te gazetes “Dita” dhe bashkepunetoreve, per humbjen e nje bashkethemeluesi te nje gazete shqiptare, siç eshte DITA!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 68. Asnjeanesi August 21, 14:36

  Shume e dhimbshme , burre i ri , i talentuar , drejtor i gazetes tone me te dashur . Neglizhenca e mjekeve , revoltuese . Ngushellimet me te sinqerta .

  Reply to this comment
 69. votuesi perhershem i PS August 21, 14:39

  Ngushellime familjes per njeriun e dashur qe humben. U prehte ne paqe !

  Fatkeqesisht e njohim nga ky shkrim lamtumire i kolegut te tij.
  Por Ai nuk vdiq nga natyra. Vdiq nga injoranca dhe makuteria e mjekeve, nga rrethi i ngushte i deputeteve dhe ministrave. Nga ata qe e marrin diplomen fallco me para !

  Turp! Edhe nje njeri i rendomte dallon dhimbjet e zemres. Nje mjek e mjekon per stomakun !? dhe e dergon ne shtepi qete qete. Ndoshta me mendimin t’i shkoje perseri neser qe ta rjepij nnga parat.

  Ndoshta e la te vdiste qe ta varroste me funeralin e tij dhe t’ja merrte leket per te gjitha ceremonite funerale deri tek dreka.

  Turp ! Ky eshte nje skandal !
  Spitalet jane kthyer ne agjensi funerale. Mjeket ne pronar te tyre !

  Plot me seksere koridoret e spitalit qe presin kush te vdes dhe kush te marre i pari sherbimin funeral, ndoshta bejne pazare edhe me mjeket per ecurine dhe fundin e semundjes.

  Por kjo eshte administrata dhe institucionet qe krijuan Qeverite edhe nga Shtatori 2013.

  Vendosën ne pune te pa aftit, kusherinjt e njeri tjetrit dhe tani qe i kane plotesuar thone se DO TE BEJME KONKURS PER TE RREGULLUAR ADMINISTRATEN !.

  I nderuar Thano ! Duke patur gjithe respektin per Ju si gazetar, ju them se eshte shume e nevojshme te flisni. Bile te flisni fuqishem sidomos per keto raste te mjekesise dhe te mjekeve konkretisht.
  Mbase nuk folet sot dhe mire bete por gjithe shtypi e sidomos gazeta Dita duhet te flasij! Te flasij çdo dite per kedo qofte.

  A e di cila eshte frika me e madhe e njerzve ? Vajtja tek mjeku dhe ne menyre te pavullneteshme njerzit nxjerrin klithmen : Bobo me se do ta paguaj doktorrin !

  Duhet shkruar dhe duhet denoncuar edhe politikat demagogjike te qeverise per gjoja reformat e medha. NUK DUHET HESHTUR !

  Po heshtem do te na denojne ata qe heshtin pergjithmone nga vrasja e sherbimeve te mjekeve dhe instirucioneve shendetesore vrasese.

  NUK DUHET HESHTUR !

  Reply to this comment
 70. Juglindori nga Korça August 21, 14:42

  Gerti , po te isha ne stafin e gazetes , apo pjestar i familjes te se ndjerit , nuk do t’i kisha pranuar ngushellimet e tua me theks politik e me tendence berishiste . Per njerez si ju , populli e ka dhene qysh vjet verdiktin .

  Reply to this comment
 71. dashnor August 21, 14:48

  Ngushellime familjes dhe gjithe stafit te Dites . Shume e dhimbshme , nje vdekje e menjehereshme dhe e parakoheshme , goditje e rende per familjen dhe femijen e tij . Le t’i ndrise shpirti !

  Reply to this comment
 72. SADIKU August 21, 15:00

  Me keqardhje te thelle i shprehim familjes ngushullimet me te thella e me te sinqerta per ket humbje te parakoheshme te bashkshortit dhe djalit tyre te dashur.
  Edhe une gati e hengra nga ”mjeku” i Himares kur isha me pushime. Me bene nji gjilpere qe me fryni ne bark, gati plasa.Piva 4.5 litra uje te gazuar qe shpetova.

  Reply to this comment
 73. lenka August 21, 15:44

  Ore po keta te Rilindjes nuk po lexoj ndonjerin te kete ndonje ngushellim per te bere.
  Se ju te Dites jeni shqyer bythesh per ta.
  hahahaaaaa 🙂
  Mire kryerilindasi Edvin qe nuk i plas, po te pakten ky rilindasi i shendetesise te bente ndonje ngushellim formal.
  Hajt tung, keshtu e pesojne ata qe perdoren si ju

  Reply to this comment
 74. Kris August 21, 15:47

  Ngushellime familjes dhe miqeve.Shume i ri per tu larguar.

  Reply to this comment
 75. BJORN August 21, 16:53

  Ngushellime familjes.

  Reply to this comment
 76. Jozi August 21, 18:39

  NJERI DINJITOZ PO PA ZHUREM PER TE BER GJOKSIN GROP ME VJEN SHUM KEQ QE IKU KAQ I RI POR SKE CBEN TE PAKTEN I KA NGRITUR KOKEN FAMILJES NGUSHELLIME TE SINQERTA

  Reply to this comment
 77. Ndue Sanaj August 21, 19:01

  Me erdhi shume keq, per ndarjen e ketij trimi shume para kohe nga jeta! Ngushullimet e mia familjes! Dheu qofte i lehte!

  Reply to this comment
 78. diti August 21, 19:32

  Me vjen shume keq per vdekjen e shume parakohshme te Ardianit. Ngushullime familjes.La emer per ta kujtuar shume shpesh nga koleget dhe mbare shoqeria . Me vjen keq se ka ikur per me shume kujds shendetsor .

  Reply to this comment
 79. miri August 21, 19:34

  Rron Fullani iken i ndershmi.

  Reply to this comment
 80. luljeta Çakerri August 21, 19:57

  Edi që shëndetësia nuk është elehtë si fushë dhe që do para, por ministri i shëndetësisë dhe gjitthë stafi i asaj ministrie ëshët i paaftë, turp. Paaftësia e mjekëve është e zakonëshme sepse këto janë rezultat i shkatttrrimit të shkollimit, ka 25 vjetë që cilido që futet në fakultetin e mjekësisë do të dalë mjekë se sbën si dhe në profesionet e tjera. Po kështu mungon organizimi, rregulli dhe disiplina. Në shëndetësi puna fillon dhe mbaron kur të diuna mjekët, e kanë kthyer spitalin si aneks të klinikave private dhe ministrit kur i thuhet ky fakt e anashkalon. Shëndetësia është një nga ministrit që nuk po bën hapa të rëndësishme. Por ju gazetarët kujtoheni vetëm kur ju bie në derë.

  Reply to this comment
 81. Ardian Full-han August 21, 20:02

  Ti rrojne femijet dhe ngushellime te sinqerta familjes. Por dhe gazetes do ti mungoj Osoja. Shume i ri paske qene more Oso. I lehte i qofte dheu.

  Reply to this comment
 82. LILOLABJA August 21, 21:14

  U prehte ne paqe.Ngushellime familjes dhe stafit te Dites.

  Reply to this comment
 83. Bora August 21, 21:53

  Ngushellime familjes dhe stafit te Dita-s!T’u prehte shpirti ne paqe Oso!

  Reply to this comment
 84. Ericson August 22, 03:47

  Me ka hidheruar pa mase largimi i parakohshem nga jeta e Z.Ardian Osoja, drejtor i gazetes
  “Dita” dhe njekohesisht mjeshter i madh ne organizimin e shtyp-shperndarjes.

  I shpreh ngushellimet me te thella familjareve,te afermve,kolegeve e miqve te tij, kryeredaktorit Adrian Thano dhe stafit te “Dita” per kete humbje fatale!

  Lamtumire Ardian Osoja dhe u prehsh ne paqe!

  Reply to this comment
 85. lumi August 22, 05:09

  MEKEQ ARDHJE MUAREM LAJMIN PER VDEKJEN E PA PRITUR
  NGUSHLLIME FAMILJES .TE GJITH ATYNE QE E KAN RESPEKU.

  Reply to this comment
 86. cjapi August 22, 07:37

  Ngushëllime Familjes !. Sado nuk ka fjale ngushëllimi për Gruan dhe Vajzën, për një që u rrit jetim e kupton.

  Reply to this comment
 87. Toni i Madh... August 22, 17:17

  Zoti i dhènt forcè Familjes, tè afermève per humbjen ne kulmin e jetès e dashurit te tyre.

  Reply to this comment
 88. gjermani i fundit August 22, 22:54

  E mora vesh kete lajm tek shkrimi i Thanos ne nje gazete tjeter dhe sinqerisht ndjej keqardhje.Ngushellime familjes,te behen me te forte.Kurajo per gruan e te ndjerit dhe force te rrise femijen se jeta te ve gjithmone ne prove.Ngushellime z.Thano per mikun e bashkpunetorin tuaj dhe shikoni shendetin.Mjeku me i mire eshte meraku qe te shtyn te ruhesh nga kapricot e shendetit.Edhe njehere ngushellime,u prehte ne paqe!

  Reply to this comment
 89. PalokCuca August 23, 12:55

  U prehsh ne paqe o mik i mire. Ngushullime familjes. te afermve dhe dashaniresve te Ardianit.

  Reply to this comment
 90. greta August 23, 15:49

  sa mir do te ishte z.adrian qe ashtu sic ndjen dhimbje per shokun qe humbe ta vije doren ne zemer edhe per 4 femijet ne vlore qe u kan hequr babain nga puna dhe sot jan rrugeve dhe kerkojne lemoshe.po per ata te shkretet kush do mendoje/perse nuk shkruan nje artikull per kete ,,por per ate qe te dhemb zemra nuk i kursen fjalet//nuk jane njerez ata//ngushellime te sinqerta familjes

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim