Vdes Sulo Gradeci, shefi i Sigurimit të Enver Hoxhës

December 20, 2015 00:48

Vdes Sulo Gradeci, shefi i Sigurimit të Enver Hoxhës

Njeriu më i afërt i Enver Hoxhës për 30 vite, që u kujdes për sigurinë e tij, Sulo Gradeci, ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme, në moshën 93- vjeçare.

Komandanti i grupit të shoqërimit të Enver Hoxhës, zyrtarisht deri në vitin 1983, vdiq rreth orës 21:00 të mbrëmjes, gati 1 javë pasi kishte humbur edhe të shoqen.

Të njohur të familjes Gradeci konfirmuan vdekjen e personit që ishte për një kohë të gjatë edhe komandanti i grupit të shoqërimit të udhëheqësve pas vdekjes së diktatorit.

Pas rënies së diktaturës, Sulo Gradeci botoi një libër me kujtimet e tij dhe jetën pranë Enver Hoxhës, “mitit” e “udhëheqësit shpirtëror”, siç e cilësonte ai.

Gradeci, një ish-partizan nga Skrapari u ngarkua me detyrën e sigurimit të jetës së diktatorit prej vitit 1956.

Nga duart e Gradecit kanë dalë 45 mijë fotografI ku është fiksuar Enver Hoxha në të gjitha aktivitetet e tij, politike, shoqërore e familjare.

Gjithashtu, Gradeci ka fokusuar mbi shiritin elektronik të kamerës, të paktën 50 orë film nga jeta dhe veprimtaritë e Enver Hoxhës.

Ka ruajtur si të shtrenjta rreth 2000 fletë ditari, në të cilat janë përshkruar detaje nga jeta e ish-udhëheqësit komunist.

Ai ka qëndruar larg mediave.

Sot në Dita mund të lexoni një intervistë marrë pak kohë para vdekjes. / Dita /

Ish-partizani nga Skrapati ishte njeriu më i besuar i diktatorit

Ish-partizani nga Skrapari ishte për 30 vjet njeriu më i besuar i diktatorit

Si edhe figura të tjera të regjimit vdiq në shtrat në moshë të thyer

Si edhe figura të tjera të ish-regjimit, Gradeci vdiq në shtrat në moshë të thyer

 

 

 

 

December 20, 2015 00:48
Komento

67 Komente

 1. Mark uk December 19, 10:04

  Nje kriminel ma pak.Kur do te vdesin kta shurrana se na thin menermethanen ne kta kriminel.te luftes vllazerore.

  Reply to this comment
  • aty December 19, 13:53

   E ke llafin per Saliun, nje ore e me pare te iki.

   Reply to this comment
   • DIELLI mbi KORAB December 20, 14:39

    Shqiperia humbi nje shqiptar fisnik.nje burre te Beses,dhe TRIM.
    Njerez te tille jane shume te paket ne kete bote hajdutash dhe kriminelash
    Sulo Gradeci i sherbeu Enver Hoxhes me besnikri ,dhe nga respekti qe krijoi per te,duke pare perkushtimin e Enverit per Shqiperine
    I qofte i lehte dheu i tokes shqiptare.

    Reply to this comment
  • Asqeriu December 19, 15:23

   Sulo Gradeci, nuk ishte politikan dhe kurre nuk mori persiper te behej i tille. Por ishte ushtar i cili e dinte shume mire detyren e tij. Dhe ishte me i miri. Ngushellime familjes

   Reply to this comment
  • dfg December 19, 17:37

   Urime Mark MUTI!
   Mos ha MUT kot,por mbushe legenin plot qe te ngopesh se gjithe jeten burgjeve dhe internimeve me buke misri ke jetuar!
   Hallall denimet e Enver HOxhes!
   Edhe gjakun e ke uje,o malok i Malesise se Madhe!
   Kur kaloja rrugeve une nga fshati yt te gjitheve juve u shpetonte SHURRA ne breke!
   Dhe tani na hiqesh cub,qe e jepje gruan dhe vajzen badiava per nje kallep sapuni Rrogozhine!

   Reply to this comment
  • jetnor December 19, 20:16

   O Markloqe Sulo Gradeci ka bere detyren e tije me ate maksimum qe ka mundur

   Reply to this comment
  • Thane December 20, 04:20

   Nje xhihadist komunist vrases me pak.

   Reply to this comment
  • kutalli December 20, 07:30

   @mark uk

   Hello Mr. Mark.

   Mark këtheu në Shqipëri. Largohu nga Britania e Madhe. Shqipëria që krijoj Sala yt po lulëzon. Se edhe këta që janë si Sala po veprojnë.

   Por ti Mark je i qetë në UK, merresh me thashetheme.
   Ti nuk e njeh Shqipërinë e nuk ke jetuar e punuar aty.
   Prandaj thua gjithë këto gjepura.

   Reply to this comment
  • . December 20, 08:49

   Eeeeehhh te kish patur ne kte moment nje Enver e nje Sulo te kishin shfarros nga faqja e dheut kriminelet qe po zhvatin kete popull!

   Reply to this comment
 2. Mark uk December 19, 10:06

  E gjetet rastin te na nxierrni edhe nje here Enver Mutin.

  Reply to this comment
 3. LOVE December 19, 10:09

  ngordhi
  jo vdiq ,njerzit vdesin …shtazet ngordhin

  Reply to this comment
 4. Shpendi December 19, 10:18

  E po te na rroje Partia, ç’te themi tjeter, ishte nje besnik i vertete i idealeve.

  Reply to this comment
 5. Ngushllin\ December 19, 10:21

  Ngushllime familjes i qendroj besnik Enverit https://www.youtube.com/watch?v=CxK6e4U88OM

  Reply to this comment
 6. shqiptar sharri. December 19, 11:51

  Per,Loven dhe Mark uk,mutin.
  Ju,tedyte mos jeni siamez,ze defektuar ne mendjje dhe ne trup?!!
  Mesigura se jeni,perderisa edhe me te vdekurit shpreheni si idiota te pa njenja,njerzore ju nuk jeni dhe njerez,or jeni hiena,dhe te shumtuar deri ne palc.
  JU,jeni dy,flliqsira qe kundermon ai vendi kudo qe jeni,ju jeni halet dhe mundoheni te mateni me MALET,ju jeni pjella e atyre bashkpuntorve te nazifashizmit dhe ma von,te sherbimeve te UDB,jugosllave,isfalis,greke,smt,italian,cia-s,amerikane dhe sherbimit francez e anglez,pra ju jeni bijt e bijat e tradhtarve,kurse ju jeni junioret tradhtar brezi i dyte dhe i tret i tradhtarve te flliqur.Sulo gradecit i kofte toka lehte se ai ka luftue per kete tok,e juve keni punuar per te tjer haram ju kovte liria qe ju e shijon,e qe jua lan partizanet e te MEDHEJVE ENVER MALI,DHE SULO DJALI,me gjith ata veteran qe jan gjall,dhe 28000,deshmorve ju kovte lavdi,per jet e mote,kurse per ju turpi ju mbulovte dhe ne kufomat e juaja te vdekur.

  Reply to this comment
 7. enveri December 19, 11:57

  Hajde Sulo se mezi po te pres, jam merzitur shume pa ty, ti te pakten do me mbrosh tani qe mos me bejne me shurren te varri.

  Reply to this comment
  • zapata December 19, 12:04

   Jo ore se budalla jam une te vij atje ku je ti? Ty te bene shurren por mua keta te paudhe me bejne Kakane. Prandaj e lash amanet qe varrin ta din vetem ata te familjes , kuptohet edhe Partia

   Reply to this comment
 8. ne emer te popullit December 19, 11:59

  Vdiq qeni i fundit, me besnik i diktatorit duke ruajtur dhe marre me vete shume e shume krime qe ai ka bere per Diktatorin.

  Reply to this comment
 9. Sulo December 19, 12:11

  Jo ore se budalla jam une te vij atje ku je ti? Ty te bene shurren por mua keta te paudhe me bejne Kakane. Prandaj e lash amanet qe varrin ta din vetem ata te familjes , kuptohet edhe Partia………….As varret nuk po na i lene rehat keta te paudhe qe kaq shume i deshem !

  Reply to this comment
 10. Andrea December 19, 12:36

  Eshte normale te shprehesh dufin shtazarak por jo ndaj te vdekurve.Kjo tregon edhe nje here se sa mire ka bere Enveri qe ju ka shkerdhyer cju mban pragu Markeve,laveve etj fekale te ketij blogu.Gezuar festat e fundvitit per mbare popullin shqiptar edhe halete qe rrojne si minj.

  Reply to this comment
 11. intelektuali December 19, 12:41

  SULO GRADECI KA NJE THES ME KRIME KUNDER NJEREZIMIT

  Sulo Gradeci eshte njeriu qe “zbuloi” pas 70-s komplotin e gjeneraleve shqyptare ne krye me Beqir Ballukun me Petrit Dumen, Sadik Bekteshin, Hito Cakon dhe nje ushtri “komplotistesh nga pas, te cilet kur Enveri pesoi infarkt dhe po jete shpirt deshen te merrnin pushtetin kunder Mehmet Shehut dhe Klanit te Mallakastres dhe te fillonin nderrimin e kursit politik nga Lindja Komuniste ne Perendimin Demokratik. Prandaj e Sulo Gradeci ishte bashke me Mehmetin dhe sigurimsat e Kadriut ne kete “zbulim” te tipit stalinist te ARMIKUT te brendshem.

  Por kur eliminoi Beqir Ballukun dhe gjeneralet komplotiste, Sulo Gradeci kreu nje nga krimet me te shemtuara sic ishte edhe vrasja e Mehmet Shehut me nje pabesi te papare duke e paraqitur me pas si nje vetvrasje dhe duke e shpallur pa piken e llogjikes elementare si nje POLIAGJENT me urdher nga Nexhmija qe i kishte mbushur me pare mendjen Enverit per te siguruar familjen e saj pas vdekjes se Diktatorit. As Hitleri dhe Stalini nuk kane vrare njerezit e tyre te afert me pabesi te tille ne gjumin e nates.

  Deri me sot politika jone kombetare nuk eshte prononcuar per kete krim te shemtuar te Sulo Gradecit me urdher te Nexhmije Hoxhes dhe me miratimin e Enverit ne prag te vdekjes, perkundrazi kjo politike komuniste kombetare mban akoma Enver Hoxhen si HERO me vendim te Kuvendit dhe i jep pension shtese Nexhmije Hoxhes si veterane e LANC-it ne nje kohe qe ajo me gjithe burrrin e vet gjakatar Enver Hoxha mbushen lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni, falimentuan ekonomine dhe e transformuan Vatanin si nje CIFLIG feudal te Mafies se Kuqe me pushtet, ashtu sic ka mbetur deri me sot.

  prandaj

  ASNJE NGUSHELLIM PER KETE KRIMINEL DHE XHELAT TE ENVERIT QE I HAPI BARKUN INTELIGJENCAVE TE HUAJA PER KRIMET E PARTISE SE PUNES NE SHQYPNI, POR QE NUK DITI ASNJEHERE TE KERKOJE FALJE PER VRASJET DHE LIKUIDIMET MAFIOZE QE I BENTE ME QEF ME URDHER DIREKT NGA ENVERI.

  Mallkuar qofte emri i tij!

  Reply to this comment
  • VF LP December 19, 16:43

   MALLKUAR QOFSH TI OR NDYRESIRE!

   Reply to this comment
   • antienveri December 19, 18:58

    Po pse e shan intelektualin o DUDUM i Partise se Punes pa e njohur fare, nderkohe qe kriminelin mafioz Sulo Gradeci e njohen edhe shqyptaret, por edhe Bota Demokratike kur iku si frikacak nga Shqypnia dhe u hapi barkun inteligjencave te huaja per te gjitha krimet qe kishte bere bashke me Enverin. Ja po te tregoj nje prej tyre qe e ka treguar Sillua me gojen e vet:

    Pas viteve 70-te Drejtori i Qendres se gjakut ne Tirane doktor Zhuzhuni, qe ishte edhe kusheri me Enverin zbuloi se Diktatori vuante nga nje semundje e ralle e gjakut dhe alarmoi Nexhmijen. Kjo nga ana e saj dergoi ne France me urgjence mjeket per te kerkuar specialistin me te mire francez ne kete fushe dhe kur ai vjen dhe shikon analizat thote se Enveri mund te mbahet gjalle vetem me tranfuzion gjaku foshnjesh te porsalindura. Ketu lindi pyetja:

    KU DO TE GJENDESH GJAKU I FOSHNJEVE PER ENVERIN?

    Nexhmija nuk foli por me sy i dha urdher Sulo Gradecit qe vrapoi menjehere tek doktor Glozheni ne maternitetin e Tiranes per te shpetuar jeten e Diktatorit. Sa zgjati kjo histori nuk dihet, por ne tirane ate kohe lehonat kishin frike te shkonin te lindnin ne Maternitetin e Glozhenit dhe se shume lehona ps lindjes ishin njoftuar qe femijet e tyre kishin lindur te VDEKUR.

    Ky krim monstruoz ka mbetur i fshehur me kujdes nga kalemxhinjte dhe historianet e Partise se Punes, por edhe nga Media Amatore shqyptare pas 90-s si shume krime te tjera te Mafies Enveriste me pushtet.

    Reply to this comment
    • Lleshi December 19, 20:41

     Po ! Kjo eshte histori e vertete ! Dhe me mire se ty o Antienver askush nuk mund ta dije !

     Edhe une kam degjuar , qe kur Sillua te vuri duart per te te marre ne maternitet , menjehere te leshoi ty ne krevat ! – Cfare ke ? – e pyeti infermierja ? Po ky eshte qen more …? – tha Sillua . Cfare do t’i japim komandantit neve , gjak qeni ?

     Qe atehere kjo ngjarje morri dhene , se cfare donte qeni ne maternitet ? Pasi te hulumtuan , rezultoi se ti ishe me baba qen ! Qe nga ajo kohe doli dhe fjala “qen e bir qeni”

     Reply to this comment
     • antienveri December 19, 22:45

      Meqe te ka pelqyer historia ime po te tregoj edhe nje tjeter akoma me te bukur:

      Sulo Gradeci e kapi nusen e Enverit, Liljana Hoxhen duke bere dashuri karkacule fare bythejashte te dy ne zyre me Kryeredaktorin e Zerit te Popullit dhe shkoi menjehere dhe i raportoi Diktatorit sic ja lypte edhe detyra. Enver ndryshe nga heret e tjera ne te tilla raste nuk foli per nje kohe te gjate.

      TE SHKOJ T’I PRES KOQET KETIJ SHOKU ENVER DHE T’I JAP DRU VENDCE NUSES?

      e hapi gojen me ne fund Sillua.

      LERI MORE SILLO SE SHTRIGA E SOKOLIT NA VRET TE DYVE, SE FAJIN E KA DJALIM IM, PO KUJT I KA NGJARE KY MORE?

      Sillua ne kete situate te nderlikuar morri guximin dhe pyeti BOSIN e tij:

      PO CFARE TE BEJME?

      Enveri dukej krejt i dermuar dhe i tha:

      MBYLLE MORE SILLO HALENE SE KESHTU NDODHI EDHE ME GOCEN E SPIRO KOLEKES, QE BUMCI E KAPI BYTHEJASHTE ME SHOKUN E TIJ, POR KESHTU NDODHI EDHE ME GOCEN E ADIL CARCANIT QE BURRI E KAPI KEMBEPERPJETE ME SHOFERIN E TIJ, PO PSE ESHTE KATANDISUR KESHTU PARTIA E PUNES?

      Keto deklarata u ka dhene Sulo Gradeci inteligjencave te huaja ne shkembim te nje pensioni per sinqeritetin e tij.

      Nga ana tjeter thashethemet ne sokaqet e Tirones per dashnine dhe seksin e nuses se Enverit me Kryeredaktorin e Zerit te Popullit vazhduan per nje kohe te gjate ne ato vite te zymta te Diktatures Komuniste dhe pas nje fare kohe u morr vesh qe Kryeredaktori i Zerit te Popullit seksi dhe bukurosh kishte tentuar te vriste veten.

     • Lleshi December 20, 11:49

      Shiko , shiko ….. Sulua iu paska treguar agjenturave te huaja thashetheme qe i paske ditur dhe ti dhe te gjithe ? Interesante ! Ha..ha…ha.Pse s’thua qe paska tallur bythen Sillua me kete ambasaden e huaj ? Ha…ha..ha..

      Keto lloj “sekretesh” , jane tipike te punes se SHIK ! Ky ishte niveli i tij ! Mos je dhe ti ndonje i SHIK?

     • antienveri December 20, 14:32

      Ja edhe nje histori me bashkekohore ose kontemporane o LOQE fanatike enveriste qe te heqesh dore nga droga e Partise se Punes dhe te behesh njeri normal si gjithe te tjeret:

      Shko dhe pyet per gocen e Sillos te Enverit sa leka u ka vjedhur firmave dhe qytetareve mjerane qe te mesosh se sa i ndershem ka qene KILLERI me gjakatar dhe me i pabese ne vendet ish komuniste te Evropes Lindore, shko dhe pyet viktmat e goces lakmitare te Sillos se Enverit dhe pastaj debato ne DITA si nje LOQE enveriste.

  • Arber December 19, 19:20

   antienver (intelektuali). Mos shpif. Te keshillova edhe tek gazeta “TemA”, por ti qenke njeri i ndyre. Sulon e kishe 25 vjet ne dore pse nuk e denoncove ne Prokurori? Qenke nje Hijene, nje njeri pa dinjitet!

   Reply to this comment
   • i ri December 19, 20:05

    Ai nuk është as njeri ,është një i përbërë ,një lloj si muti mark,,,!

    Reply to this comment
   • intelektuali December 19, 20:37

    Keshillat jepja sateme qe te ka lindur fanatik dru me pre enverist, sepse o DUDUM i Partise se Punes:

    PER KANIBALIN E FOSHNJAVE SULO GRADECI DHE PER DOKTORIN FRANKESHTAJN GLOZHENI FLISTE E GJITHE TIRONA ATE KOHE GOJE ME GOJE.

    Reply to this comment
 12. lato December 19, 14:06

  Denimin me te bukur ja ka bere Koco Devole,tek komedia;Gjuetia e fundit,.Ky do te mbetet Sillo gjakatari,qe i beri sherbime te medha familjes kriminale.

  Reply to this comment
 13. Mark uk December 19, 14:27

  shqiptar sharri:Se pari te heqesh emrin shqiptar duke e zevendesur me turk sharri.Ne fakt e meritoni qen sharri o turk muti .Miloshevici e dinte se cfar donit ju kosovart dhe ne fakt jua kan .kerdhyer me liste.Besoj se sot ke boll o turku i flliqur.

  Reply to this comment
 14. violanda prifti December 19, 14:54

  Ngushellime families .Sulo Gradeci zotni burre.

  Reply to this comment
 15. Mollosi December 19, 14:55

  Sa jete te gjate kane idiotet…

  Reply to this comment
 16. Mark uk December 19, 15:14

  violanda varet se ne cfar rrethanash jeni njohur me Sulo gradecin.Shkosh mbas tij sa ma pare.

  Reply to this comment
  • palloshi December 19, 16:02

   Po ti Mark U- KARI ne cfare rrethana e ke njojtur te ndjerin e ke kapur duke shkerdhyer cke ne shtepi se ndryshe nuk do te ishe kaq i revoltuar, te paska xhvirgjeruar femrat e konakut e LOQE prej S HKODRET

   Reply to this comment
   • Mollosi December 19, 16:58

    Sa i edukuar qenke. Duket qe edukaten e paske marre nga shoku Hilmi Seiti.

    Reply to this comment
    • palloshi December 20, 11:30

     Mollosi…..me sa duket kane mare pjese dhe femrat e konakut tende ne nje SWINGER te vertete me ato te mark-U- KARIT prandaj je shqetesuar per te dhe se per personin Hilmi Seiti te them te drejten nuk e hjoh, por sipas mendimit tim Hilmi Seiti do te jete ai qe ………nje here jua zbriti ,dhjete here ju a hipi……hajd te gezoni palloshih me shije bananeje

     Reply to this comment
 17. cfare kanibali mark uku... December 19, 15:21

  Disa komentues qe nga MARK UJKU deri TE INTELEKTHALJA po tregojne sa kanibale qe jane.

  Eshte si rregull i shenjte qe te vdekurit te pakten diten e vdekjes nuk pergojohen..edhe armiku me i madh te pakten ate dite duhet te hesht.

  Prandaj Enveri pas 1992,1997,1998,2008,2011 duhet te shenjterohet se ishte i vetmi shqiptar ne historine e kombit qe i futi ne rrjeshte kanibale si TUC MAK UKIN & company

  NE USHTRINE E VAMPIREVE ME TE SHPIFURIT JANE TROPJANET E TRIBUSE BERISHAJ -ELEZAJ.

  lexoni rrjeshtat me poshte dhe reflektoni

  Dimensione biblike I jep Enver Hoxhes raporti I tij me Tropojen me Malsine e Gjakoves si kishte qejf ti thoshte ai.Eshte pikerisht kjo krahine qe ai I dha nje zhillim te jashtzakonshem ,qe me doren e tij I mbushi universitet me djem tropoja dhe qe e trajtonte Enver Hoxhen si perendi dhe fatkeqesisht pas 1992 banda e tropojes me kanibalet Biberaj ,Berishaj,Hajdaraj,Elezaj etj po I bluajne kockat sot.
  Nje turp I tille per Tropojen ka ndodhur me vrasjen e Bajram Currit,ku hordhite e Ahmet Zogut,me ndihmen e serbeve eliminuan ne menyre mizore kete vigan te malsise.Biles per “marre” te tropojes erdhen fisniket e HASIT PATRIOT TE KRUMES qe e varrosen ne landin e tyre.
  Le ti njohim lexuesit si e priste Tropoja Enver Hoxhen.
  Edhe krishti me muhametin te vinin bashke nuk do priteshin me madheshtine e Enver Hoxhes.
  Vetem 2 roje personale kishte LIDERI ENVER HOXHA,kurse kelyshi serb Sali Berisha kur vizitoi tropojen erdhi me 200 roje personale dhe shteterore dhe me 1000 roje (gjasme fansa) me autobuza nga Tirana

  Le ti njohim lexuesit si e priste Tropoja Profetin Enver Hoxha.:

  ****

  Enver Hoxha e vizitoi dy herë Tropojën. Vizita e parë më 5-7 shtator 1952 dhe e dyta më 30 maj 1970. Kam qënë pjesëmarrës në të dy takimet. Në shtatorin e vitit 51 isha 11 vjeç. Atë ditë zbrita nga bjeshka. Në shtëpi gjeta hallën dhe xhaxhain e vogël. Gjyshi, babai e dy xhaxhallarët e mëdhenj nuk ishin në shtëpi. Kishin shkuar në Kolgecaj (Bajram Curri) për të pritur Enver Hoxhën. Halla dhe xhaxhai i vogël kishin marrur porosi, që mos të më linin të ikja nga shtëpia. Unë bëra ç’bëra, u humba nga sytë dhe pa marrë asgjë parasysh me shpejtësi të erës u zhduka. Ecja me vrap. Gjithë njerëzit kishin ikur.

  Mbarimi i ditës po afrohej. Vetmia më bënte të më rrahte zemra. Arrita në Okol (livadh i madh). Aty ku rruga bashkohej me rrugë të tjera. Aty takova vargun e parë të njerëzve që ecnin me të shpejtë për të qenë në momentet e ardhjes së Enver Hoxhës. Përsëri vazhdoja të ecja me të shpejtë. Pas lija, njëri pas tjetrit grupet e tjera. Aq të shumtë ishin njerëzit që lëviznin gjatë asaj rruge, sa mezi depërtoja për t’i lënë pas. Makinat vinin njëra pas tjetrës. Vargut të njerëzve nuk i shihej as kreu as fundi. Të gjithë, duke biseduar me njëri-tjetrin, shikonin makinat për të parë atë që mbante Enver Hoxhën.

  Njëri thoshte se vjen me satë (autobus), tjetri thoshte se vjen me veturë, dikush tjetër thoshte se vjen me makinë ushtarake. Të gjithë prisnin me padurim që të shihnin Enver Hoxhën. Muzgu nuk kishte rënë akoma. Vendi ishte ishte mbushur plot e përplot me njerëz. Brohoritjet “Enver Hoxha”. këngët e vallet dëgjoheshin në çdo skaj të vendit të mbushur me njerëz. Në atë entuziazëm të papërshkuar, një makinë ndalet në hyrje të qytetit, që sapo kishte lindur. Dikush i hapi derën. Për një moment, etja e dëshira për të parë kush po del nga ajo makinë, e ndërpreu entuziazmin. Nji burrë shtatlartë, me shpatulla të gjera e me fytyrë tërë gaz ngriti duart lart, eci përmes turmës, duke shtërnguar duart sa me njërin sa me tjetrin, sa në një krah sa në krahun tjetër, duke përshëndetur gjithë të pranishmit. Brohoritjet, oshëtimat e tupanëve, këngët e vallet pa mbarim e bënë Enver Hoxhën, që të ndalej disa herë në mes të atij populli plot entuziazëm. Turma me Enver Hoxhën në mes mezi ecte përpara. U afruan te Shtëpia e Pritjes .

  Shoqëruesit mezi mundën të shkëpusnin Enver Hoxhën. Festa me këngë, valle e brohoritje vazhdoi deri në orët e vona të natës. Në Shtëpinë e Pritjes vazhdonte takimi mirëpritës. Në atë takim të mirëorganizuar merrnin pjesë autoritetet e rrethit, veteranë të luftës, ish-partizanë e partizane, nëpunës e aktivistë shoqërorë të dalluar, baballarë e nëna dëshmorësh, patriotë e mbështetës të luftës. Aty ishte edhe xhaxhai im, Ram Fazlia. Sipas Ramës, në atë ceremoni aq të ngrohtë e aq entuziaste u proçedua: “Arif Gashi, ishsekretar i parë i partisë për Tropojën në fjalën përshëndetëse, në emer të të gjithë popullit, i shprehu Enver Hoxhës, mirënjohjen dhe falenderimin për nderin e respektin, që ai po i bënte Tropojës e popullit të saj. Sekretari i partisë e siguroi Enver Hoxhën se Partia dhe ai në Tropojë, kurdoherë e në çdo situatë, kanë për të gjetur një popull besnik, nji popull të vendosur, nji popull që fjalën e dhënë s’di ta bëjë dysh.

  Në mes brohoritjeve e mori fjalën Enver Hoxha që shprehu kënaqësinë që ndodhet në mes të popullit të Tropojës, si dhe për pritjen shumë të ngrohtë që iu rezervua. Ai theksoi meritat historike të popullit të malësisë së Gjakovës, në luftë fyt për fyt me pushtuesit turq, serbo- malazezë, austriak e nazi-fshistë, theksoi arritjet e Shqipërisë gjatë tetë viteve çlirim si dhe perspektivat që i kanë çelur asaj planet 5vjeçare. Në vazhdim ai foli për miqtë e shumtë, duke veçuar Bashkimin Sovjetik e Stalinin e madh. Enver Hoxha ishte dhe psikolog. Ai i kuptonte njerëzit në shikim, në të folur, në lëvizje e në qëndërim. Afër mbarimit të fjalës ai iu drejtua të gjthë pjesëmarrësve. “E shoh se ju keni një shqetësim. Ju doni të dini se si është çështja e dy prej bijve të Tropojës, Zenel Bardhit e Beqir Ndout. Po jua shpjegoj. Zenel Bardhin, për merita lufte dhe aftësi organizuese dhe drejtuese, pas luftës e caktuam sekretar partie në vendin e vet. Për punë të mirë e bëmë dhe zv/ministër. Në atë detyrë shfaqi arrogancë, duke kundërshtuar dhe përçmuar ministrin. Më vonë mora vesh se Zeneli ishte fejuar me një vajzë nga Gjirokastëra, të cilës unë ia njihja familjen dhe të afërmit. Nga përbërësit e asaj familjeje, gjashtë prej tyre qenë në papajtueshmëri të plotë me pushtetin popullor dhe jetojnë në arrati.

  E thirra unë përsonalisht në zyrën time. I thashëë këto fjalë: -Zenel, e njeh atë vajzë me të cilën je fejuar? -Po, mu përgjigj. -I thashë-Sikur të isha duke kërkuar që të fejohesha me ndonjë vajzë nga Tropoja së pari do të të pyesja ty. Ju pse nuk më pyetët mua apo ndonjë shok tjetër që ka dijeni për atë vajzë e familjen e saj? Përsëri m’u përgjigj se dashuria nuk pyet për ato gjëra. Edhe Beqir Ndoun pas luftës e caktuam komandant qarku. Nga andej e ngritëm në përgjegjësi si zv/drejtor i drejtorisë politike në ushtri e pastaj zv/ministër të Brendshëm. Nji natë para se Sali Omeni të vriste vetën, Beqiri qëndroi me të tërë natën. Të dhënat për atë vrasje dhe shkaqet pse ndodhi, askush më mirë se Beqiri nuk mund t’i dinte. E thirrëm që të na e thoshte të vërtetën, të cilën na e fshehu, sepse u tregua frikacak. Tani për hatrin tuaj, të popullit të Tropojës ne do u japim dorën edhe një herë, por nëse ata, dorën tonë nuk e mirëkuptojnë , nuk na mbetet gjë tjetër veçse t’i kapim për supesh, t’u vëmë shqelmin në gjoks e t’i hedhim në humnerë”-u shpreh Enver Hoxha.

  Takimi emocionues me Sylejman Abaz Ndreun

  Në atë takim, thoshte Rama, folën shumë pjesmarrës, por ajo që elektrizoi gjithë pjesmarrësit ishte ngritja në këmbë e Sylejman Abaz Ndreut nga Selimajt e Gegysenit. Kur Enver Hoxha mbaroi fjalën e tij, duke falenderuar të pranishmit si dhe gjithë popullin e Tropojës për pritjen e ngrohtë që iu bë, Sylejmani, duke u mbështetur mbi shtagën (bastunin) e tij, ngrihet në këmbë dhe me kokën lart e me zë të fortë i drejtohet Enver Hoxhës : ”Bab mbaje kokën lart para armiqve e aleatëve se gjithë këtë popull që i pe i ke me vete e mos u tut (frikëso) prej askujt , se kurrkush nuk mundet me na ba gja”.

  Po kush ishte Sylejman Abaz Ndreu? Ishte një ndër burrat e njohur të Gegysenit, si dhe babai i dëshmorit Uk Sylejman Ndreu, partizan i brigadës së 25-të Sulmuese, që u bë fli me disa dhjetëra partizanë të tjerë në luftë për çlirimin e Kosovës. Fjalët e Sylejmanit e emocionuan Enver Hoxhën. Ai ngrihet nga vendi ku ishte ulur e shkon drejt Sylejmanit, e përqafon si djali babanë, e merr për dore, e ul pranë vetes deri sa përfundon takimi. Sylejmani kishte mbushur të shtëdhjetat. Vuajtjet e jetës si dhe azma kronike që e shoqëronte ia kishin shteruar forcat. Enver Hoxha , që nga ai moment e derisa Sylejmani mbylli sytë, u bë djalë e shkuar djalit për të.

  Me Enver Hoxhën, pranë lapidarit të Bajram Currit

  Interesimi i udhëheqësit komunist për jetën intime të heroit që u vra nga xhandarët e Zogut në mars 1925

  Mbas Kollatës, atje ku gjendet lapidari i i Bajram Currit, përballë kikave të Dragobisë, poshtë të cilave kalon rruga e makinës, u dëgjua nji oshtimë motorri. Në shpatin përballë u dukën tri makina që sillnin Enver Hoxhën afër shpellës së Dragobisë. Për ta pritur Enver Hoxhën, aty qëndruan dy prej pleqve të Valbonës, Ali Shabani, Muzli Tahiri dhe gjeologët, që përcaktonin vendburimet dhe rezervat e boksiteve të Valbonës. Enver Hoxhën e shoqëronin Ramiz Alia, Sadik Bekteshi, autoritetet e rrethit Tropojës si dhe veterani e bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani.

  Në atë lëndinë, afër lapidarit, në pllakën e të cilit shkruhej: “Këtu më 29 mars 1925 ra heroikisht duke luftuar kundër xhandarmërisë së Ahmet Zogut Bajram Curri”, ishin shtruar disa sixhade. Nga aty duket shumë qartë shpella ku u rrethua Bajram Curri. Mikpritësit e ftuan Enver Hoxhën që të ulet në vendin që i kishin caktuar. Enver Hoxha, pasi u ul mori një cigare prej Ali Shabanit dhe ulur gju më gju me malësorët filloi kuvendimin sikur të ishte malësor i lindur dhe i rritur në atë vend. Veterani dhe bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani i deklaroi Enver Hoxhës gjithçka kishte ndodhur në mëngjezin e 29 marsit 1925. I shpjegoi se Bajram Currin e stehuan në atë shpellë, duke menduar se xhandarmëria nuk do ta gjente, por ajo, në bashkëveprim me spiunët, e hetuan dhe e rrethuan papritur.

  “Ne, vazhdoi Avdiu, qëndruam. Vetë Bajram Curri u ngrit, mori pushkën dhe qëlloi mbi xhandarët. Gjithë synimi ynë ishte që të shpëtonim Bajramin, se po të na vritej ai do të na vritej edhe rezistenca ndaj Ahmet Zogut e regjimit të tij. Hoxha interesohej për jetën intime të Bajram Currit, moshën, ushqimin, apo si flinte. Hoxha, pasi nderoi Bajram Currin u rikthye në Dragobi. Populli ishte mbledhur. Vendi ku do bëhej takimi ishte caktuar e rregulluar. Makinat ecnin gjatë rrugës që përshkonte fshatin. Dy pleq të Dragobisë, Sadri Isufi, babai i heroit të popullit Ramë Sadria dhe Dul Alia, patriot dhe strehues i Bajram Currit, iu afruan Enver Hoxhës. Gjithë fjalimi i Enver Hoxhës, që zgjati jo më shumë se një gjysëm ore u përshkrua nga një ide e vetme se edhe në Malësi mund të jetohej mirë ashtu si në fushë. Dreka për të mirëpritur Enver Hoxhën u shtrua në një lëndinë buzë Valbonës. Mënyja kishte tre gjellëra karakteristike të malësisë së Gjakovës: çorbën, mazën e zier dhe qumështin e trashuar. Enver Hoxha, bashkë me banorët e grykave të Valbonës, u ul këmbëkryq si malësorët në sofrën e rrumbullakët tropojane. Shijoi gjellërat karakteristike.

  Kureshtarët nuk nguruan që ta pyesnin:. Si u duken këto gjellëra tano? -Shumë të mira- u përgjigj Enver Hoxha,- por ajo që ju preferoni shumë, (ishte fjala për mazën e zier), ka shumë shpenzime. Të nesërmën, datë 31 maj, Enver Hoxha u largua nga Tropoja. Tropojanët kishin mbushur rrugët nga Bajram Curri deri në Kam. Të vendosur në të dyja anët e rrugës, ata i shprehën mirënjohje dhe i uruan rrugë të mbarë. Vizitës së Enver Hoxhës në Tropojë iu kushtuan vargje poetike, këngë e valle. Poeti Ndoc Papleka e ka përjetësoi me vargjet e një peme të tërë “Enveri midis nesh”. Këngëtarja Fatime Sokoli i kushtoi këngën “Shkrepi rrezja mbi Shkëlzen”, ndërsa rapsodi popullor kosovar, Dervish Shaqja, vizitën e përjetësoi me vargjet : “Maj i kuq i vitit shtatëdhjetë/ N’histori ka me mbet/ N’ato bjeshkë të malësisë së Gjakovës/ Ushtoi zani i Enver Hoxhës.
  ****
  Maj 1970, Tropoja tri ditë Përgatitje

  Vizita e dytë dhe e fundit e Enver Hoxhës në Tropojë u bë në maj 1970. Asokohe unë isha i rritur. Kisha mbaruar shkollën për mësuesi e kryeja detyrën e drejtorit të shkollës në Valbonën turistike. Në agjendën e asaj vizite Enver Hoxha kishte planifikuar që të dilte mbas Kollatës, atje ku është vrarë Bajram Curri. Për këtë arsye, gjthë popullatës së Grykave (Dragobi, Valbonë e Çerem) iu krijua mundësia që takimin me Enver Hoxhën ta organizonte në Dragobi. Në vitin 1970 pranvera ishte vonuar. Dëbora akoma nuk ishte shkrirë. Freskia që ajo dëborë lëshonte acaronte klimën, duke shtyrë ditët e daljes së luleve dhe rritjen e barit. Ardhjen e Enver Hoxhës në ato gryka na e thanë tre ditë përpara. Drejtuesit e partisë e të qeverisjes vendore na mblodhën dhe të tërë së bashku hartuam detyrat për seicilin, që pritja dhe takimi të shkonte sa më mirë. Nuk na u desh shumë preokupim, sepse populli, sapo e mori vesh lajmin, shprehu kënaqësi të veçantë, duke menduar që të shkonte në atë takim me sa më shumë dinjitet që të nderonte vendin me gjitha vlerat patriotike që kishte.

  Burrat dhe gratë nxorrën nga arkat veshjet kombëtare që i kishin rujtur për dasma e festa. Të rinjtë e të rejat blinin në dyqane ato veshje që u shkonin sa më bukur për shtat. Mësuesit dhe nxënësit mendonin të gjenin lulet më të bukura, mendonin se si ta pregatitnin një program sa më denjitoz me vjersha këngë e valle. Nxënësit e Rrogamit që vazhdonin mësimin në ciklin e lartë në Valbonë, sapo mbaruan mësimin, me çantat e librave në shpinë e pa ngrënë drekë, u nisën drejt shpateve të Papllukës, ku mblodhën lulet më të bukura që i sollën të nesërmen në shkollë. Nuk i harroj kurrë ato lule. Një bisht i gjatë rreth 10 centimetra, në mbarim të të cilit ishte një kupë prej 5 nënpetalesh me ngjyrë jashile e formë vezake, që pak e rrethonin kurorën. Sipër kupës qëndronte kurora me petale të pandara, me ngjyrë rozë, me mes pak të fryrë, me madhësinë e një gote rakie, me buzë pak të kthyera nga jashtë, të cilat veçoheshin nga njëratjetra nga një vijë harkore shumë pak e thelluar.

  Dy mësueset e shkollës, që atë vit kishin vitin e parë të mësuesisë, i morën ato lule, i bashkuan katër nga katër, ua rrethuan bishtat me letër të bardhë dhe u dhanë atyre formën e buqetave. Me lulet që na sollën nxënësit pregaditëm aq buqeta sa kompletuam gjithë nxënësit e disa nga gratë e vajzat e fshatit. U përgatitëm me mish e shpirt. Në mesin e 30 majit të gjthë u mblodhëm në Zallë të Valbonës. mbanim me vete topan, fyell, çifteli. Për çudi të fatit, ajo ditë u gdhi e kthjellët. Dielli sa ngrihej në horizont e shtonte nxehtësinë. Njerëzit i thonin njëri-tjetrit: ”E shikoni dhe dita sot doli më e mirë se ditët e tjera”. Tjetri ia kthente: “Nuk thonë kot se njerëzit e mirë i shoqëron dita e mirë”.

  Epilog:
  Pra eshte pikerisht banda tropojes me Elezbiberin,Saliberishen,Mehmetelezin.Azem Hajdarin etj qe I kane borxh popullit te tropojes dhe gjithe shqiperise gjithe kete katastrofe te pabesueshme.Besoj se koha per denimin e kesaj bande ka ardhur.
  Kush beri genocidin ndaj fisit Haklajve

  Kush I shkaterroi varrezet e tyre si kanibale
  Kush I vrau me fusha te minuara dhe paraushtarake
  Kush I vrau dhe pleqte,grate dhe femijet etyre

  Kush e dogji tropojen ?

  Kush I vrau mbi 500 tropojane djem te rinj qe nuk jane vrare ae ne kohen e turkut,serbit dhe gjermanit por u vrane ne kohen e dushmanit Sali Elezbiberaj qe ju shofte fara me qen dhe me mace

  Reply to this comment
  • shqipe December 19, 18:28

   Cfar kanibal….

   Me ke lene pa mend,me ket’ llogjike te kulluar,me mendimet domethenese… Te lumte ajo mendje. Dhe dilna me shpesh o mik i te gjitheve, por, jo i markeve qe trimerohen e behen uk,(ujqer),mbasi ke vdekur!…

   Reply to this comment
  • antienveri December 19, 19:01

   Sali Berisha eshte pjella origjinale e Enverit, prandaj dacibaon tende me levdata per Enverin dhe kritika per Saliun fute ne arkivat e Partise se Punes qe t’i mbajne si relike te spiuneve te saj qe kane punuar per Kauzen e Mafies se Kuqe me pushtet.

   Reply to this comment
  • Ballisti (KS) December 20, 00:26

   Me sa duket ti qenke ma mut se ky mega-muti qe cofi (ngordhi)!

   Reply to this comment
 18. violanda prifti December 19, 15:22

  sic urofsh e pesofsh nje shprehje popullore.ju qe villni vrer per cdo gje i rendoni dheut

  Reply to this comment
 19. Sejdi December 19, 15:34

  Ngushëllime tona për familjen dhe për shokët e Sulo Gradecit!‎
  Lavdi Jetës dhe veprës të Besnikut të popullit që e lindi!‎

  Reply to this comment
 20. Agimi December 19, 15:41

  Po dhe saliu komunist eshte

  Reply to this comment
 21. Niko December 19, 17:06

  Ngushellime familjes

  Reply to this comment
 22. shaban December 19, 18:41

  Me vika keq per ate malesorin nga tropoja qe paska ikur nje vit perpara per te pritur nje kriminel si Enveri qe d.m.th. Enverikishte shkuar ne 5-7 shtator te 52 kurse ky ka vrapuar qe ne shtator te 51 per te zene radhen e pare ndersa sa per ata qe u vika keq se po shajne te vdekurit besoj se jane komuniste te betuar qe paguhen me taksat tona per te mbrojtur vijen e partise sepse keta lusin perdit vdekjen e Berishes dhe i vinka keq per Sulon qe ka vdekur.Lajme te tilla degjofshim perdite dhe jo nga nje por disa ne dite derisa te zhduket kjo fare e keqe ne na turturoje gjithe jeten.

  Reply to this comment
 23. Arber December 19, 19:12

  Ngushellime vajzes dhe niperve te ketij burri besnik ndaj detyres shteterore; njeri i vyrtyteve me te larta te skraparllinjve trima, besnike e mikprites!

  Reply to this comment
 24. toku December 19, 19:35

  Nje hale me pak. Kaq. Nuk ja vlen me shume.

  Reply to this comment
 25. petrit December 19, 20:21

  Ndjese paste, ka qene partizan, ka luftuar per clirimin e shqiperise, ka kryer detyren e shefit te sigurise me korrektesi, te gjitha te tjerat qe thuhen me keqdashje per te jane pislliqe. ka sherbyer sic ka sherbyer edhe saliu ne bllok,

  Reply to this comment
 26. Saliu Komunist i pabese dhe serb.. December 20, 00:45

  Sulua i paste drite shpirti, ka pasur marredhenie te mira me loket dhe cucat e malcise, ja u ka zbukuruar rracen or Mark uk bolja.

  Reply to this comment
 27. M.Pellia December 20, 02:33

  Me vjen ndot kur futem te komentoj ne kete forum ish Enveristash,ish oficer ushtrie,ish sigurimsa e hafije.Nuk kame cfare te theme ishalla ka terequr kemben zvare Sulua,dhe ju mer me vete,se qelbet Shqiperine.Nuk kemi per te pare hajer po nuk vdiqet ju monstrat dhe femijet e niperit tuaj……

  Reply to this comment
 28. Aleksander THANA December 20, 06:11

  Besnik i Enver Hoxhes, baraz, atdhetar.

  Reply to this comment
 29. Drini i Bardhe nuk ka te ndale December 20, 07:53

  O ” shaban ” edhe ti ke ba nje lapsus te vogel kur e ke shkruar emrin Shaban me te vogel ! I qofte hallall qumshti i nanes shqiptare qe e ka lindur dhe rritur personin , komentuesin me pseudonimin , ” cfare kanibali mark uku ” , qe kujtese qe rralle njerez mund ta kene te ruajtur vetem si ai ne ndergjegjen e tij . Lexoji mire e drejte , ato qe ka shkruajtur ky burre i mire nga ato ane .. ku ne ndergjegjen e tij nuk i ka lene vend asnje cilesi ligesije , si ato te Sali Berishes , edhe pse eshte nje person nga e njejta krahine me te , nga ajo me burra te mire , te mencur , qe dhe natyra sikur i ka krijuar , lindur , per te qene ne sherbim te vendit e atedheut – Malsia e Gjakoves ! Po kur i thone nje fjale , pyll pa kafshe e derra nuk ka , si ne rastin ketu te rralle , por shume tragjik per vendin me Sali Berishen , ku siq thekson ” cfare kanibali mark uku ” vec ne vtet e demokracise Tropoja ka te vrare rreth 500 bije te saj , pasoje kjo e qeverisjes se mbrapesht te njerezve te ish krahut me te privelegjuarit e asaj kohe Sali , A . Biberaj , Mehmet Elezi e disa te tjere te kamufluar nga ish biri i diversantit Elez Biberaj ! Pa mvaresisht te faktit qe une jam nga nje krahine e afert me te , ku me kufije natyrore vetem nje lum i vogel Skatina na ndane , me bindje dhe vleresime per ate kohe e udheheqes te madh te Shqiperise , te njetat mendime e vleresime kam , vecse personi ne fjale i ka pershkruar me nje stil te letrarizuar objektivisht aq shume mjeshterisht , ndaj edhe i uroje jete te gjate e vazhdimesi ne pershkrime te tilla me mendje te kthjellet e te ndritur si ne kete rastin e ketij komenti te ketushem !

  Reply to this comment
 30. Noka December 20, 09:56

  Sulo Gradeci, vrases i shume personave dhe i Mehmet Shehut. Personi qe ka ngritur ne politik edhe disa politikane te sotem.
  Eshte njeriu me negativ i monizmit dhe ne vitet e demokracise.

  Reply to this comment
 31. Fishta December 20, 10:38

  Une mendoja se kjo kerme, kishte vdekur tashme…
  Persona te zinj qe sterrosen Shqiperine!
  Sherbetore te devotshem te diktatures…..

  Reply to this comment
 32. . December 20, 11:25

  pa sulo gradecin enver hoxha do ishte eleminuar qe ne vitet 50-60.

  habia me e madhe eshte me ca dipllomate amerikane te nivelit ordiner dhe ca vuvuzela si biberraj qe kane nje urrejtje kozmike per enver hoxhen.

  nqs paka qene kaq i tmerrshem pse nuk na shpetuat o elez zeherri..

  aaaaaa. nqs se ka qene trim dhe se cante meendren per superfuqite…jepini cezarit ate qe i takon.

  eshte koha qe amerika zyrtare te njohe meritat e armikut te saj me te dobishem…

  ENVER HOXHA
  Ne vendin qe ka liri
  Do ngre bustin me flori
  Enver Hoxhen djale te ri
  Per cdo dite do ndez e qiri

  Prane statujes se Lirise
  Te ndrije ylli I Shqiperise
  Rrugen ti tregoj vegjelise
  Qe te shkoi drejt diturise

  Ta marr vesh bota mbare
  Enver Hoxha ish Shqiptare
  Ndricoi naten si fanare
  Leshoi drite per te pare

  Zhduku bej dhe yzmeqare
  Malet i kthehu ugare
  Grur dhe miser ne hambare
  I la bangat me thesare

  Ai shkriu malet me bore
  I vuri Shqiperis kurore
  Se vet ish madheshtore
  Si ylberi me kolore

  Te quajten dhe dictatore
  Ata qe te puthnin dore
  Vet na dolen dezertore
  U shiten per nje lakrore

  Historia eshte percare
  Kane dale larte ca zuzare
  Deri dije syte pa lare
  Sot jane shpallur si te pare

  Kuvendojne mizat e kalit
  Neper pellgjet e mocalit
  Duan ti ulin majen e malit
  Se nuk shohin nga syte e ballit

  Eshte diamant gurri gjerdanit
  Mbi kuroren e Vatanit
  Lare nga gjaku i istikamit
  Se thane dot ere e murlanit

  Ne per ty jemi krenare
  Per cdo dit lule mbi vare
  U derdh loti i papare
  Ne cdo vend ku kish shqiptare

  Larte ne qiell me shkreptime
  Malet leshuan bubullime
  Lumenjt fryhen me terbim
  Populli qau me ngasherime

  Planetet derguan kurore
  E percollen dor me dore
  Si kristali me debore
  E vendosen mbi Tomore

  Dallget deti do ti ndale
  Dielli do te ndris ngadale
  E verteta ne drite do dale
  Kush na ishte ai djale

  O Enver ylli me nure
  Populli nuk te haron kure
  Do ta ngreme kalan me gure
  Do te qendisim ne Flamure

  E bere dimrin pranvere
  Largove stuhit me ere
  Bere shum gjera me vlere
  O Hazreti yne Envere

  O Mason mendje ndritur
  E gjith vepra qe ke ngritur
  Do te ngelet e skalitur
  Neper shekuj e rinditur

  Reply to this comment
 33. Jugori December 20, 11:25

  Nje kove me mut ne vend te luleve siper varrit te tij,dhe ate te E.Hoxhes.keshtu thuhet ketej nga jugu per ata njerez qe kane bere keq.le te veje dhe ti sherbej si qen besnik edhe ne boten tjeter tiranit te ketij populli,duke bere bashke shoqeri ne ferr.e di qe s’eshte mire te gezohesh per vdekjen e tjetrit,por per disa plehra te tilla edhe zoti nuk ta quan mekat.FERR,te mbare bashke me komandantin tend,o Sulo…….

  Reply to this comment
 34. Jugori December 20, 11:26

  mos ma fshi komentin o admin???e di se ju dhimbset xha Sulua,por s’kemi ca ti bejme….fatkeqesisht emri i tij eshte i lidhur me faqen me te erret te historise se ketij vendi.e di qe ju te Dites keni dhembshuri per eterit tuaj dhe per shokun Enver,por ska gje kurajo per xha Sulon,ne fund te fundit iku 90 e kusur e me kembe e dore.

  Reply to this comment
 35. enea December 20, 11:27

  u prefsh ne paqe sulo, i qendrove besnik idealit dhe enverit deri ne fund, tamem njeri me ideale!

  Reply to this comment
 36. Bujar Bayelli September 3, 11:55

  Enver Hoxha ka merita shikoni video si e vlerson populli Shqipetare https://www.youtube.com/watch?v=CxK6e4U88OM

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*