Veliaj: Do të rikandidoj për bashkinë, nuk kam ambicie për të drejtuar PS

July 31, 2018 19:05

Veliaj: Do të rikandidoj për bashkinë, nuk kam ambicie për të drejtuar PS

Kryetar i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka pohuar në emisionin “Pushime on Top” se ai do të kandidojë sërish për të drejtuar kryeqytetin e vendit.

“Për vitin tjetër patjetër, edhe unë do t’i nënshtrohem një gjykimi të Partisë Socialiste. Unë kandidoj me atë uniform, me atë bluzë. Dëshira është për të çuar punët përpara”, ka thënë ai.

I pyetur për raportin me kryeministrin Edi Rama, Veliaj ka thënë se ky i fundit ka qenë shumë mbështetës për projektet e prezantuara.

“Unë jam me shumë fat. Unë nuk e di si është të punosh me një kryeministër që nuk të mbështet, sepse unë i kam parë vetëm një anë të shkëlqyer të një kryetari bashkie që mbështetet nga kryeministri i vet, por për fat edhe ai ka qenë kryetar bashkie. Nëse dikujt duhet t’ia shpjegoj shiko se ky kanalizimi aty…se kjo rruga na e ndan lagjen, ai klikon menjëherë. Unë kam qenë shumë i bekuar.”

Kryetari i Bashkisë së Tiranës ka bërë të ditur se nuk e ka aspak në mendje të drejtojë një ditë Partinë Socialiste, pasi gjendet tepër i përfshirë nga Tirana.

s.a/dita

July 31, 2018 19:05
Komento

4 Komente

 1. Amerikani July 31, 20:18

  Edhe une po te isha ne vendin tend keshtu do thoja: “Nuk kam ambicje per te drejtuar PS!”
  Po si mund ta pohosh kete gje ti sot? Eshte shume shpejt per ta pohuar dicka te tielle.
  Ne fakt ambicja e Veliaj me aq sa e perceptoj une per se largu eshte e pakufi. Ai do deshironte qe nje dite te ishte kryeminister.
  Po cte keqe ka qe te kesh ambicje dhe te duash te jesh kryeminister nje dite mund te thote dikush? Po nuk ka asgje te keqe kur njeriu eshte aq i zgjuar per te vendosur ne ekuliber ambicjen e tuj me ate caka vlen dhe eshte ne realitet.
  Ne baze te nje studimi te kryer ne Amerike ka rezulruar se nje pjese e madhe e politikaneve bile edhe presidente te Amerikes kane rezultuar medioker ne kuptimin shkencor te kesaj fjale per postin qe mbajne, por ambicja e tyre ka qene e madhe aq sa i ka bere dhe presidente te SHBA
  Po te kthehemi te Erjoni yne ne fakt edhe une do kisha shume deshire ta shikoja Erjonin nje kryebashkiak ne opozite me qeverine qendrore pesa u perkete perkatesise partiake.
  Erjoni e nisi karjeren si “Mjaftist” i shoqerise civile me nje grup “rebelesh” ne pamje te pare ne antagonizem me qeverine e kohes te Fatos Nanos dhe socialisteve te cilet ne ate kohe bene shume per te ringritur shtetin e rene pas ngjarjeve te 97 dhe perballimin e krizes se strehimit te vellezerve kosovare. Por vitet ne pushtet bejne te veten dhe konsumi politik dhe harresa e pones se madhe te socialisteve ne ato vite ( karakteristike kjo per natyren e shqiptareve te cilet harrojne shpejt ) e bene levizjen anti socialiste te Veliajt nje levizje interesante “rebelimi” kryesisht per te rinjte.
  Kjo eshte merita e vetme qe une mund ti njoh Veliajt si fitore ne rafshin personal politik i cili e beri kete levizje “Mjaft” ti bjere ne sy njerzve rreth Edi Rames dhe vete Rames per ta perdorur ate me pas politikisht ne luften per te mare kreun e PS.
  I pari qe rendi te joshe Veliajn ne ate kohe ishte Koço Kokedhima. Njeriu me i afert i Edi Rames ne kohen kur Rama ishte vecse kryetar i Bashkise me te rendesishne te vendit, i cili per hir te se vertetes me me mbeshtetjen e Metes ne ate kohe Kryeminister beri ndryshime drastike te deqoskezimit dhe pastrimit te parkut “Rina” nga ndertimet “gje shesh dhe be pershesh” qe kryetaret e meparshem perfaqesues te PD me filozofine e tyre ose me sakte pa asnje filozofi urbanr i bene peshqesh Tiranes se bukur te para viteve 90.
  Dhe me ndihmen mbreselenese te Veliajt dhe konsumit politik me ne fund ne 2005, Nano u largua nga pushteti duke u rikthyer ne pushtet pas perpjekjesh dy here te dhunshme dhe tragjike per shqiptaret Sali Berisha.
  Ishte koha kur Rama ne komitetin e pergjithshem drejtues “shkelqeu” me nje fjalim brilant per bashkimin e partise socialiste, njohjen e fraksioneve brenda saj etj gjera te cilat me pas jo vetem qe nuk i lejoi por edhe i luftoi.
  Dhe Rama tashne kryetar i PS nuk mund ta harronte Veliajn i cili e ndihmoi shume dhe me keshillat e “vlefshme” te “filozofit” Kokedhima ti merte partine Nanos, i cili me shume se sa ja moren e la vete ate.
  Qe nga ky moment e ne vazhdim Veliaj do te ishte si nje shtojce e PS dhe nje mish i huaj i cili nuk do e merte kurre nga socialistet e vjeter starusin e nje drejruesi te PS. Kete status te socialistet e vjeter ata te memorjes se asaj parti Veliaj nuk e ka dhe sot edhe me pozicionin qe ka.
  Dhe keshtu “Mjafti simparik” na u transformua ne nje shtojce “G99” me qellim qe votat e te rinjeve anti Nanoiste te mos shkonin tek e djathta e Sali Berishes e cila po forcinte pushtetein e saj per hir te pushtetit qe kishte.
  Nje pjese e “mjaftisteve” ndoqen me shprese “liderin” e tyre tashme 99-esh duke e lidhur fatin e ttre politik me ate te “liderit” ndersa nje pjese te joshur nga pushteti kaluan me parrine demokratike. Njeri prej tyre nga me te afermit me LSI duke arrirur te shpk e Metes dhe Kryemadhit shkallen me te larte te besimit dhe shperblyer prej tyer me nje vend pullumbash si drejtor i pergjithshem i burimeve natyrore. Drejtori i LSI Besjan Pesha dikur njeriu me i afert i Veliaj me pas beri karjere si kryehajdut derisa dhe vete Meta nga grykesia e tij e zboi nga partia dhe sot endet rrugeve si dikur per te protestuar per gjithcka ka lidhje me qeverine.
  Ne zgjedhjet e 2009 Veliaj me G99 dhe 99-tshat e tij ariti te mare vetem 18.000 vota ne gjithe Shqiperine. Me shpresen se e Beeat te pakten vete do dilte deputet me ndihmen e PS dhe Edi Rames, Veliaj i kishte bere gabim hesapet me nje socialist te vjeter si Efjom Braçe. Braçe e bllokoi Veliajn te transferonte votat e PS te G99 me “urdher nga lart” gje e cila solli me pas dhe nje ftohje te Rames me Braçen e pabindur.
  Por zgjedhjet erdhen perseri dhe kete here Veliaj e kishte harruar dhe G99 por jo 99-shat te cilet ne pas do i shperblente me poste ne minostri dhe administrate e me pas ne Bashki.
  Rama kete here me 2013 e siguron Veliajn ne nje vend te sigurt si i dyti i listes ne Gjirokaster dhe pas fitores direkt minister i Punes.
  Qe do ishte minoster ajo u duk qarte qe me pozicioni si sekretar per ceshtjet rinore dhe emigracionin qe i dha gjate kohes ne opozite. Njeri prej 5 sekretareve te PS.
  E me pas historia vazhdon me kandidimin per keyetar i Bashkise se Tiranes.
  Pra ndihma e Rames per Veliajn ka qene e pakursyer dhe ne kete aspekt Veliaj tregohet i sinqerte. Por cfare merite ka si politikan ne aspektin vetiak Erjom Veliaj? Ku u provua aftesia dhe suksesi i tij politik? Ne kete pike nuk gjej asnje shenje merite. Ngelet per te pare.
  Si administrator bashkie deri me tani me ndihmen e Rames nuk ka qene keq.
  Une mrndoj se te Erjoni me shume se sa thelb kemi nje aparence qe “shkelqen” . Gjithsesi nga krahu tjeter dhe ne delexhene qe eshte katandisur nuk gjej kandidat ta konkuroje. Jo Ramen por as Veliajn.

  Reply to this comment
 2. intelektuali July 31, 21:46

  PERDHUNUESI SERIAL I TIRANES ERION VELIAJ NUK HEQ DORE NGA “HUQET” E TIJ

  Ky kriminel demagog si Gebelsi i Hitlerit me mantalitet perdhunuesi u thote tironsave:

  UNE DO T’JU PERDHUNOJ VAZHDIMISHT DHE JU NE FLLIM E KUNDERSHTONI PERDHUNIMIN TIM NE SERI, POR ME PAS MESOHENI DHE THONI:”OH SA QEF!”

  He mo Edi Droga me Kryebashkiak me mantalitet perdhunuesi serial femrash si Erion Veliaj do ta futesh Shqypnine ne BE?

  E degjove si tha per Teatrin Kombetar?

  DO T’JU PERDHUNOJ PERSERI PAS 40 DITESH ME VOTAT E KRIMINELVE NE KUVEND!

  Reply to this comment
 3. Kaçi i zi July 31, 22:36

  Kush eshte kriminel ne Kuvend mo koqe ballisti?
  Ik shiko ata shqupsat injorante si djali i Farfall Fariut, Salihanj perversi , Mul shpellari e Paloqe loqen

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*