Terminali i Tiranës, Veliaj i përgjigjet deputetit ndërtues nga Kosova

February 11, 2019 13:51

Terminali i Tiranës, Veliaj i përgjigjet deputetit ndërtues nga Kosova

Deputeti ndërtues nga Kosova, Ramiz Kelmendi, ka publikuar dje një letër të hapur kundër Bashkisë së Tiranës, lidhur me ndërtimin e një qendre tregtare të projektuar në zonën ku pritet të ngrihet terminali i autobusëve, pranë kthesës së Kamzës.

Në atë letër, deputeti i LDK-së ankohet pse tokën ku pretendon të ndërtojë një qendër tregtare duhet t’ia japë Bashkisë së Tiranës.

Pas kësaj ka ardhur edhe reagimi i Bashkisë së Tiranës.

Kryebashkiaku Veliaj deklaroi sot se prona do të shpronësohet sipas ligjeve në fuqi dhe terminali i autobusëve, një nevojë e domosdoshme për Tiranën, do të ndërtohet.

“Kemi kërkuar nga Ministria e Transporteve që të përshijmë në terminal edhe Stacionin e Trenit, duke qenë se edhe treni do të rikthehet në Tiranë me një stacion kryesor, tek terminali i autobusëve tek Kthesa e Kamzës, dhe pastaj me një stacion qytetas. Pra jo mallrash, dhe jo parkim vagonash, por qytetas, aty ku është fillimi i Bulevardit të Ri. Për të gjithë ata privatë që një tokë shteti, siç ishte zona e Kthesës së Kamzës në librat e Bashkisë së Tiranës, e kanë tjetërsuar me lloj-lloj marifetesh për të ndërtuar qendra tregtare, dua t’iu them sot publikisht se nuk më intereson sa deputet i pushtetshëm apo milioner i madh mund të jesh, interesi publik është mbi interesin privat. Në zonën e Kthesës së Kamzës, pavarësisht çudirave, poshtërsive dhe falsifikimeve që janë bërë me tokat, do të ndërtohet terminali i autobusëve të Tiranës, dhe stacioni i trenit i qytetit të Tiranës.

Duke thënë këtë, dua t’i garantoj edhe deputetët, edhe milionerët, kush ka letra prone, sigurisht do të shpronësohet sipas ligjeve që ka Republika e Shqipërisë dhe vendimeve të Bashkisë së Tiranës. Tirana nuk ka më kohë për të humbur, Tirana nuk mund të shantazhohet, dhe Tirana do të respektojë çdo pronësi kundrejt pagesës. Tirana nuk mund të rrijë pa terminal autobusësh e pa stacion treni, teksa hyn në 100-vjetorin e dytë të saj”, deklaroi sot kryebashkiaku Veliaj, gjatë ceremonisë së 99 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet i Shqipërisë.

k.a. / dita

February 11, 2019 13:51
Komento

32 Komente

 1. nikolini February 11, 14:16

  nuk ka lidhje fare me biznesin ai , ai eshte hajdut ka vjedh ska len me gje pa marre por gjynaf ata qe se njohin dhe e besojn ato qe shkruan . zhvillimi i qytetit ka marr form vazhdoni kete drejtim me ndertimin e terminalit dhe me gjer . qent le te lehin karvani perpara

  Reply to this comment
 2. natasha February 11, 14:20

  ky ka vjedh toka . ky qe ben sikur i paskan ren ne qaf ky qe i paskan kerkuar leke ketij … u morrrtja hajduti bertet kapni hajdutin

  Reply to this comment
  • tani February 11, 15:51

   Po pra.Nje hajdute si ty drejton gishtin tek te tjeret duke bertitur kapeni hajdutin.O zot na mbyten hajdutet.

   Reply to this comment
 3. klodi February 11, 14:22

  po si mundet te flasi aj qe ka vjedh toka dhe eshte bere biznesmen . per ca e ben kete muhabet qe te shfajsoj veten te laj ndergjegjen per hajdutert qe gjasme na thenka te verteten

  Reply to this comment
 4. bledi February 11, 14:24

  ky nuk eshte biznesmen zoti veliaj ky o Hajdut , kush e njef e di se si i ka vjedh tokat . dhe vet ai e di mire

  Reply to this comment
 5. armend February 11, 14:40

  mos e ndal ritmin zoti Veliaj , ky eshte pseudo qytetar dhe grabites tokash ter e njohin ne kosove e mbare ku shkel ai kshu qe mos e prish ritmin

  Reply to this comment
 6. mansuhaqe February 11, 14:54

  ky ka gjyqe ne komunen e prishtines per kete gje , matrapazi me i madhe mashtrusi me i madhe dhe nje njeri pa vlera qe e quani biznesmen ju ky eshte hajdut

  Reply to this comment
 7. Zigur Qarri February 11, 14:58

  Eshte e vertete,se”interesi publik është mbi interesin privat”?Premtimi nuk hipotekohet qe te lihet si kolateral,pushtteti po,(dorheqja).
  D.m.th,nese nuk mban premtimin,mashtron duhet te japesh dorheqje,duhet te dorzosh. pushttetin.
  Veliaj ka te drejte kur thote,se ;”interesi publik është mbi interesin privat”.Por problemi eshte,se gjithshka,gjithshka qe ka premtuar
  Veliaj,pa perjashtim,ka mashtruar.Kur erdhi ne krye te Bashkise ,Veliaj deklaroi:
  “Më duket e paarsyeshme se si ujësjellës-kanalizmet e Tiranës kanë më shumë veta staf se cdo ndërmarrje tjetër në Shqipëri rreth 1800 vetë, ndërkohë që policia e qarkut të Tiranës ka më pak policë, ushtria për qarkun e Tiranës, Elbasanit dhe Durrësit ka më pak ushtarë, më duket e paarsyeshme se si të gjithë ministritë bashkë në nivel qendror kanë më pak staf se sa ujësjellës-kanalizimet e Tiranës. Pra këtu kemi të bëjmë
  dhe me një mungesë totale eficence dhe përdorimin e Ujësjellës-Kanalizimet e Tiranës si një hapësirë për të parkuar militantët sa kohë ke probleme me punësimin e tyre dhe të duhen për mitingje. Ky është një nonsens, trajtimi i ndërmarrjeve në këtë farë feje”Erjon Veliaj,
  intervistë për Zërin e Amerikës, 17 Qershor 2015.
  Dhe per kete,Veliaj kishte te drejte,sepse rendohej buxheti,interesi publik.Por çfar ndodhi me pas?
  Sapo u zgjodh kryetar Bashkie, në Ujësjellës nisën largimet,ku u larguan 1 mijë punonjës,duke mbetur vetëm 845 persona.
  Nje bravo te madhe per Veliajn,qe vuri interesin publik mbi ate privat dhe partiak.
  Por,nuk kaloi shumë koh,pikerisht në vitin 2016,numri i punonjësve(militanteve) arriti në 1290 të tillë. Brenda vitit ishin shtuar 445 vetë.
  Në vitin 2017, u shtuan edhe 475 punonjës(militante) të tjerë, një shifër që e rikthen numrin e punonjësve sërish në nivelet ku e gjeti Veliaj,
  para se të niste reformat e tij radikale.
  Mos harrojm,se Veliaj qe shpresa per Tiranen,ai qe premtoi se do te ndalte betonizimin,por e rriti 6 here me shume se paraardhesi i tij,
  mos harrojm,se Veliaj premtoi per territore te gjelberta,por betonizoi edhe parqet e vetme publike qe kishinm mbetur,
  mos harrojm,se Veliaj qe ve “interesin publik mbi interesin privat” ,paguan 25 veta nga buxheti i Bashkise per te rreklamuar
  mrekullite e tij,25 veta!!! Gazetarja Tota, u shkarkua nga puna, në muajin gusht të vitit 2016, pasi po investigonte ngjarjen tragjike
  të humbjes së jetës, së 17-vjeçarit Ardit Gjoklaj, në landfillin e Sharrës. Gazetarja Tota pretendoi se vendimi për ndëprerjen e
  marrëdhënieve të saj të punës është marrë pas presioneve të ushtruara nga ana e kryebashkiakut Erion Veliaj.Kryetari Bashkise nuk
  eshte Erion Veliaj,por Erion Makiaveli,njeriu qe nuk ka turp te genjeje sy per sy,njeriu qe ka stimiluar mashtrimin,shkerdhatizmin tek brezi i ri

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 11, 16:37

   zigi unë nuk i njoh të gjtha këto që shkruan!nuk e vë dot dorën në zjarr as për të kundërtën,por shikoj mënyrën e të shkruarit të veliajt!e njëjtë si gjithnjë kur ai është në siklet!
   komplet ndryshe nga ajo që serviret në reklamat e tij!!ndryshe nga buzëqeshjet e stërgjatura!!
   një njeri i pastër nuk ka nevojë të përgjigjet kështu si ky,edhe në rastin kur ka një mijë përqind të drejtë!!
   gjuha e përdorur në përjgigje është gjuhë e një personi që nuk ka të drejtë në atë që bën!!gjuhë friksimi dhe jo bindjeje!!

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri February 11, 18:40

    Do te flasim troç,hapur fare,ju drejtuar Rama militanteve;pa korrrupsion nuk ka zhvillim,prandaj mbyllini syte,qepeni gojen,ose ja ku eshte dera,per ata qe nuk jan dakord.E pate vete se çer i bona Majkos kur nuk votoi ligjin per shembjen e Teatrit!Ne i kemi premtuar ndryshe popullit,tha nje militant i ndershem,nga ata te gardes se vjeter,nga ata naivet qe besojn akoma ne idealet socialiste.Erion,thirri Rama
    Veliajn qe e kishte ne krah,shpjegoja pak ti,se nuk kam nerva te merrem me kto toçat.Ka dy opinione per pushttetatret dhe militantet qe
    na ndjekin pas,tha Veliaj,budalla nese je i ndershem,shkerdhate nese je i korruptuar.Doni te humbisni vendin e punes qe e keni jo konform ligjeve,por vetem se jeni zagare militante?-tha Veliaj.Jo,ishte pergjigja.Atehere,cilin opsion do te zgjidhnit ju,shkerdhata apo budallenj?-shkerdhata,ishte pergjigja nje zeri.Ju lumte tha Veliaj,qe me kuptuat kaq shpejt.Dhe qe tani e tutje o shkerdhata,ju do te jeni zagaret tane,
    dhe do te lehni kur t’ju urdherojm un dhe rama,do te suleni vetem atehere kur t’ju ndersejm ne.Rrofte Partia,un edhe rama..urra,urra,
    urra.Je modh i tha Rama Veliajt,ke durim derri,je tamom si Milva(Ekonomi),Endri(Fuga),se mu m’leshojn nervat fare.Po nuk musha hunden un,nuk e perballoj dot Sal malokun.Jan keshillat e Sorrosit per ne te tre, tha Velia,qe na porisiste,se sensi i nderit eshte armiku i suksesit.
    Duroni edhe sikur t’ju poshterojne disa here,sepse, nese e kaloni kete prove,mesohesh.Edhe me mashtrimin eshte po e njejta gje.Genje
    sa më me guxim,qe kundershtari te dyshoje tek vetvetja.Un kam genjyer aq shume,sa kundershtaret mi jan lodhur dhe me pranojn tani
    ne heshtje.Edhe diçkatjeter te rendesihme,shtoi Veliaj;mo ju pergjigj kurre pyetjeve qe te bejn,sidomos kur te vejne para alternatives,
    per nje pergjigje PO ose JO,mos degjo kurre pyetjen deri ne fund,por vazhdo pa nderpreje duke promovuar genjeshtrat,sepse kur degjon,sidomos ne mentalitetin shqiptare,ta kan mmbyllur gojen,je i humbur.Do ta provoj i tha Rama,duke e pyetur se si ja del vetem
    (i mrekulluar nga supershkerdhatizmi i Veliajt),se un pa ndihmen koneve te mia,Balles dhe Braçes,zverdhem dhe me dridhen duart.
    Hahaha…qeshi me te madhe Veliaj,kot nuk paguaj un(nga fondet e Bashkise)25 veta.D.m.th e paske kllonu shkerdhatizmin tend 25 here
    ne nje koh rekord?Ndryshe nuk fitohet tha Veliaj.Kaq shume shkerdhata do na hajn koken ne i dite,i tha Rama.Se kur s’ka vende te tjera
    ne Bote i tha Veliaj,kot nuk po e mbush thesin plot un.Po mu n’Tirone don me m’lon ti?- tha Rama.Ti ishe jasht,ne France ,i tha Veliaj,
    dhe erdhe me u vendos ne Peze dhe Surrel,fqinje me katundaret,i tha Veliaj.Robt ku ti kesh i tha Rama, ne natyre kam vendosur te
    banoj se jam artist.Artist?!-ihahaha,ronizoi Veliaj,piktor hahahaha…,qe ne Bienalen e Venecias ti cilesuan puninimet,si pikturat te nje adoloshenti kolegji nen efektin droges!Kuj i thu kshu ti mor bythqire muti ,mor te q…grun.Hahaha…..qeshi Veliaj dhe ja dha vrapit,
    duke treguar edhe aftesite sportive.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 12, 09:18

     zigi nga ky përshkrim tëndi mua më vjen në mëndje një person, që pavarsisht se normalisht nuk duhej të ishte ai naivi që mund të humbte punën nëse nuk përqafonte shkërdhatokracinë,ai vepron në këtë mënyrë!!
     Neti diarre Vjosën!!
     ai dhe “pa asnjë lloj interesi”bën si një buçe që jo vetëm ka frikë se do të humbë punën,por dhe dashnorin!!
     ke shumë të drejtë në këto që thua!!
     ata po veprojnë në këtë mënyrë!po veprojnë sepse po gjejnë terren!sepse në radhë të parë po gjejnë një apati që ndoshta na ka shoqëruar tërë jetën ne shqiptarët!!
     nga historia,por dhe nga përvoja personale,kemi parë se shqiptarët nuk reagojnë ndaj asaj që vendosin “të parët” e tyre!!vendosin mbretëri,vendosin komunizëm,vendosin shkërdhatokraci,shqiptari i ndjek në apati!!
     këto 30 vjet,kemi dy lloj sistemesh që janë ndërruar dhe qeverisje të ndryshme!
     shqiptari pavarsisht se është i “majtë”,nga varfëria e tij,prapë nuk reagon kur e grabisin!!nuk reagon për flegmatizmin e tij,por dhe për shkak se ëndërron që një ditë dhe ai të shëndrohet në një grabitës!!pra të jetë një sali,pallosh a fiqist!!pra shpreson që një ditë rrjedha e ngjarjeve ta sjellë në breg!!
     jemi një popull që shitemi shumë shpejt,një popull që kur nuk kemi asnjë lek në xhep,kërkojmë drejtësi për të gjithë(mendoj se për të gjithë mendojmë vetëm vetveten),sapo marrim një kacidhe ose pak pushtet!?kërkojmë të xhvasim dhe lëkurën e tjetrit!!
     kështu kanë qënë tërë ata që na kanë drejtuar!nuk kishin brekë në bythë dhe u bënë perëndi!!nga qyrrashë u këthyen në perandorë!!

     Reply to this comment
  • mirel February 11, 16:38

   Shume plere i rafinuar eshte. Dhe RiPisat e duan te jete sa me plere dhe sa me shume genjeshtar. Po kur genjen krye2qe shkel premtimet e tij per koncesionet, pse te mos genjeje dhe ky.
   Marevedhja eshte qe pas tij vhen Veliaj dhe secili do ruaj nga burgu parardhesin.

   Reply to this comment
  • Lili February 11, 22:00

   Po teatria nuk eshte interes publike,apo kullat tek teatri na qenkan interes publike…ah sa elasticitet ka ky veliaj ne interesat e tij e interesat publike…aq sa milliona euro glaberon …

   Reply to this comment
  • PO , PO February 12, 10:46

   z.Zigur Qorri , i ke me keqdashje te gjitha sa thua ,sepse aq sa ka bere Erioni per Tiranen , nuk kane bere deri tani te gjithe ish kryebashkiaket te marre se bashku . Kjo eshte e verteta , te tjerat jane cic-mici per te baltosur edhe me te mirin e kryebashkiakeve ! Me gjthate , s`ka problem , sepse ti keshtu paraqitesh ne cdo koment , sipas direktivave te bajraktarit serb te Vicidolit . Ndaj , nuk presim asnje fjale te mire prej teje.
   Zoti Veliaj , jemi me ty dhe te inkurajojme e mbeshtesim per gjithe sa ke bere e po ben . Le te lehin sa te duan ata qe kerkojne qimen ne veze !

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 12, 12:51

    PO mor PO
    “sepse aq sa ka bere Erioni per Tiranen “,aq sa ka bërë edi për shqipërinë e tiranën,sa ka bërë saliu për shqipërinë e gjithë botën(thonë të tijët),sa ka bërë enveri,e sa ka bërë zoguuuu!?
    o lal kështu do të shkojmë tërë jetën??
    të gjithë bëjnë nga pak mirë dhe në fund i qijnë tëmën shqipërisë dhe bëhen miliarderë!!
    kurse PO mor PO vazhdojnë ti bien dyjares!!

    Reply to this comment
 8. Moni February 11, 15:00

  Festoje karrigen tende bashke me ata qe u ke bere pune,por ke marre mallkimet e mbi 30 mije banoreve te Yzberishtit qe i ke lene si ne mesjete!
  Mallkuar qofsh o kloni i Rames se gjithcka e ke bere per imazhin tend e jo te qytetareve!
  Ti i ke ndare qytetaret e Tiranes ne disa kategori,njelloj si sklleverit dikur,prandaj ke hedhur miliona atje ku te leverdis ,ndersa te tjeret i ke lene pa asnje investim!
  Na ke vjedhur miliona me taksat vendore,por nuk ke bere asgje ketu!

  Reply to this comment
 9. Cecua February 11, 15:38

  O Ramiz Kelmendi.Ne.Shqiperi nuk ke mbetur me MUT qe te vish ti nga Kosova te hash.E kane ngrene vendasit qe drejtesia pergatitet ti arrestoje.Ti mos je deputet i asaj partise se Atij me Shall ,Bukoshit.me shoke qe KANE fjeturr ne nje krevat me Milon,e qe sbanca lente.gje pa tiene e bere kunder.Shqiperise e Uck se.Prandaj do te pyes:E ke bere shurren.Pastaj hajde mer toka né Shqiperi.He bukurosh debil i Cecos.

  Reply to this comment
 10. Vjola February 11, 15:50

  Te lumte Erion ,

  Reply to this comment
 11. POPULLI February 11, 16:11

  MIR QE I BEME MINISTRA KETA KOQEVARET POR TANI NA BEJNE EDHE CUBIN…ASNJE NGA SHQIPERIA SKA ARRIT TWE RESPEKTOHET KESHTU NE KOSOVE…??!!!!

  Reply to this comment
 12. Unë vet February 11, 16:20

  Ramiz Kelmendi, një MUT i madh. Ky bashkë me Devollët janë dora e Serbisë në Kosovë dhe Shqipëri.
  Më vjen keq për fjalën që përdora por, ky e meriton.

  Reply to this comment
 13. Kostandini February 11, 16:20

  I dashur Kryetar i Bashkise,

  Kam disa pyetje per te cilat shpresoj te marre pergjigje nga institucioni qe ju drejtoni.

  1) A ka nje leje ndertimi te firmosur nga ju per subjektin e mesiperem?
  2) A i ka paguar subjekti te gjitha taksat e duhura (gati 2 mil euro) per te filluar pune ne buxhetin e Bashkise?
  3) Nese personi e ka fituar token me mashtrim, atehere pse ia ke dhene lejen? Nese nuk e dije atehere pse nuk e kallezon penalisht tani qe u ndergjegjesove?
  4) Nese keni ndermend ta shpronesoni pse nuk veproni ne baze te ligjeve por i thua nje subjekti privat mos nderto ne token tende me lejen ndertimore te dhene nga institucionet private sepse institucioni i paafte deshiron ta pronesoje pas dy vitesh.

  Konkluzion: Jam dakord qe te ndiqet interesi publik ne infrastrukture, por dua me shume drejtesine edhe ligjet. Bashkia duhet te lejoje ndertimin edhe paralelisht te aplikoje per shpronsim te asaj pjese te territorit qe i duhet. Propaganda populiste nuk i duhet askujt, kemi nevoje vetem per mbizoterim te shtetif ligjor

  Reply to this comment
  • Peza February 11, 20:46

   Mos beni pyetje kot se ky fare kryebashkiaku nuk te pergjigjet fare!
   Kam dy vjet qe i them ketij cunaku dhe padronit te tij kryeminister se “UKT po vjedh qytetaret e Tiranes me taksa te paligjeshme”,por as njeri e as tjetri nuk e kane prishur interesin e tyre,mbase korruptiv!
   Nje kryebashkiak dhe per me teper nje kryeminister kur i vine denoncime te tilla,qe nje institucion i rendesishem bashkiak si UKT se po vjedh mijra banore te Tiranes padrejtesisht dhe te mos e caje koken fare,kjo do te thote se ose jane te pa pergjegjshem ne pune,ose jane te korruptuar!
   Por edhe opozita hesht e nuk i ben kauze te saj keto vjedhje masive,por merret me komendine “RAMA IK”!

   Reply to this comment
 14. mirel February 11, 16:45

  Stacion qytetas? Rilindha pjell perdite nga nje term te ri per cdo terminal.. Me shume nga zelli per interesin publik Veliu ka interesin e tenderit qe do beje kete “veper te rendesise se vecante” .
  Ashtu derdelliti dhe per Unazen, sikur banoret dmth po pillnin rrugeve, pa mundur te mberrinin dot ne maternitet…dhe hop..u shfaq Velua..maje gomarit me fiq kish pare vizionin e qarte sesi mu d te udhetonin kryeqytetasit…mbi nje rruge ku cdo km kushton 18 milione.
  Per popullin po i marrim dhe keto leke, thote Rilindja..Siqenerisht e kane. Dhe per kete une u besoj.

  Reply to this comment
 15. taksidari February 11, 17:42

  Shpresoj te mos jete nje marveshje!!!
  …Gjithe kjo behet per sy e faqe.
  Toka eshte blere dikur me nje cmim dhe sot shpronesohet disa here me shume.
  Per syte e popullit,perhere hidhet HI.
  Mjere ti o popull,gjithmone;FAT ZI!

  Reply to this comment
 16. dardania February 11, 18:23

  Ramis Kelmendi eshte nje LDKist, nje tradhetare i qelbur qe gjithe pasurine e ka bere me Serbine, ka qene shume i afert me Milloshevicin.Eshte bere multimilioner dhe eshte sponzori kryesor i serbise ne kosove.Hajdut e gjithe te keqijat i ka.

  Reply to this comment
  • Lili February 11, 22:04

   Po teatria nuk eshte interes publike,apo kullat tek teatri na qenkan interes publike…ah sa elasticitet ka ky veliaj ne interesat e tij e interesat publike…aq sa milliona euro glaberon …

   Reply to this comment
 17. Vasili February 11, 21:57

  Nuk mjaftojne shkretimet e bandes se ketyre aneve dru me pre vicidolase-cepaniste,duhej te vershoje dhe gjirizi matane kufirit i sozive te tyre,qe te vazhdojne shkretimin e kombit europian shqiptar.
  Edhe nje here falendim te vecante Veliaj,qe eshte dhe i punes dhe i mendjes dhe i fjales se duhur,kur i drejtohet kopese se zbritur nga shpellat,ndryshe nga rama,qe as te qi as te leshon.
  Tirana e ka gjetur te zotin,por Shqiperia vazhdon te mbetet,mes kater rrugeve.

  Reply to this comment
 18. Lili February 11, 22:08

  Hajt,se tash kelmendi kerkon ndihmen e beogradit edhe keni me pa si do behen punet ,se perndryshe dallin ne publik disa pazare te Edit me Serbine…edhe ma zi per lalin eri,se atehere vertete preket Njeshi e Njejshja,plus vellaue burri tjeter…
  Lalieri kujdes se po te shkon koka..

  Reply to this comment
 19. Ilir N February 11, 23:28

  Paska reaguar mëkëmbësi i Bogolub Kariqit!

  Reply to this comment
 20. Flaka.al February 12, 06:25

  Eshte interesante, ndonese e priteshme, te veresh se si, kur ndryshon prirja politike e gazetes, e redaksise, e kryeredaktorit apo e botuesit, dmth kur ndryshojne 180 grade interesat per te cilat mbahet ne biznes gazeta, menjehere, se bashku dhe krahas me artikujt dhe memot redaksionale, me opinionistet, me bashkepunetoret, me titiujt e shkrimeve, me perzgjedhjen e lajmeve, me ngjyren e syzeve permes te cilave shihet e vleresohet realiteti (nga roze ne blu), ndryshojne dhe pershtaten edhe komentet, replikat, fjalori i sharjeve, koloriti i shpifjeve, frekuenca e perbaltjeve dhe e deformimeve nga bllogeret qe ndjekin profilin e gazetes si dhe perzgjedhja e moderatoreve per keto komente.

  Duket se, prej nje kohe tashme bukur te gjate, kane gjetur strehe ne gazeten Dita, bllogeret e gazetes 55, detashmentet e ShQUP-it dhe te LSI, trollet qe ndjekin dhe imitojne ne stil, ne fjalor dhe ne akuza, Berishen, Lulken, Monen, Ylli Rakipin dhe Clirim Gjaten, Lubonjen dhe Bushatin, QimPeken & Co.

  Por jo vetem kunder Edi Rames.

  Me sa duket nga komentet e ketij shkrimi, qenkan ngrehur baterite edhe kunder kryebashkijakut Erion Veliaj.

  Gje qe e ngre nivelin e sulmeve nen brez te Gazetes Dita, edhe me lart se sa shtypi i vete opozites, i cili se paku deri tani, ka qene dicka me i moderuar me Lali Erin.

  Duket qarte qe ka filluar fushata elektorale per zgjedhjet e pushtetit lokal, edhe per strateget e gazetes Dita.

  Ashtu sic duket qarte, se ne kete beteje elektorale, gazeta Dita na qenkerka rreshtuar kunder maxhorances, kunder Edi Rames , por edhe kunder Lali Erit.

  Gje qe perkthehet, rreshtim ne krah te PD-se dhe LSI-se, dmth ne krah te Sali Berishes, Lulzim Bashes dhe Monika Kryemadhit dhe te te kryebashkiakeve aktuale, Voltana Ademi te Shkodres, te tipit Mziu te Kamzes e Ismaili te Vores apo, sa per kujtese e historis, ne krah te stilit dhe arritjeve mbreselenese te ish kryebashkiakeve Sali Kelmendi, Arben Brojka qe e kthyen Tiranen ne nje shurretore gjigante dhe pazar korrupsioni per kioska e leje ndertimi.

  Seicila nga partite aktuale shqiptare, do te enderronte te kishte si kanditature Kryebashkiaku te Tiranes apo te cdo lloj bashkie te vendit, Erion Veliajn ose me se paku nje dicka te perafert me figuren e tij, per perkushtimin, ndershmerine, vizionin, inteligjencen, ideimin dhe realizimin e projekteve bashkekohore dhe sherbimin ndaj qytetareve pa dallime politike apo perkatesie ideologjike.

  Ne saj te punes dhe arritjeve te tij, Lali Eri do te derrmoje ne zgjedhje, cdo lloj oponenti qe mund te nxjerre opozita vec e vec apo e bashkuar.

  Ai do te jete kryebashkiaku i ardheshem i Tiranes sepse me perjashtim te fanatikeve qe per partine shesin edhe nenen e vet, Lali Erin e do dhe e kerkon ne nje shumice dermuese, vete populli i Tiranes, pavaresisht simpative partiake, e duan femijet dhe nenat e tyre, e duan qytetaret qe shohin e prekin ndryshimet kolosale ne qytetin qe e kishte vene ne gjume dhe zderhallje dembelizmi dhe mentaliteti anadollak e korruptiv i Lulkes.

  Dhe me duhet te ve ne dukje nje dicka shume te rendesishme, qe mund te anashkalohet.

  Erion Veliaj nuk eshte dicka qe qytetaret e Tiranes duhet ta marrin, per “granted”

  Pa dyshim, cilesite personale jane faktor paresor ne suksesin e punes dhe shkelqimit te figures se tij.

  Por ato mundesohen te cfaqen dhe te realizohen sepse Veliaj eshte perfaqesues i nje force politike dhe e nje levizjeje shoqerore progresive qe dallon si nata me diten nga opozita Berisha-Basha-Mona & Co, ne pastertine, perkushtimit qytetar dhe ndershmerine e punes.

  Ne kete mjedis gjen vend dhe realizohet edhe dukuria Lali Eri.

  Me siguri, edhe nga rradhet e opozites mund te gjenden jo pak individe qe kane potencialet dhe cilesite e Erion Veliajt.

  Por edhe sikur opozita te mundet t’i identifikoje ata, te vendose t’i perzgje ata si kandidatura te saj ne zgjedhjet lokale dhe, per cudi, ndonje prej tyre te fitoje Tiranen, ata do te deshtojne te kene qofte edhe perafersisht sukseset e Veliajt, Tirana do te ngadalsoje ritmet e ndryshimit dhe progresit, sepse kandidati i tyre i zgjedhur, do ti kete duart e lidhura nga akraballeku, korrupsioni, militantizmi ekstrem, nderhyrjet dhe yrdherat partiake te forces politike qe do te perfaqesonte, konkretisht PD-se dhe LSI-se, forca qe proverbialisht dhe historikisht, jane te njohura pikerisht per akraballek, trafiqe interesash dhe militantizmi ekstrem, korrupsion galopant dhe cperfillje te interesave te verteta te qytetareve.

  Kelmendi dhe Brojka bene ato qe bene, jo se domosdoshmerisht ishin figura te zeza dhe “poster child” i korrupsionit dhe paaftesise, por sepse nuk mund te benin ndryshe ne keneten e korrupsionit dhe sharlatanizmit diletant te nje PD-je te qelbur ne cdo nivel.

  Pikerisht sepse historia eshte kjo qe dime mirefilli ne te gjithe, sigurisht ne nivele te ndryshme, pikerisht se shqiptaret i kane pare dhe i kane provuar PD-ne dhe LSI-ne, parti qe kane ne krye te tyre po ate lidership te kompromentuar dhe pandryshuar ne disa sisteme e nivele qeverisjeje nder vite, pikerisht pra per keto te verteta te pamohueshme, pozicioni qe ka marre politika redaksionale e gazetes dita, per arsye dhe interesa qe ruhen ne dosje dhe arkiva me shume kujdes, por gjithesesi te pa njohura per lexuesit e saj tradicionale, eshte nje pozicion regresiv e reaksionar, kunder te vertetes dhe kunder interesave thelbesore te qytetareve shqiptare ne pergjithesi dhe kunder interesave dhe prirjeve te lexuesve te saj tradicionale, ne vecanti.

  E thene shkurt, Dita eshte rreshtuar me forcat qe duan te sjellin prap ne pushtet erresiren, regresin, kufizimin e lirise, mafjen e togave te zeza dhe pazaret e ndyra per pasurim korruptiv e galopant te nje shtrese qe ka shitur interesat e vendit dhe majmet nga trafiqet dhe akaparimin e remitrancave te diaspores shqiptare.

  Fati i Gazetes Dita do te jete i njejte si fati i Gazetes “Koha Jone” e Nikolle Lesit, qe eshte kthyer, ne thelb, ne nje fletushke te neveriteshme ne sherbim te Sali Berishes dhe aleateve direkt te tij, pikerisht te atij qe e dogji dhe e masakroi ne Marsin e lerget te 1997-se, kur kjo gazete ishte tribuni i lirise dhe trumpeta e revolucionit qe do te permbyste kucedren Berisha nga pushteti.

  Eshte vertete ironike, qe ky transformim dhe kjo rrudhje e dhimbeshme e nje gazete qe ngjallte shprese dhe gezim ne zemrat e cdokujt qe e kishte te shtrenjte lirine, demokracine dhe vete Shqiperine, u be vetem e vetem qe Nikoll Lesi te kishte nje vend si deputet ne parlament dhe te perfitonte ca therrime nga llokmat e medha te korrupsionit qe do shperndante oborri i Berishes.

  Me kujtohet fare mire kur Koha Jone nderroi tonin dhe tehun e kritikes, kur kinse po luftonte korrupsionin e Fatos Nanos u rreshtua me Berishen dhe kontriboi ne ardhjen e tij ne pushtet, a thua nuk e njihte dhe nuk e kishte provuarse kush ishte dhe kujt i sherbente Sali Berisha.

  Sot, eshte e njejta situate tipike si atehere.
  Vecse, ne vend te gazetes “Koha Jone” kemi gazeten “Dita”, ne vend te Nikoll Lesit kemi kryeredaktorin dhe botuesin gazetes “Dita”.

  Gazeta Dita eshte kthyer, me sulme te perditeshme, kunder maxhorances progresive socialiste, kunder liderit te saj Edi Rama dhe, se fundi edhe kunder Erion Veliajt.

  Keto forca kane perballe vetem nje kundershtar: PD-LSI, dmth Berisha-Basha-Meta-Kryemadhi.

  Dmth, praktikisht, gazeta Dita eshte rreshtuar me PD-LSI-Berisha-Basha-Meta-Kryemadhi dhe entorazhin e larove qe marrin nga nje vend ne parlament per kryetaret e kompromentuar te partickave qesharake e anadollake.

  Me dhimbje e them, por ne kete menyre, gazeta Dita ka percaktuar edhe fatin e vet, te njejte me fatin e gazetes “Koha Jone”, si nje pipez e mekur dhe zecjerre qe mezi e degjon vetem i zoti i saj Nikoll Lesi qe luan avazin e zvargur te mercenarit ne bythe te gorrices se zarbove te opozites se sotme.

  Reply to this comment
 21. Boooo booooo , c`mban ky vend ! February 12, 19:57

  Ti @Lili as edhe nje here te vetme nuk ke thene nje fjale te mire per vendin , qyshse ra nga froni Vicidolasi serb , mesjetari bajraktar Sali bandit Berisha , duket se jini rritur bashke ne te njejten shpelle !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*