“Vendeka”, hakmarrja e Erdogan? Letra e Ankarasë për Qeverinë…

September 25, 2016 15:53

“Vendeka”, hakmarrja e Erdogan? Letra e Ankarasë për Qeverinë…

Në një intervistë për Top Channel në muajin gusht, ambasadori turk Hidayet Bayraktar deklaroi se Ankaraja priste nga qeveria shqiptare reagim lidhur me interesat financiare dhe investimet e Fethullah Gulen në Shqipëri.

Gulen akuzohet nga Turqia se ka ngritur një organizatë paralele me shtetin turk, të quajtur FETO, e cila ka lidhje me biznese dhe kompani me interesa në të gjithë botën, përfshirë edhe Shqipërinë.

Top Channel ka mësuar pak kohë më parë se, në rrugë diplomatike, shteti turk iu ka dorëzuar autoriteteve shtetërore qendrore një dokument “non paper”, pra një letër pa kokë, pa vulë dhe pa firmë, në të cilën nominalisht akuzohet një konsorcium turk, i cili sapo kishte fituar tenderin e mirëmbajtjes së rrugës Durrës-Kukës, për një periudhë 30-vjeçare dhe me një vlerë 596.1 milionë euro.

Letra dhe takimet e diplomatëve turq thuhet se kanë ardhur në kohën që “Vendeka” kishte fituar këtë tender, e në vazhdën e kërkesave të vazhdueshme të Ankarasë ndaj Tiranës për frenim, kontroll dhe mundësisht përzënie të interesave të Gulenit nga Shqipëria.

Thuhet se qeveria shqiptare i ka rezistuar këtij presioni, sidomos për investime delikate që lidhen me shërbime me cilësi ndaj qytetarëve në sektorë të rëndësishëm, ku ky shërbim publik çalon në cilësi.

Por duket se akuzat për firmën “Vendeka” kanë qenë të detajuara dhe kanë marrë vëmendjen e qeverisë.

Letra, të cilën Top Channel e disponon në versionin e saj të plotë, akuzon lidhjet e pronarit të “Vendeka Bilgi Teknolojieri”, Ismail Meral, me Fethullah Gulen dhe organizatën e tij “FETO”, të cilësuar si terroriste nga ky dokument.

I njëjti dokument, dorëzuar autoriteteve shqiptare, citon emrin e Baki Kuran, drejtorit të përgjithshëm të “Vendeka”-s, si pjesëmarrës në ceremoninë e zhvilluar në Filipine në shtator të vitit 2013, ku Fetullah Gulen mori çmimin si kontributor për paqen.

Akuza më e rëndë e dokumentit të Ankarasë që disponohet nga Top Channel është për Husein Kizmaz, drejtorit të Rajonit të Paqësorit për firmën “Vendeka”, i cili akuzohet nga ky dokument si personi që ka blerë kamerat, me të cilat u spiunuan djemtë e Erdoganit dhe të afërm të tij, që të përdoreshin për planet e organizatës “FETO” të Gulenit dhe aksionet e saj intimiduese.

Bëhet fjalë për ngjarjet e 17 dhjetoit 2013, ose ajo që nga Erdogan është cilësuar si grushti juridik i shtetit ndaj tij, kur me dhjetëra zyrtarë, ministra, djem ministrash, të gjithë të afërt me Erdoganin, u arrestuan apo hetuan lidhur me një shkelje të mundshme të embargos ndërkombëtare ndaj Iranit, për naftë dhe gaz. Sipas letrës, edhe pronari i “Vendeka”-s, pas këtyre ngjarjeve ndaloi ardhjet në Universitetin “Hacetepe” në Ankara.

Ajo që ka ndodhur menjëherë pasi kjo letër denoncuese e shtetit turk për firmën “Vendeka”, që kishte fituar tenderin e mirëmbajtjes së rrugës Durrës-Kukës, dihet. Tenderi u anulua dhe zyrtarisht iu gjetën shkelje të mëdha, ndaj dhe ai iu dha një konsorciumi tjetër shqiptar.

Tenderi ishte akti i parë publik që anulohej pas dorëheqjes së ministrit të Transporteve, Haxhinasto, por burimet i thanë Top Channel se dy ngjarjet kanë pak, ose aspak lidhje. Lidhja e vetme është mes letrës së Ankarasë dorëzuar autoriteteve shqiptare, si dhe akti i parë i suksesshëm i asaj që mund të quhet fillimi i hakmarrjes së Erdogan, ndaj bizneseve turke dhe interesave të tyre në Shqipëri, të lidhura me Fethullah Gulen.

Grushti i shtetit në Turqi në korrikun e shkuar, duket se me kalimin e muajve nuk po e shuan, por forcon armiqësinë e presidentit Erdogan, me kundërshtarin që ai e akuzon si autor të puçit, Fethullah Gulen. Udhëheqësi fetar, përveç kërkesës së drejtpërdrejtë për ekstradim Uashingtonit, po përballet me goditjen e interesave të njerëzve të tij kudo në botë. Përjashtim duket se nuk ka bërë as Shqipëria.

September 25, 2016 15:53
Komento

3 Komente

 1. ShkoDrani September 25, 17:04

  Si do te shperblehet Top Channel per kete sherbim qe i ben MIKUT TE MADH te Shqiperise? Reklama, zbritje cmimesh per filma turk, apo cash?
  Qeveria shqiptare duhet tu rezistoje me kujdes ketyre forma presioni dhe te vendose ne baze te ligjeve te vendit dhe jo ne baze te nje interesi momental. Jo se besoj qe qeverite shqiptare kane dinjitet e pamvaresi veprimi, por deshiroj te kene shtylle kurrizore.

  Reply to this comment
 2. Arben September 25, 20:20

  PERPARA ERDOAN

  ALLAHU EKBER.

  Reply to this comment
 3. Paul Tedechini September 26, 13:14

  Imam Sytari: Gylen është mendimtar global, që i shërben thirrjes së pastër në besim (VIDEO)

  Myftiu i Shkodrës Muhamed Sytari, ka qenë i ftuari i djeshëm në emisionin “Bugajski Hour” në Albanian Screen ku ka bërë deklarata të forta në lidhje me çështje të ndryshme aktuale.

  Ai është shprehur se Komuniteti Mysliman i Shqipërisë është distancuar që në fillim nga organizata të ndryshme që sot njihen si terroriste, edhe atëherë kur në Shqipëri kjo gjë nuk ishte temë e diskutuar.

  Imam Sytari ka theksuar gjithashtu se këto organizata nuk kanë të bëjnë asgjë me Islamin dhe se Islami është fe e paqes dhe veprimet me vrasje, masakra, etj nuk kanë lidhje me të, transmeton Albeu.com.

  Ai është shprehur hapur edhe për mendimet e tij në lidhje me mendimtarin me origjinë turke, Fethullah Gylen.

  “Gylen është mendimtar global, i vlerësuar nga të gjithë. Ajo çfarë ai ka arrit të ndërtojë deri në ditët e sotme, është diçka që shumë të tjerë nuk e kanë bërë, duke rrit dhe përqëndruar vëmendjen e njerëzve, në veçanti të të rinjve në besim, dije dhe të jenë qytetare të mirë të vendit të tyre, pra për të qenë një mysliman konstruktiv në vendin e tij. Dhe fryma ose filozofia e tij drejt frymës së bashkëjetesës ndërfetare dhe mendimet e tij drejt rritjes së këtij procesi në nivel global, mendoj se i kanë sjell të mira njerëzimit dhe botës islame. Gjithandej në botë, në nivel dijetarësh, emri i Muhammed Fethullah Gylen është një emër i nderuar, i një akademiku, dijetari dhe shkollari të mirë, i cili nëpërmjet librave dhe thirrjes së tij ka përfaqësuar në mënyrën më të denjë thirrjen e pastër dhe të përzemërt të liderit të tij shpirtëror, Bediuzamanit Said Nursi, një prej mendimtarëve dhe njerëzve të mëdhenjë të botës islame në shekullin e kaluar”, ka deklaruar myftiu i Shkodrës, Muhamed Sytari në intervistën dhënë analistit Janusz Bugajski në Albanian Screen. /albeu.com/

  http://www.albeu.com/shqiperi/imam-sytari-gylen-eshte-mendimtar-global-qe-i-sherben-thirrjes-se-pa/176585/

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim