Vendet ku pensionistët marrin 100 % të pagës dhe… shihni kroatët!

March 4, 2018 12:57

Vendet ku pensionistët marrin 100 % të pagës dhe… shihni kroatët!

Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) ka analizuar të dhënat nga 35 vendet e saj anëtare dhe një numër vendesh të tjera.

Pensionistët në Holandë, Turqi dhe Kroaci marrin më shumë se 100% të pagës së punës kur dalin në pension – raporton Scan TV.

Në të vërtetë, pensionistët holandezë dhe turq marrin respektivisht 101% dhe 102%, por kroatët marrin plot 129%.

India (99%), Portugalia (95%) dhe Italia (93%) kanë gjithashtu norma pensionesh shumë konkurruese.

Në anën tjetër të shkallës, pensionistët në Mbretërinë e Bashkuar vuajnë nga marrëveshja më e keqe e çdo vendi të OECD, duke marrë vetëm 29% të pagës së punës kur dalin në pension.

Vitin e kaluar Mbretëria e Bashkuar bëri të detyrueshme që punëdhënësit të ofrojnë një skemë pensionesh për personelin e moshës 22 vjeç e sipër, të cilët fitojnë së paku 10,000 ($ 13,980) në vit.

Norma e pensioneve në Shtetet e Bashkuara është 49%, ndërsa në Kinë, e cila është shtëpia e më shumë se 1.4 miliardë njerëzve, norma është 83%, tregojnë të dhënat e OECD.

b.m. / dita

March 4, 2018 12:57
Komento

13 Komente

 1. MH March 4, 13:24

  Norma e pensioneve në Shtetet e Bashkuara është 49%, A mund te njehsohet me kete norme pension Fers Amerika.
  Kur:
  Ne Holandë, Turqi dhe Kroaci marrin më shumë se 100% të pagës së punës.
  Konkretisht,Kroatet marrin 129% te pages se punes.
  Sa veshtiresit e pa mundesit e hilet qe bahen ne kete bote,Planetit Blu.

  Reply to this comment
 2. Fatmiri March 4, 14:41

  Keto te dhena jane deshmi e pakundershtushme qe tek ne pensionistet te perjashtohen nga te gjitha llojet e taksave legale e te “fshehura”

  Reply to this comment
 3. ramy March 4, 15:35

  Ne shba duan ta heqin fare. Vdis ne pune. Doli bushi ne fushate. Skemi mundesi3ta mbajmbe tha

  Reply to this comment
 4. Kris 1 March 4, 16:43

  Pensionistet ne shqiperi marrin shume me teper se pensionistet ne vendet e tjera.Nen kujdesin e mjeshterit te madh te rilindjes dhe konsullit anglez te financave rritja e pensioneve i eshte lene babagjyshit me thes te grisur por me xhepat torba,Edvin Kristaq Rama.Edvini nudisti te ngre cdo gje por jo pensionin

  Reply to this comment
  • Pasuria e Shqiptareve vidhet - ska pension March 4, 18:15

   O B*th e “kris” -ur eshte e vertete qe ne Shqiperi sot kaq eshte por kjo eshte “demokracia” qe deshem me Birishet e te tjeret, Rama ka vetem 4 vjet dhe Poe permirson me sa mundesi ka, sepse Berisha e shkaterroj dhe e vodhi gjithe pasurine e Shqiperise, ku shkon nafta, kromi etj, Behring realiste.

   Reply to this comment
   • Kris 1 March 5, 15:07

    Ashtu eshte se bytha jote eshte e zene nga i gjati qe punon per penisionistet miliardere per 5 vjetdhe perforcon garden e saliut.
    Me plehra si ty nuk behet ky vend

    Reply to this comment
 5. Shqiptaret marrin nje pension me te ulet se ushqimi i macxeve dhe i qeneve ne Spanje Angli France Gjermano March 4, 19:17

  Si kerkon Edi Rama te hyj ne europ me kete nivel te ulet te pensioneve ? Si mund te pranoje Europa nje nivel kaq te padenje per qenien njerezore shqiptare ?

  Reply to this comment
 6. alfons March 4, 20:00

  NE SHQIPERI PESIONISTET JANE NJERZIT ME TE DISKREDITUAR NE BOTE!PESIONI QESHARAK QE VARION NGA 100DERI 120 EVRO NE MUAJ NE SHUMICE DERMUESE QE ME TO BLE USHQIME, ILACE , TELEFON ,UJE ,DRITA ,TAKSA ,ROBA ,NGROHJE,lLEVIZJE NE RASTE TE DETYRUESHME A I DALIN?PO TE PYSESH DEPURDHTETET DO THON I DALIN DHE I TEPROJNE SE VETE MARIN SA SKANE CFAR I BEJNE MEGJITHATE PESIONISTAT E FSHATIT NUK E NDJEJNE SE KANE EKONOMI NDIHMUESE NJE PULE NJE DHI NJE PARCELLE MOLLE QERSHI KUMLLA RUSH QEPE UDHRA PATATE NDERSA KLLASA PUNTORE QYTETARE BYTHA I ZJEFTE ME MIR TE VDESIN TE ROJNE ISH USHTARAKET QE MARIN MBI 200EVRO TE ROJNE TE PERNDJEKURIT QE MOREN MILIARDA DHE SU NGOPEN AS NJE HERE PA PENSIONISTAT QE NDERTUAN VENDIN MJAFT I KANE 100 EVRO NE MUAJ MEKANIZATORET SHOFERET VINNCJERET E SHUM TE TJERE VETEM VOTEN TE JAPIN PA LEKET LE TI MARIN ATA QE U TALLEN NE KOMUNIZEM TANI JETOJNE AMERIKE ITALI GREQI VIJNE NJE HERE NE TRE VJET MBUSHIN NGA NJE THES ME EVRO SE ASHTU JU DUHEN CAJNE FEREN NEPER EVROPE PARAJA SHQIPTARE PAGUAN QIRATE E BANESAVE TE SHQIPTARVE QE JANE NE MERGIM FM

  Reply to this comment
 7. perkthyesi March 4, 20:19

  Kur mendon pensionet tona, duhet te vesh duart ne koke dhe te ulurasesh me gjithe fuqine e zemres: Si nuk del nje politikan vizionar qe te marre fuqine dhe ta ndreqe kete vend? Jetojme ne nje vend shume te bukur, por tmerresisht te varfer! Deri kur?

  Reply to this comment
 8. Nina March 4, 21:12

  Une habitem me ju o shqiptar… !! Mire ne si vend, dmth. Shqiperia, qe na shkatrruan ne 27 vite Sali me bandat per keto pensione, poor ju shikoni Ameriken Qe ne themi o Amerika o ska… Sa u paguhet pension njerzve??? 49% e rroges.. SKANDAL FARE.. PUNO SI MUSHKE DHE NE FUND MERR NJE PENSION SA TE MBASH FRYMEN… PRA O SHQIPTAR VIHENI NE LEVIZJE LLOGJIKEN, DHE KRAHASOENI AMERIKEN ME SHQIPERINE PER PENSIONET… !! DHE SHUUUME SHTETE TE TJERA TE FUQISHME JANE POTHUAJSE SE SHQIPERIA PER PENSIONET… !!! PRA KA CDO VEND TE KEQIJAT E VETA, DHE JOOO SHQIPERIA, QE TANI VONE ESHTE VENE DORE QE PO NDRYSHON PAK, SE ISHIM AFGANISTAN… SE KESHTU E BERI SALIU PD…

  Reply to this comment
 9. Ciao March 5, 04:57

  Per te shkreten Nina!

  Pse harxhon frymen me shba-ne ti kur shembullin krahasues me bindes e kemi ne Sbqiperi.
  Nje pensionist ushtarak shqiptar ( ne bote ushtaraket kane pensionet me te larta se te gjithe te tjeret) sot merr pension me ligjet e Sali Berishes njelloj si ish pastruesit e dikurshem te komunales socialiste.
  Bile Berisha beri me ushtaraket edhe nje eksperiment i pa provuar ne bote pas heqjes se skllaverise:I la per 3 vjet pa u dnene asnje qindarke pension,bile as kompesimin per buken e dritat qe i merrnin te gjithe nuk ua dhane.
  E kunderta ndodh me ish deputetet sot:
  -Ata marrin ne muaj pension prej 1 milion e 200 mije leke te vjetra,pra sa per 6 ushtarake!
  Ja kjo eshte demokracia kapitaliste qe na u premtua si hyjnore ne 90-ten.
  .os harroni se cmimet ketu jane si ne New York!

  Reply to this comment
 10. prizem March 5, 06:47

  Parimisht pensionet jane te llogaritura ne varesi te kontributeve gjate periudhes se punes. Mos t’ju genjeje mendja qe ne perendim te fal ndokush para kur te vjen mosha e pensionit. Shqiperia nuk mund te jete perjashtim. Te gjitha vendet jane ne veshtiresi per skemat e financimit te pensioneve. Por ajo qe eshte me e rendesishme qendron ne faktin se cfare blen me ate pension qe mer. Prandaj edhe shume italian kane zgjedhur Shqiperine per te kaluar vitet e pleqerise se tyre.

  Reply to this comment
 11. F. Suma May 8, 10:48

  Kroacia udhëhiqet nga njerëz të mencur dhe të dijes, urtësisë dhe bashkëpunimit. Prandaj ka shkuar përpara shumë vendeve të botës që janë shtete me 200-300 vjet përvojë më parë. Merrni model kroatët dhe shtetin e tyre dhe cdo gjë do të bëhet si te kroatët mirë e në rregull…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?