Vendet më armiqësore me komunitetin LGBT, ja ku renditet Shqipëria

May 11, 2016 18:06

Vendet më armiqësore me komunitetin LGBT, ja ku renditet Shqipëria

Azerbajxhani është vendi më i keq në Evropë për komunitetin LGBT, bën me dije një raport i fundit i organizatave për të drejtat e njeriut.

Lista e vendeve armiqësore me  komunitetin LGBT mbizotërohet nga vendet ish-sovjetike si Rusia, Armenia, të cilat renditen në fund të listës së bashku me Azerbajxhanin.

Harta e statistikave tregon se vendet e Evropës Lindore kanë ligjet dhe politikat më të këqija kundrejt komunitetit në fjalë, pohon organizata “ILGA Rainbow Europe”.

Vendet më miqësore me komunitetin LGBT janë Malta, Belgjika dhe Mbretëria e Bashkuar.

Nga 49 vende të përfshira në listë, Shqipëria gjendet në vendin e 22-të. Vendi ynë lë pas disa vende të tjera evropiane si Zvicrën, në vendin e 23-të, si dhe Italinë, që pozicionohet e 35-ta.

 

ZmUNKB9l

May 11, 2016 18:06
Komento

2 Komente

  1. S.J. May 11, 20:11

    …pa asnje paragkykim, natyra apo zoti e ka konfiguruar boten dhe gjallesat ne funksion te gjenezes dhe vazhdimesise … C’do te mund te sjellin ne kauzen e vazhdimesise se brezave, fiziologjikisht a mund te krijojne embrion bashkjetesa e dy femrave apo dy meshkujve… vec hipokrizi…s’ mjaftojne hipokrizite e mbijeteses se perditeshme por duhet shtuar edhe kjo?! Ka te drejte Mesila qe revoltohet, por te mos mjaftohet me kaq…per kete ja vlen referendum!!

    Reply to this comment
  2. polua May 11, 21:21

    Po shqiptaret kane uri per buke apo per bythe?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*