Vendet me numrin më të lartë të vetëvrasjeve, ja ku renditet Shqipëria

September 14, 2016 10:24

Vendet me numrin më të lartë të vetëvrasjeve, ja ku renditet Shqipëria

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka deklaruar se rreth 800 mijë njerëz kryejnë vetëvrasje në mbarë botën, çdo vit. Ky ishte edhe shkaku i dytë kryesor i vdekjes së moshës 15-29 vjeç në vitin 2012.

Ndërkohë, vendi me vetëvrasje më të lartë është Guyana, me 42 persona për çdo 100 000 të vdekur nga qëllimet e vetëlëndimit. Ndërkohë duke përdorur të dhëna e OBSH-së, Jakub Marian ka krijuar një hartë për të krahasuar normat e vetëvrasjes në Europë.

Vendet e Europës lindore duket se kanë normat më të larta, me Lituaninë që ka shkallën 28.2 personash në krahasim me Mbretërinë e Bashkuar, e cila ka një normë prej 6.2. Shqipëria e ka 5.9.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë një normë vetëvrasjeje 12.1 persona për 100 000, dhe Kina me 7.8.

21124 144paw4

September 14, 2016 10:24
Komento

2 Komente

 1. inxhinieria September 14, 14:35

  Tani e nxirrni lajmin e 2012?

  Reply to this comment
 2. Pellazgos September 14, 16:41

  Sic duket edhe sot qe Greqia vendi I Perendive eshte ne krize economike eshte nje vend I bekuar nga Zotet.
  Mos me thoni qe kjo nuk ka te bej me kulturen dhe krenarine e nje Kombi.
  Kur je I pasur shpirterisht, moralisht, identikisht, historikisht ke me pak mundesi te shkosh ne Parajse se tu bezdis Jeta ne Ferr.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*