Vendimi, Basha: Nisim protestat mbarëpopullore

January 16, 2019 19:59

Vendimi, Basha: Nisim protestat mbarëpopullore

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar se opozita do të udhëheqë revoltën qytetare duke paralajmëruar nisjen e protestave mbarëpopullore.

Gjatë kësaj kohe opozitës i është kërkuar të jetë në parlament. Sot e gjithë bota e pa se si Edi Rama i hoqi opozitës të drejtën elementare kushtetuese për të folur. Vendi po rrëshqet drejt diktaturës. Rama ka një parlament privat për t shkatërruar interesat kombëtare ka një qeveri private për të vjedhur qytetarët. Opozita është e vendosur ti japë fund krizës politike e ekonomike në vend. Ne vendosëm të udhëheqim revoltën qytetare deri në protesta mbarëpopullore”, deklaroi Basha.

Kreu i PD tha se ky është vendimi i opozitës. “Ditën e shtunë PD do të mbledh Këshillin Kombëtar për të përcaktuar ditën e nisjes së protestës popullore. Përfaqësuesit parlamentar do të mbledhin forumet e tyre dhe do të vendosin. Ne do të bëjmë gjithçka për të bërë të mundur largimin e Edi Ramës nga pushteti”, theksoi Basha.

v.l/ Dita

January 16, 2019 19:59
Komento

11 Komente

 1. prizem January 16, 20:03

  Moooos, i paska dale gjumi heret sot. Gjeni vend e futuni tani se ka ardh nga gopi i semes ne Holande ky dhe nuk ha mut kot, dicka di patjeter.

  Reply to this comment
  • Ntsm January 16, 21:20

   Bravo o skederbe o mbrer

   Reply to this comment
  • eni January 16, 22:07

   Edi Rama mashtruesi me i madh i shqiperise dhe shqipetareve kerkon dhe kesaj here ti mashtroje shqipetaret gjoja me suksesin e arrestimit dorezimit te Klement Balilit.
   E verteta eshte se Klement Balilit po i shkonin nga shtate… kur mori vesh vrasjen ne burg te nje shqipetari dhe disa vrasje te te tjera bere ne burgjet greke. Dhe ky Balili duke e ditur procesin e hapur ne Greqi dhe urdherin per arrestimin e tij nga shteti Grek mendoj te keqen me te vogel te pranoje te dorezohet ne policine shqipetare. Te pakten ketu eshte i sigurte ashtu dhe sikurse ka kerkuar ne nje nga ksuhtet e dorezimit.
   Ndersa edi rama qe i ka garantuar mbrojtje deri sot duhet te largohet menjehere se e shkaterroi shqiperine.
   Shqipetaret qe nga koha qe edi rama kaardhur ne pushtet po e braktisin kete vend me mijera.
   Ligje si ai i kadastres disa emerime si ajo kosovarja qe eshte emruar ministre e aresimit qe nuk din te flase akoma gjuhen shqipe dhe shume te tjera bema te edi rames keto pese vite tregojne paaftesine dhe papergjegjshmerine e edi rames per te qeverisur kete vend.

   Me nje ligj te fundit per token dhe rregjistrimin e tokes i njeh pronare toke dhe i ben anetare te familjeve bujqesore dhe personat qe jane zhvendosur pas 1 korrikut 1991 sic e thoshte ligji per token. Duke ju bere te mundur shume krimineleve hajdute qe te behen pronarte dy here andej nga kane ardhur dhe ne vendin ku kane transferuar gjendjen civile. Duke u grabitur ne kete menyre promem shume personave dhe duke i futur ne nje konflikt pa fund shqipetaret.
   Edi Rama me kete ligj eshte duke u shenderruar krimineli me i madh i shqipertareve dhe po ja kalon serbit dhe grekut.

   Reply to this comment
 2. opozita duhet te shpallet e pa ligjeshme dhe jo te thirret ne votime . January 16, 20:37

  ju beje thirrje lexues; ketyre pd-istave t’u shkerdhejme genin, me revolta legjitime, si kriminele te pa denuar akoma, nga ps-ja .

  Reply to this comment
 3. kampaçurreta January 16, 21:25

  Nuk besoj qe ka me injorante qe tju ndjekin, njerzit jane zgjuar ne te gjithe boten,shqipetaret nuk munde te jene ndryshe,jane zgjuar dhe do ta keni te veshtire ti beni 5 veta bashke me mendimin tuaj, por mos harroni se ne kete gjendje keni edhe Like Kriemadhin dhe Ramushin (jo Haredinin)

  Reply to this comment
 4. Oparaku January 16, 21:35

  Mire qe po i fillojme po nga tja nisim nga SHQUPI apo nga kalamajteqedote na drejtojne protesten.Shkoni uluni ne parlament zbatoni rregullat qe i keni miratuar vete.Pastaj shofim e bejme.Na prij ne beteja o Lul trimoshi.

  Reply to this comment
 5. PO , PO January 16, 22:06

  O Don Kishoti mesjetar shqiptar , për çfar populli bën fjalë ti , për taborrin e jeniçerëve të Mamurrasit , Maminasit , Shijakut , apo të Viçidolit ?! Populli iu ka braktisur si mallra stoqe e pa vlerë . Jini tërësisht të konsumuar e diskredituar në sytë e popullit . Ju e dini shumë mirë këtë , ndaj kini frikë të futeni në parlament dhe iu dridhet trupi kur mendoni se do të përballeni në zgjedhjet sërisht me Edi Ramën .

  Reply to this comment
 6. Aleksander Thana January 17, 05:42

  Kur do lidhet ky kelysh qeni.

  Reply to this comment
 7. Berti January 17, 08:53

  Protesta mbare popullore…ku merr pjese vetem qeni Sali Lusha hahaha…

  Reply to this comment
 8. Jimi January 17, 12:56

  Lule moj Lule i the po kush te degjoj? E di c’ke, qe t’ja besh bam, me mire thire ca mercenare nga ata te I SIS-it te cilet kane marre arratine neper Evrope! Ata pa pune qe pa pune jane, keshtu qe edhe ti u ben nder atyre edhe ata te shpetojne ty nga ky siklet qe ke.Harrova te them! Dyfeket i keni vajisur, se jane shume keta te paudhe qe mbeshtesin Ramen, jane gati nje milion dhe do t’ju duhet shum pune me ta. Juve bam edhe ata hice! Ata do te kerkojne vrime ku te futen si “tradhetare” te kombit qe jane, sic the ti.

  Reply to this comment
 9. Kasandra January 17, 14:16

  Objektiv i gabuar!
  Opozita deklaron se objektivi i saj është të “largojë Edi Ramën nga pushteti” me revolta qytetare për t’i dhënë fund “krizës politike dhe ekonomike në vend”, “shkatërrimit të interesave kombëtare” dhe “vjedhjes së popullit”. Ky është një arsyetim dhe një program humbës. Pse?
  1. Sepse nuk është i qartë qëllimi i tyre. Ato janë presion, dhunë pasive shtrënguese që kthehet në dhunë reale shkatërrimtare dhe, në kushtet e vendit tonë, rrezikon destabilizimin e vendit. Për këtë lufton opozita!?
  2. Sepse që të jenë të besueshme këto parulla duhet të shoqërohen me fakte dhe me një program alternativ pozitiv më të mirë se i kundërshtarit.
  3. Ankesat, qarjet dhe sharjet dhe dhuna në parlament janë veprime kalamajsh, gjuajtja me gur apo vezë turpëron edhe adoleshentët. Largimi nga tribuna parlamentare tregon dobësi, mungesë argumentesh dhe dështim.
  4. Sistemi i demokracisë borgjeze me valvulat shkarkuese është i vetëmbrojtur në situata normale si në rastin tonë, prandaj dështimi në parlament shumëfishohet në aktivitetet e rrugës. Kuptohet se në protestë do të dalin ndoshta shumica e partiakëve dhe “simpatizantët e tyre”. Sa para bën!
  5. Sistemi me shumë parti ka në bazën e vet konkurrencën midis tyre dhe votimin popullor për programin real më të mirë. Nëse luftën me parulla opozita jonë e zbërthen në një program parimor dhe konkret se si dilet nga “kjo krizë politike dhe ekonomike”, si mbrohen më mirë “interesat e vendit” dhe si mund të “shpëtojë populli nga vjedhja”, atëhere mund të shpresojmë se një ditë ajo mund të konkurojë me sukses. Këtë e siguron përfundimi i reformës në drejtësi dhe i reformës zgjedhore. Ky është urimi i një personi jopartiak për opozitën shqiptare. Kasandra.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim